Следете не

Свет

Како социјалните мрежи подигнаа дигитални ѕидови околу нас

Објавено пред

на

Иако социјалните мрежи и апликации можат да бидат многу корисни за комуникација, забава или информирање, останува прашањето – кога има премногу интернет во нашите животи?

Благодарение на телефоните и сеприсутниот интернет, социјалните мрежи и апликациите влегоа во речиси секој дел од нашиот живот. Иако и двете можат да бидат многу корисни за комуникација со семејството и пријателите, и за забава или информирање, останува прашањето – кога всушност има премногу интернет во нашите животи?

Аналитичарите на меѓународните организации велат дека иако светот изгледа поповрзан од кога било, што во многу аспекти навистина е, речиси три милијарди луѓе сè уште немаат пристап до Интернет, а 800 милиони од нив никогаш не користеле компјутер или паметен телефон. Исто така, се проценува дека во следната деценија ќе биде неопходно да се обезбедат ресурси, мрежи и уреди за најмалку уште една милијарда луѓе, за да имаат барем минимални шанси за учество во светската индустрија.

Смартфон за „Добро утро“.

Звучи речиси неверојатно дека над 80 отсто од сопствениците на паметни телефони во развиените земји посегнуваат по својот уред веднаш штом ќе се разбудат. Над половина од нив ги користат и своите паметни телефони за слушање музика или гледање видеа додека се во кревет, кога треба да спијат. Иако паметните телефони го заземаат далеку првото место, таблетите, преносните конзоли за игри и читачите на е-книги се исто така на списокот на уреди што ги користиме кога всушност треба да спиеме.

Така, беше потврдена нова дијагноза, DISD (device induced sleep disorder) или недостаток на сон и нарушување на спиењето поради употреба на уред. Најмалку 200 милиони луѓе во светот страдаат од DISD – само во Европа тој број е близу 50 милиони. Симптомите вклучуваат несоница, нервозно однесување веднаш штом се разбудиме, многу несоница и прекумерна чувствителност на звук и светлина.

Производителите на уреди се исто така многу свесни за оваа навика на милиони луѓе, а во последните неколку години речиси сите нови паметни телефони имаат опција Blue light filter (филтер за сина светлина), со цел да се намали влијанието на екранот врз очите на корисниците во темни средини. За работите да бидат уште позагрижувачки, две третини од корисниците исто така наведуваат дека во првите 15 минути по будењето одат да ги проверат своите профили на Facebook, Instagram или Twitter. Петтина од нив исто така наведуваат дека се будат во текот на ноќта за да ги проверат своите паметни телефони, па повторно се враќаат на спиење.

Зголемување на нивото на стрес

Социјалните мрежи, главно преку апликации, стигнаа до екраните на паметните телевизори, безжичните звучници со Bluetooth, а се повеќе нови модели на автомобили имаат вградена поддршка за овие мрежи во нивниот систем за забава.

Експертите наведуваат дека ова „бомбардирање“ на информации, известувања и известувања од нашите уреди дури неколку пати го зголемува нивото на стрес. Корисниците стануваат лесно раздразливи и не можат да се фокусираат на други секојдневни обврски. Тоа е особено изразено во деловното опкружување, каде што често се „во два света“ – приватни и работни. Кога на ова ќе го додадеме фактот дека голем број работни места и занимања денес вклучуваат и често проверување на е-пошта комуникацијата и пребарување на Интернет, доаѓаме до ситуација дека нивото на стрес кај многу луѓе е речиси на максимум.

Дигитални ѕидови меѓу луѓето

Истражувањето на Обединетите нации покажа дека пандемијата влијаела и на достапноста на Интернет и информации, како и дека бројот на луѓе без пристап до Интернет во светот се зголемил за меѓу 320 и речиси 500 милиони луѓе.

ИТУ (Меѓународната унија за телекомуникации) има слични податоци, наведувајќи дека „во реалниот свет, секој трет човек нема пристап до Интернет или ИТ уред, а секој петти човек никогаш не користел Интернет“. Обединетите нации овој проблем го нарекуваат „дигитален ѕид“, што се поклопува со мапата на развиените и неразвиените земји во светот, бидејќи во 45-те најмалку развиени земји, дури три четвртини од населението никогаш не користеле Интернет.

Загрижувачки е и тоа што добар дел од нив живеат во градовите, а не во руралните средини. Иако другите експерти и активисти обично истакнуваат дека „ова се области зафатени од војна, со постојан недостиг на храна, особено вода“, суштината е дека повеќето од овие луѓе никогаш нема да добијат доволно образование и информации за да го променат својот живот, нашле работа, образувале деца и ги напуштиле војните или загрозените подрачја. ОН наведуваат дека главните проблеми се: „целосен недостиг на телекомуникациска инфраструктура, и чести недостиг на електрична енергија“.

/novimagazin.rs/

 

Свет

Twitter казнет 150 милиони долари поради лажење и продажба на приватни податоци на корисниците

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Американската Федерална трговска комисија го казни Twitter со 150 милиони долари затоа што на огласувачите им обезбедил кориснички информации, вклучително и телефонски броеви, кои ги собира за безбедносни цели.

Од мај 2013 година до септември 2019 година, Twitter собираше телефонски броеви и адреси на е-пошта за безбедносни цели, но ги сподели тие информации и со компаниите кои испраќаа реклами до корисниците.

Американското Министерство за правда и Трговската комисија наведуваат дека социјалната мрежа лажно тврдела дека ги почитува договорите за безбедност на податоците што САД ги имаат со ЕУ и Швајцарија.

Според овие договори, споделувањето и користењето на личните податоци на корисниците е забрането освен во случаи кога тие лично го одобруваат тоа.

Затоа Twitter ќе мора да плати 150 милиони долари и да постави нови безбедносни мерки.

Регулаторите посочуваат дека „Twitter“ ги измамил корисниците да ја заштитат нивната приватност со кршење на правилата.

Казната доаѓа во момент кога компанијата чека финализирање на договорот за продажба на директорот на „Тесла“, Илон Маск за 44 милијарди долари.

rtv.rs/

Прочитај повеќе...

Свет

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА: Њујорк ги отстрани познатите телефонски говорници

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Означувајќи го крајот на една ера, властите во Њујорк ги отстранија речиси сите телефонски говорници, кои станаа жртви на бесплатните WiFi и мобилни телефони во последниве години.

Но, обожавателите на Супермен може да се утешат со фактот дека Менхетен ќе чува четири говорници на горната западна страна, познати и како импровизирани соблекувални за новинарот Кларк Кент додека тој се трансформира во суперхерој. Ќе се чуваат како историски примери.

Според локалните медиуми, Менхетен ќе чува четири стари телефонски говорници. Тие се појавуваат во поп-културата со децении, од стрипови до холивудски блокбастери и ТВ емисии.

Таа ера заврши вчера кога градоначалникот на Менхетен, Марк Левин, присуствуваше на демонтирањето на последните две говорни телефони на аголот на 7-та авенија и 50-та улица, кои потоа беа натоварени во камион. Тој на Твитер напиша дека „сè уште почувствувал навестување на носталгија кога видел дека говорниците влегуваат во историјата“.

Прочитај повеќе...

Свет

СЗО: Светот се соочува со големи предизвици – се шири епидемија на мајмунски сипаници

Објавено пред

на

Светот се соочува со „страшни“ предизвици, вклучувајќи ги Ковид, војната во Украина и мајмунски сипаници, предупреди првиот човек на Светската здравствена организација, пренесува Би-Би-Си.

Тедрос Адана Гебрејесус зборуваше во Женева, каде експерти од здравствената агенција на ОН разговараа за појавата на мајмунски сипаници во 15 земји надвор од Африка.

Повеќе од 80 случаи се потврдени во Европа, САД, Канада, Австралија и Израел.

Сепак, СЗО вели дека ризикот за пошироката јавност е низок.

Mајмунски сипаници – вирус кој е најчест во оддалечените делови на централна и западна Африка – не се шири лесно меѓу луѓето и болеста е обично блага.

Повеќето луѓе кои се инфицираат со вирусот се опоравуваат за неколку недели, според Националната здравствена служба на ОК.

Епидемијата ги изненади научниците, а британските здравствени власти издадоа нов совет, велејќи дека високоризичните контакти со пациентите треба да се изолираат три недели. Белгија стана првата земја што во петокот објави тринеделен карантин за заразените лица.

Повеќе потврдени случаи се очекува да бидат објавени во Велика Британија во понеделник, пишува Гардијан.

Додека зборуваме овде, нашите колеги ширум светот реагираат на појавата на ебола во Демократска Република Конго, мајмунски сипаници и хепатитис од непозната причина и сложената хуманитарна криза во Авганистан, Етиопија, Сомалија, Јужен Судан, Сириската Арапска Република, Украина и Јемен… Се соочуваме со ужасна конвергенција на болести, суша, глад и војна, поттикнати од климатските промени, нееднаквоста и геополитичкото ривалство“, додаде шефот на СЗО.

СЗО претходно соопшти дека истражува голем број други случаи за кои се сомнева дека се мајмунски сипаници – без да ги именува вклучените земји – и предупреди дека најверојатно ќе бидат потврдени уште повеќе инфекции.

Откако епидемијата првпат беше идентификувана во ОК, вирусот почна да се шири низ Европа – а агенциите за јавно здравје во Шпанија, Португалија, Германија, Белгија, Франција, Холандија, Италија и Шведска ги потврдија сите случаи.

Нови случаи беа потврдени во Австрија и Швајцарија во неделата.

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство досега идентификувала 20 случаи, а нејзиниот главен медицински советник, д-р Сузан Хопкинс, за програмата на Би-Би-Си во недела наутро изјави дека секој ден се откриваат сè повеќе случаи.

Таа рече дека вирусот сега се шири во заедницата – со откриени случаи кои не биле во контакт со никој што ја посетил Западна Африка, каде што болеста е ендемична.

Но, ризикот за општата популација останува „исклучително низок“, а случаите досега најчесто се пронајдени во некои урбани области и кај геј или бисексуалци, рече д-р Хопкинс.

Иако не постои специфична вакцина против сипаници, неколку земји рекоа дека имаат вакцини против сипаници, кои се околу 85 проценти ефикасни во спречувањето на инфекцијата, бидејќи двата вируса се доста слични.

Извор: N1

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Редовен Хороскоп за сабота (28 мај)

ОВЕН Држете се до добро познато општество и средина во која добро се сложувате, бидејќи луѓето ќе ве прифатат онакви...

Спорт13 часа

Младата репрезентација на Македонија со собир пред квалификациските меча против Ерменија и Украина

Младата репрезентација на Македонија до 21 година, денеска во хотел Парк го имаше официјалниот собир во пресрет на предвидените натпревари...

Кичево13 часа

Денес во кичевската касарна „Чеде Филиповски-Даме“ беше одбележан 21-ви мај – „Денот на единицата“

Денес во касарната „Чеде Филиповски – Даме“ во Кичево со воена свеченост припадниците од 4. пешадиски баталјон (4.пб), од 1...

Магазин17 часа

Samsung ја покажа моќта на новиот сензор од 200 MP

Пред само неколку дена споменавме дека Моторола ќе вгради нов сензор Samsung од 200 MP во својот претстоен предводник, истиот...

Магазин17 часа

Инстаграм не им функционираше на многумина, проблемите сега се решени

Ако синоќа имавте проблеми со пристапот до Инстаграм – не сте единствените. Извештаите низ Интернет (Downdetector, Reddit) укажуваат на тоа...

Македонија19 часа

Предмалку регистриран земјотрес во Македонија

Предмалку во Македонија беше регистриран земјотрес кој според ЕМСЦ бил со јачина според сервисите околу 3.6 според Рихтеровата скала. Истиот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за 27 мај (петок)

ОВЕН Денес ќе ви се чини особено напорен ден затоа што ќе бидете помалку продуктивни од вообичаено, нема да имате...

Спорт1 ден

Од денес по симболични цени пуштени во продажба картите за фудбалскиот меч Бугарија – Македонија

Поддржувачите на македонската А репрезентација кои сакаат ја бодрат нашата селекција на натпреварот Бугарија – Македонија во Разград на 2....

Спорт2 дена

Шанса ќе добијат сите. Треба да продолжиме да бидеме конкурентни во Европа

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски на прес-конференција зборуваше за подготовките и натпреварите на најдобрата селекција од новото издание...

Кичево2 дена

Урбана викенд програма во Република 96250

Петок (27.05.2022) го резервираме за љубителите на електронката музика диригирана од локалниот DJ PUNISHER, почеток во 21:00h (Second floor). Забавата...

НАЈЧИТАНИ