Следете не

Кичево

Катастрофална статистика за последните две седмици во Кичево скоро секој ден по еден каснат од куче скитник

Објавено пред

на

Заклучно со почеток на месец ноември, според дневниот билтен за порта.мк истакнат од портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски, вкупно 12 луѓе биле нападнати од кучиња скитници на територијата на град Кичево и околните села, или во просек му доаѓа скоро секој ден по најмалце еден нападнат од куче скитник, пријавен случај во полиција (Ова е што знаеме, а што незнаеме и некој се спасил со брзина на светлината, а ги има многу не се во статистика)

Како сервис на граѓаните и како обични луѓе кои се соочиле со истиот проблем некогаш, добро знаеме кој е проблемот на своја кожа, иако сите по дома чуваме кученца, апелираме до надлежните институции да го решат овој проблем, и да се надеваме дека конечно ќе се стави крај на ова нешто кое тежнее и во други градови, но во нашиот дефинитивно станува сѐ повеќе и повеќе комплексно човек слободно да се движи. Доаѓа период на ладна зима, кучињата немаат храна и засолниште, а тоа може да доведе до поголема агресивност и нападите врз луѓето да зачестат, што би значело катастрофа на дневно ниво.

Единствена организација за кучињата скитници е „Грифон“ од Кичево, која на секоја иницијатива од народот гледаат да ги заштитат граѓаните. Неодамна за ТВ21 претседателот на оваа организација Несторовски, односно пред 9 месеци изјави дека околу 700 кучиња се во градот, додека 500 се во кичевските села, речиси двојно повеќе од минатата година.

Хронолошки редоследот на пријави по датум во ОВР Кичево е следен:

На 31.10.2022 година, С.Т.(47) од Кичево, во полициска станица пријави дека неговиот малолетен син на улицата „Тане Цалески“ во Кичево бил каснат од куче скитник. Истиот ден, М.К.(63) од Кичево пријави дека неговиот малолетен внук на улицата „Влашки пат“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 03.11.2022 година во 09:50 часот, Н.А.(33) од Кичево во полициска станица пријави дека неговиот малолетен син на улицата „Партизански одреди“ бил каснат од куче скитник. Истиот ден, С.М.(47) и Ј.И.(65), двајцата од Кичево, како и Б.А.(48) од кичевското село Туин, пријавија дека на улиците „ Мирка Настеска“, булеварот „Осклободување“ и на улицата „Маршал Тито“ во Кичево биле каснати од кучиња скитници.

На 05.11.2022 во 10.05 часот, З.П.(69) од Кичево во полициска станица пријави дека на ул.„Рудничка“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 07.11.2022  година во 20.50  часот, К.Г.(56) од Кичево, во надлежната полициска станица пријави дека на улица „11 сeптември“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 08.11..2022 во 13.40 часот, Б.Г.(32) од Кичево во полициска станица пријавил дека на улица „Ибе Паликуќа“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 09.11.2022 во 15.30 часот во полициската станица Кичево, А.Ц.(36) од Кичево пријавила дека на улицата „Рудничка“ во Кичево нејзината малолетна ќерка била касната од куче скитник. Истиот ден, А.И.(71) од Кичево пријавил дека на улица „Маршал Тито“ бил каснат од куче скитник

На 12.11..2022 година во 15 часот во ОВР Кичево, Б.Џ.(58) од кичевското село Колари, пријавил дека на булеваот „Ослободување“ во Кичево, бил каснат од куче скитник.

Кичево

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Објавено пред

на

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати и се здобиле со повреди, истакнати според извештаите на дневниот билтен на портпаролот од СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски. Претходно исто така имавме доста случаеви кои ги поставивме во целина (ТУКА). Од тој ден до денес, повторно имаме доста регистрирани случаи на граѓани кои пријавиле во ОВР Кичево напад врз нив од кучиња скитници, така да, по датуми листата изгледа вака:

На 11.11.2022 во  21.05  часот,  Т.М.(63) од Кичево, пријавил дека неговиот малолетен внук, на улицата „Мехмед Мехмеди“ во Кичево, бил каснат од куче скитник.

На 12.11..2022 година во 15 часот во ОВР Кичево, Б.Џ.(58) од кичевското село Колари, пријавил дека на булеваот „Ослободување“ во Кичево, бил каснат од куче скитник.

На 13.11.2022 година во 23.00 часот во ОВР Кичево, А.Б.(48) од кичевското село Зајас пријави дека на локален пат во селото бил каснат од куче скитник.

На 16.11.2022 година во ОВР Кичево, Л.Ц.(44) од кичевското село Долно Строгомиште пријави дека на улицата „Маршал Тито“ во Кичево бил каснат од куче скитник. Истиот ден, И.А.(66) од истото село и Ф.Ф.(33) од селото Стрелци пријавија дека на улицата „Партизански  Одреди“, односно „Маршал Тито“ во Кичево биле каснати од куче скитник.

На 17.11.2022 година во 18.30 часот, А.П.(51) од Кичево во полициска станица пријави дека нејзиниот малолетен син на улицата „Маршал Тито“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 18.11.2022 година во 21.50 часот, С.М.(73) од Кичево во полициска станица пријавил дека на улицата „Борис Кидрич“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 22.11.2022 во 11.27 часот во полициската станица Кичево, од Медицински центар Кичево пријавено е дека кај нив со повреди од каснување на куче бил донесен лицето В.С.(60) од Кичево. Полициски службеници излегле на местото и по преземени мерки било утврдено дека на 21.11.2022 во дворот на семејната куќа во селото Козичино, кичевско, В.С. бил каснат од куче раса „Кангал“. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 23.11.2022 година во 16.10 часот, Л.К.(81) од Кичево во полициска станица пријавила дека на улицата „4 јули“ во Кичево била касната од куче скитник.

На 28.11.2022 година во  17.35  часот, П.Ц.(48) од Кичево во полициска станица пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 30.11.2022  година во 17.35  часот, Н.К.(33) од Кичево во полициска станица пријави дека на улицата „Магистрален пат“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 03.12.2022  година  во 10 часот, С.С.(22) од Кичево во полициска станица пријавил дека на улицата „Прилепска“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

Извор: Стефан Димоски (портпарол на СВР Охрид)

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски улици и села:

  • Од (08:20 до 16:00 часот) – село Козица, Белица, ХПП Белица 1 и ХПП Белица
  • Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

    За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичевски магацинско-дистрибутивен центар за прехрамбени производи има потреба од двајца Комерцијалисти за град Кичево

Објавено пред

на

Магацинско-дистрибутивниот центар за прехрамбени производи „УНИОН ЕМ ЕМ“ од Кичево, како увозник и застапник за брендовите на „GOLD,WALTZ, SALBOS, COCOLINE, Sarajevska Mlekara“, поради проширување на својот работен ангажман во таа област има потреба од двајца КОМЕРЦИЈАЛИСТИ за реон територија на град Кичево.

Услови за аплицирање: „Поседување на важечка возачка дозвола минимум „Б“ категорија.

Сите заинтересирани добиваат работа на неопределено, додека работните активности се од понеделник до петок по 8 часа на ден, службено возило и телефон“

Апликацирањето започнува од 07.12.2022 (среда) и истото може да го поднесете во вид на „CV“ или оставање телефон за контакт преку електронска пошта [email protected] или директно со јавување на телефонскиот број 078/476-961.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија27 минути

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да...

Кичево7 часа

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати...

Гејминг7 часа

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне...

Временска прогноза8 часа

Обновена временска прогноза: Доаѓа дожд и невреме за викенд

Може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија...

На денешен ден14 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт1 ден

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура1 ден

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево1 ден

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија1 ден

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

НАЈЧИТАНИ