Следете не

Технологија

Kaspersky им оддаде стручни обуки за „Интерпол“

Објавено пред

на

Компанијата Kaspersky спроведе серија стручни обуки (Kaspersky Expert Training) за полицајците на ИНТЕРПОЛ, откривајќи нови, напредни стратегии за откривање и ублажување на последиците од сајбер заканите. Kaspersky Global Research and Analysis Team (GreAT) и експертите на GERT обезбедија обука за обратно инженерство и одговор на инциденти.

Од септември до декември 2023 година, службениците на ИНТЕРПОЛ добија обука за обратно инженерство 101, насочено обратно инженерство на малициозен софтвер и одговор на инциденти на Windows. Овие обуки се дел од договорот за соработка потпишан од Касперски и ИНТЕРПОЛ во 2019 година. Онлајн курсевите предводени од експерти од GReAT и GERT беа придружени со сесија на прашања и одговори во живо. Обуката се одржа и во виртуелната лабораторија Kaspersky – безбедна онлајн средина, специјално создадена за подобрување на практичните вештини.

Курсот за обратно инженерство за насочен малициозен софтвер беше најпопуларен меѓу службениците на ИНТЕРПОЛ, каде што научија како да анализираат вистински малициозен софтвер, како да ги менуваат инженерските злонамерни документи и како да ги совладаат напредните функции на алатките за обратно инженерство. За време на курсот Reverse Engineering 101, фокусот е на основите на програмските јазици за асемблирање и Go, како и како да се обратат инженерските програми напишани во C++ и како самостојно да се анализира синџирот на вируси.

Курсот за одговор на инциденти на Windows ги научи претставниците на ИНТЕРПОЛ како да детектираат и реагираат на инцидент, да анализираат и да разберат различни техники за напад, вклучително и разликување помеѓу напредни постојани закани (APT) и други закани.

„Кога станува збор за борбата против сајбер криминалот, важно е јавниот и приватниот сектор да работат во синергија, преку обезбедување постојана размена на информации за заканите и со ширење на знаењето. Kaspersky е во првите редови во борбата против сајбер заканите и, благодарение на глобалниот надзор, тие се првите што знаат за новите закани, што им овозможува да развијат и подобрат алатки за брз одговор и ублажување. Ние веруваме во моќта на споделување знаење и соработка: со објавување на нашето истражување за сајбер заканите, споделување податоци и организирање обуки, заедно со нашите партнери, се стремиме да создадеме свет кој е поотпорен на сајбер заканите“, рече Јулија Шличкова, Вице Претседател за односи со јавноста во Kaspersky.

„Учеството на обуките организирани од компанијата Kaspersky значително ги подобрува способностите и вештините на нашите вработени при истражување на сајбер криминалот. Ваквите курсеви помагаат дополнително да се обучат вработените да анализираат и да предупредуваат од сајбер заканите со цел да се спроведат законите што е можно поефективно. Оваа соработка повторно ја истакнува важноста на синергијата меѓу органите за спроведување на законот и приватниот сектор“, истакна Крег Џонс, директор на Одделот за компјутерски криминал на ИНТЕРПОЛ.

Истражувачите на Kaspersky обезбедуваат обука за полицајците на ИНТЕРПОЛ од 2019 година, а практиката ќе продолжи и во 2024 година.

Експертската обука на Kaspersky ја користат бројни организации и академски институции за да ги подобрат своите вештини во борбата против компјутерскиот криминал. Од почетокот на онлајн едукативната програма, експертите на Kaspersky обучија повеќе од 2.000 специјалисти од 50 земји ширум светот. Обезбедувајќи стручно знаење преку 10 едукативни курсеви, тие го споделуваат своето знаење за напредни тактики и стратегии во обратно инженерство, откривање закани, одговор на инциденти и повеќе – со курсеви прилагодени на учесниците.

Магазин

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Објавено пред

на

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови промени – и наскоро би можел да добие целосна имплементација.

Дизајнерските измени од февруари се вратија

Ова беше забележано од 9to5Google, а многу од промените во дизајнот се исти. Неколку панели на цел екран се променети за да се прикаже дел од мапата во позадина, давајќи им на корисниците контекст додека прелистуваат низ различни детали.

Аглите на панелот сега се позаоблени, а има лесно достапни копчиња за затворање или споделување на која било информативна картичка што се прикажува на екранот. Дизајнот тестиран во февруари исто така користеше слоевит пристап кон панелите, па изгледаше како да се наредени еден врз друг, но сега тоа не е така.

Можеби најголемата промена е добивањето насоки: полињата за почеток и крај сега лебдат над мапата, а опциите за промена на начинот на транспорт се преместени на дното на екранот.

Во суштина тоа значи дека повеќе мапи се видливи повеќе време

Google официјално не објави ништо за овие поправки на дизајнот, ниту сега, ниту во февруари, но колку што можеме да кажеме, тие сè уште не се имплементирани на сите уреди. Ажурирањето се применува од страна на серверот, така што ажурирањето на најновата верзија на апликацијата Android нема да влијае на тоа дали ќе ги видите промените.

Со оглед на тоа дека овој нов изглед веќе неколку месеци е на тестирање, не треба да помине долго пред сите да го видат на своите телефони. Претпоставуваме дека Google Maps за iOS во одреден момент ќе се ажурираат со истите промени.

Сега ни делат само неколку дена од Google I/O 2024, кој започнува на 14 мај. Може да има неколку најави за Google Maps на конференцијата за развивачи, а исто така очекуваме да слушнеме за идните планови на Google за вештачка интелигенција и телефонот Pixel 8a.

Извор: Techradar

Прочитај повеќе...

Магазин

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro.

Каналот на YouTube, Phone Repair Guru, ни донесува видео кое дава подобра слика за тоа што се наоѓа во најтенкиот iPad Pro модел што Apple некогаш го направил.

Овој таблет е едвај подебел од USB-C приклучокот на него, кој е многу лесно заменлив.

Средината на таблетот е окупирана од логичката табла, опкружена со две батерии и два звучници од двете страни. Apple одлучи да не ги комплицира работите премногу и да го задржи внатрешниот дизајн прилично едноставен.

Јасно се гледа новата позиција на предната камера, која се наоѓа на подолгата страна на таблетот за полесно користење во панорамски режим.

Батериите имаат прекинувачи за лесна замена, а логото на Apple сместено длабоко во таблетот служи и како топлински проводник.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Се сеќавате ли на познатиот winamp? Еве како ќе изгледа најновата верзија на плеерот кој го обожававме

Објавено пред

на

Популарниот плеер добива нова верзија, а во неговото создавање ќе помогнат програмерите со отворен код.

Winamp објави дека го отвора својот изворен код и ги поканува програмерите да учествуваат во подобрувањето на Windows верзијата на овој музички плеер.

Компанијата нагласува дека допрва ќе го има последниот збор кога станува збор за тоа што ќе биде имплементирано во официјалната верзија на плеерот.

Засега не се знае дали ќе користат лиценца со отворен код, ниту пак за која лиценца станува збор доколку се одлучат за таа опција.

Winamp претходно најави дека мобилната верзија на апликацијата се очекува во јули.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (21 мај)

ОВЕН Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи како и за дискусии поврзани со финансиски проблеми со личност...

Македонија3 часа

Пред нас уште еден споен викенд, доаѓа Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј, ова се останатите неработни денови до крај на годината

Овој петок, односно 24 мај – е Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, неработен ден за сите граѓани...

Спорт10 часа

(ФОТО) Антонио Сталески од „ФК Кичево“ прогласен за „играч на турнирот“ во Швајцарија каде за ФК АП. „Брера Струмица“ кичевчани донесоа шампионски пехар!

Од рубриката спорт ја имаме таа чест да споделиме една ексклузивна вест со јавноста дека децата од генерацијата 2009 на...

Спорт11 часа

31-во финале во фудбалскиот Куп на Македонија, Тиквеш и Воска Спорт во битка за својот прв трофеј, истакнат и баражот на натпревари за пополнување на Прва и Втора МФЛ

Влезници за натпреварот може да се купат по цена од 200 денари преку продажната мрежа на МКТickets. Во среда од...

Македонија12 часа

Од ноќеска сите нафтени деривати со намалена цена, ова се новите малопродажни цени

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдени со одлуката за...

Магазин12 часа

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови...

Магазин12 часа

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro. Каналот на YouTube,...

Магазин12 часа

Колку често треба да ги исклучуваме нашите мобилни телефони?

Колку често треба целосно да го исклучувате мобилниот телефон? Овој проблем не е само за заштеда на батеријата. Исто така,...

Временска прогноза12 часа

Летото 2023 најжешко во последните два милениума

Годините на дрвјата потврдуваат дека поминаа 2.000 години откако на северната хемисфера имаше потопло лето од минатата година. Од времето...

Магазин12 часа

Се сеќавате ли на познатиот winamp? Еве како ќе изгледа најновата верзија на плеерот кој го обожававме

Популарниот плеер добива нова верзија, а во неговото создавање ќе помогнат програмерите со отворен код. Winamp објави дека го отвора...

НАЈЧИТАНИ