Следете не

Мобилни уреди

Кога iPhone ќе биде принуден да користи USB-C?

Објавено пред

на

Европскиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов закон со кој на крајот ќе се бара од сите мобилни телефони што се продаваат во ЕУ да користат USB-C порта за жично полнење. Предложените правила, за кои пратениците постигнаа првичен договор уште во јуни, значат дека Apple најверојатно ќе мора да го отфрли деценискиот Lightning конектор од своите телефони и да се префрли на USB-C доколку сака да продолжи да ги продава во некој од своите телефони. најпрофитабилните светски пазари.

Целта на ЕУ е да го намали е-отпадот. Ако повеќе уреди се интероперабилни со истите кабли, тогаш ЕУ смета дека ќе се фрлат помалку електронски уреди и полначи. Според неговите проценки, секоја година 11.000 тони фрлени и неискористени полначи завршуваат на депониите, што тој се надева дека овие правила ќе ги намалат. Исто така, сака да заштеди пари на потрошувачите со тоа што ќе им дозволи повторно да ги користат полначите и да го намалат ефектот на заклучување на сопствените додатоци.

Колку брзо Apple ќе биде принуден да ја направи промената?

Новите правила на ЕУ – кои се технички амандман на нејзината Директива за радио опрема – допрва треба да бидат официјално одобрени. Законодавството за заеднички полнач сè уште треба да биде потпишано од Советот на ЕУ и објавено во Службениот весник на ЕУ. Потоа ќе стапи на сила 20 дена подоцна.

Но, дури и кога тоа ќе се случи, компаниите како Apple сè уште ќе имаат двегодишен грејс период дизајниран да ја олесни транзицијата кон иднината USB-C. Според соопштението на Европскиот парламент, тоа значи дека правилата најверојатно ќе стапат на сила до крајот на 2024 година.

Apple објавува нов водечки паметен телефон како часовник во втората половина од секоја година, така што е безбедно да се претпостави дека ќе видиме нов iPhone објавен во исто време кога правилата ќе стапат на сила кон крајот на 2024 година. дека законодавството на ЕУ нема да стапи на сила 24 месеци откако ќе биде официјално одобрено од Европскиот совет, iPhone 16 би можел да биде лансиран непосредно пред да стапат на сила новите правила. Тоа ќе го направи iPhone 17 од 2025 година првиот модел принуден да користи USB-C за жично полнење.
Новите правила нема да важат за производите што се појавија на пазарот порано

Можно е Apple да ја направи промената порано, но сегашните правила сугерираат дека технички нема да мора. Оваа попростлива фаза го прави остварливо Apple да го објави и лансира iPhone 16 опремен со Lightning порта во 2024 година, пред да стапат на сила новите правила на ЕУ. Но, извештаите сугерираат дека би можело да се подготвува да се префрли на USB-C многу порано.

Засегнати се и други уреди

Покрај смартфоните, правилата ќе важат и за сите видови електронски уреди, вклучувајќи таблети, слушалки, тастатури и глувци, што значи дека Apple ќе мора да почне да нуди сè, од AirPods до Magic Mouse со USB-C порта за жично полнење. Лаптопите исто така се опфатени со законот, но добија малку подолг период на имплементација, што значи дека нема да мора да користат USB-C за жично полнење до почетокот на 2026 година.

Законодавството за производи на ЕУ се однесува само на стоки што се продаваат во нејзините земји-членки, така што не може да го принуди Apple да се префрли на USB-C за iPhone-и што се продаваат на друго место во светот. Тоа значи дека Apple би можел да ги ограничи своите USB-C iPhone-и на пазарите во ЕУ или дури и целосно да го напушти регионот доколку сака iPhone да остане ексклузивен на Lightning.

Ако Apple навистина сакаше да избегне додавање на порта Type-C на своите телефони, би можел целосно да го елиминира приклучокот за жичано полнење. Правилата наведуваат дека телефоните мора да користат USB-C за полнење „доколку се способни да се полнат преку жично полнење“, што ја остава вратата отворена за Apple целосно да го отстрани приклучокот за жичано полнење и да понуди некој вид хипотетички iPhone без порт. ЕУ планира слични правила за стандардизација за безжично полнење подоцна.

Преместувањето на USB-C може да биде техничка надградба за iPhone

Иако досега беше отпорен, Apple би можел да добие многу од преминот кон USB-C. Со текот на годините, универзалниот конектор беше надграден за да поддржува повисоки и повисоки брзини на пренос на податоци и полнење, а најновите спецификации објавени од USB-IF овозможуваат полнење до 240 V и пренос на податоци до 80 Gbps. Спротивно на тоа, се вели дека најновите iPhone уреди имаат максимум 27 V за полнење и само 480 Mbps за пренос на податоци. Не е ни чудо што Apple веќе широко го користи USB-C во својата постава Mac и iPad.

Извор: TheVerge

Магазин

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Објавено пред

на

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на пазарот на Apple, покажуваат новите статистики.

Извештајот на Counterpoint за најпродаваните модели на телефони во 2023 година открива дека, од топ 10, дури седум врвни позиции биле заземени од различни модели на iPhone, а само iPhone SE го немало. Овие неверојатни статистички податоци даваат увид во фактот дека доминацијата на Apple на глобалниот пазар на паметни телефони беше многу присутна минатата година.

Првите три места на листата припаѓаат на различни варијанти на серијата iPhone 14, при што основниот модел го зазема првото место. Во текот на годината, поточно во септември, беше лансирана серијата iPhone 15, па дури и таа дојде на позициите 5, 6 и 7 со забележителни резултати, иако беше продаден само три месеци во 2023 година. На четврто место е iPhone 13 , најприфатливиот модел на модерен дизајн кој го нуди Apple.

Како изненадување, iPhone SE го немаше на листата иако е најприфатлив. Гласините сугерираат дека ова може да се должи на застарениот дизајн и потенцијално помалку привлечната големина за потрошувачите. Некои инсајдери истакнуваат дека Apple можеби нема да произведе нова верзија на моделот iPhone SE.

Во претходниот извештај на Counterpoint за 2022 година, iPhone SE сè уште беше вклучен во листата, што значи дека Apple доминираше со осум од десетте најпродавани телефони.

Последните три позиции годинава на топ 10 листата му припаѓаат на јужнокорејскиот гигант Samsung и неговите модели. Компанијата има неколку скапи предводници, како што е Galaxy Z Fold, кој чини 1.800 долари. Очекувано не се најде на листата на најпродавани, а местата на листата беа резервирани за поевтини модели.

На осмото место е моделот Galaxy A14 5G, достапен по цена од околу 200 долари. Деветтото место го зазема Galaxy A04e со цена од 100 долари, додека десеттата позиција го зазема Galaxy A14 4G со цена од 160 долари.

Samsung се соочува со предизвикот да се истакне на пазарот поради мноштвото модели што ги лансира. Во периодот од 2021 до 2023 година, според базата на податоци GSMArena, Apple лансираше 13 модели на телефони, додека Samsung објави вкупно 89 различни модели на телефони.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Можете ли да го исушите вашиот мобилен телефон во ориз? Еве што вели Apple

Објавено пред

на

Сигурно сте слушнале дека ако ви се намокри мобилниот, треба да го ставите во ориз. Сепак, и покрај популарноста на оваа техника, се чини дека сè уште не е најдоброто решение.

Имено, Apple ги предупреди своите корисници да не го ставаат уредот во ориз бидејќи малите честички од зрната ориз може да го оштетат, пренесува BBC.

Наместо тоа, компанијата советува нежно да ја земете течноста од уредот, со отворот свртен надолу, а потоа оставете уредот да се исуши.

Оризот не е единствената техника што многумина ја користат во овие ситуации, па Apple ги предупреди корисниците да не ги сушат влажните телефони користејќи „надворешен извор на топлина или компримиран воздух“, што значи дека треба да се избегнуваат радијатори и фен за коса.

Понатаму, не е препорачливо да вметнувате „туѓи предмети“ во уредот, како што се памук или хартиена крпа. Наместо тоа, оставете го мобилниот телефон на суво место пред повторно да го поврзете на полначот.

Прочитај повеќе...

Магазин

Излезе првата листа на уреди на Samsung кои добиваат Galaxy AI на крајот на март

Објавено пред

на

Galaxy AI беше ексклузивен за новата серија на телефони Galaxy S24, но тоа ќе се промени бидејќи ќе излезе првата листа на уреди на Samsung што ја добиваат

Ако сакавте да ја испробате вештачката интелигенција на Samsung, но немавте ниту еден од нејзините телефони од серијата Galaxy S24, ќе можете да го сторите тоа на крајот на март, бидејќи компанијата потоа ќе започне да ја продава Galaxy AI на своите постари телефони како добро. Првата листа на уреди на Samsung што ги добиваат овие функции ги вклучува телефоните Samsung Galaxy S23, вклучувајќи го и S23 FE, како и неговите телефони на преклопување Z Fold5, Z Flip5 и таблетите од серијата Tab S9.

Galaxy AI ќе пристигне на овие уреди на крајот на март преку ажурирањето на корисничкиот интерфејс One UI 6.1 и засега сите овие функции ќе бидат бесплатни, но по 2025 година, можеби ќе треба да платите за нив. Целта на компанијата е да ја направи вештачката интелигенција подостапна, а ова е само почеток, бидејќи планот е Galaxy AI да достигне 100 милиони уреди во 2024 година, како што беше претходно најавено.

Една од главните карактеристики што ги носи Samsung вештачката интелигенција е Chat Assist, која го прилагодува тонот на пораката и ја преведува на 13 различни јазици по потреба. Се разбира, постои Live Translate, функција која ги преведува повиците во живо, а истото го прави и Interpreter, но на уред со интерфејс со поделен екран за преведување разговори во живо.

Има и опции како Circle to Search with Google, Note Assist, Browsing Assist и Transcript Assist за подобрено корисничко искуство во секојдневните задачи. Уредите со AI може повторно да ги заменуваат објектите на фотографиите за подобро фотографско искуство со Generative Edit, а доаѓа и функцијата Slow-mo која генерира дополнителни рамки за да создава видеа со бавно движење исполнети со акција.

Ажурирањето на One UI 6.1 може да пристигне до некои корисници пред крајот на март и не е поставено да се стартува во одреден географски регион, што значи дека ќе биде достапно за корисниците ширум светот.

Доколку поседувате еден од споменатите уреди и не сте добиле известување за ажурирањето, можете да проверите дали станало достапно во поставките и во опцијата Software Update, каде што ќе можете да го преземете и инсталирате кога ќе биде официјално достапни.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден7 часа

25 февруари – На денешен ден

1570.- Папата Пиј ја екскомуницира англиската кралица Елизабета I поради нејзината поддршка на протестантизмот и на Англиканската црква. 1723.- Умре...

Хороскоп7 часа

Хороскоп за недела (25 февруари)

Овен  Оние Овни кои се родители целосно ќе се посветат на своето семејство особено на потомството. Кон своите деца ќе...

Спорт16 часа

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин17 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт1 ден

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар1 ден

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости1 ден

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија2 дена

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево2 дена

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

НАЈЧИТАНИ