Следете не

Свет

Италија ги заострува мерките за борба против Ковид

Објавено пред

на

Соочена со четвртиот бран на коронавирус, италијанската влада донесе одлука за нови рестрикции за лицата кои не се вакцинирани.

Италија уште еднаш ги заостри мерките против ширењето на коронавирусот, воведувајќи нови ограничувања за невакцинираните лица. За да бидат послужени во ресторан, да гледаат филм во кино или претстава во театар, да танцуваат во диско или да одат на стадион да гледаат натпревар, Италијанците од 6 декември ќе треба да приложат потврда дека или се вакцинирани или прележале Ковид. Негативен тест повеќе нема да биде доволен.

Со воведувањето на таканаречената „super green passa“, италијанската влада се обидува да ја ограничи пандемијата, чиј четврти бран се шири низ Европа, но не ги погоди Апенините толку силно како некои други земји, како што е Германија, Австрија или Велика Британија.

Соопштувањето на новите мерки, премиерот Марио Драги на прес-конференција го започна токму од оваа теза. „Ситуацијата во Италија е под контрола. Благодарение на кампањата за вакцинација, тој веројатно е меѓу најдобрите во Европа“, рече Драги, но потоа посочи дека не смее да игнорира што се случува во соседството и додаде дека бројките што ја прикажуваат пандемијата растат и во Италија.

Според официјалните податоци, во неделата од 18 до 24 ноември откриени се 71.336 нови случаи на Ковид или повеќе од 10 илјади дневно, што е зголемување за 26,5 отсто во однос на претходните седум дена. Фреквенцијата е 118 позитива на 100.000 луѓе. Во пораст е и бројот на починати: во претходната недела се регистрирани 450 смртни случаи, што е зголемување од 8,7 отсто.

За да се „спасат“ божиќните и новогодишните празници

Во исто време, многу пофалената италијанска кампања за вакцинација неодамна почна да стагнира. Во владиниот извештај од 23 ноември се наведува дека повеќе од 45 милиони луѓе го завршиле циклусот на вакцинација, што е 84,23 отсто од населението над 12 години. Тоа значи дека има 8,5 милиони Италијанци кои не се вакцинирани од различни причини: некои затоа што не смеат да бидат клинички, други затоа што се плашат, трети затоа што не сакаат…

Новите мерки, значи, најмногу се однесуваат на невакцинираните, како што истакна Драги, за да се „спасат“ божиќните и новогодишните празници. „Сакаме да ја одржиме нормалноста што ја постигнавме оваа година и да останеме отворени“, нагласи италијанскиот премиер, изразувајќи надеж дека „оние на кои им беше ограничено ќе можат да се вратат во сите делови на општеството“.

Почнувајќи од ова лето, државната влада избра воведување на пасош за Ковид, наречен „зелена пропусница“, како стратегија за борба против коронавирусот. Најпрво тоа беше неопходно за пристап до јавните места во затворен простор, а од 15 октомври тоа мора да биде достапно за сите работници, во јавниот и приватниот сектор, во спротивно им се заканува суспензија од работа.

Сега владата на Драги одлучи да воведе два вида „зелен сертификат“: „основниот“ може да се добие и врз основа на негативен тест за Ковид, во кој случај важи 72 часа (молекуларен тест) или 48 часа (антигенски). додека „подобрена“ или „супер“ зелена пропусница „како што ја нарекуваат некои медиуми, важи само по вакцинацијата или шест месеци по закрепнувањето.

Основен и „super green pass“

Не е лесно да се разјаснат разликите во примената помеѓу двата сертификати, бидејќи тоа зависи и од географскиот фактор и распространетоста на вирусот во одредени делови на Италија.

Доколку одреден регион се наоѓа во жолтата зона, каде што е зголемено присуството на вирусот, ќе биде неопходно да се прикаже „super green pass“ за пристап до културни и спортски настани, како и барови и ресторани во затворен простор. Ова правило ќе важи за цела Италија, без разлика на зоната, за време на божиќните и новогодишните празници, од 6 декември до 15 јануари.

Основниот „green pass“, односно добиен по негативен тест, останува доволен документ за сите вработени и за користење на јавниот превоз.

Новина е што „зелениот сертификат“ од 6 декември ќе биде задолжителен во сите превозни средства, односно во градскиот превоз (досега се бараше исклучиво на меѓуградски и меѓународни возови, автобуски, воздушни или бродски линии…).

Ова прашање, како што јави „Република“, предизвика полемики во Владата: Против Драги беше министерот за внатрешни работи Лучијано Ламоргезе, за кого е проблематична одлуката за контрола на „green passa“ во јавниот превоз од страна на силите за јавен ред.

Полицијата нема работна сила за ефективни контроли

„Не можеме да гарантираме дека ќе контролираме на најдобар начин, ни недостасува работна сила и ресурси“, предупреди Ламоргезе, на што Драги одговори дека не сака ни да слушне за тој аргумент: „Основно е да се заострат контролите, а Министерството за внатрешни работи да го направи тоа“.

Ќе направиме што можеме“, велат од полицијата, со надеж дека војската ќе може да им помогне за да може да ја покрие контролата на патниците во градските автобуси, трамваи или метро и тоа само на примерок.

Некои медиуми, пак, веќе се загрижени за тоа како ќе биде можно да се спроведе ефективна контрола низ целата земја и да известуваат за растечкиот феномен на игнорирање на прописите низ општеството. Il Messaggero, на пример, објавува дека познатиот и почитуван ТВ водител на научни емисии Пјеро Анџела поднел тужба против римски ресторан каде што не му била побарана „green pass“.

„Сопствениците на објектите се должни да се грижат за здравјето на своите клиенти. А ако не го сторат тоа, наше е да го сигнализираме тоа. „Да се ​​зборува за мерки за заштита на јавни места е неефективно ако нема контроли“, рече Ангела.

Меѓу другите мерки што ги воведе италијанската влада, вреди да се спомене дека времетраењето на зелениот пропус по вакцинацијата беше скратено од 12 на 9 месеци, а вакцинацијата стана задолжителна за училишниот персонал, администрацијата во здравствените установи, полицијата, армијата и спасувачите. . Во исто време, лекарите и другиот медицински персонал мора да добијат трета таканаречена „booster“ доза од вакцината.

Заштитни маски и на отворено

Освен тоа, градоначалниците на некои градови, како Милано, Болоња, Бергамо и Падова, воведоа регулатива за задолжително носење заштитна маска на отворено. Регулативата важи само за централните делови на овие градови.

Италијанската влада едногласно го усвои новиот пакет мерки, иако во најавите се шпекулираше дека против воведувањето ќе се спротивстават претставниците на десничарската лига, која ја сочинува владејачката коалиција. Некои членови на партијата, почнувајќи од претседателот Матео Салвини, редовно зборуваат во медиумите против овој тип на ограничувања, понекогаш експлицитно, а понекогаш меѓу редови.

Но, како и неколку пати досега, Лигата застана на страната на Драги, најмногу благодарение на инсистирањето на гувернерите на Ломбардија, Венето и Фриули-Венеција Џулија, Атили Фонтана, Лука Заја и Масимилијано Федрига, кои се шампиони на оваа партија. Магазинот „Post“ го искористи овој факт за да праша дали слабее влијанието на Салвини во Лигата, која според последните анкети ја губи поддршката од електоратот.

Огромното мнозинство Италијанци, од друга страна, ги поддржуваат напорите на владата на Драги да го ограничи ширењето на вирусот. Иако се во малцинство, тие се и многу гласни противници на мерките. Неколку илјади луѓе редовно се собираат во римскиот циркус Максимус и во центарот на Милано за време на викендите за да протестираат против ограничувањата.

/AlJazeera/
Фото: Pixabay

Свет

Дали ни е потребна четврта доза од вакцината?

Објавено пред

на

Раните податоци од Израел сугерираат дека четвртата доза на Pfizer / BioNTech или Moderna против коронавирус може да доведе до зголемување на антителата – повеќе од она што се гледа по третата доза.

Сепак, можеби нема да биде доволно за заштита од продорни инфекции предизвикани од варијантата омикрон, пишува утринава Си-Ен-Ен.

„Ова се прелиминарни резултати. Ова е пред секое објавување, но даваме информации затоа што ја разбираме итноста јавноста да ги добие сите можни информации за четвртата доза“, изјави д-р. Гили Регев-Јочај, директор на Одделението за превенција и контрола на инфекции во Медицинскиот центар Шеба на прес-конференција за најновите податоци.

„Вакцините на Pfizer ги следиме веќе две недели, а само една недела Модерна. А она што го гледаме е дека вакцината Pfizer по две недели предизвикува зголемување на бројот на антитела и неутрализирачки антитела. Тоа е дури и малку поголемо од она што го имавме по третата доза“, рече Регев-Јочај, додавајќи:

„Сепак, ова веројатно не е доволно за Омикрон.

Првата студија за четвртата доза од вакцината

Во декември Медицинскиот центар Шеба започна со тестирање на четвртата доза од вакцината за здрави луѓе пред да воведе дополнителна вакцина за ризичните лица. Тоа беше прва студија од ваков вид.

Студијата опфатила 154 здравствени работници кои ја примиле четвртата доза на Pfizer / BioNTech, 120 кои ја примиле четвртата доза Модерна и контролна група работници кои не ја примиле четвртата доза.

Регев-Јочај рече дека иако истражувачите забележале зголемување на антителата кај оние кои ја примале четвртата доза, нивото на антитела потребни за заштита од инфекција со омикрон било „веројатно превисоко за вакцината, дури и ако е добра вакцина“.

Сепак, таа рече дека е забележана малку помала инфекција кај оние кои ја примиле вакцината во споредба со контролната група.

„Немаше значајна разлика меѓу оние кои примиле доза Pfizer / BioNTech во споредба со Moderna“, додаде Регев-Јочај.

„Мислам дека одлуката да се дозволи четвртата доза на ранлива популација е веројатно вистинската“, рече таа, додавајќи:

„Тоа може да донесе некои придобивки, но веројатно не доволно за да се одлучи да ја дадеме четврточната доза на целото население, би рекол.

/n1info/

Прочитај повеќе...

Свет

Англија ја намали самоизолацијата на пет дена

Објавено пред

на

Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето кои се позитивни на Ковид-19 е намален на пет дена, јавува Би-би-си.

Таквата одлука е донесена по разгледувањето на медицинските докази во обид да се ублажи недостигот на кадар во британската економија.

Британскиот министер за здравство Саид Џавид рече дека намалувањето на изолацијата на пет дена „ќе ги врати дополнителните слободи и ќе го намали притисокот врз основните јавни услуги во текот на зимата“.

Периодот на изолација во Англија минатиот месец беше скратен од 10 на 7 дена, доколку добиете негативен тест на шестиот и седмиот ден.

Според правилата на изолација, денот кога започнуваат симптомите е нула ден, а следниот ден е првиот ден од периодот на изолација.

Вчера во Велика Британија се пријавени 70.924 позитивни случаи на Ковид, што е најмал дневен број од 14 декември.

Пријавени се уште 88 смртни случаи.

Во Британија, 16-годишните и 17-годишниците сега можат да закажат дополнителна доза од вакцината, а ќе бидат повикани 40.000 тинејџери кои примиле втора доза од вакцината пред најмалку три месеци.

На крајот, повеќе од 600.000 луѓе, на возраст од 16 и 17 години, кои примиле две дози, ќе имаат право на дополнителна доза.

/RTV/

Прочитај повеќе...

Свет

Во Англија периодот на самоизолација за позитивните од Ковид-19 е намален на пет дена

Објавено пред

на

Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето кои се позитивни на Ковид-19 е намален на пет дена, јавува Би-би-си. Таквата одлука е донесена по разгледувањето на медицинските докази во обид да се ублажи недостигот на кадар во британската економија.
Британскиот министер за здравство Саид Џавид рече дека намалувањето на изолацијата на пет дена „ќе ги врати дополнителните слободи и ќе го намали притисокот врз основните јавни услуги во текот на зимата“.

Периодот на изолација во Англија минатиот месец беше скратен од 10 на 7 дена, доколку добиете негативен тест на шестиот и седмиот ден.

Според правилата на изолација, денот кога започнуваат симптомите е нула ден, а следниот ден е првиот ден од периодот на изолација.

Вчера во Велика Британија се пријавени 70.924 позитивни случаи на Ковид, што е најмал дневен број од 14 декември.

Пријавени се уште 88 смртни случаи.

Во Британија, 16-годишните и 17-годишниците сега можат да закажат дополнителна доза од вакцината, а ќе бидат повикани 40.000 тинејџери кои примиле втора доза од вакцината пред најмалку три месеци.

На крајот, повеќе од 600.000 луѓе, на возраст од 16 и 17 години, кои примиле две дози, ќе имаат право на дополнителна доза.

Извор: BBC / Би-Би-Си

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза30 минути

Од вечерва западниот регион под снег, најава и за многу студено време после обилните врнежи, детали..

Во текот на вечерните и ноќните часови од запад ќе започнуваат врнежи од СНЕГ. Инаку, како што најавивме, утре врнежите...

Култура37 минути

Денес се традиционалните „Женски Водици“, додека именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи...

Македонија48 минути

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура8 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп15 часа

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

Македонија17 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија покрај „Ски центар Маврово“ и делови на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 20.01.2022 година – четврток, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

Македонија17 часа

И денешниот ковид-19 биланс е со над 2000 заболени, ова се официјалните бројки по градови

Направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 1.027, Битола – 170, Прилеп –...

Мобилни уреди19 часа

Новите ажурирања на „Google play“ носат подобрување за вашиот Андроид телефон

Google неодамна почна да објавува што е ново во своите месечни ажурирања на Google Play по години едноставно воведување нови...

Временска прогноза1 ден

Ќе врне снег насекаде, ова се најновите метео вести

Денес и утре во текот на денот времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална...

Кичево1 ден

(ВИДЕО+ФОТО) Во Кичево светиот Крст го пронајде Кристијан Врапчароски, за многу години – Бог се јави!

Денеска во Кичево на свечената манифестација по повод Богојавление Водици најсреќен беше Кристијан Врапчароски кој го извади светиот Крст од...

НАЈЧИТАНИ