Следете не

Lifestyle

Јогуртот може да има корисен ефект врз ризикот од дијабетес тип 2

Објавено пред

на

Во одлуката во донесување речиси пет години, американската Администрација за храна и лекови (ФДА) им дозволи на производителите на јогурт да тврдат дека храната може да го намали ризикот од дијабетес тип 2, пишува CNN.

Одлуката од петокот го означува првото здравствено тврдење што федералната агенција го издаде за јогуртот, но тој е помалку моќен бидејќи, иако „подржан со научни докази, не ги исполнува построгите стандарди“ на научниот консензус, соопшти ФДА.

„За да се осигура дека овие тврдења не се погрешни, тие мора да бидат придружени со одрекување или друг соодветен јазик за прецизно да се пренесе на потрошувачите нивото на научни докази што го поддржуваат тврдењето.

Во случај на јогурт, прифатено е дека, според ограничените научни докази, „редовното консумирање јогурт, најмалку 2 чаши (3 порции) неделно“, може да го намали ризикот од болеста, која погодува околу 462 милиони луѓе ширум светот .

Врз основа на две студии, ФДА заклучи дека оваа препорачана количина јогурт е потребна за да се постигне наведениот ефект.

Направен од млеко ферментирано со бактерии или пробиотици Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, јогуртот е богат со калциум, протеини, витамини од групата Б и минерали, вклучувајќи магнезиум, фосфор и калиум.

Овој потег доаѓа како одговор на петицијата од 2018 година поднесена од северноамериканската компанија за храна и пијалоци Данон. Поднесокот ја поттикна ФДА да ги разгледа постојните истражувања за врската помеѓу јогуртот и дијабетес тип 2, се вели во соопштението за печатот.

„Петицијата да се дозволи квалификувано здравствено тврдење поврзано со дијабетес тип 2 да се појави на етикетите на јогуртот беше поддржана со соодветни чекори и вклучуваше рецензирани истражувања кои ја поддржуваа нивната петиција“, рече Каролин Пасерло, д-р, регистриран диететичар нутриционист и инструктор во Колеџот за здравство и науки за рехабилитација од Универзитетот во Питсбург.

Но, покрај тоа што се ограничени, овие студии се исто така „не силни“, рече Пасеррело.

Начинот на кој е спроведено истражувањето „значи дека не можеме со сигурност да кажеме дека постои причинско-последична врска, туку поголема корелација помеѓу дијабетес тип 2 и јогуртот“.

ФДА ретко донесува одлуки да ги дозволи овие типови на здравствени тврдења и во изминатата деценија го направи тоа за само 10 намирници, вклучително и какао во прав со висока содржина на флавоноли за намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести и одредени производи од брусница за намалување на шансите за повторување на уринарниот инфекции на тракт кај жените.

Д-р Марион Нестле, професор по исхрана, здрава храна и јавно здравје на Универзитетот во Њујорк, ја критикуваше одлуката, прашувајќи: „Зошто некој разумен човек би помислил дека сè што треба да направите за да спречите дијабетес тип 2 е да консумирате 2 чаши јогурт неделно?”.

Таа додаде дека „се што можеме да се надеваме е дека јогуртот е барем незасладен, но бидејќи е навистина тешко да се најде незасладен јогурт, ова им кажува на луѓето кои сакаат да избегнат дијабетес тип 2 дека засладените јогурти се добри за нив“.

„Според прегледот на студиите на ФДА, количината на шеќер во јогуртот не влијаела на резултатите“, додава Нестле. „Затоа, за FDA, шеќерот не е проблем.

Секој јогурт може да се повика на научното тврдење на FDA се додека ја користи точната формулација наведена од агенцијата, додаде Нестле.

Високата потрошувачка на додаден шеќер е поврзана со поголем ризик од развој на дијабетес тип 2, според повеќе студии.

/N1Info

Lifestyle

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Објавено пред

на

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор. Сепак, може да се случи да заборавиме да ја извадиме мократа облека од машината за перење, што често доведува до тоа облеката да добие непријатен мирис.

Добро е да знаете колку долго мократа облека може да остане во машината за перење пред да одлучите да ја извадите и да ја ставите да се исуши. Имено, според експертите од Whirlpool Institute of Fabric Science, но и според Марта Стјуарт, можно е да се остави влажна облека во машината за перење од осум до 12 часа.

Меѓутоа, доколку сакате вашата облека да биде што е можно посвежа, најдобро би било да ја извадите што е можно поскоро. Непријатниот мирис најчесто го предизвикува машината за перење што не е исчистена долго време, па зависи и од тоа колку долго можете да ја чувате мократа облека во неа.

Исто така, типот на детергент или омекнувач што го користите може да предизвика непријатен мирис.

Важно е вашата облека да нема непријатен мирис, не само затоа што ќе ви пречи, туку и поради фактот што овој непријатен мирис е предизвикан од растот на бактерии и мувла.

Затоа, ако сакате да избегнете оставање мокра облека во машината за перење, најдобро е однапред да планирате кога ќе ја извадите облеката.

/N1Info

Прочитај повеќе...

Lifestyle

3 зачини кои можат негативно да влијаат на телото! Често ги користите, а не знаете дека можат да бидат штетни

Објавено пред

на

Солта е една од намирниците со која е важно да се внимава.

Многу луѓе не размислуваат за тоа, но зачините всушност можат да имаат различни ефекти врз вашето здравје. Секако, тоа зависи од количината и начинот на консумирање, па ако е несоодветна, може да доведе дури и до влошување.

Повеќето луѓе ги користат овие три зачини речиси секој ден, а прекумерното консумирање доведува до несакани ефекти.

Лути зачини

Луѓето кои имаат чувствителен стомак или гастроинтестинални заболувања (гастритис) може да имаат дополнителни проблеми како што се иритација, па дури и појава на хемороиди доколку често користат лути зачини.

Сол

Технички гледано, солта не е зачин, туку минерал, но се користи секој ден за зачинување на храната. Нејзиното прекумерно консумирање доведува до разни проблеми како што се ризикот од кардиоваскуларни заболувања и зголемување на крвниот притисок.

Мускатов орев

Многумина не знаат дека оваа храна, во големи количини, всушност може да биде токсична и да предизвика симптоми како што се дезориентација, халуцинации и симптоми слични на мамурлак.

Сепак, треба да се истакне дека иако овие зачини, кога се консумираат во прекумерни количини, можат да имаат негативни ефекти, кога се користат во умерени количини можат да бидат дел од здравата исхрана.

/Informer

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Објавено пред

на

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција да ослабуваат или ослабуваат како што старееме. Истражувањата покажуваат дека без доволно витамин Д, се зголемува ризикот од губење на мускулите и падови поврзани со возраста.

Значи, дали земањето додаток на витамин Д може да помогне да се забави тој пад, па дури и да се смени?

Тоа е комплицирано, исто како и самото стареење. Новото истражување на италијанските научници ги разгледа доказите за да го сумира она што го знаеме. Почнувајќи од тоа како изгледа стареењето на биолошко ниво. Знаците на стареење се долга листа на клеточни промени, вклучувајќи пократки теломери, нестабилни гени, молекуларни отпечатоци на нашата ДНК и хронично воспаление.

Но, како што објаснуваат Кармелинда Руџеро, специјалист по геријатрија на Универзитетот во Перуџа во Италија и колегите во нејзината работа, овие знаци се „исклучително сложени и меѓусебно поврзани“ процеси кои не се откриваат толку лесно како општ пад на физичката сила и мобилноста. – првата клиничка карактеристика што обично ја препознаваат лекарите во стареењето.

Со децении, лекарите препорачуваат додатоци на витамин Д за луѓето со остеопороза и да помогнат во спречување на фрактури на коските, бидејќи недостатокот на витамин Д е поврзан со тие состојби.

Ова има смисла бидејќи витаминот Д помага во апсорпцијата на калциум. Иако витаминот Д се наоѓа во одредени видови храна, може да биде тешко да се внесува доволно само од вашата исхрана или ако не се изложувате доволно на сонце. Но, неодамнешните медицински експерименти открија дека додатоците на витамин Д не мора да помагаат во спречување на губење на коските и фрактури поврзани со возраста кај инаку здрави луѓе.

Слично на тоа, Руџиро и неговите колеги ги прегледаа опсервационите студии и медицинските експерименти кои ги истражуваа потенцијалните ефекти на витаминот Д врз биолошките знаци на стареење и заклучија дека доказите се ретки: „Досега, доказите кај луѓето се ретки и главно се потпираат на животински модели“.

Некои студии сугерираат дека витаминот Д може да го забави епигенетското стареење бидејќи луѓето со ниски нивоа на витамин Д се биолошки постари од оние со адекватни нивоа. Дополнувањето на витамин Д, исто така, може да помогне да се намали оштетувањето на ДНК, но се чини дека нема ефект врз должината на теломерите.

Исто така, има многу малку докази за тоа која доза или на која возраст додатоците на витамин Д може да имаат ефект, бидејќи има многу малку студии на луѓе, а наодите се спротивставени.

Некои испитувања сугерираат дека земањето одредена доза на витамин Д би било безбедно за општата популација, но тоа можеби не е точно за секого. Истражувањата покажуваат дека земањето високи дози на витамин Д може да биде штетно. Додатоци на витамин Д, исто така, можат да комуницираат со лекови на рецепт, како што се статините за намалување на холестеролот.

И иако можеби изгледа логично да се компензира ниското ниво на витамин Д, експертите велат дека консумирањето повеќе од витаминот во форма на суплемент не е нужно подобро за здравјето. Ова би можело да ги наведе луѓето да ги занемарат другите работи што можат да ги направат за да го подобрат своето здравје и да живеат подолго, како што се балансирана исхрана или престој на отворено.

„И покрај интересот за суплементација на витамин Д како стратегија за поддршка на човечката долговечност и некои докази за нејзиниот потенцијал во модулирање на знаците на стареење, сè уште сме далеку од точката на трансфер од клупа до кревет“, заклучуваат Руџиро и неговите колеги.

/RSaraevo

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили3 минути

„Cupra“ ја најавува светската премиера на новиот „Cupra Formentor“ и новиот „Cupra Leon“

„CUPRA Formentor“ е најпродаваниот модел и најпродаваниот „A-CUV“ во Европа, на врвот на продажната листа со над 120.000 испораки низ...

Магазин6 часа

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин6 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија1 ден

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

НАЈЧИТАНИ