Следете не

Магазин

Како да префрлате слики од телефон на компјутер!?

Објавено пред

на

Еве три основни начини кои ќе ви помогнат да префрлите слики или видеа од телефонот на компјутерот.

Префрлањето фотографии од телефон на компјутер не е лесна задача за некои луѓе и воопшто не ни е чудно. За првпат корисниците на денешните паметни телефони, отклучувањето на заклучениот екран, испраќањето пораки и повикувањето е огромен чекор кон нешто ново, а да не зборуваме за посериозна употреба.

Но, ако корисникот веќе научил како да фотографира, следното нешто што ќе му треба е да пренесува фотографии и видеа од телефонот на компјутерот. Ова може да се направи на неколку начини. Тука се:

USB кабел

Секој што ќе купи нов телефон, дури и користен, добива полнач и USB-кабел во кутијата. Тој кабел не е тука само за полнење на телефонот, тој е таму за да се направи комуникација помеѓу компјутерот и телефонот. Значи, ако ги поврзете компјутерот и телефонот со USB-кабел, ќе можете да правите многу работи, вклучително и пренос на содржина од телефонот на компјутерот.

Кога компјутерот ќе се поврзе со телефонот за прв пат, ќе ги преземе сите потребни драјвери од Интернет и ќе ги инсталира. После тоа, меморијата на телефонот ќе се прикаже како USB флеш меморија. Тоа значи дека можете да кликнете на генерираната партиција, кажете „G“, и со едноставно копирање на папката DCIM, која вообичаено ги содржи сите фотографии и видеа, да ги префрлите сите датотеки на компјутерот. Многу едноставно, нели?

Мора да додадеме и дека скоро сите сериозни производители на телефони како HTC, LG, Sony, Samsung, iPhone итн. им обезбедува на своите корисници програма која може да се инсталира на компјутер, преку која можете да прегледувате содржина, да ја копирате или да ја преместите на вашиот компјутер. Овие програми можете да ги преземете од официјалната веб-страница на производителот на телефонот што го користите. Да речеме за Samsung таа програма се вика „Samsung Kies“.

MicroSD

Ако вашиот телефон поддржува MicroSD картичка, која ја користите, меѓу другото, сите фотографии и видеа ќе се зачуваат директно во неа. Телефонот обично ве информира за ова кога за прв пат ја стартувате апликацијата за камера, каде што ве прашува дали да ја поставите MicroSD-картичката како стандардна меморија за зачувување фотографии или видеа. Следствено, целата содржина на тоа секогаш се зачувува токму на картичката MicroSD.

Не постои полесен начин да ја пренесете таа содржина од MicroSD меморија на вашиот компјутер. Се што ви треба е читач на MicroSD или SDHC и адаптер. Секој лаптоп го има тој читач (денес ретко кој нема лаптоп) преку кој можете многу брзо и лесно да ги префрлите сите фотографии и видеа. Вметнете ја MicroSD картичката во адаптерот што ја претвора во SDHC картичка и прикачете ја на читачот што го има лаптопот. Потоа, исто како и преку кабелот, меморијата ќе се појави во форма на нова партиција до која можете да пристапите со двоен клик.

Како и секогаш, она што го барате е папката DCIM која ги содржи сите фотографии и видеа. Копирајте го и залепете го на вашиот компјутер каде и да ви одговара.

Интернет

Секако, доколку имате неограничен интернет во вашиот дом, тогаш можеби најлесниот, најбрзиот и најбезбедниот трансфер би бил со помош на некои корисни сервиси како „Google Images“.

Google Photos е неодамна независна услуга која е наменета за складирање и организирање фотографии направени на телефонот. Предноста на оваа услуга е што ја складира апсолутно секоја фотографија во облак, без разлика дали сте ја избришале веднаш. Тоа за некои е негативна работа, но ние мислиме дека е одлично. Можете многу лесно да пристапите до тие фотографии преку интернет прелистувач, со најавување на вашата сметка на Google, а подоцна да го користите вашиот компјутер за споделување, уредување, организирање или зачувување на една од вашите партиции.

/SmartPhones

Магазин

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Објавено пред

на

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“.

Gemini постепено ќе се воведува во екосистемот на Google, вклучувајќи го системот за пребарување и Google Chrome. Една верзија, Gemini Pro, веќе работи на четботот Bard AI. Тоа е одговор на ChatGPT на OpenAI, но се чини дека Gemini е изграден да биде повеќе од само текстуален четбот.

Поддржува внесување на различни податоци, вклучувајќи текст, слики, видео, аудио и „има потенцијал да биде значаен чекор напред кога станува збор за технологиите за вештачка интелигенција“, како што е формулирана од специјализираната страница „Pocket-lint“.

Токму оваа мултимедијалност Google се надева дека ќе биде предност во однос на GPT, а Gemini доаѓа во три верзии.

Првата верзија е Gemini Nano, која работи на уреди со Android. Втората верзија е Gemini Pro, која е нешто посложена, а третата верзија е најмоќната – Gemini Ultra, наменета првенствено за центри за податоци и апликации на големи компании.

Ако имате чет-бот на Bard, веќе можете да ја испробате Gemini AI во него.

Прочитај повеќе...

Магазин

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok?

Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони прегледи, 35,7 милиони лајкови и 1,8 милиони „зачувања“.

Предметниот клип го објави корисник по име „Nyadollie“, во кој на своите следбеници им ја покажува рутината за шминкање додека носи светло розова кошула.

Ова видео беше објавено на 8 март, а како што рече TikTok, нивната цел беше да оддадат почит на некои од најважните моменти што се случија на платформата во текот на 2023 година, и затоа објавија преглед наречен „годината на TikTok“.

Во продолжение погледнете го најгледаното видео оваа година.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (7 декември)

Објавено пред

на

Овен
Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа што имате моќ да им дозволите нешто, дури и материјално. Одговорот на оваа дилема треба да го барате во дното на душата која го знае одговорот.

Бик
Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку колку што сакате да ве лажат вие. Размислете, можеби сте принудиле некого на такви потези со вашите ставови.

Близнаци
Полни сте со себе и сте целосно свесни за патот по кој треба да тргне вашиот професионален развој. Не двоумете се, прифатете каква било понуда во овој момент, дури и ако тоа не е примамливо на прв поглед. Останете во играта бидејќи тоа е профитабилен бизнис.

Рак
Без разлика на сè што сте планирале, бидете подготвени да ги одложите повеќето активности. Сте ги прецениле своите можности, па сакале или не, ќе бидете принудени дел од одговорноста да им препуштите на блиските соработници. Користете го ова за кратка пауза.

Лав
Се што ви треба во моментов се пари. Пристигнува значителен прилив и значително влијае на сите планови, особено во моментот на големи продажби. За да не се прекомпензирате до крајот на денот, зауздајте ја својата мегаломанска природа и внимателно планирајте ги купувањата.

Девица
Уживате во наклонетоста на влијателните луѓе. Сепак, не се опуштајте премногу бидејќи тоа се луѓе кои за возврат очекуваат од вас безгранична лојалност. Може да се случи некој од нив да ве принуди на потези кои би ве ставиле во незавидна положба.

Вага
Работниот товар може да се претвори во опсесивна борба со ветерниците. Вашата упорност е доблест, но понекогаш е попаметно да престанете. На луѓето им замерувате што фантазираат, а не земате предвид дека и вие не сте рационален тип, а вашите одлуки често се ирационални.

Шкорпија
Потрудете се да слушате што ви кажуваат другите луѓе. Можеби ќе забележите дека некој се обидува да ви пренесе одлична идеја, но вие не одговарате. Ако ја дозволите можноста некој друг да смисли нешто корисно, ќе имате шанса значително да профитирате.

Стрелец
Имате многу планови и очекувате брза реализација. За жал, работите не се развиваат со посакуваното темпо. Додека чекате нешто да започне, губите драгоцено време, а можностите кои се побезбедни и можеби попрофитабилни отколку што сте замислувале, ви одминуваат.

Јарец
Денот го започнувате полни со енергија. Невообичаено сте креативни и самодовербата се заканува да се претвори во ароганција. Контролирајте ја вашата еуфорија бидејќи кога ќе се одлучи нешто важно, ќе ви треба мислење од луѓе кои не ги почитувате сега.

Водолија
Ќе имате шанса за активности кои можат да ве доведат до идеја да започнете приватен бизнис. Заладените односи со шефовите и лошата атмосфера ќе родат тим од луѓе со кои можете да планирате независен бизнис.

Риби
Вистинско време е да ги реализирате вашите планови, особено ако соработувате со странски земји. Освен тоа, ваквите транзити можат да најават и интересно запознавање со личност која е далеку, која ја запознавате на чуден начин, на пример, преку социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево30 минути

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт3 часа

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили6 часа

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили6 часа

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

Магазин6 часа

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“. Gemini постепено ќе...

Магазин6 часа

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok? Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони...

Спорт7 часа

Македонија до 19 години во група со Швајцарија, Украина и Летонија за пласман на ЕП 2024 – Ајде наши!

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

На денешен ден17 часа

На денешен ден – 7 декември

43 п.н.е – Почина Марк Тулиј Цицерон, римски политичар, писател и познат оратор. 1815.- Застрелан е Мишел Неј, најпознатиот маршал...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за четврток (7 декември)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

Временска прогноза20 часа

На пат студен бран од север, дождот ќе премине во снег кој истиот најпрво ќе се спушти до 1000 метри надморска височина

Врнежите кои повторно ќе започнат од следните часови во Македонија, и тоа поради продорот на уште постуден воздух од север,...

НАЈЧИТАНИ