Следете не

Свет

Кина планира комерцијални вселенски патувања од 2025 година

Објавено пред

на

Кина има за цел да ја испрати првата група комерцијални патници во суборбиталниот простор во 2025 година, при што секој лет чини меѓу два и три милиони јуани (околу 287.000 до 430.800 долари), рече ракетниот експерт Јанг Јичанг, според China Media Group.

„Во моментов има три начини за патување во вселената. Првата е влегувањето во вселенската станица, која поставува строги барања за физичката и психолошката состојба на туристите“, рече научникот кој во 2018 година беше генерален директор на ракетниот проект „Долг марш“ 11 и основач на CAS со седиште во Пекинг. Вселенска ракетна компанија.

„Друг начин ги носи туристите во вселената со товарен авион што се користи за подигнување на друго вселенско летало“, додаде тој. Вирџин Галактик еднаш најави вакви патувања по цена од 450.000 долари по седиште, според извештаите на медиумите.

Третиот начин, според Јанг, и на кој Кина ќе се фокусира е суборбиталното вселенско патување. Ова ќе биде поудобно за повеќето патници.

САД почнаа да го комерцијализираат својот вселенски сектор во 1980-тите, а индустријата беше релативно зрела кога SpaceX беше основан во 2002 година.

Кина го лансираше овој сектор релативно доцна во 2015 година, но индустријата веќе се обликуваше со брзиот развој. „Кина најверојатно ќе го достигне американското ниво на развој во секторот за комерцијализација на вселената во рок од 10 години“, рече Јанг.

Овој сектор во Кина влезе во „Ера 2.0“ управуван од апликациите и пазарните сили, што е различно од „Ера 1.0“ што беше основно производство, истражување и развој. Според извештајот од индустријата, во 2021 година Кина имала повеќе од 370 претпријатија фокусирани на производство на сателити, лансирање ракети и слични услуги базирани на сателити во орбитата, пренесува CMG.

Свет

Телескопот James Web даде невидена слика од Нептун и го откри вистинскиот сјај

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

На новата слика се прикажани и двата светли прстени на Нептун, како и двата побледи прстени. Прстените се полни со прашина, што ги прави потемни и потешки за гледање од светлите, ледени прстени како оние што ја опкружуваат планетата Сатурн.

Поминаа три децении откако последен пат ги видовме овие бледи, правливи прстени и ова е прв пат да ги видиме во инфрацрвена светлина, рече научникот од JWST, Хајди Хамел.

Последен и единствен пат кога ги видовме најслабите прстени на Нептун беше кога вселенското летало на НАСА Voyager 2 прелета покрај планетата во 1989 година.

Осум од месечините на Нептун се видливи на сликата како светлосни точки, а најсветлата е најголемата месечина на планетата, Тритон. Системот на природни сателити на Нептун е особено чуден. Тритон, на пример, орбитира за Нептун наназад, така што дополнителни набљудувања на JWST и на Нептун и на Тритон се планирани подоцна во годината.

Извор: New Scientist

Прочитај повеќе...

Свет

Погребот на британската кралица Елизабета II ќе се одржи денес со повеќе од 500 официјални лица и над милион луѓе, медиумите настанот го нарекуваат „погреб на векот“

Објавено пред

на

Погребот на британската кралица Елизабета Втора ќе се одржи денеска со присуство на повеќе од 500 официјални лица, а настанот што медиумите го нарекуваат „погреб на векот“ ќе биде логистички и безбедносен предизвик од највисоко ниво за Лондонската полиција.

На државниот погреб се очекува да присуствуваат повеќе од 500 шефови на држави или влади, вклучувајќи кралеви, кралици, шеици, султани и јапонскиот император. Тоа ќе биде еден од најголемите и најкомплексните настани на британско тло од Втората светска војна, а американскиот претседател Џозеф Бајден ќе биде на врвот на листата на државници кои пристигнуваат од целиот свет.

Овој собир на високи претставници ќе претставува логистички и безбедносен предизвик од највисоко ниво, соопшти лондонската полиција.

Ковчегот на кралицата треба да биде во домот на парламентот во Вестминстерската сала до 10.45 часот по локално време денес, пред да биде преместен во блиската Вестминстерска опатија, придружуван од кралот Чарлс III и високи членови на кралското семејство.

Комеморацијата започнува во 11 часот по локално време и трае еден час, а завршува со две минути молчење.

Освен надбискупот од Кантербери, Џастин Велби, делови од Библијата се очекува да прочита и британската премиерка Елизабет Трус, а на погребот ќе присуствуваат и претставници на други верски конфесии.

По богослужбата во опатијата, ковчегот во кој се наоѓа телото на кралицата ќе биде пренесен со вооружен чамец на Кралската морнарица, низ Лондон, придружуван од семејството до Велингтон Арх, поминувајќи ја Бакингемската палата на пат.

Поворката ќе пристигне во 15:00 часот во замокот Виндзор, каде ќе се изврши богослужбата и погребот, а погребот во Виндзор ќе започне околу 16:00 часот.

Крајот на погребот е и крај на јавниот дел од погребот на Елизабета, нејзиниот ковчег ќе биде положен во капелата Свети Џорџ, гробот на нејзиниот татко кралот Џорџ V, до нејзиниот сопруг принцот Филип, околу 19:30 часот по локално време. без присуство на јавноста.

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Свет

НАСА повторно го одложи лансирањето на ракета на Месечината

Објавено пред

на

Лансирањето на новата ракета на американската вселенска агенција НАСА на Месечината повторно е одложено, а следниот пробен лет ќе биде најрано на 27 септември.

Лансирањето досега беше два пати прекинато поради технички проблеми.

Овој долгоочекуван пробен лет на мисијата Artemis 1, без екипаж во него, треба да го тестира Space Launch System во реални услови и капсулата Орион, каде во иднина ќе бидат сместени астронаутите.

Лансирањето ќе означи пресвртница во обидот на Америка да ги врати астронаутите на површината на Месечината за прв пат по завршувањето на програмата Аполо пред 50 години.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп7 часа

Хороскоп за понеделник (26 септември)

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

Спорт9 часа

Ѓоковиќ играше повреден, за медиумите изјави дека се надева на поголема подготвеност во Торино

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ призна дека веќе неколку дена има проблеми со повреда на зглобот на десната рака, пренесуваат...

Спорт10 часа

Барди: „Имаме нови играчи кои во своите клубови даваат голови, нашето време доаѓа, утре одиме на победа пред нашата публика!“

Македонија одигра добро во Тбилиси, но загуби. Капитенот Енис Барди вели дека сепак резултатот е најважен и верува дека сега...

Спорт13 часа

Сите на стадион утре и заеднички со срце да ја бодриме Македонија против Бугарија

Фудбалската федерација на Македонија ги повикува навивачите кои ќе ја бодрат македонската А репрезентација на утрешниот натпревар против Бугарија на...

Временска прогноза13 часа

Попоски најавува пороен дожд, еве кога може да се очекува

Денес времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен ден1 ден

25 септември – На денешен ден

1345 година – После три години неуспешни обиди, српскиот император Дусан го освои Сер, кој ги водеше патиштата што доведоа...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (25 септември)

ОВЕН Иако не сакате да чувствувате притисок од другите луѓе додека работите, денес Овенот може да го стори токму тоа...

Скопје2 дена

Во Скопје утре посебен сообраќаен режим во следниве реони поради „ИТ трка“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 25.09.2022 (недела), со почеток во 09.00 часот, во организација на Здружението...

Култура2 дена

(ФОТО) IQ UP! – Кичево официјално започна со работа, дечињата со нетрпение го очекуваат следниот час преку првата македонска едукативна франшиза

IQ UP! (www.iqup.mk) е прва македонска едукативна франшиза за деца од 5 до 12 години. Компанијата IQ UP! е дел од...

Скопје2 дена

Нов случај со измама за наводно случена сообраќајка, старица оштетена со 7260 евра

На 23.09.2022 во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно...

НАЈЧИТАНИ