Следете не

Свет

Јужна Америка во паника поради ураганот „Ида“ кој ја погоди Куба, градоначалникот на Њу Орлеанс дал наредба за евакуација

Објавено пред

на

Ураганот Ида денеска ја погоди Куба, и се заканува дека ќе ја погоди федералната држава Луизијана со разорна сила во текот на викендот, поради што е наредена евакуација во главниот град Њу Орлеанс и низ крајбрежната област.

Ида денес остро се засили и се пресели од нивото на тропска бура во ураган, носејќи со себе ветрови со брзина од 128 километри на час додека ја минуваше западна Куба кон Мексиканскиот Залив.

Американскиот национален центар за урагани предвидува дека Ида ќе се засили во екстремно опасен ураган од четврта категорија со ветрови од 225 километри на час, пред во сабота да го погоди брегот на југот на САД, пренесува АП.

Градоначалникот на Њу Орлеанс, Латоја Кантрел, нареди евакуација на сите оние што живеат надвор од насипниот систем што го штити градот од поплави. Таа не прецизира колку луѓе живеат во тие делови, но ги предупреди граѓаните кои имаат здравствени проблеми и други посебни потреби брзо да ја напуштат загрозената област.

Латоја Кантрел рече дека бурата многу се засилила за кратко време и дека не е можно да се нареди задолжителна евакуација за целиот град, бидејќи немало време. Градските власти ги предупредија граѓаните да бидат подготвени за подолги прекини на електричната енергија и побараа од постарата популација да размисли за евакуација.

Градоначалничката на Батон Роуз, Шерон Вестон Брум прогласи вонредна состојба и рече дека градот распоредил вреќи со песок на осум стратешки локации како подготовка за доаѓањето на бурата, додава Гласот на Америка.

Гувернерот на Луизијана, Џонсон Бел Едвардс, прогласи вонредна состојба во четвртокот, а во петокот рече дека побарал од американскиот претседател Џо Бајден федерална вонредна состојба, дури и пред Ида да стигне на американско тло.

„Постои зголемен ризик од бури опасни по живот, штетни урагански ветрови и обилни врнежи во неделата и понеделникот, особено долж брегот на Луизијана“, предупредил центарот за урагани.

Се очекува бурата да ја погоди Луизијана истиот ден со ураганот Катрина пред 16 години, кога голем дел од брегот беше опустошен.

Извор: Blic

Свет

Холандија ги олеснува мерките, рестораните и музеите денеска се отворени

Објавено пред

на

Холандската влада најави дека од денеска ќе бидат отворени баровите, рестораните и културните објекти и додаде дека одлучила да го откаже затворањето воведено пред Божиќ, на 25 декември.

Премиерот Марк Руте рече дека тоа е одговорот на големите тензии кои владеат во угостителскиот и културниот сектор.

„Денес правиме голем чекор кон ублажување на мерките против епидемијата на коронавирус“, рече Руте, додавајќи дека бројот на заразени со корона вирусот е сè уште висок и дека е јасно дека укинувањето на мерките ќе преземе ризици, објави Beta-AFP.

Продавниците и фризерските салини беа отворени на 15 јануари, но баровите, рестораните, музеите и театрите сè уште беа затворени, што предизвика незадоволство кај граѓаните.

Владата остана на препораките да не примаат повеќе од четворица гости дома и да продолжи работата од дома.

/politika.rs/

Прочитај повеќе...

Свет

Австрија ги укинува строгите мерки за лицата кои не се целосно вакцинирани

Објавено пред

на

Спроведувањето на строгите мерки затворање за лицата кои не се целосно вакцинирани против коронавирус ќе престане во понеделник на 31 јануари, изјави австрискиот министер за здравство Волфганг Микштајн.

Тој рече дека мерките ќе бидат укинати поради намалениот притисок врз болниците.

„Заклучивме дека строгото задржување на невакцинирани лица во Австрија е оправдано само во случај на закана од итно преоптоварување на капацитетот на одделот за интензивна нега“, рече Микштајн на прес-конференција во Виена.

Микштајн додаде дека експертите веруваат дека веќе не се потребни строги мерки за затворање.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Свет

Германија: За две недели бројот на новозаразени се зголеми за 50 отсто

Објавено пред

на

Премиерот на германската покраина Северна Рајна Вестфалија, Хендрик Вист, во собранието на покраината изјави дека меѓу вакцинираните има помалку сериозни форми на болеста, што е доказ дека вакцината штити.

Бројот на заболени од Ковид повторно расте во болниците во германската покраина Северна Рајна Вестфалија, изјави премиерот на таа покраина Хендрик Вист.

Тој посочи дека бројот на заболени од Ковид во болниците е зголемен за 50 отсто во изминатите две недели.

/tanjug.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево3 часа

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина4 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин4 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин4 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили5 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево6 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle6 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје6 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости6 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево6 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ