Следете не

Технологија

Ќе биде ли новиот Windows 11 бесплатен?

Објавено пред

на

Останува помалку од една недела до официјалното претставување на новата верзија на Виндоус (Виндоус 11?). Претежно има информации на Интернет за тоа како ќе изгледа новиот ОС, но скоро и да не се споменува една многу важна работа – дали новиот Виндоус, како Виндоус 10, ќе биде бесплатен за корисниците?

Нема официјални информации за оваа тема, но ако можеме да направиме мала анализа. Имено, ако земеме предвид дека Apple со години нуди бесплатна надградба на нови верзии на macOS, како и дека Microsoft го стори истото со Виндоус 10, може да очекуваме да се повтори овој пат. За компаниите, генерално, не би било проблем да купуваат лиценци за нов ОС (иако знаеме дека многу ретко одлучуваат да се префрлат на нов ОС веднаш по објавувањето), но на крајните корисници им е тешко да се согласат да го купат. На крајот на краиштата, фактот дека беше бесплатен, им овозможи на Виндоус 10 да заземе голем дел од пазарот многу бргу по објавувањето.

Неофицијално, се појавуваат информации дека новиот Windows може да биде бесплатен за сите корисници кои имаат валидни лиценци за постари верзии на ОС. Ова не значи само корисници кои користат Виндоус 10, туку и корисници кои сè уште работат со Виндоус 7 или 8.

Извор: Betanews

Магазин

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Објавено пред

на

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе ја има втората генерација на селфи камери сместени под екранот.

Идејата зад новиот патентиран систем е прилично едноставна: камерите земаат неколку слики од два различни агли за да создадат 3D модел на лицето и да го користат за процесот на автентикација. Дали Samsung инсистира на две камери за своите телефони на преклоп, сè уште не се знае, но како што изгледа сега постои шанса втората камера да се наоѓа на местото на сензорот за отпечатоци, што е интересно решение, особено пристапот на Samsung за решавање на проблем на втората камера, пишува Galaxyclub.nl.

Самиот патент не навлегува премногу во детали, па можеме само да претпоставуваме дали оваа компанија планира да ги комбинира камерата и модулот за откривање или некоја сосема нова технологија, бидејќи на сликите изгледа дека горната камера изгледа како онаа од моделите Fold3 и Fold4, додека долниот, лентата на сликата има различни својства.

Патентот го споменува и мерењето на зеницата како дополнителен систем за заштита и веруваме дека ова е еден од слоевите што го оневозможува измамувањето на камерата со испечатена слика или маска.

Новиот концепт се уште е концепт, но е патентиран, па не е исклучено Samsung активно да работи на него, но ќе дознаеме веројатно во блиска иднина.

Прочитај повеќе...

Магазин

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

Објавено пред

на

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие да ги користите.

Без разлика дали сте испратиле порака на погрешна личност или сте станале жртва на автоматска корекција, сигурни сме дека сте сакале барем еднаш да избришете или уредите порака во iMessage. Со доаѓањето на iOS 16, можете да го направите тоа, но мора да се грижите за неколку ситници.

Ако сакате да го откажете испраќањето, мора да внимавате да имате само две минути да го сторите тоа по испраќањето. За да избришете порака, само притиснете долго на неа, изберете „Undo Send“ и готово. Ќе видите анимација каде пораката експлодира во куп пиксели, пишува Wired.

Додека другата личност повеќе нема да го гледа текстот, двете страни ќе знаат дека сте ја избришале пораката. Оние кои испратиле порака ќе видат „You unsent a message“. Оние кои ја примиле пораката во меѓувреме ќе видат предупредување што вели „(вашето име во контактите) unsent a message“.

Конечно, имајте предвид дека оваа опција работи само ако двете страни го имаат најновиот оперативен систем. Ако телефонот на примачот има iOS 15 или порано, тоа значи дека бришењето пораки нема да работи. Ако е така, системот ќе ве предупреди дека пораката не е избришана поради разликата во верзиите на системот.

Како да уредите порака?

Ако сакате да уредите порака во iMessage, долго притиснете на неа и изберете „Edit“. После тоа, ќе видите мало поле каде што можете да ја преработите целата порака или да поправите печатна грешка.

Откако ќе завршите, кликнете на сината ознака за проверка на десната страна и изменетата порака ќе се појави во разговорот. Секогаш кога ќе направите нешто такво, ќе видите етикета „Изменето“ или „Edited“, а ако допрете на неа со прстот, ќе ги видите сите ревизии на пораката – по хронолошки редослед.

Како и со unsend, оваа функција работи само ако и двајцата корисници се на iOS 16. Ако некој е на iOS 15, на пример, ќе добие порака „Променето во (содржина на нова порака)“. За крај, внимавајте и уредувањето на пораките да има свој „рок на истекување“, кој во овој случај е 15 минути.

Прочитај повеќе...

Магазин

Британската полиција го уапси наводниот хакер на „GTA VI“: Има само 17 години

Објавено пред

на

Според извештаите, тоа е поврзано и со сајбер нападот врз Uber

Полицијата во Велика Британија уапсила 17-годишен хакер. Според последните информации, тој ја хакнал Rockstar Games и јавно сподели видео клипови од играта GTA 6. Тој, исто така, наводно е поврзан со хакерскиот напад на Uber.

Според новинарот Метју Кис, апсењето е резултат на истрагата во која се вклучени лондонската полиција, Националната единица за сајбер криминал и ФБИ. Кис истакна дека полицијата наскоро ќе открие повеќе детали за апсењето.

Протекоа над 90 различни видео клипови на GTA 6. Протекувањето на GTA 6 е сигурно едно од најголемите во историјата на видео игрите. Хакер сподели еден куп видеа од пробната верзија на играта, која е еден од најочекуваните наслови.

Rockstar има тенденција да го држи својот развојен процес цврсто под обвивка. Компанијата изјави дека истекувањето е легитимно. Компанијата изјави дека инцидентот нема да влијае на понатамошниот развој на играта и дека играчите ќе бидат „соодветно воведени“ за следното издание на играта кога ќе биде вистинското време.

Исто така, Uber имаше проблем со сајбер безбедноста овој месец. Компанијата оваа недела соопшти дека хакерот не пристапил до корисничките сметки. Сепак, компанијата се уште се обидува да го утврди влијанието на упадот. Uber, исто така, забележа извештаи кои сугерираат дека истата личност или група сега е поврзана со хакирањето на Rockstar.

17-годишникот е уапсен во Оксфордшир, каде што наводно живее еден од водачите на групата Лапсус$. Во март, истражувачите и хакерите идентификуваа 16-годишник од Оксфорд кој бил поврзан со хакерска група.
Во истиот месец, британската полиција уапси седум тинејџери за наводни врски со Лапсус$. Сепак, не е потврдено дали меѓу нив бил и тинејџерот од Оксфорд. Групата Lapsus$ претходно позната целеше компании како Microsoft, Okta и T-Mobile.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација...

На денешен ден7 часа

28 септември – На денешен ден

48 п.н.е. – Во Египет е убиен Гнеј Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и војсководци, кој во 69...

Хороскоп15 часа

Хороскоп за среда (28 септември)

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

Македонија24 часа

АМСМ: Важна информација за патниот правец Велес – Градско, како и Ново Лагово – Боротино

Од 28.09.2022 ќе започнат градежни зафати (асфалтирање) на патниот правец R2339 од Ново Лагово до Боротино така што сообраќајот ќе биде во...

Спорт1 ден

Македонија до 19 години од негатива два гола до пресврт и голема победа против своите врсници од Кипар

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен натпревар, со многу возбудување и пресврти, успеа да забележи минимална...

Култура1 ден

Денеска е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (27 септември)

ОВЕН Полни сте со ентузијазам и со многу оптимизам се фокусирате на деловните обврски. Љубовта ви е во мислите но...

Спорт2 дена

Ова се 11-те лавови кои ќе стартуваат на мечот против Бугарија

Предмалку објавени беа 11-те момчиња кои ќе бидат стартери на мечот против Бугарија на „Тодор Проески“. Што се однесува до...

Култура2 дена

Крстовден единствениот празник што започнал да се прославува истовремено со случувањата на самиот настан

Крстовден, или Воздвижението на Чесниот Крст, како празник се јавува со самото пронаоѓање на Светиот и Животворен Христов Крст, којшто...

Свет2 дена

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да...

НАЈЧИТАНИ