Следете не

Гејминг

Кои игри можете бесплатно да ги преземете денес?

Објавено пред

на

Како и обично, тука сме да ви ги прикажеме најжешките видео игри што можете да ги преземете бесплатно од неколку различни онлајн продавници во моментов.

Ancient Enemy

Оваа видео игра е мешавина од RPG и игра со карти и е сместена во свет што исчезнува, каде силите на злото веќе победиле и каде што само неколку од оние со неукротим дух продолжуваат да се борат. Ancient Enemy можете да го преземете бесплатно од Epic Games Store до 14 јули.

Killing Floor 2

Ова е динамична игра со пукање во која се борите сами или во тим со пет или единаесет пријатели против агресивни вонземски суштества наречени Зедс. Killing Floor 2 е исто така бесплатна на Epic Games Store до 14 јули, па оние кои сакаат да пукаат соло или со пријателите можат да пробаат релативно нов наслов од 2020 година.

The Witcher: Enhanced Edition

The Witcher 3 е една од најдобрите RPG видео игри некогаш направени, но првиот дел од трилогијата The Witcher, според наше мислење мора да го пробате, особено кога е бесплатен. Доживејте го почетокот на авантурите на Гералт во многу потемна средина и со необичен борбен систем. За да ја преземете оваа видео игра бесплатно, треба да ја инсталирате програмата GOG Galaxy, да го отворите сегментот „Discover“ и да кликнете на копчето „Yes, claim“ во банерот со име „Claim The Witcher: Enhanced Edition and don’t miss the best GOG offers“. Малку покомплициран процес, но вреди.

Beneath a Steel Sky

Друга бесплатна видео игра на платформата GOG е „Beneath a Steel Sky“, вистински скапоцен камен на ретро-авантуристичкиот жанр од далечната 1994 година. Знаеме, знаеме, стар е, но овој наслов не изгуби ни трошка од својот визуелен идентитет, шарм и интересен заплет низ сите овие години. Би се осмелиле да кажеме дека самата приказна на оваа видео игра, во која земјата е речиси уништена од загадувањето додека богатите се кријат под површината, сега е поактуелна од кога било досега.

Street Fighter II: The World Warrior

Конечно, можете бесплатно да ја преземете ретро верзијата на Street Fighter II: The World Warrior на платформата Steam. Лесен начин за ослободување од негативна енергија, особено ако имате член на домаќинството кој не е многу добар во видео игрите.

 

Гејминг

Враќање на омилена играчка од крајот на минатиот век

Објавено пред

на

Популарна игра од минатиот век повторно се појави на Amazon во истиот дизајн.

Една од омилените играчки од 90-тите – Tamagotchi, повторно е достапна на Amazon. Цената на играчката која многумина ја понеле со себе е 29,49 евра.

Забава за многу млади луѓе, во време кога интернетот не беше дел од секојдневието. Во свое време, Tamagotchi беше нешто најблиску до денешните модерни детски игри.

Tamagotchi е создаден во Јапонија во средината на 90-тите години на минатиот век. Поради огромниот успех што го постигна, се смета за еден од најголемите трендови во светот на играчките.

Интересно е што Tamagotchi се врати во Amazon со истиот дизајн и со истата програма како пред триесет години.

кога станува збор за самата игра, треба да погодите во која насока ќе одат Tamagotchi, можете да одгледате домашно милениче од јајце до дете до возрасен миленик. Можете да го нахраните, да го облекувате, да го капете, да му давате лекови или да го дисциплинирате.

Извор: B92

Прочитај повеќе...

Гејминг

Вештачката интелигенција дизајнира видео игри

Објавено пред

на

Пред извесно време ви донесовме неверојатна вест за политичка партија чија програма ја пишувала вештачката интелигенција. Сега, како што објави PCMag, се појави цела видео игра чиј визуелен идентитет се должи на, погодувате, вештачката интелигенција. Па, само да почне да пее и да свари кафе, ако веќе не го направил.

Каква видео игра е ова?

Видео-играта за која станува збор е Shoon, 2D игра со пукање „bullet hell“ со тридимензионални модели и акција од лево кон десно во стилот на Gundemonium или Ikaruga (ако дејството се гледа од малку поинаква перспектива). Значи, вие го имате вашиот вселенски брод, се движите на десната страна на екранот, пред вас се куп непријателски авиони кои испукуваат повеќекратни континуирани проектили што треба да ги избегнувате додека го користите бродското оружје за да ги мелете вашите противници пред тие мелете те. Звучи како одличен тест на рефлекси, и уште поголем тест на нерви.

Видео играта е развиена од развивач по име Nao_u за само три дена, што значи дека е многу едноставна и многу кратка. Покрај тоа, можете да ја пробате директно од вашиот интернет прелистувач. Сепак, најинтересниот дел е само создавање на визуелниот стил на оваа игра.

Имено, изгледот на вселенските бродови во оваа креација се должи на вештачката интелигенција наречена „Midjourney“, која генерира фотографии откако ќе внесе опис на текстот, обидувајќи се визуелно да го рекреира вашиот влез, слично на програмата за вештачка интелигенција што веќе ви ја претставивме пред време – DALL-E 2.

А Midjourney донесе резултати кои можете да ги видите на фотографиите подолу. Оваа слика е создадена откако вештачката интелигенција добила барање: Starwars x-wing летала кои летаат од лево кон десно во црна просторија, со подобрен штит, висока резолуција.

Постојат неколку различни вселенски бродови и средини кои би можеле да ги претставуваат нивоата на оваа видео игра. Ова е демонстрација за тоа како вештачката интелигенција сè повеќе може да им помогне на малите развојни тимови да креираат наслови со интересен визуелен идентитет, но за многу пократок временски период.

Мали проблеми

Се разбира, не е сè идеално, па затоа има неколку проблеми со кои се соочи оваа вештачка интелигенција при обидите да го создаде визуелниот идентитет на оваа видео игра. На пример, Midjourney не успева многу добро кога создава фотографии од перспектива „горе“, па Nao_u не можеше да создаде видео игра за снимање од друга перспектива. Исто така, вештачката интелигенција сè уште не успева да создаде анимации. Сепак, постои оптимизам дека вештачката интелигенција ќе продолжи да напредува и дека наскоро ќе дојде денот кога некои од помалку важните аспекти на видео игрите ќе бидат создадени од вештачката интелигенција.

Прочитај повеќе...

Гејминг

Nintendo Switch Pro може да пристигне до крајот на 2023 година

Објавено пред

на

Пред да се појави верзијата на конзолата Nintendo Switch со OLED екран, фановите мислеа дека конечно е време за „Pro“ верзија на овој пренослив систем. После тоа се надеваа дека професионалната верзија ќе се појави до крајот на оваа година, но како што пренесува Gizchina, Nintendo Switch Pro се уште не е подготвен и би можел да се појави пред јавноста подоцна отколку што мислеше некој.

Незапирлива популарност

Nintendo Switch е една од најпопуларните конзоли на сите времиња. Пред само неколку дена беа објавени финансиските извештаи на оваа компанија, кои потврдија дека од самиот почеток се продадени повеќе од 111 милиони примероци од овој гејмерски систем, што го става Switch на третото место на најпродаваните конзоли на оваа компанија, веднаш зад GameBoy со 118 милиони продадени примероци и DS со неспорни 154 милиони продадени примероци.

Да го ставиме ова во малку поинаква перспектива и да вклучиме други производители во рангирањето. На прво место секако е легендарниот PlayStation 2, додека конзолата од претходната генерација на Sony, PlayStation 4, е продадена во 117 милиони примероци. Switch е на петтото место на најпродаваните конзоли на сите времиња, Sony е единствениот конкурент, додека најпопуларната конзола на Microsoft, Xbox 360, има продадено „само“ 85 милиони примероци.

Зошто се „гушиме“ со информации за популарните конзоли? Бидејќи Switch не е најпопуларен на нашите простори, приматот секогаш одел на страната на PlayStation и до одреден степен на XBox конзолите. Но, Switch е сè освен непопуларен и не е ни чудо што веќе некое време се шпекулира дали и кога ќе се појави варијанта „Pro“.

Уште една година

Оригиналниот Nintendo Switch беше објавен заедно со Legend of Zelda: Breath of the Wild, една од најпопуларните видео игри за системот. Првично се мислеше дека истото ќе се случи и со „Pro“ верзијата која ќе биде објавена заедно со продолжението на легендарната Zelda. Очигледно, ништо од тоа, па ќе треба да почекаме до самиот крај на 2023 година за Nintendo Switch Pro, а можеби ќе зачекориме и во следната година. О, само за да бидеме добри.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза6 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија9 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника10 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт10 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили13 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин13 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин13 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет13 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин13 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ