Следете не

Магазин

Како да го продолжите животниот век на вашиот паметен телефон

Објавено пред

на

Заменувањето на паметен телефон на секои две години делумно е причината зошто милијарди телефони секоја година завршуваат на депониите.

Типичниот циклус на надградба на секои две години е премногу краток

Доколку се стават точно еден врз друг, тие многу уреди би стигнале подалеку од Меѓународната вселенска станица. Сепак, се навикнавме на тој двегодишен прозорец, бидејќи операторите честопати вршат надградби на двегодишни договори, а многу помали производители на телефони нудат софтверска поддршка само две години. Но, сега, со подолги софтверски обврски од големите производители, заедно со растечкото законодавство за правото на поправка, многу понови телефони можат да останат во нашите џебови многу подолго.

Како да го продолжите животниот век на вашиот паметен телефон?

Користете футрола

Шансите вашиот телефон да преживее пад драстично се зголемуваат кога користите дополнителна заштита.

Грижете се за вградената батерија (или користете power bank)

Бидејќи батеријата на телефонот често е првото нешто што покажува знаци на стареење, вреди да се следат препораките за продолжување на неговиот животен век. Литиум-јонските батерии не работат добро на високи температури и треба да се избегнуваат ако температурата е повисока од 35 степени – тоа може брзо да ја деградира батеријата, па дури и да предизвика нејзино откажување. Тие подобро го поднесуваат студеното време, но можат да станат слаби кога ќе стане премногу студено.

Ако сакате да го чувате телефонот долго време, најдобро е тоа да го правите со половина наполнета батерија, а не со полна или празна. Всушност, Li-ion ќелиите траат подолго кога поминуваат помалку време целосно испразнети или целосно наполнети – затоа функциите за оптимизација на батеријата кај телефоните iPhone и Pixel го одложуваат полнењето преку ноќ до 100% до околу еден час пред обично да го земете телефонот. И иако понекогаш е потребно брзо полнење на батеријата, побавниот метод на полнење кога брзината не е критична ќе стави помал стрес на јонските компоненти и ќе помогне да се продолжи животниот век на ќелијата.

Но, со текот на времето, секоја батерија на крајот ќе ослабне, па ќе ви треба power bank.

Ако навистина сакате да го продолжите животниот век на вашиот телефон, новата внатрешна батерија може да биде одговорот. За телефоните Pixel, можете да одите преку официјалната страница за поправка на Google со или без закажување, или можете да одите на патеката „Направете сами“ со комплетите и упатствата за поправка на Pixel на iFixit. За iPhone, можете да започнете со официјалната страница на Apple, да одите преку Best Buy или други трети страни или да ги испробате методите на iFixit. Samsung има и опција за внатрешна услуга, или можете да пробате Best Buy или iFixit. Во зависност од тоа каде одите и моделот на вашиот телефон, цената за нова батерија и инсталација најверојатно ќе биде помеѓу 45 и 150 долари – сепак многу помалку отколку да го отфрлите вашиот уред за нешто сосема ново.

Исчистете го просторот на телефонот

Повеќето совети за тоа како да го исчистите телефонот и да го направите побрз, фокусирајте се на една работа: ослободување простор. Оперативниот систем на вашиот телефон најверојатно ќе има предлози за ослободување простор за складирање, како на пример автоматско отстранување на неискористените апликации или бришење пораки постари од една година. Можете и рачно да го исчистите просторот со бришење на сите апликации што не ги користите. Потоа разгледајте ги фотографиите и видеата што ги складирате локално и одлучете се за складирање во облак или префрлете датотеки на компјутер или надворешен уред за резервна копија. Може да размислите и за бришење на музика и филмови што можеби сте ги преземале за офлајн употреба и за бришење стари пораки и големи прилози. Добро правило е да го задржите вашиот простор за складирање на капацитет од околу 80 проценти. Откако ќе го избришете и префрлите она што можете, рестартирајте го телефонот за да му дадете шанса да го исчисти кешот.

Извор: Engadget

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Објавено пред

на

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации за него. Во текот на изминатите години, компанијата направи мали подобрувања на овој модел на телефон. Немаше причина за повеќе од тоа – Samsung беше единствениот сериозен производител во оваа област.

Сега, кога конкуренцијата стана посериозна, Samsung мораше многу посериозно да пристапи кон развојот на моделот Z Fold 6. Според протечените информации, овој модел ќе биде потенок и полесен од неговите претходници. Како што е наведено, неговата тежина ќе биде 239 g, што е за 14 грама помалку од Z Fold 5. Така, Z Fold 6 ќе биде еднаква на тежината на моделот OnePlus Open, кој е многу поудобен за носење.

Кога станува збор за димензиите, Z Fold 6 ќе биде дебел 5,6 mm, додека дебелината на моделот Z Fold 5 е 6,1 mm (кога телефонот е отворен). Во преклопена состојба, дебелината ќе биде 12,1 mm, што е значително помало од 13,4 mm на претходниот модел. Надворешниот екран ќе биде малку поголем, со сооднос од 22:9, што е попогодно за користење во споредба со соодносот 23,1:9 на моделот Z Fold 5.

Се споменуваат и информации дека Z Fold 6 би можел да добие слот за S Pen, како и дека батеријата ќе има поголем капацитет.

Сепак, за да ги потврдиме сите овие информации, ќе треба да почекаме уште некое време – настанот Samsung Unpacked, кој се споменува дека ќе се одржи во текот на јули.

Извор: ExtremeTech

Прочитај повеќе...

Магазин

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Објавено пред

на

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот директор на таа компанија, Робин Ли.

Во своето воведно обраќање на конференцијата „AI Create“ на Baidu во кинескиот град Шенжен, тој одржа говор насловен „Сите се програмери“ и презентираше нови алатки кои им помагаат на корисниците најдобро да ги искористат можностите на вештачката интелигенција, пренесува CNBC.

Ли ги претстави алатките AgentBuilder, AppBuilder и ModelBuilder кои поврзуваат и интегрираат чат-ботови со вештачка интелигенција со веб-пребарувањето на Baidu.

Дополнително, корисниците можат да ги користат овие алатки за да креираат апликации и покрај тоа што не знаат како да кодираат.

На крајот на февруари, компанијата Baidu на својата веб-страница ги објави резултатите за четвртиот квартал од 2023 година, од кои произлегува дека приходите во споменатиот период се зголемиле за шест отсто на годишно ниво на 34,95 милијарди кинески јуани, односно , на околу 4,55 милијарди евра. Извештајот за првиот квартал од 2024 година ќе биде објавен на 16 мај.

На 16 март 2023 година, Baidu го претстави својот генеративен модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot, кој е еден вид одговор на ChatGPT на калифорниската компанија Open AI.

На веб-страницата на кинеската компанија се наведува дека ERNIE Bot може да даде точни, логични и јасни одговори кои се приближуваат до одговорите што би ги дал човечко суштество.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Објавено пред

на

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да ја објават својата содржина.

Познатата социјална мрежа веќе експериментираше со наплата на годишна претплата од еден долар за корисниците на Филипините и Нов Зеланд кои сакаат да објавуваат содржина и да комуницираат со други корисници на X, се со цел да се намали бројот на лажни сметки. , т.н. ботови.

„За жал, малата надокнада за можноста за објавување содржина во случај на нови корисници е единствениот начин за борба против постојаниот напад на ботови. Тековната вештачка интелигенција (и фармите за бот) лесно ги поминуваат проверките „дали сте бот““. изјави Илон Маск.

Според новите правила, новите корисници на социјалната мрежа мора да плаќаат „мал годишен надомест“ за да можат да објавуваат содржини, да лајкуваат и да одговараат на други објави. Регистрирањето профил е сè уште бесплатно, како и следењето на другите профили и прегледувањето на содржината на платформата.

Новата политика доаѓа бидејќи X се соочува со критики за неговата неможност да го спречи поплавата од спам профили кои споделуваат линкови, порнографска содржина и фалсификати, пишува Quartz.

На почетокот на овој месец, X лансираше бот и трол „чистење“ на системот, иако не е познато колку беше успешно.

/021

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин3 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин4 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп15 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт16 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт18 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили22 часа

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ