Следете не

Магазин

Како да го верифицирате Инстаграм профилот: водич чекор-по-чекор

Објавено пред

на

Еве ги чекорите што можете да ги следите за да добиете потврдена значка или сино штиклирање на Instagram

Оваа значка им помага на корисниците да прават разлика помеѓу лажни и автентични сметки на јавни личности, брендови и други на платформата. Конкретно, Instagram вели дека синиата значка не треба да се смета за „симбол што покажува важност, авторитет или експертиза за предметот“. Еве ги чекорите што можете да ги следите за да ја потврдите вашата сметка на Instagram сега. Имајте предвид дека само затоа што сте се пријавиле за да добиете потврдена значка не значи дека ќе добиете. Исто така, компанијата може да ја отповика значката во секое време доколку сметката биде фатена како ги прекршува правилата и упатствата на платформата.

  • Отворете ја вашата сметка на Instagram и најавете се
  • Допрете ја сликата на вашиот профил во долниот десен агол
  • Отворете го менито со допирање на хоризонталните линии во горниот десен агол
  • Одете во Settings>Account>Request Verification
  • Внесете го вашето полно име, а потоа поставете го документот потребен за да ја потврдите вашата идентификација, како што се лична карта, пасош, возачка дозвола или деловни документи
  • Кога ќе завршите, допрете Submit.

Кога ќе поднесете барање, во рок од 30 дена ќе дознаете дали нарачката е потврдена или не. Ако вашето барање е одбиено, можете повторно да аплицирате за него во следните 30 дена. Имено, Instagram појасни: „Аплицирањето за потврдена значка повеќе пати пред да се добие решение ќе ја откаже вашата апликација“. Ве молиме имајте предвид дека откако вашата сметка е потврдена, тие не можат да го променат вашето корисничко име и вашата потврда не може да се префрли на која било друга сметка. Исто така, потврдувањето на вашата сметка на Instagram не ја потврдува автоматски вашата сметка на Facebook. Ако добиете потврдена значка користејќи лажни или погрешни информации, Instagram ќе ја отстрани значката и „може да преземе дополнителни мерки за да ја оневозможи вашата сметка“.

Извор: Bgr

Без категорија

Ако ги имате овие апликации на вашиот iPhone, веднаш избришете ги

Објавено пред

на

Апликациите откриени од истражувачите се сите варијанти на популарни игри и оттогаш се отстранети од App Store

Експертите за безбедност на HUMAN’s Satori Threat Intelligence & Research тим откриле 10 апликации на уредите на iPhone кои вршат „неколку различни рекламни измами“ кога се инсталирани, според Macworld.com.

Иако малициозниот софтвер преку апликации не е нов за Android, изненадувачки е што успеаја да се пробијат низ безбедноста на iOS системот. Сето тоа функционираше на премисата дека апликациите „содржеа код кој се преправаше дека се други, легитимни игри“.

Според експертите, апликациите за кои станува збор користеле заматување на кодот за да генерираат лажни кликови и лажни реклами на скриените екрани кои биле „исполнети со реклами, измамувајќи ги огласувачите да платат за лажни импресии на публика која никогаш не била таму“.

Апликациите откриени од истражувачите се сите варијанти на популарни игри и оттогаш се отстранети од App Store. Еве за кои игри станува збор:

Прочитај повеќе...

Магазин

Netflix најави отворање на студио за развој на видео игри

Објавено пред

на

При најавата за отворање на студиото, компанијата најави дека развојот на игри може да потрае со години, така што првите игри од тоа студио не треба да се очекуваат толку брзо.

Netflix има големи планови на пазарот на видео игри. Стриминг гигантот веќе ги покажа своите намери со стекнување на помали гејмерски компании како Night School Studio и Boss Fight Entertainment. Оваа недела тие направија уште еден чекор на тој пазар и најавија лансирање на сопствено студио за развој на видео игри.

Потпретседателот за видео игри на Netflix, Амир Рахими, на блогот на компанијата објави „визија за развој на студио за игри од светска класа“, а за да ја претворат таа визија во реалност, најмија добро познато име во индустријата за видео игри. Нивното студио ќе го води Марко Ластика, еден од основачите на Zynga и познат режисер во Electronic Arts.

Интересно е што студиото ќе го започнат во Хелсинки и ова ќе биде нивно второ студио во главниот град на Финска. Имено, на почетокот на оваа година тие веќе ја презедоа компанијата Next Games (со која соработуваа на развојот на игра базирана на популарната серија Stranger Things), чие седиште е исто така во Хелсинки. Новото студио го започнуваат од нула, а како причина зошто го одбрале токму тој град, Рахими истакна дека Хелсинки е местото каде што се наоѓаат едни од најдобрите развивачи на оваа индустрија.

Но, нагласи и дека тие штотуку влегле на овој пазар и сега ги градат темелите за иднината. Развојот на игрите, нагласи тој, може да трае со години, па сите оние кои очекуваат врвни игри со потпис на Netflix допрва ќе треба да чекаат уште долго.

Прочитај повеќе...

Магазин

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Објавено пред

на

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики.

Многу корисници на Google Photos известуваат дека нивните стари фотографии се оштетени

Неколку поплаки забележани од 9to5Google покажуваат дека луѓето што се движат низ нивните Google Photos од пред неколку години забележуваат оштетени слики. Во некои случаи, се чини дека оштетените фотографии имаат дамки од вода. Луѓето исто така пријавуваат масивни промени во боите, пукнатини и други проблеми со фотографиите. Проблемот очигледно се појавува во Google Photos за Android, iOS и веб. Според засегнатите корисници, фотографиите остануваат оштетени дури и по преземањето. Сепак, проблемот не влијае на оригиналните копии на сликите. Бидејќи уредените слики се она што се појавува во апликацијата Google Photos, тоа е досадно за оние кои сакаат да ги гледаат или преземаат своите стари фотографии.

Google сè уште не објави дека е свесен за проблемот. Во меѓувреме, можете да проверите дали и вие гледате оштетени слики во „Google Photos“.

Извор: Androidauthority

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Без категорија51 секунда

Ако ги имате овие апликации на вашиот iPhone, веднаш избришете ги

Апликациите откриени од истражувачите се сите варијанти на популарни игри и оттогаш се отстранети од App Store Експертите за безбедност...

Магазин3 минути

Netflix најави отворање на студио за развој на видео игри

При најавата за отворање на студиото, компанијата најави дека развојот на игри може да потрае со години, така што првите...

Автомобили5 минути

„Астон Мартин“ на Џејмс Бонд продаден за над 3 милиони евра: Најголемата аукција на предмети од филмовите за агентот 007

Од костими до авиони, погледнете што се нуди Аукциската куќа Кристи ја одбележа 60-годишнината од првиот филм за Џејмс Бонд...

Магазин11 минути

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики. Многу корисници на Google Photos известуваат...

Магазин13 минути

Ажурирајте го WhatsApp за Android и iOS сега

WhatsApp ја објави најновата закрпа за популарната апликација на Android, која ги обезбедува уредите од многу опасна ранливост. WhatsApp објави...

Магазин14 минути

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија...

На денешен ден10 часа

29 септември – На денешен ден

1399 – Кралот Ричард II (Ричард) стана првиот англиски монарх кој абдицирал. Тој беше принуден да абдицира од благородниците кои...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (29 септември)

ОВЕН Можно е во текот на денешниот ден да успеете да склопите нови деловни контакти кои ќе ви значат многу...

Скопје19 часа

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза19 часа

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

НАЈЧИТАНИ