Следете не

Мобилни уреди

Казна за „Apple“ од 2 милиони долари за недостасување полначи во кутиите

Avatar

Објавено пред

на

Претставувајќи ја серијата iPhone 12 минатата година, Apple непријатно изненади многу корисници со одлуката да ги отстранат полначите и слушалките од пакувањето. Додека тие го оправдаа тоа од еколошки причини, не е ни чудо што повеќето луѓе не го гледаат ова како оправдан потег, а Бразилците отидоа чекор подалеку.

Бразилската агенција за заштита на потрошувачи во Сао Паоло (Procon-SP) неодамна го казни Apple со 2 милиони долари за недоставување полначи во кутии. Според организацијата, „Епл учествувал во лажно рекламирање и продажба на уреди без полначи под нефер услови“.

На крајот на минатата година, „Apple“ навистина објави дека нивните уреди ќе доаѓаат без полнач, меѓутоа, кога од Procon-SP беа прашани дали тоа значи дека телефоните ќе бидат поевтини, тие не добија никаков одговор, пренесува 9to5Mac портал.

Тие исто така го обвинија „Apple“ дека не обезбедува доволно квалитетна поддршка за корисниците „кои имаа проблеми по ажурирањето на софтверот“ и тие тврдат дека американската компанија мора да ги почитува регулативите и законите, како што прават сите други компании.

ФОТО: Pexels

Мобилни уреди

Дали „Olympus“ ќе го засили производството на камерите од светскиот бренд „Samsung“ за мобилни телефони

Avatar

Објавено пред

на

Во неофицијалните извештаи од два независни извори се наведува дека Олимп се договорил со Самсунг да им обезбеди камери за идните телефони, меѓу кои потенцијално се и Samsung Galaxy Fold 3 и Galaxy S22

Дури и без ова партнерство, Самсунг ги понуди најдобрите камери во светот на мобилните телефони (на моделите Галакси С21 и Галакси З Фолд 2), а експертизата на Олимп во оваа област и нивната напредна технологија ќе резултира со квалитет на фотографијата што сè уште не е виден на мобилниот телефон телефони. Тековниот официјален статус на ова партнерство не е познат (барем не во јавноста), и се споменува дека овие две компании можеби веќе работат на специјално издание на телефонот Fold.

Ова се совпаѓа со официјалното соопштение објавено од Олимп пред неколку месеци, во кое се наведува дека во 2021 година планира да соработува со други компании.

Дали е тоа вистина, ќе дознаеме во наредните месеци. Некои други, исто така неофицијални информации наведуваат дека Самсунг работи на нов процесор со кодно име „Олимп“, што може да биде потврда за претходните информации, но и извор на недоразбирање (ако името на процесорот е неправилно поврзано со Олимп). Доколку дојде до соработка, Олимп ќе се приклучи на престижната група составена од Леика и Хаселблад, која обезбедува технологија за камери и оптика за производителите на телефони.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Новите „Play Store“ правила ќе ги штитат корисниците

Avatar

Објавено пред

на

Query_All_Packages им овозможува на апликациите да скенираат списоци со други апликации на кориснички телефони, врз основа на кои тие можат да пристапат до чувствителни информации, како што се информации за банкарски сметки, лозинки, политички убедувања, навики при избор на партнер.

Акцијата ќе може да ја спроведуваат само оние апликации за кои се проценува дека навистина им треба, а проверките ќе бидат ригорозни, бидејќи станува збор за заштита на доверливи податоци. Финансиските апликации и P2P паричниците сè уште ќе имаат пристап до списоците со апликации, така што ќе можат да бидат сигурни дека нема малициозни актери на уредите што може да ја загрозат безбедноста на нивните корисници.

Користењето на Play Store како контролен пункт за програмерите е релативно нова работа и тоа е суптилен потег благодарение на кој одредени правила ќе важат само за некои апликации. Бидејќи има контрола над оперативниот систем, Google може да примени сериозни ограничувања на сите апликации за Android, но контролата преку продавницата за апликации нуди посуптилни методи, оставајќи им можност на програмерите да разговараат за своите апликации и да се одлучат за нови опции за да не влијае на другите апликации .

Напаѓачите кои дистрибуираат малициозни апликации обично се насочени кон постарите API. Query_All_Packages се појавија со верзија Андроид 11, така што се однесува само на апликации што го таргетираат API за оваа верзија на оперативниот систем – „API Ниво 30“.

Веднаш штом Android 11 наполни една година (во ноември 2021 година), Play Store ќе го означи API-то ниво 30 како минимално ниво на API за сите апликации што добиваат нови ажурирања, дозволувајќи им на дозволите и новите забрани автоматски да се применуваат на секоја активна апликација во онлајн продавница.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Новата верзија на „Android 12“ доаѓа со подобрен дизајн, теми и по компитабилен кориснички интерфејс

Avatar

Објавено пред

на

Новата верзија на популарниот оперативен систем им носи на корисниците многу подобрен дизајн и теми кои ќе бидат покомпатибилни со корисничкиот интерфејс. Мобилниот оперативен систем Андроид 12, кој ќе стигне до корисниците подоцна оваа година, според претходните најави, треба да донесе голем број нови опции и можности.

Најзабележителното нешто што „дванаесетте“ ќе им го донесат на корисниците е многу подобрениот дизајн, како и темите што ќе бидат многу повеќе во согласност со корисничкиот интерфејс на индивидуалните производители на телефони.

Сигурно ќе има и други новини, но најзабележливата променлива, на која секој корисник ќе мора да се навикне, сигурно ќе биде начинот на кој ги отклучуваме нашите паметни телефони.

И покрај фактот дека, во последниве години, се појавија читачи на отпечатоци и скенирање на лице, еден од најпопуларните начини за нивно отклучување со години е образец што самите го создаваме со поврзување точки на екранот.

Дванаесеттата верзија на најпопуларниот мобилен оперативен систем во светот носи голем број визуелни промени во моделот за отклучување.

Освен што линиите што ги поврзуваат точките на екранот се подебели од порано, па затоа се многу повидливи, тие сега ќе бидат во бои што се во контраст со бојата на позадината на екранот, за да бидат позабележителни и попријатни од тековни „обични“ бели линии.

Ако, за време на отклучувањето на уредот, направите грешка во шаблонот, телефонот ќе „звучи“ со портокалово светло, што ќе го предупреди корисникот дека направил грешка во шаблонот.

Ова може да изгледа како мала работа, но со оглед на тоа колку долго го користевме постојниот образец за отклучување, оваа промена може „да го освежи корисничкото искуство“, според полицијата на Андроид.

Гугл вели дека Андроид 12 се очекува „да достигне стабилна верзија“ по четвртата бета верзија, во август оваа година. Официјалното претставување на новиот оперативен систем Андроид 12 е закажано за во септември.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 2 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 5 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 8 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 10 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 11 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 15 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 15 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 16 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ