Следете не

Магазин

Како да ги избришете вашите лични податоци од Google Maps

Објавено пред

на

Приватноста е од најголема грижа во денешниот дигитален свет.

Отстранете ги вашите лични информации, како што се локациите на куќите, регистарските таблички и други препознатливи детали од Google Maps

Со широката употреба на онлајн услугите за мапирање, како што е Google Maps, од клучно значење е да се заштитат личните информации како што се локациите на куќите, регистарските таблички и други препознатливи детали. Сепак, може да се појави проблем со приватноста. За среќа, Google обезбедува алатки кои им овозможуваат на корисниците да ги прикријат таквите чувствителни информации.

Чекор 1: Пристапете до Google Maps

Отворете веб-прелистувач и одете на веб-локацијата Google maps или стартувајте ја апликацијата Google maps.

Најавете се на вашата сметка на Google.

Чекор 2: Најдете ја вашата куќа

Внесете ја вашата адреса или приближната локација на вашиот дом во лентата за пребарување.

За прецизно да ја одредите локацијата на вашето живеалиште, зумирате на картата.

Чекор 3: Замаглете ја вашата куќа

Кликнете со десното копче (или долго притиснете на мобилен телефон) на локацијата на вашата куќа на мапата.

Ќе се појави мал дијалог прозорец со различни опции.

Изберете „Report a problem“.

Чекор 4: Идентификување на проблемот

Google ќе ви претстави нова страница наречена Google Maps: Report Inappropriate Street View“.

Најдете и кликнете на опцијата „My Home“, која е наменета специјално за замаглување на станбени простории.

Кликнете на „Continue“.

Чекор 5: Поднесете барање за замаглување

Google ќе прикаже слика од Street View на вашата куќа.

За да ја обезбедите приватноста, повлечете и приспособете ја црвената кутија за да ја покрие целата куќа или само деловите што сакате да ги замаглите.

Во делот „Additional information“ накратко објаснете ја причината за замаглувањето на вашата куќа. Ако имате какви било конкретни грижи или упатства, ве молиме вклучете ги во соодветните полиња.

Кликнете на „Submit“.

Чекор 6: Замаглување на регистарски таблички и лични податоци

За да ги замаглите регистарските таблички или други лични информации, одете до слика на Street View што содржи чувствителни детали.

Во долниот десен агол на сликата на Street View, ќе најдете три хоризонтални точки. Кликнете на нив.

Чекор 7: Пријавете проблем

Изберете „Report a problem“ од опциите што се појавуваат.

Ќе се појави дијалог-кутија што ќе ви овозможи да го одредите проблемот што сакате да го пријавите.

Изберете „Privacy concerns“ и потоа притиснете „Continue“.

Чекор 8: Заматување на регистарските таблички

Google ќе прикаже слика на Street View со која ќе барате да ги означите регистарските таблички што сакате да ги замаглите.

Кликнете на секоја регистарска табличка и ќе се појави мал скокачки прозорец со опции.

Изберете ја опцијата „Blur this image“ и регистарската табличка автоматски ќе се замагли. Ако има повеќе регистарски таблички, повторете ја постапката за секоја од нив.

Чекор 9: Дополнителни информации и поднесување

Во делот „Additional information“, наведете кратко објаснување зошто барате замаглување на регистарските таблички или други лични информации.

Ако имате какви било конкретни грижи или упатства, ве молиме вклучете ги во соодветните полиња.

Кликнете на „Submit“.

Заштитата на вашата приватност на Google Maps е од суштинско значење, а замаглувањето на вашиот дом, регистарски таблички и лични информации е ефикасен начин за одржување на приватноста. Следејќи ги овие чекори, можете да помогнете во заштитата на вашата приватност на Google Maps.

Имајте предвид дека може да биде потребно извесно време Google да го обработи вашето барање, но бидете сигурни дека тие се обврзани да ја почитуваат вашата приватност. Бидете свесни за потенцијалните закани и преземете проактивни мерки за да ги заштитите вашите лични податоци.

Извор: Techlusive

Магазин

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Објавено пред

на

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“.

Gemini постепено ќе се воведува во екосистемот на Google, вклучувајќи го системот за пребарување и Google Chrome. Една верзија, Gemini Pro, веќе работи на четботот Bard AI. Тоа е одговор на ChatGPT на OpenAI, но се чини дека Gemini е изграден да биде повеќе од само текстуален четбот.

Поддржува внесување на различни податоци, вклучувајќи текст, слики, видео, аудио и „има потенцијал да биде значаен чекор напред кога станува збор за технологиите за вештачка интелигенција“, како што е формулирана од специјализираната страница „Pocket-lint“.

Токму оваа мултимедијалност Google се надева дека ќе биде предност во однос на GPT, а Gemini доаѓа во три верзии.

Првата верзија е Gemini Nano, која работи на уреди со Android. Втората верзија е Gemini Pro, која е нешто посложена, а третата верзија е најмоќната – Gemini Ultra, наменета првенствено за центри за податоци и апликации на големи компании.

Ако имате чет-бот на Bard, веќе можете да ја испробате Gemini AI во него.

Прочитај повеќе...

Магазин

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok?

Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони прегледи, 35,7 милиони лајкови и 1,8 милиони „зачувања“.

Предметниот клип го објави корисник по име „Nyadollie“, во кој на своите следбеници им ја покажува рутината за шминкање додека носи светло розова кошула.

Ова видео беше објавено на 8 март, а како што рече TikTok, нивната цел беше да оддадат почит на некои од најважните моменти што се случија на платформата во текот на 2023 година, и затоа објавија преглед наречен „годината на TikTok“.

Во продолжение погледнете го најгледаното видео оваа година.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (7 декември)

Објавено пред

на

Овен
Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа што имате моќ да им дозволите нешто, дури и материјално. Одговорот на оваа дилема треба да го барате во дното на душата која го знае одговорот.

Бик
Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку колку што сакате да ве лажат вие. Размислете, можеби сте принудиле некого на такви потези со вашите ставови.

Близнаци
Полни сте со себе и сте целосно свесни за патот по кој треба да тргне вашиот професионален развој. Не двоумете се, прифатете каква било понуда во овој момент, дури и ако тоа не е примамливо на прв поглед. Останете во играта бидејќи тоа е профитабилен бизнис.

Рак
Без разлика на сè што сте планирале, бидете подготвени да ги одложите повеќето активности. Сте ги прецениле своите можности, па сакале или не, ќе бидете принудени дел од одговорноста да им препуштите на блиските соработници. Користете го ова за кратка пауза.

Лав
Се што ви треба во моментов се пари. Пристигнува значителен прилив и значително влијае на сите планови, особено во моментот на големи продажби. За да не се прекомпензирате до крајот на денот, зауздајте ја својата мегаломанска природа и внимателно планирајте ги купувањата.

Девица
Уживате во наклонетоста на влијателните луѓе. Сепак, не се опуштајте премногу бидејќи тоа се луѓе кои за возврат очекуваат од вас безгранична лојалност. Може да се случи некој од нив да ве принуди на потези кои би ве ставиле во незавидна положба.

Вага
Работниот товар може да се претвори во опсесивна борба со ветерниците. Вашата упорност е доблест, но понекогаш е попаметно да престанете. На луѓето им замерувате што фантазираат, а не земате предвид дека и вие не сте рационален тип, а вашите одлуки често се ирационални.

Шкорпија
Потрудете се да слушате што ви кажуваат другите луѓе. Можеби ќе забележите дека некој се обидува да ви пренесе одлична идеја, но вие не одговарате. Ако ја дозволите можноста некој друг да смисли нешто корисно, ќе имате шанса значително да профитирате.

Стрелец
Имате многу планови и очекувате брза реализација. За жал, работите не се развиваат со посакуваното темпо. Додека чекате нешто да започне, губите драгоцено време, а можностите кои се побезбедни и можеби попрофитабилни отколку што сте замислувале, ви одминуваат.

Јарец
Денот го започнувате полни со енергија. Невообичаено сте креативни и самодовербата се заканува да се претвори во ароганција. Контролирајте ја вашата еуфорија бидејќи кога ќе се одлучи нешто важно, ќе ви треба мислење од луѓе кои не ги почитувате сега.

Водолија
Ќе имате шанса за активности кои можат да ве доведат до идеја да започнете приватен бизнис. Заладените односи со шефовите и лошата атмосфера ќе родат тим од луѓе со кои можете да планирате независен бизнис.

Риби
Вистинско време е да ги реализирате вашите планови, особено ако соработувате со странски земји. Освен тоа, ваквите транзити можат да најават и интересно запознавање со личност која е далеку, која ја запознавате на чуден начин, на пример, преку социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево3 часа

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт6 часа

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили9 часа

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили9 часа

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

Магазин9 часа

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“. Gemini постепено ќе...

Магазин9 часа

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok? Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони...

Спорт9 часа

Македонија до 19 години во група со Швајцарија, Украина и Летонија за пласман на ЕП 2024 – Ајде наши!

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

На денешен ден19 часа

На денешен ден – 7 декември

43 п.н.е – Почина Марк Тулиј Цицерон, римски политичар, писател и познат оратор. 1815.- Застрелан е Мишел Неј, најпознатиот маршал...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за четврток (7 декември)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ