Следете не

Lifestyle

Климатски промени, се помалку време да се избегне точката од која нема враќање

Објавено пред

на

Светот е на добар пат не само да го надмине просечниот пораст на глобалната температура за 1,5 степени Целзиусови, туку и да дојде до точка од која нема враќање, каде екстремните бури, суши, поплави ќе бидат вообичаена појава.

Сите мрачни сценарија кои научниците предвидуваа дека ќе се случат поради климатските промени, временските услови се исполнуваат од година во година – бури, поплави, суши, топење на глечерите и уривање на ледените плочи… Катастрофалните климатски промени се побрзи и поинтензивни од сите предупредувања.

Глобалната просечна температура расте во согласност со она што го предвидоа научниците, но проблемот е што ефектите од тој пораст беа неочекувано екстремни.

„Многу од ефектите на климатските промени се одвиваат побрзо отколку што предвидовме, иако самото затоплување е во согласност со проекциите. Без сомнение, екстремните временски настани ќе бидат подрастични отколку што мислевме. Веќе ги гледаме – катастрофални поплави во Пакистан, отсуство на сушна сезона на дождови во Сомалија веќе четири години, деструктивни пожари во Калифорнија“, велат американскиот климатолог Мајкл Е. Ман од Универзитетот во Пенсилванија и Јохан Рокстром, директор на Потсдам. Институт за клима.

Непредвидениот интензитет на климатските промени се игра во свет кој е за 1,2 степени Целзиусови потопол од прединдустрискиот, а температурите ќе продолжат значително да растат и покрај ветувањата на владите ширум светот дека ќе направат се што е можно за да го запрат растот на 1,5 степени.

Таа бројка најверојатно ќе биде надмината оваа деценија, а резултатот ќе биде уште полоши суши, топлотни бранови, поплави и почести избувнувања на епидемии.

Четири системи на работ на колапс

Но, тоа не е се, додава Рокстром. Тој и неговите колеги неодамна објавија истражување кое покажува дека додека не се постигне глобално просечно зголемување на температурата од 1,5 степени, четири главни системи ќе бидат изложени на ризик.

„Овие системи ги вклучуваат ледените плочи на Гренланд и Западен Антарктик, кои ќе почнат да исчезнуваат. Крајниот резултат ќе биде пораст на нивото на морето за неколку метри во наредните децении“, објаснува Рокстром.

Следниот систем се слоевите на вечниот мраз во Канада и Русија кои ќе почнат да се топат и да ослободуваат огромни количества заробен метан. Метанот е многу пати помоќен стакленички гас од јаглерод диоксидот.

На крајот, порастот на температурата ќе доведе до колапс на сите планетарни системи на корални гребени.

„Ова би значело дека на нашите деца и идните генерации ќе им ја предадеме планетата која незапирливо ќе се движи кон тоа да има се помалку простор за нормален живот“, истакнува Рокстром.

Планетата е на работ на метеоролошка катастрофа пред климатскиот самит Cop27 во Египет, каде главната точка на разговор ќе биде минатонеделниот извештај на ОН во кој се вели дека светот е на пат да ја зголеми просечната температура за 2,8 степени Целзиусови во споредба со пред индустриски нивоа со оваа стапка.ниво.

Исто така, се обвинуваат многу влади дека губат една година не правејќи ништо за да ги исполнат нивните ветувања од минатогодишниот самит Cop26 во Глазгов.

/rts

Lifestyle

Денес им е роденден, Д-р Никола Бакрачески

Објавено пред

на

Д-р Никола Бакрачески, еден од најдобрите доктори во Република Македонија. Тој е роден на денешен ден 18 ноември 1970 година. Своевремено беше градоначалник на Општина Охрид во периодот од 2013 до 2017 година. Средно образование завршил во гимназијата „Св. Климент Охридски“ – Охрид. Високо образование г-дни Бакрачески завршил на Медицински факултет – Скопје, а таму ја одбранил и својата докторска дисертација во 2011 година.

Исто така во неговата богата автобиографија бил и директор на Кардиолошкиот завод од Охрид, посетувал многу тренинг сесии по интервентна кардиологија ширум земјите во светот. Важи за голем борец, ентузијаст, комуникативен, смирен и флексибилен човек, реалист и хуманист.

 

Од нашиот медиум лично упатуваме честитки за среќен роденден на Д-р Бакрачески, многу здравје, љубов, успеси, радост и сите почести за него, за неговата работа и неговата божја мисија – Да спасува животи!

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали е здраво да спиете голи?

Објавено пред

на

Секој има своја рутина за спиење. На некои прагови им е потребен амбиентален шум. Други мора да користат завеси за затемнување за да ја направат просторијата доволно темна. А некои спијат голи и се убедени дека ова е рецепт за добар сон.

Дали е подобро да спиете гол?

Одговорот не е едноставно да или не.

Иако не постои директно истражување кое го поврзува спиењето гол со подобар одмор, постојат некои тангенцијални наоди кои би можеле да ве натераат да размислите за тоа. Мишел Дреруп разговараше со клиниката во Кливленд за тоа како спиењето голи може да ви помогне да спиете подобро.

Кога се подготвувате за спиење, вашето тело природно ќе ја намали температурата за да ви помогне да влезете во вашиот деноноќен ритам, што е вашиот природен циклус на спиење и будење.

Спиењето без облека може да ви помогне побрзо да се оладите и побрзо да заспиете. Исто така, може да помогне да се елиминираат сите оние фрлања и вртења доцна во ноќта предизвикани од премногу топли пижами.

Спиењето без облека може да влијае и на вашето здравје. Постои можност жените да ги намалат стапките на габична инфекција. Квасецот успева во влажни и топли средини, а спиењето без облека ја подобрува циркулацијата на воздухот околу телото.

Што се однесува до мажите, постои потенцијал за зголемена плодност. Некои веруваат дека избегнувањето на тесна долна облека и изложувањето на топлина може да го зголеми бројот на сперматозоиди.

Значи, дали треба да спиете голи?

На крајот на денот, тоа е личен избор, и иако нема директни студии за да се докаже дека е корисно, тоа не значи дека не може да биде.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Михаил Калашников – креатор на најдобрата автоматска пушка на 20 век

Објавено пред

на

На 10 ноември 1919 година е роден рускиот инженер Михаил Тимофеевич Калашников (1919-2013), дизајнер на најдобрата автоматска пушка од 20 век „АК-47“, наречена „Калашников“ по неговото презиме.

Желбата на Михаило од младоста била да стане поет, но како деветнаесетгодишник се приклучил на војската. Тој беше назначен за командант на тенкови, што му овозможи да се посвети на неговите пронајдоци, кои во тоа време беа главно поврзани со тенкови.

Во борбата со нацистите во 1941 година, тој беше ранет и хоспитализиран. Таму, закрепнувајќи од повредите, тој почнува да работи на дизајнот на автоматска пушка.

Недолго по завршувањето на Втората светска војна, Калашников го заврши дизајнирањето на нов тип на автоматска пушка „АК-47“. Неговиот дизајн беше избран меѓу многу други како оној од кој ќе се произведува новата пушка.

Пушката „АК-47“ се покажа како лесна за употреба и добро функционираше во различни области, дури и во пустини и џунгли.

„АК“ се иницијалите што го претставуваат целосното име на оваа пушка „автоматски калашников“, но денес се нарекува само „калашников“.

Михаил Калашников рече дека неговиот изум „претставува оружје за одбрана, а не за напад“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 часа

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин2 часа

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин2 часа

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин2 часа

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин2 часа

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин3 часа

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин3 часа

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден6 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија8 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза14 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ