Следете не

Магазин

Како да го деактивирате Instagram: Трајно или привремено избришете го вашиот профил во неколку чекори

Објавено пред

на

Светот на социјалните мрежи, колку што ни го олесни поврзувањето со блиски луѓе или запознавањето нови пријатели (дури и партнери), понекогаш едноставно може да биде премногу „оптоварено“ со разни информации и објави кои ни одземаат време или го одвлекуваат вниманието. нас од важни работи.

Една од најпопуларните социјални мрежи Instagram доживеа бум во последната деценија – по голем „бум“ компанијата ја купи Facebook, денес позната како Meta, а под закрила го има и WhatsApp.

Веројатно нема некој кој сериозно го користи телефонот без барем еднаш да помине време гледајќи Instagram Reels, смеејќи се кога ќе види Instagram Story или објава на Instagram.

Меѓутоа, понекогаш станува премногу – откривате дека Instagram ви одзема време што сте планирале да го потрошите на нешто друго, ви го одвлекува вниманието од задачите што треба да ги завршите или едноставно сакате да одморите.

Во такви ситуации, добро е да знаете како да избришете профил на Instagram, односно да го деактивирате трајно или привремено.

Како да избришете профил на Instagram

За почеток, треба да размислите дали сакате трајно да го избриѓете вашиот профил на Instagram или можеби само сакате привремено да се одморите од оваа социјална мрежа.

Во секој случај, имате два избора: или да го деактивирате профилот или целосно да го избришете. Во овој текст ќе објасниме како функционираат двете опции, како и што значат тие.

Сепак, бидете внимателни и размислете добро пред да одлучите: ако трајно го избришете вашиот профил, тогаш сите ваши податоци, односно целата содржина што сте ја објавиле таму, ќе бидат избришани, што значи дека нема да можете да ги вратите .

Како трајно да го избришете Instagram

Доколку имате добра причина за трајно да го избришете вашиот Instagram профил и сте решиле да го направите ова, треба да знаете дека во овој случај вашиот профил ќе биде избришан, како и сите фотографии, видеа, коментари, лајкови и следбеници.

Откако ќе заврши процесот, нема начин да го вратите сето ова откако ќе одлучите да го избришете вашиот профил на Instagram засекогаш. Исто така, ако некој го презел во меѓувреме, нема да можете да го користите истото корисничко име на Instagram во случај кога некогаш сакате да креирате нова сметка.

Според официјалните упатства пронајдени на веб-страницата на Instagram, постојат два начини за трајно бришење на профил на оваа социјална мрежа. Првиот е преку компјутерот, вториот преку телефонот, а со него ќе се занимаваме подоцна во текстот.

Кога станува збор за бришење на профил преку компјутер, треба да отидете на страницата Delete Your Account, но прво ќе треба да се најавите, ако веќе не сте се најавиле.

Следно, избирате една од опциите кога Instagram ќе ве праша зошто сакате трајно да го избришете вашиот профил. Ова е задолжително, бидејќи додека не го направите ова, нема да можете ни да го избришете вашиот профил, нема да ја има таа опција.

Следното нешто што треба да направите е да кликнете Delete (вашето корисничко име).

Ако сакате да избришете друга сметка (онаа во која моментално не сте најавени), одете на корисничкото име на страницата Delete Your Account, Settings, Edit profile и Log out.

Потоа најавете се на сметката што сакате трајно да ја избришете и продолжете со претходно опишаната процедура.

Привремено бришење на Instagram

Ако не сте подготвени засекогаш да се збогувате со профилот на Instagram што го користите, тогаш веројатно е подобро да ја изберете опцијата за привремено бришење на профилот на Instagram.

Ако сакате, секогаш можете да се вратите на вашиот профил со едноставно најавување и сè ќе биде како никогаш да не сте заминале – фотографии, следбеници, објави… се ќе биде зачувано.

И тука прво ќе се фокусираме на привремено деактивирање преку компјутер, а потоа во посебен дел ќе објасниме како да го направиме тоа преку телефон.

Прво, најавете се на вашиот профил на Instagram, потоа изберете Profile, па Edit Profile. Следно што треба да направите е да изберете Temporarily deactivate my account (долу десно), потоа повторно да одговорите зошто решивте да го направите ова и да ја внесете вашата лозинка.

Конечно, одете на Temporarily deactivate account, а потоа Yes.

Бришење на Instagram – најчестите проблеми

Како што веќе неколку пати споменавме, меѓу најчестите проблеми што може да се појават кога станува збор за бришење на Instagram, може да изгледа дека не сте одговориле на прашањето за платформата што ве натера да го направите ова.

Исто така, во проблемите може да биде вклучен и фактот дека сте ја заборавиле лозинката, што се случува почесто отколку што мислите (особено со оние кои постојано се логирани на нивниот уред, па не ни помислуваат на лозинката што ја создале многу одамна).

Кога сме кај проблемите, дефинитивно треба да проверите кој профил на Instagram всушност го бришете доколку имате повеќе од еден. Без разлика колку сте сигурни, никогаш не е лоша идеја да ја проверите иконата на вашиот профил за да бидете сигурни дека го бришете вистинскиот профил.

Линк за деактивирање на Instagram

Доколку сте сигурни дека сакате засекогаш да го избришете вашиот профил на Instagram, подготвивме за вас линк каде што можете да го направите тоа. Треба да отидете овде: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ и од таму следете ги чекорите опишани претходно.

Исто така, доколку планирате привремено да го деактивирате Instagram, не ви треба посебна врска, туку тоа можете да го направите со уредување на вашата сметка според опишаната процедура. Помошта е тука: https://help.instagram.com/728869160569983/?helpref=related_articles

Како да го деактивирате Instagram преку телефон

Ова е уште еден начин на кој можете привремено да го деактивирате или трајно да го избришете вашиот профил на Instagram – преку телефон, што веруваме дека е попогодно за оние кои често се во движење или едноставно не се навикнати често да користат компјутер.

Ако сакате трајно да го избришете вашиот профил на Instagram преку телефонот, тогаш треба да отидете на интернет прелистувач (Google Chrome, Safari или друг) и потоа да ја следите процедурата опишана во претходните чекори. Важно е да се напомене дека не можете да го направите ова од апликацијата.

Истото важи и за привремено бришење, со исклучок што исто така можете да го направите со помош на Accounts center. Одите во Profil, Menu, Settings, па Privacy. Оттаму избирате Account ownership and controls, од каде што можете да изберете Deactivation или deletion.

Потоа го избирате профилот што сакате да го деактивирате, а потоа Continue. Постапката е иста за трајно бришење ако го користите центарот за сметки.

Зошто не можам да го деактивирам Instagram?

Како што рековме претходно, една од причините зошто не можете да го деактивирате вашиот профил на Instagramе ако не сте одговориле на прашањето зошто го правите тоа (можете да изберете што било).

Потоа, друга причина може да биде тоа што се обидувате да го деактивирате Instagram од апликацијата, а тоа е можно само од прелистувачот (дали од компјутер или телефон).

Конечно, некои корисници се пожалија на социјалните мрежи дека не можат да го избришат нивнот профил на Instagramбидејќи е поврзана со некои други апликации, како оние за гледање кој ги следел или откажал. Затоа, не е лоша идеја да го проверите ако не можете да го избришете профилот.

 

Хороскоп

Хороскоп за недела (16 јуни)

Објавено пред

на

ОВЕН
Нови можности се на повидок и шанса за подобрување на вашата финансиска состојба. Иновациите кои ги изнесувате ќе бидат пофалени и наградени. Но немојте да очекувате дека засекогаш ќе бидете фалени поради нив, ви претстои уште многу труд. Соберете ја својата сила и чекорете цврсто напред.

БИК
Денес ќе имате одлична комуникација со вашите соработници а можно е и стекнување на нови пријатели. Голем број луѓе ќе сакаат да разговараат со вас. Внимавајте да не се посветувате на повеќе работи одеднаш тоа ќе ја ослаби вашата енергија. Одморете и уживајте во друштвото.

БЛИЗНАЦИ
Некоја женска личност во вашето опкружување особено ќе ве иритира и ќе ве направи да размислите подобро за љубовта која ја имате спрема неа. Сега не е вистинско време за да бидете исполнети со горчина. Ќе имате сакате да направите некои поправки за да го подобрите домот. Чувајте ја вашата енергија за активностите кои ви годат наместо за препирки.

РАК
Во последниот период можеби мислите дека вашиот сакан се оддалечил од вас, но ако забележите подобро ќе сфатите дека всушност го следи својот пат и тоа е најдоброто за него. Бидете трпеливи. Наскоро ќе ги проширите вашите хоризонти преку нови познанства и врски кои ќе ви помогнат да научите доста корисни нешта.

ЛАВ
Сте одлучиле да одите во одредена насока пред долго време, но сеуште постои можност да го смените вашето мислење. Немојте да се изненадите ако другите сметаат исто затоа што тие ве следат вас како водач. Ги имате симпатиите на сите околу вас.

ДЕВИЦА
Имате толку нешта на ум кои сакате да ги кажете а толку малку време. Ќе сфатите дека материјалната сигурност не е најважното нешто, во иднина ќе морате да бидете подготвени за поголеми предизвици.

ВАГА
Периодов сте доста зафатени и како што изминува времето обврските ве преплавуваат. Се ви стои на располагање, резултатите од вашиот труд се тука и ќе бидете доста задоволни. Може да се чувствувате изморено но бидете сигурни дека ќе научите важна лекција која ќе ви помогне следниот пат да бидете уште поподготвени.

ШКОРПИЈА
Денес е одличен ден да се посветите на финансиските побарувачки кои ви претстојат и сѐ уште не сте одлучиле што конретно треба да биде направено. Важна информација ви пристигнува која ќе ви олесни некој тежок проблем.

СТРЕЛЕЦ
Ќе морате да донесете некои важни одлуки и да извршите тешки задачи наредните денови, денес подгответе се добро за кога ќе дојде вистинскиот ден да завршите се успешно. Наместо да се грижите за тоа што во минатото тргнало наопаку, потрудете се да го промените тоа што во овој момент сеуште може да биде променето.

ЈАРЕЦ
Некои ваши желби се подготвени за да се исполнат. Денес ќе бидете ослободени од обврски и ќе можете конечно да одморите и да си посветите време на себе. Но некоја важна задача полека пристигнува и ќе морате да ја завршите во краток рок.

ВОДОЛИЈА
Доколку сте имале планови за да отпатувате некаде, најдобро е да почнете со подготовките и да го направите тоа што поскоро. Ништо друго нема да може да ви го подигне расположението како малку промена на опкружувањето. Професионално дадете си малку одмор од обврските за да се вратите назад на своите должности со нови свежи идеи и полни со енергија.

РИБИ
Денес е важно да бидете колку што е можно покреативни, поимагинативни и романтични без оглед на тоа што луѓето околу вас бараат од вас. Што се однесува до деловните работи, важно е да зборувате што мислите, на другите им е важно што имате да кажете.

Прочитај повеќе...

Магазин

Adobe ги зголеми изгледите за оваа година, акциите скокнаа за 15%

Објавено пред

на

Американската софтверска компанија Adobe ги зголеми очекувањата за деловните резултати за 2024 година, откако се поголем број корисници почнаа да ги користат алатките засновани на вештачка интелигенција (AI) на компанијата.

Компанијата објави раст на приходите од 10,2 отсто до 5,31 милијарди долари во фискалниот втор квартал, нешто над пазарниот консензус.

На основа на сегменти, Digital Media забележа раст на приходите од 11,3 отсто на 3,91 милијарди долари, надминувајќи ја консензуалната проценка од 3,89 милијарди долари. Нето нови, повторливи приходи во сегментот достигнаа 487 милиони долари, додека во изминатите 12 месеци повторливиот приход во овој сегмент, кој вклучува алатки како Photoshop и Illustrator, достигна 16,3 милијарди долари.

Бизнис сегментот Digital Experience, кој вклучува маркетинг и аналитички софтвер, имаше приход од 1,33 милијарди долари, што претставува зголемување од 8,6 проценти. Сегментот на претплата изгуби 1,20 милијарди долари приход, што е за 13 отсто повеќе.

Прилагодената заработка по акција (EPS) достигна 4,48 долари за кварталот, надминувајќи ја консензуалната проценка од 4,39 долари.

Adobe ја зголеми својата прогноза за целата година – сега очекува приход од 21,40 до 24,50 милијарди долари, што е повеќе од претходната прогноза од 21,30 до 21,50 милијарди долари и консензусната проценка од 21,46 милијарди долари.

/SeeBiz

Прочитај повеќе...

Гејминг

Microsoft Flight Simulator 2024 излегува на 19 ноември

Објавено пред

на

Microsoft Flight Simulator 2024 доаѓа на Xbox и PC на 12 ноември. Следниот дел од легендарната франшиза ќе вклучува возење со балон на топол воздух, гаснење пожари и многу повеќе.

За време на изложбата за игри на Xbox, развивачот на Microsoft Flight Simulator 2024 Asobo покажа комерцијални летови, авионски амбулантни возила, па дури и воздушни реклами. Asobo работи на додавање разновидни нови авиони во играта, па дури ќе можете да летате како дел од тимот за пребарување и спасување или да помагате во земјоделската авијација и гаснењето пожари. Asobo исто така има работено на додатоци како што се воздушни трки, скокање со падобран, па дури и ВИП услуги.

Microsoft Flight Simulator 2024 дебитира на Xbox Series S/X и PC на 19 ноември.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура3 часа

Денеска муслиманскиот свет го слави верскиот празник „Курбан Бајрам“ – Честит да е, за многу години!

Денес, муслиманскиот свет го слави верскиот празник Курбан Бајрам. Празникот се слави во текот на четири дена и курбанот, жртвеното...

Хороскоп9 часа

Хороскоп за недела (16 јуни)

ОВЕН Нови можности се на повидок и шанса за подобрување на вашата финансиска состојба. Иновациите кои ги изнесувате ќе бидат...

Временска прогноза13 часа

Во понеделник и вторник можно е краткотрајно невреме со пороен дожд

По стабилниот, сончев и сув викенд, во понеделник и во вторник во попладневните часови во Македонија ќе има изолиран развој...

Магазин21 час

Adobe ги зголеми изгледите за оваа година, акциите скокнаа за 15%

Американската софтверска компанија Adobe ги зголеми очекувањата за деловните резултати за 2024 година, откако се поголем број корисници почнаа да...

Гејминг21 час

Microsoft Flight Simulator 2024 излегува на 19 ноември

Microsoft Flight Simulator 2024 доаѓа на Xbox и PC на 12 ноември. Следниот дел од легендарната франшиза ќе вклучува возење...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (15 јуни)

ОВЕН Неочекувани препреки ќе излезат неочекувано на вашиот пат. Но немојте да паничите. Тоа не е лоша среќа, само потсетување...

Временска прогноза1 ден

Метео анализа за лето 2024, пред нас пеколни горештини но и временски непогоди, ова се информациите

Со оглед на тоа дека летото сеуште календарски не е започнато, а од друга страна веќе се соочивме со првиот...

Lifestyle2 дена

Се почесто се појавуваат комарци и крлежи. Еве како да се заштитите ова лето

Комарците и крлежите можат да пренесат векторски болести кои се пренесуваат и се почесто се појавуваат. Лајмската болест е заразна...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (14 јуни)

ОВЕН Денес, ќе добивате разни сигнали од луѓе со кои работите и пријатели, па затоа не е изненадувачки што ќе...

Магазин3 дена

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност...

НАЈЧИТАНИ