Следете не

Технологија

iPhone, некогаш и сега: Што се смени од првиот модел?

Објавено пред

на

„Кога Стив Џобс застана на подиумот и извади iPhone од џебот во 2007 година, тој ја поништи парадигмата за тоа што треба да биде мобилниот телефон“.

Првиот iPhone излезе во 2007 година, и ако таа година не ви се чини толку блиска, тоа е затоа што навистина беше „одамна“. Барем во технолошка смисла.

Поминаа 15 години, а од првиот iPhone направени се уште 14 негови верзии. Како што пишува Водафон, „звучи малку претенциозно да се каже дека ја држите историјата во ваши раце, но тоа е апсолутно точно кога станува збор за оригиналниот iPhone од 2007 година“.

Не само што беше радикално различен од другите телефони од тоа време, туку и даде добар пример за сите други смартфони кои излегоа после него.

„Кога Стив Џобс застана на подиумот и извади iPhone од џебот во јануари 2007 година, тој ја поништи парадигмата за тоа што треба да биде мобилниот телефон“, изјави коосновачот на Музејот за мобилни телефони Бен Вуд.

Но, какви разлики се направени од првиот до денешниот модел во нечии раце?

Квалитет кој трае?

Основата на мултитач интерфејсот се чини дека остана непроменета кога се споредуваат првиот iPhone и iPhone 14 Pro.

„Анимациите и реакциите без задоцнување при скролање, допирање на копчиња и стискање за зумирање – беа дизајнирани толку добро на оригиналниот iPhone што остануваат суштински непроменети на iPhone 14 Pro“, велат од Vodafone.

Секако, има и некои новитети, па iPhone 14 Pro претставува интерфејс функција која во суштина е поврзана со неговиот хардвер – Dynamic Island.
Наместо да ги крие своите сензори за препознавање лица во „засек“ на горниот дел од екранот, тој се користи и како место за одредени контроли, известувања и предупредувања.

Интернет, некогаш и сега

Безжичното вмрежување и поврзувањето со мобилни податоци станаа драматично побрзи од 2007 година, со просечна брзина приближно 10 пати поголема од оние достапни на оригиналниот iPhone.

Штом дебитираше во 2007 година, телефонските повици беа само една од работите што iPhone можеше да ги направи. Веднаш надвор од кутијата, можете да го користите оригиналниот iPhone за да слушате музика, да гледате видеа на YouTube и да проверувате е-пошта. Со iPhone 14 Pro и апликациите од App Store, можете да креирате свои песни, да уредувате видео во 4K и да играте игри со 3D графика со квалитет на конзолата.

Влегување во светот на „вештачката интелигенција“

Процесорот A16 што е вграден во iPhone 14 Pro не е само неколку редови помоќен од чипот во оригиналниот iPhone, како што би очекувале. Тоа е исто така многу поефикасен – задолжителен за мобилен уред – и приспособен од самиот Apple.

Оригиналниот iPhone имаше функции кои се сосема нормални за мобилниот корисник денес, но беа револуционерни во тоа време, како што е автоматско ротирање на ориентацијата на веб-страниците и фотографиите.

Начините на кои iPhone може да ги користи сите тие сензори станаа уште пософистицирани, благодарение на употребата на „вештачка интелигенција“ и „машинско учење“ – кои во моментов се само „фенси“ начини да се каже дека софтверот може да се тренира со користење на големи количини. на податоци за да препознае и реагира на настани од реалниот свет.

Пример е способноста на iPhone 14 Pro да ги користи своите сензори за да открие дали сте во сообраќајна несреќа и потоа да ги предупреди службите за итни случаи.

Или, помалку драматично, но не помалку импресивно, да ве тренира тенис.

Камерата на првиот iPhone имаше само два мегапиксели, додека денес iPhone 14 Pro има камера од 48 мегапиксели.
Екранот од 3,5 инчи на првиот iPhone се сметаше за голем според тогашните стандарди, а денешниот iPhone 14 Pro е речиси двојно поголем со 6,1 инчи.

Еве како изгледаше сето тоа на хартија:

Оригинален iPhone:

 • Процесор: 412 MHz ARM1176JZF-S
 • Простор за складирање: 4, 8 или 16 GB
 • RAM: 128 MB
 • Екран: 3,5″ 320 × 480
 • Камера: 1,92 MP
 • Други функции: ccelerometer, multi-touch, proximity sensor, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 + EDR, USB 2.0/Apple dock connector, PowerVR MBX Lite 3D[9] GPU

 

iPhone 14:

 • Чипсет: Apple A A15 Bionic (производство 5nm)
 • Процесор: 4 total cores, MAX 3.2GHz 2 effi. core @ 1.82GHz, Apple Blizzard 2 perf. core @ 3.22GHz, Apple Avalanche
 • Простор за складирање: 128 GB NVMe 2.1/0.4 Gbps
 • RAM: 6GB LPDDR4X 0,6V 4Gbps
 • Екран: 6,1 инчи, 2532 x 1170 пиксели
 • Камера: 3 камери, фотографија 12Mpx, видео фотографија 8Mpx, главен сензор 46,3mm² (8,3×5,6mm), широк засек за селфи камера на екранот (Notch)

Можете да се споредите.

Магазин

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Објавено пред

на

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на пазарот на Apple, покажуваат новите статистики.

Извештајот на Counterpoint за најпродаваните модели на телефони во 2023 година открива дека, од топ 10, дури седум врвни позиции биле заземени од различни модели на iPhone, а само iPhone SE го немало. Овие неверојатни статистички податоци даваат увид во фактот дека доминацијата на Apple на глобалниот пазар на паметни телефони беше многу присутна минатата година.

Првите три места на листата припаѓаат на различни варијанти на серијата iPhone 14, при што основниот модел го зазема првото место. Во текот на годината, поточно во септември, беше лансирана серијата iPhone 15, па дури и таа дојде на позициите 5, 6 и 7 со забележителни резултати, иако беше продаден само три месеци во 2023 година. На четврто место е iPhone 13 , најприфатливиот модел на модерен дизајн кој го нуди Apple.

Како изненадување, iPhone SE го немаше на листата иако е најприфатлив. Гласините сугерираат дека ова може да се должи на застарениот дизајн и потенцијално помалку привлечната големина за потрошувачите. Некои инсајдери истакнуваат дека Apple можеби нема да произведе нова верзија на моделот iPhone SE.

Во претходниот извештај на Counterpoint за 2022 година, iPhone SE сè уште беше вклучен во листата, што значи дека Apple доминираше со осум од десетте најпродавани телефони.

Последните три позиции годинава на топ 10 листата му припаѓаат на јужнокорејскиот гигант Samsung и неговите модели. Компанијата има неколку скапи предводници, како што е Galaxy Z Fold, кој чини 1.800 долари. Очекувано не се најде на листата на најпродавани, а местата на листата беа резервирани за поевтини модели.

На осмото место е моделот Galaxy A14 5G, достапен по цена од околу 200 долари. Деветтото место го зазема Galaxy A04e со цена од 100 долари, додека десеттата позиција го зазема Galaxy A14 4G со цена од 160 долари.

Samsung се соочува со предизвикот да се истакне на пазарот поради мноштвото модели што ги лансира. Во периодот од 2021 до 2023 година, според базата на податоци GSMArena, Apple лансираше 13 модели на телефони, додека Samsung објави вкупно 89 различни модели на телефони.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Технологија

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Објавено пред

на

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не соработуваат многу, но понекогаш тоа може да се промени. Вратата за таква промена ја отвори извршниот директор на Интел, Пет Гелсинџер, кој рече дека компанијата се надева дека ќе направи чипови за своите долгогодишни конкуренти. Така, Интел нуди производство на чипови и на AMD и на Nvidia во иднина, бидејќи сака да биде моќна фабрика за производство на полупроводници, рече Гелсинџер во интервју за Tom’s Hardware.

Intel Foundry, или секторот за производство на чипови, не само што ќе прави чипови за надворешни клиенти користејќи ги највредните производствени технологии на компанијата, туку и целиот опсег на нејзината интелектуална сопственост, вклучувајќи ја и сопствената напредна технологија за пакување.

Тоа го покренува прашањето како компанијата ќе се справи со конкурентите користејќи сопствена технологија или архитектура на процесори, бидејќи може да ги надмине домашните тимови на Интел кога станува збор за дизајнот на чипови. Иако Гелсинџер не одговори на целото прашање, тој даде многу други информации што треба да се разгледаат.

„Постојат производи на Интел и леарница Интел (прим. аут. Интел сектор за производство на чипови). Има јасна линија меѓу двете, и како што реков на последниот повик за заработка, оваа година ќе имаме посебно правно лице за леарницата Интел“, објаснува Гелсинџер. „Во иднина ќе почнеме да објавуваме посебни финансиски податоци поврзани со тоа. А целта на тимот за производство на чипови е едноставна: Исполни. Фабрики. Доставувајќи ги до најширокиот сет на клиенти на планетата“.

Гелсинџер вели, сугерирајќи дека Интел всушност сака да стане полупроводничка моќ кога станува збор за производството, додавајќи дека се надева дека во иднина тоа ќе вклучува клиенти: „Јенсен, Кристијан, Сундар, Сатја (кој веќе е вклучен) и Лиза Су. т.е. лидери на компаниите: Nvidia, Qualcomm, Google, Microsoft и AMD, соодветно.

„Ако сакаме да бидеме западна фабрика за целиот свет во големи размери, не можеме да дискриминираме никого што учествува во неа… Нашите врати и алатки се широко отворени за индустријата“, посочува првиот човек на компанијата Интел. .

Тој исто така вели дека во оваа смисла технологиите што сè уште ги развиваат ќе и бидат достапни на конкуренцијата, како што е Clearwater Forest, но и други технологии како што се основниот чип Intel 3, процесот Intel 18A, можноста за решавање на многу CoWoS/Foveros проблеми со EMIB и хибридна врска.

„Тоа ќе стане збир на средства што ќе ги користи фабричкиот тим. Значи, јасно е дека ја користам интелектуалната сопственост на мојот тим за производи и во производствениот бизнис“, објаснува спојувањето на двата сектора на компанијата.

Тој додава дека секако може да има случаи кога клиентот ќе каже „еј, не ми се допаѓа некој од дизајнерските типови на Интел, но сакам производство со различен чиплет што јас го дизајнирам“, но дека и во таков случај ќе кажете да и согласете се на соработка.

Желбата на Гелсинџер да ги понуди своите услуги на сите доаѓа откако Intel се чини дека ќе ја врати својата предност во производствените технологии во однос на тајванскиот производител TSMC следната година. Со цел да се имплементираат пет производствени процеси за четири години речиси завршени, новиот Интел сигурно не личи многу на оној од пред неколку години, кој настрада поради грешките на производствениот процес од 10 nm, со што ја загуби својата некогаш голема круна. на овој пазар во корист на моментално најуспешниот производител на чипови TSMC.

Извор: benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Магазин

Нов закон на ЕУ за батерии: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Објавено пред

на

Од 18 февруари почна да се применува Регулативата на Европскиот парламент и Советот на ЕУ за батериите.

Целиот животен циклус на сите батерии пласирани на пазарот на ЕУ е регулиран во еден правен инструмент – од ископ на суровини до дизајн, производство, маркетинг, употреба и на крајот управување со отпад.

Регулативата се однесува на сите категории на батерии, без разлика на нивната форма, маса, дизајн, состав на материјалот, хемиски својства, употреба или намена, а се работи за правила поврзани со ограничувања на супстанции во батериите, одржливост, ефикасност, издржливост и безбедност.

Регулативата пропишува задолжителни информации за батериите за крајните корисници и економските субјекти, земајќи го предвид јаглеродниот отпечаток од производството на батерии, етичкото снабдување со суровини и безбедноста на снабдувањето, со цел да се олесни повторната употреба, пренамена и рециклирање на батериите.

Исто така, пропишано е формирање на регистар на производители за следење на усогласеноста со барањата за управување со отпадни батерии, како и минималните барања за проширена одговорност на производителите, собирање и преработка на отпадни батерии.

Се нагласува дека Регулативата утврдува и барања за „зелена јавна набавка“ на батерии или производи во кои се вградуваат батерии.

За батерии за електрични возила, индустриски батерии на полнење со капацитет од повеќе од 2 kWh и батерии за лесни возила, Регулативата предвидува обврска да се состави декларација за јаглероден отпечаток за секој модел на батерија по погон.

Пропишани се и обврските во однос на целите за собирање за земјите-членки на ЕУ, како и ефикасноста на рециклирањето и употребата на материјали за субјектите за рециклирање.

Почнувајќи од 18 февруари 2027 година, секоја батерија за лесни возила, индустриска батерија со капацитет поголем од 2 kWh и батерија на електрично возило мора да има „пасош“, кој ќе ги содржи сите информации за моделот на батеријата.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден7 часа

25 февруари – На денешен ден

1570.- Папата Пиј ја екскомуницира англиската кралица Елизабета I поради нејзината поддршка на протестантизмот и на Англиканската црква. 1723.- Умре...

Хороскоп8 часа

Хороскоп за недела (25 февруари)

Овен  Оние Овни кои се родители целосно ќе се посветат на своето семејство особено на потомството. Кон своите деца ќе...

Спорт16 часа

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин18 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт1 ден

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар1 ден

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости1 ден

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија2 дена

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево2 дена

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

НАЈЧИТАНИ