Следете не

Автомобили

Кои автомобили имале најмногу вратена километража во 2022 година?

Објавено пред

на

Враќањето на километражата на возилото останува вообичаена практика на пазарот на користени возила. И покрај тоа што купувачите се повеќе се претпазливи за измамите со автомобили, новата студија на carVertical покажува дека ризикот од купување возило со ваков тип на измама е сè уште многу висок.

Измамата на километражата не значи само високи трошоци за одржување – исто така значително ја намалува вредноста на автомобилот. Со загубите од измами со километража проценети на 8,77 милијарди евра годишно (според студијата на Службата за истражување на Европскиот парламент), важно е да се дознае повеќе за ова скапо прашање.

Германските автомобили се најпогодени од измамите со километражата

Компанијата за историја на возила carVertical анализираше 1,11 милиони извештаи за историјата во изминатите 12 месеци на 24 пазари, покривајќи ги САД и поголемиот дел од Европа.

Студијата откри дека автомобилот со најчесто вратена километража е луксузниот седан Audi A8. Од сите A8 проверени на платформата, 30,6% имале фалсификувана километража, што значи дека речиси секој трет користен Audi A8 може да има лажна километража.

Всушност, 6 од првите 10 автомобили беа скапи германски возила, како што се Audi A7, BMW X5, BMW Серија 7 и Volkswagen Touareg. Нивната висока цена (а со тоа и висок потенцијал за профит) ги прави овие возила совршена цел за измамниците на километражата на пазарот на половни автомобили.

Меѓу моделите од другите производители на листата со најмногу измами од овој тип, го гледаме и Ford Mustang на второто место (25,7%), Ford Fusion на 10-тото (22%), Volvo KSC70 на 14-тото (21,1%). , а Opel Insignia на 19 место (19,5%).

На хибридите и електричните возила може да им биде вратена километражата

Традиционално, користените возила со бензински и дизел мотори имаат најголем удел на пазарот на половни автомобили, што значи дека се во центарот на измамите со километражата. Сепак, зголемената побарувачка за помалку загадувачки автомобили брзо го менува пејзажот.

Според студијата, типот на моторот не е добар показател дали возилото најверојатно ќе биде загрозено од оваа незаконска акција. Додека за некои модели, како што е серијата 7 на БМВ, бензинот и дизелот веројатно ќе продолжат да бидат поверојатни цели отколку хибридите, за други автомобили се чини дека тоа не е случај.

На пример, кај Volkswagen Jetta, хибридниот погон има позначаен удел на автомобили со повратена километража (27%) од дизелот (24,1%) или бензинската верзија (22,4%).

Зголемениот број на електрични автомобили со фалсификувана километража сугерира дека купувачите треба да бидат повнимателни. Додека вкупниот удел на електрични возила со вратена километража (13,4%) е помал од европскиот просек (15,6%), разликата е занемарлива. Покрај тоа, купувањето електричен автомобил со фалсификувана километража може да доведе до големи сметки за поправка.

Електричните автомобили може да претставуваат најголем ризик во овој случај, бидејќи деградираните батерии значат скапи поправки. Како такво, одредувањето на вистинската километража игра уште поважна улога кога барате користен електричен или хибриден автомобил.

/Danas

Автомобили

Tesla ќе потроши 500 милиони долари за мрежа за полнење

Објавено пред

на

Teslа ќе потроши повеќе од 500 милиони долари оваа година за да ја прошири својата мрежа на брзи полначи, изјави извршниот директор Илон Маск.

Проширување на мрежата на Supercharger

Пред само неколку дена Маск ги отпушти вработените кои го водеа тој бизнис.

„Само да повторам: Тesla ќе потроши повеќе од 500 милиони долари за да ја прошири нашата мрежа на Supercharger. На тој начин ќе создадеме илјадници НОВИ полначи“, напиша Маск во објавата на X.

„Тоа е само за нови локации и проширувања, не сметајќи ги оперативните трошоци, кои се многу повисоки“, додаде Маск. Откако беше отпуштен минатата недела, Маск рече дека Tesla планира да ја прошири мрежата на Supercharger, но со побавно темпо за нови локации.

Производителите на електрични возила сè повеќе го прифаќаат северноамериканскиот стандард за полнење на Tesla. Ова значи дека компресорите на Tesla се се поблиску до тоа да станат индустриски стандард, на сметка на конкурентниот хибриден систем за полнење.

Сепак, одлуката на Маск да ги отпушти луѓето од тимот за полнење на електрични возила ги нарушува плановите за распоредување на нови брзи полначи. Администрацијата на Бајден им додели на државите 5 милијарди долари во текот на пет години за изградба на 500.000 станици за полнење ЕВ како дел од Националната програма за инфраструктура за електрични возила. Тesla досега доби најголем дел од тоа федерално финансирање.

/B92

Прочитај повеќе...

Автомобили

VW Golf оваа година го слави својот 50-ти роденден, а по тој повод ќе биде претставена специјална серија

Објавено пред

на

Конечно по извесно време најновото издание на Golf GTI во најава, истакна првиот човек на Volkswagen, Томас Шефер, а моделот треба да дебитира на крајот на месецот на Нирбургринг. Тизерот не открива многу – се гледа целиот автомобил, но сликата е пикселирана до тој степен што ништо не се препознава.

Шафер напиша дека доаѓа новиот болид, велејќи: „Се враќаме на Нирбургринг на 24-часовната трка за да ја прославиме светската премиера со навивачите“.

Од снимката може да се претпостави дека новиот модел има поагресивно дизајниран преден браник со нагласена облога во боја на каросеријата, што ги истакнува рестилизираните предни отвори за воздух.

Ќе се базира на неодамна обновената осма генерација Golf GTI, што меѓу другото значи дека моделот ќе добие IQ LED светла, но за жал не и опција за мануелен менувач, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Автомобили

Volkswagen драстично ја менува својата стратегија

Објавено пред

на

Брендот Volkswagen планира да ја зголеми понудата на plug-in хибридни автомобили како одговор на забавувањето на побарувачката за електрични возила, пишува HAK Review.

Проширувањето на портфолиото на PHEV е еден од главните приоритети на VW, изјави во средата извршниот директор Thomas Schäfer. Овој потег е промена на насоката во однос на претходната стратегија на фокусирање главно на електрични возила преку линијата ID, пишува Bloomberg.

„Клиентите сега сакаат plug-in хибриди, вклучително и во Кина и САД“, рече Шефер во интервјуто на маргините на автомобилската конференција во Лондон.

Продажбата на plug-in хибриди расте побрзо од продажбата на електрични автомобили

Продажбата на plug-in хибриди во Европа порасна побрзо од продажбата на електрични возила претходно оваа година. Volkswagen ја менува својата стратегија за електрична енергија откако одложи некои модели и заостана во Кина, каде што доминираат локалните брендови. Минатата година, производителот се откажа од плановите за изградба на фабрика за електрични возила во Германија во вредност од 2 милијарди евра.

Со забавување на растот на електричните возила, производителите на автомобили се свртуваат кон познатите погонски единици за да ја одбранат продажбата и уделот на пазарот.

Тојота има корист од порастот на глобалната побарувачка за хибриди. Групацијата Mercedes-Benz претходно во средата соопшти дека ќе продава автомобили со мотори со внатрешно согорување подолго од очекуваното поради разочарувачката продажба на електрични возила.

Најновата хибридна технологија на VW, која се користи во модели како Passat и Tiguan, веќе нуди електричен опсег од повеќе од 100 километри, пишува HAK Revija.

/Index

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за недела (19 мај)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Занимливости6 часа

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана...

Свет8 часа

YouTube ја послуша кинеската влада и ја блокира протестната песна од Хонг Конг

Одлуката доаѓа откако судот ја забрани протестната песна „Слава на Хонг Конг“, која владата ја означи како закана за националната...

Магазин17 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин17 часа

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин17 часа

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин18 часа

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

Спорт1 ден

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се...

Македонија1 ден

Старица од Прилеп измамена на телефон за наводно случена сообраќајка на нејзина внука

На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно...

НАЈЧИТАНИ