Следете не

Магазин

Истражувањето открива дека повеќето луѓе имаат помеѓу 3 и 10 онлајн сметки, но вистинскиот број може да биде многу поголем

Објавено пред

на

Сакале или не, онлајн сметките сега се составен дел од нашите животи.

Бројот на онлајн сметки што некој ги има е директно пропорционален на шансите да стане жртва на компромис на податоци или напад на фишинг.

Многу традиционални услуги кои бараат директна интеракција со луѓето се трансформираа во онлајн услуги со текот на годините.

На пример, одењето во банка порано беше вообичаена работа, но сега повеќето од услугите што вообичаено ги даваат банките се онлајн. Ако ги земеме предвид социјалните мрежи и онлајн купувањето, бројот на активни онлајн сметки што луѓето ги користат секојдневно драстично се зголемува.

И постои уште еден тип на онлајн сметка на кои корисниците обично забораваат многу брзо откако ќе ги регистрираат. На пример, сакате да купите билет за кино преку Интернет за кино во кое никогаш не сте биле? Мора да креирате онлајн сметка. Резервирајте неколку места во нов ресторан? Направете сметка и заборавете на тоа следниот ден.

Овие сметки и личните податоци поврзани со нив остануваат на серверите и се подложни на прекршување на податоците без ние, како корисници, дури и да сме свесни за тоа или да се сеќаваме дека сме ги создале овие сметки.

Bitdefender спроведе истражување на онлајн сметки и резултатите беа изненадувачки за истражувачите. Беа земени предвид само сметките што луѓето ги пријавуваат како активни сметки, но вистинскиот број на онлајн сметки би можел да биде многу поголем ако може да се бројат и сметките што ги создаваме за еднократна употреба.

Истражувањето покажа дека 35,1% од луѓето имаат помеѓу три и пет онлајн сметки кои редовно ги користат. Сепак, 30,9% од корисниците имаат меѓу шест и девет сметки.

Податоците откриваат интересни специфики на корисници од различни земји. На пример, Шпанија има најмалку корисници со повеќе од 10 сметки (3%), а САД се на другата страна од спектарот со 6,6%.

Француските корисници, исто така, се чини дека се најмалку зависни од онлајн услугите, при што 41% изјавиле дека имаат само една или две сметки. Австралија има најмалку корисници со само неколку онлајн сметки, 16,8%.

Ова истражување исто така потврди дека годините се само бројка. Разликата во години не е релевантна за бројот на активни онлајн сметки, така што возраста не може да се користи како индикатор.

Извештајот на Bitdefender ја нагласува важноста од одржување на онлајн сметка. Огромниот број на прекршувања на податоците треба да ги држи луѓето на нивните прсти, особено затоа што многу луѓе имаат повеќе активни сметки на интернет, а многумина користат исти лозинки за повеќе различни сметки. Токму поради оваа причина, стручен совет е да размислите за деактивирање на неискористените сметки.

/Informacija

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Објавено пред

на

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench 6 потврдува некои внатрешни информации

Додека ја чекаме новата серија на склопливи телефони на Samsung, неофицијалните информации продолжуваат да пристигнуваат, а сега ги има и оние кои се меѓу официјалното и неофицијалното, односно оние од листата на Geekbench. Го вклучува и телефонот Samsung Galaxy Z Fold6, кој ги потврдува претходните инсајдерски информации дека ќе се напојува со чипсет Snapdragon 8 Gen 4 на Qualcomm.

Уредот постигна малку понизок резултат од просечниот телефон со чип Snapdragon 8 Gen 3, но тоа би можело да биде затоа што е примерок од претпродукција. Пред некој уред да биде пуштен во продажба, секогаш му требаат дополнителни измени, забележува SamMobile.

Исто така, резултатите од тестот потврдуваат барем една опција за меморија – тестираниот модел има 12 GB RAM. Со оглед на тоа што нè делат речиси два месеци од официјалното претставување, има простор за промени во сите досегашни гласини за овој телефон.

Прочитај повеќе...

Магазин

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Објавено пред

на

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде заменет со Slim варијанта.

Досега се веруваше дека iPhone 17 Slim ќе биде позициониран слично како претходниот Plus модел во рамките на серијата iPhone, само што ќе биде покомпактен и потенок.

Сепак, според новите извештаи, се чини дека тоа не е така. Наместо тоа, iPhone 17 Slim ќе биде најскапиот и најпремиум модел во серијата, па се очекува да биде поскап од верзијата iPhone 17 Pro Max.

Од неколку извори дознаваме дека iPhone 17 Slim ќе биде значително потенок од кој било модел на iPhone досега, а може да користи и алуминиумско куќиште.

Конечниот дизајн сè уште не е решен, а Apple наводно се уште разгледува некои опции. Dynamic Island ќе биде помал, додека системот на камера на задната страна ќе биде поместен на средината на телефонот.

Прочитај повеќе...

Магазин

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Објавено пред

на

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok.

Тој рече дека податоците за корисниците собрани од апликацијата се „достапни за кинеската влада“, објави CBS.

„Мислам дека како директор на Канадската безбедносна разузнавачка служба има многу јасна стратегија на кинеската влада да собира лични информации од кој било ширум светот“, рече Вињо.

Во септември, Канада нареди ревизија на националната безбедност на предлогот на TikTok за проширување на операциите во земјата, при што Вињо рече дека ќе учествува во прегледот и ќе понуди совети.

Претходно овој месец, кинеската компанија Bytdance, која ја поседува апликацијата TikTok, поднесе тужба до американскиот федерален суд барајќи да го блокира законодавството што би дозволило TikTok да биде забранет во САД.

Bytdance и TikTok поднесоа тужба до американскиот Апелационен суд за округот Колумбија, тврдејќи дека законот го прекршува Уставот на САД по повеќе основи, вклучително и кршење на заштитата на слободата на говорот.

„За прв пат во историјата, Конгресот усвои закон со кој една платформа подлежи на трајна забрана“, велат кинеските компании во тужбата.

TikTok негираше дека споделувал и некогаш ќе споделува податоци за американските корисници.

Законот им забранува на продавниците за апликации да нудат TikTok, како и услуги за хостирање на интернет, освен ако Bytedance не ја продаде апликацијата до 19 јануари.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин21 минута

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин22 минути

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин24 минути

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин43 минути

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

Спорт14 часа

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се...

Македонија18 часа

Старица од Прилеп измамена на телефон за наводно случена сообраќајка на нејзина внука

На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно...

Кичево23 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Жива е Македонија! Со песна, оро и дефиле денес кичевските матуранти го завршија средното образование, честитки!

Кичевските матуранти, генерација 2020-2024 денес со веселба и дефиле го завршија и последниот училишен ден како средношколци. Тие најпрво во...

Автомобили1 ден

Tesla ќе потроши 500 милиони долари за мрежа за полнење

Teslа ќе потроши повеќе од 500 милиони долари оваа година за да ја прошири својата мрежа на брзи полначи, изјави...

Магазин1 ден

Инфлуенсерите поднесоа тужба против забраната: „Заработуваме од TikTok“.

Осум инфлуенсери на TikTok поднесоа тужба против американскиот закон со кој ќе се забрани апликацијата освен ако не се продаде...

НАЈЧИТАНИ