Следете не

Магазин

Како Илон Маск може да го промени Твитер

Објавено пред

на

Твитер обично е преплавен со теми за дискусија, но во последните неколку дена една тема се издвојува на платформата во споредба со другите. Што носи иднината за самиот Твитер?

Никој не знае што точно планира Маск. Исто така, шефот на Твитер, Параг Агравал, признава дека иднината е неизвесна. Но, најбогатиот човек на светот даде некои знаци на промена.

Да се ​​вратат забранетите профили?

Самопрогласениот „апсолутист за слободата на говорот“, Маск долго време е гласен во критиките за политиката за содржина на платформата, поставувајќи прашања откако компанијата ја забрани профилот од поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Маск, исто така, повика на поголема транспарентност во однос на начинот на кој платформата ги презентира твитовите на корисниците, систем кој моментално дозволува некои да бидат промовирани и дадени на пошироката публика.

Останува нејасно точно како Маск, кој блокираше луѓе на платформата кои го критикуваа него или неговите компании во минатото, сега ќе ја промени практиката на Твитер.

Маск навистина ги олабавува правилата на Твитер за модерирање на содржината, а тоа би можело да го направи „грубо будење“, вели Џефри Хауард, професор на колеџ во Лондон. Криминалците, ботовите и луѓето кои го користат Твитер, за „злонамерни цели“ и за „поттикнување омраза и насилство“ можат „лесно да го вооружат“ Твитер, предупредува Хауард.

„Мислам дека Илон Маск е релативно наивен за вистинските предизвици за модерирање на содржината. Како резултат на тоа, тој ќе научи дека не можете само да имате laissez-faire пристап кон управувањето со содржината“.

Кој е Илон Маск?

Со новите прописи за борбата против злоупотребата на интернет на хоризонтот, како што е Законот за штетност на Интернет, воведен од владата на ОК, не е јасно какви промени ќе може да направи Маск.

Веста за откупот веќе предизвика политичка бура.

Во Соединетите Држави, луѓето кои припаѓаат на десницата и се чувствуваат неправедно мета на платформите на социјалните медиуми, го поздравија договорот. Оние од левицата беа покритични, а демократската сенаторка Елизабет Ворен го нарече тоа „опасно за нашата демократија“.

Владата на Велика Британија и Европската комисија, исто така, го потсетија Маск на неговата должност да ги заштити правата на корисниците на Твитер.

Петер Видличка, медиумски експерт и ко-основач на Newspage, рече дека иако Маск може да му помогне на Твитер „да ја врати својата мода“, „во сегашната социо-културна клима, можеме да очекуваме огномет во наредните месеци“.

Да ги натерате корисниците да платат?

Откако стана најголем акционер на Twitter претходно во април, Маск објави серија сега избришани твитови во кои се опишани можните промени на премиум услугата за претплата на Twitter, Twitter Blue. Една можна промена е отстранување на рекламите и намалување на трошоците.

Се надеваме дека претплатите ќе станат посигурен извор на приходи за компанијата, намалувајќи ја нејзината зависност од рекламирање. „Моќта на корпорациите да ја диктираат политиката е значително зголемена доколку Твитер зависи од парите за рекламирање за да опстане“, напиша Маск.

Аналитичарот Рејчел Фостер-Џонс вели дека на Елон Маск можеби ќе треба „да ги балансира своите соништа за слободен простор за дебати и неограничено рекламирање со суровата реалност на основниот бизнис модел на Твитер“.

Рекламирањето во моментов сочинува околу 90 отсто од неговите приходи. Компанијата не ги откри претплатничките броеви за Twitter Blue, кој беше лансиран минатата година во неколку земји, вклучувајќи ги САД и Австралија.

„Маск ќе мора сериозно да го редизајнира моделот на претплата на Twitter, Twitter Blue, доколку сака да се оттргне од рекламирањето“, додава Фостер-Џонс.

Разбивање на ботови?

Твитер долго време имаше проблем со автоматизираните лажни сметки кои се користат за немилосрдно објавување бескорисни или измамнички содржини.

Маск повика да се „победи роботот за спам.“ Таа задача може да биде многу потешка отколку што мисли Маск, предупредува Робин Менсел, професор на Лондонската школа за економија. „Секој кој нуди сигурност на овој простор е полн со возбуда или желба“, рече Менсел.

„Кога Маск ќе биде ангажиран во бизнисот, тој ќе сфати дека има повеќе ограничувања и аранжмани за управување што овие компании мора да ги почитуваат кога водат бизнис на меѓународно ниво.

Ако Маск беше успешен, тоа ќе имаше широко распространети импликации, вели Џејми Молс, инженер во компанија за сајбер безбедност. „Методите кои Twitter ги користи за елиминирање на ботови од платформата можат да генерираат нови техники кои го подобруваат откривањето и идентификацијата на спам, несакани објави и други злонамерни обиди за упад.

Внеси копче за уредување?

Пред неговата понуда за Твитер, Маск ги праша своите следбеници дали сакаат копче за уредување во анкетата на Твитер.

Ова ја натера компанијата да потврди дека веќе работи на таква функција, која ќе им овозможи на корисниците да ги менуваат твитовите откако ќе бидат објавени.

Корисниците долго време бараат копче за уредување, но се уште има сомнежи за тоа. Позитивната страна е што ќе им овозможи на корисниците да поправаат печатни грешки или твитови без да ги загубат одговорите, ретвитовите или лајковите што веќе ги добиле.

Но, ако не се постапува добро, тоа може да влијае на транспарентноста на платформата, предупреди минатиот месец Џеј Саливан, потпретседател за производи за широка потрошувачка.

Саливан рече дека „без работи како временски ограничувања, контроли и транспарентност за она што е регулирано“, таквата функција „може да се злоупотреби за да се промени записот од јавен разговор“.

Извор: BBC

Хороскоп

Хороскоп за среда (22 март)

Објавено пред

на

Овен
Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку љубоморен, не му давајте причина. Очекувате добивка, некои пари што сте ги подигнале ќе бидат депонирани на вашата сметка.

Бик
Растргнати сте меѓу домот и љубовта, семејството ве обвинува што не им обрнувате доволно внимание. Би било добро ако можете подобро да ги балансирате вашите обврски. Партнерот е маѓепсан од вас, неговите чувства секој ден се посилни. Уживате во секој момент.

Близнаци
Ви недостига личноста со која неодамна раскинавте. Дали сте сигурни дека се е готово меѓу вас? Не патете залудно, еден муабет може да смени се. Вашиот имунитет е нарушен поради екстремен стрес.

Рак
Денеска очекувајте проблеми од љубовен карактер. Се обидовте да манипулирате со личност која има искрени чувства кон вас и сега ќе мора да се соочите со последиците. Бидете искрени и сите проблеми ќе бидат решени.

Лав
Ве очекува одличен ден! Заедништвото со пријателите, скарата или одењето во природа е само она што ви треба. Финансиите исто така ви се во солидна состојба, доколку размислувате да купите некои работи за дома, слободно! Тоа ќе бидат добро вложени пари.

Девица
Одолејте на нагонот за купување, не сте во најдобра финансиска состојба и скапо ќе платите за секој непромислен трошок подоцна. Љубовното поле веќе подолго време ви е „мртво“, ќе ве потресе средба со личност која неодамна сте ја запознале. Романсата е на хоризонтот.

Вага
Вие сте категорични за усогласување на сите сегменти од вашиот живот, но некои работи едноставно не функционираат. Моментално сте на крстопат, партнерот поставил ултиматум. Размислете добро како ќе реагирате, може да ја изгубите љубовта на вашиот живот.

Шкорпија
Неодамнешните настани на работа ве истрошија, треба да се опуштите. Сакате луксуз, но дали можете да си го дозволите? Добро размислете пред да го земете паричникот и запомнете дека среќата можете да ја најдете во малите нешта.

Стрелец
Понекогаш сте непромислени и имате тенденција да го повредите партнерот со вашата искреност, без никаква злонамерна намера. Изберете ги вашите зборови повнимателно, не секој ја разбира вашата природа. Потребна ви е физичка активност. Се чувствувате тромо, а топлината само ја влошува состојбата.

Јарец
Оние кои се зафатени би можеле да наидат на ситни проблеми во врската, тоа е едноставно недоразбирање.Најдобро е да ги расчистите работите пред да се претворат во голем проблем. Повеќе витамини, вода и движење се сè што ви треба за да се чувствувате енергично.

Водолија
Планирате патување со саканата личност, не дозволувајте некои семејни проблеми да ве поколебаат. решението не е во ваши раце, единственото нешто што можете да направите е да понудите поддршка. Многу сте добри во штедењето, доколку успеете да го поминете овој месец без поголеми трошоци, ѕвездите ќе ве наградат.

Риби
Никој не сака луѓе кои постојано се жалат, треба да престанете со тоа однесување. Размислете, навистина немате за што да се жалите. Добар ден за парични трансакции. Ако размислувате за инвестирање, сега е добар момент.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Објавено пред

на

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но, оттогаш температурата веќе се зголеми за 1,1 C, а сега експертите предвидуваат дека таа ќе ја достигне границата од 1,5 степени веќе до 2030 година.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш рече дека новиот голем извештај за климатските промени е „прирачник за опстанок на човештвото“.

Чистата енергија и технологијата може да се искористат за да се избегне катастрофа, се вели во извештајот.

Но, на состанокот во Швајцарија околу финансирањето, климатолозите предупредија дека глобалната температурна граница најверојатно ќе биде прекршена. нивниот извештај се заснова на тоа колку брзо потрошувачката на фосилни горива може да ги влоши ефектите од климатските промени. Гутереш рече дека сите земји треба да излезат со планови за нулта емисија на јаглерод во следната деценија. Ова, додаде тој, треба брзо да ја намали емисијата на стакленички гасови во земјината атмосфера.

„Прозорецот на можности да се обезбеди одржливо место за иднината на сите брзо се затвора“, се вели во извештајот.

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но, оттогаш температурата веќе се зголеми за 1,1 C, а сега експертите предвидуваат дека таа ќе ја достигне границата од 1,5 степени веќе до 2030 година.

Во извештајот на Меѓувладиниот панел за климатски промени – научното тело кое ги советува ОН за зголемувањето на температурите – се согласи дека сите влади во светот мора да учествуваат во оваа мисија.

Најновата студија заклучува дека од 2018 година се забележани неколку причини за климатските промени и се наведува дека тие имаат значително влијание врз светот денес, но и дека ќе се влоши.

До 2100 година, екстремните поплави во крајбрежната зона кои се случуваа еднаш во 100 години ќе станат редовни годишни појави.

Концентрацијата на CO2 во атмосферата моментално е најголема во последните два милиони години. Светот сега е потопол од кога било во последните 125.000 години. А до крајот на оваа деценија ќе биде уште потопло.

„Ако прескокнеме 1,5 и дојдеме до скок од 1,6 степени Целзиусови, тоа сепак ќе биде многу подобро отколку да кажеме дека е доцна и дека сме проклети и не вреди повеќе да се обидуваме“, рече д-р Фридерике Ото од Кралскиот колеџ, која е една од нив. на авторите на овој извештај.

„Мислам дека овој извештај многу, многу јасно покажува колку е потребно за да се победи“, рече таа.

Истражувањата покажаа дека емисиите на CO2 од инфраструктурата на фосилните горива ќе ги зголемат емисиите на јаглерод и ќе го уништат таканаречениот буџет, односно целната количина што може да се поднесе.

Истражувањето не го спомнува експлицитно проектот Willow во САД или рудникот за јаглен Cumbia во Велика Британија, но научниците не се сомневаат во нивното влијание.

„Не постои краен датум (за фосилните горива), но јасно е дека инфраструктурата за фосилни горива што веќе ја имаме ќе оди преку тој јаглероден буџет“, д-р Оливер Геден од германскиот институт за меѓународни и безбедносни прашања и член на Водечкиот тим за пишување изјави за извештаите на Би-Би-Си.

„Преостанатиот јаглероден буџет за отворање на нова инфраструктура за фосилни горива секако не е компатибилен со целта од 1,5 степени Целзиусови“, додаде тој.

Документот силно тврди дека над 1,5 степени Целзиусови нема да биде крај на светот бидејќи ова може да биде само „привремено надминување“.

Авторите велат дека се оптимисти дека драматичните промени може да се постигнат брзо, што укажува на огромен пад на цената на сончевата и енергијата на ветерот.
Тие, исто така, тврдат дека промените во исхраната предизвикани од потрошувачите, отпадот од храна и преминот кон транспорт со ниска содржина на јаглерод може да постигнат значително намалување на емисиите од многу сектори.

Но, извештајот, исто така, потврдува дека покрај постигнувањето на „нето нула емисии“ што е можно поскоро, ќе биде потребна и голема употреба на технологија за отстранување на јаглерод. Научниците велат дека ова е реален план да се врати температурата на Земјата под контрола и да се задржи загревањето под 1,5 степени Целзиусови.

Некои набљудувачи се сомневаат во тоа, имајќи предвид дека овие технологии се недокажани.

„Знаеме што треба да се случи, но делот за отстранување на јаглеродот и идејата за зафаќање и складирање на јаглерод е огромно одвлекување на вниманието“, рече Лили Фур, од Центарот за меѓународно еколошко право, која присуствуваше на сесијата за одобрување на извештајот.

„Но, мислам дека застапниците на овие технологии ќе го свртат тоа и ќе кажат дека ова е огромен повик да се инвестира во декарбонизација.

Одговарајќи на повикот од извештајот за поитна акција, генералниот секретар на ОН побара од земјите да ги опишат своите планови за „нето нула“ во рок од една деценија.
„Лидерите на развиените земји мора да се обврзат да достигнат „нето нула“ што е можно поблиску до 2040 година, граница што секој треба да ја почитува“, се вели во соопштението на Гутереш. Тој, исто така, ги повика земјите како Индија и Кина кои најавија планови за „нето нула“ за периодот по 2050 година, да се обидат да ги унапредат за една деценија.

Десет чекори за спас на човештвото

1. Затворање на електрани на јаглен

2. Инвестирање во чиста енергија

3. Декарбонизација на згради

4. Декарбонизација на цемент, челик и пластика

5. Премин кон електрични возила

6. Зголемување на градскиот превоз, велосипедскиот превоз и пешачењето

7. Декарбонизација на воздушниот и бродскиот сообраќај

8. Запирање на уништувањето на шумите и обновување на деградираното земјиште

9. Намалување на загубите на храна и подобрување на земјоделството
10. Зголемување на исхраната на зеленчук и намалување на исхраната на месо

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Објавено пред

на

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот патент дополнително го потврдува тоа.

Сеуште не е познато дали Apple планира да претстави iPhone со флексибилен екран, или iPad или некој друг уред, но компанијата секако не планира да го игнорира овој сегмент од пазарот, кој се уште се развива.

Се појави патент во кој Apple ја опишува технологијата за уреди со флексибилни екрани кои автоматски би го активирале екранот да се затвори доколку телефонот или таблетот падне.

Технологијата користи сензори и акцелерометар кој може да препознае дека уредот паѓа од височина, по што екранот се затвора. На овој начин може да се избегнат или да се намалат можните штети.

Патентот, исто така, наведува дека ако екранот не е целосно затворен, може да се спречи поголема штета ако екранот на уредот е делумно затворен во споредба со падовите кога екранот е целосно изложен на пад од поголема височина на тврда површина.

Засега нема гаранции дека овој патент ќе биде имплементиран. Како и секогаш, кога се во прашање патентите, нивната реализација може да биде премногу комплицирана, скапа и никогаш не е сигурно дека ќе бидат комерцијализирани.

Засега Apple официјално не коментира за можните планови за развој на уред со флексибилен екран.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден9 часа

На денешен ден – 22 март

1312 – Папата Климент V го укина францускиот монашки ред на витези Темплари, основан во Палестина во 1118 година за...

Временска прогноза10 часа

Од денес повторно се враќа периодот на суво и стабилно време со пролетни температури…

Од денес па натаму повторно продолжува периодот на стабилно, суво и претежно сончево време со пролетни температури кој насекаде ќе...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за среда (22 март)

Овен Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку...

Кичево15 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје18 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево18 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт22 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle23 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин23 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео23 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

НАЈЧИТАНИ