Следете не

Lifestyle

Кои опции за греење се најисплатливи?

Објавено пред

на

Бидејќи температурата се намалува од ден на ден, добро е да размислите како ќе го загреете просторот пред официјално да започне грејната сезона.

Идеално, опцијата што ќе ја изберете треба да биде практична, удобна и економична.

Во продолжение дознајте кои уреди се добар избор кога станува збор за дополнително греење, како и кои се нивните главни карактеристики за да можете да ја донесете најдобрата одлука за вас и вашето семејство.

Греалки како прва помош

Првото нешто што ни паѓа на ум кога треба да загрееме просторија се греалките. Мали и практични, тие се одличен избор кога влегувате од студено време, а температурата во просторијата не ви одговара.

Можете да изберете од неколку варијанти кои ви се на располагање: радијатори, греалки со конвертор, греалки со заштита од прскање кои можете безбедно да ги користите во бањата, како и други.

Во зависност од типот на грејачот, одредени модели, како греалки со конвертор, можат да ја загреат целата просторија, додека радијаторите, на пример, се погодни за дополнително загревање на помали простории.

Можете да изберете модел со или без вентилатор, како и повеќе опции кога станува збор за интензитетот на греењето. Пожелно е да се напомене дека грејачот има систем против прегревање кој овозможува автоматски да се исклучува кога е потребно, за да бидете побезгрижни.

Дали греалка е добар избор?

Греалките не се познати по својата економичност кога е во прашање потрошувачката на струја, па затоа не се најдобриот избор за постојано загревање. Од друга страна, за преодниот рок тие се многукратно попрактични, а нивната цена е генерално пониска од алтернативите.

Бидејќи не заземаат многу простор, откако ќе ја завршат својата работа, можете лесно да ги спакувате и секогаш да имате можност дополнително да ја загреете просторијата во која обично престојувате или гостинската соба. Исто така, тоа значи дека лесно можете да ги понесете со себе доколку одите во викендица или слично, а одличен избор се и за студентски домови доколку во семејството имате повеќе зимско отпорни студенти.

Панелните или уљени радијатори се сигурни сојузници кога ќе залади

Покрај грејните тела, еден од начините дополнително да ги загреете собите се панелните и маслените радијатори.

Нивната цена е малку повисока во споредба со грејните тела, но генерално имаат поголема топлинска моќ. Тие се исто така потивки и имаат пофини поставки кога станува збор за температурата што сакате да ја постигнете во просторијата.

Радијаторите генерално имаат практични тркала кои ќе ви овозможат без проблем да ги преместувате од соба во соба, но не можеме да кажеме дека се подобра опција во споредба со грејните тела кога станува збор за потрошувачката на електрична енергија.

Панел радијаторите може да се постават дури и на ѕид ако тоа ви е попогодно и можете да ги вклучите доколку е потребно без да ја нарушите естетиката на вашиот простор.

Иако потрошувачката на енергија на овие уреди не е мала, идејата е тие да се користат како привремени решенија кои ќе ви помогнат дополнително да ја подигнете температурата во просторијата за време на преодниот период или за време на исклучително силна зима. Доколку треба дополнително да го загреете просторот во текот на целата грејна сезона или барате комплетно решение за греење кое е практично, удобно и економично, дефинитивно ви ги препорачуваме клима-уредите со инвертер.

Инвертер клима – економично решение за греење

Убедливо најекономични од горенаведените уреди се климатскиот инвертер. Благодарение на моторот со инвертер, тие трошат значително помалку електрична енергија и се прилично тивки, а можат да работат и на многу ниски температури, кои кај некои модели се и под -20°C.

Секако, дополнителен плус е тоа што можете да ја користите и климата со инвертер за ладење во текот на летото. Исто така е поекономичен од стандардните климатизери, а потивкото работење обезбедува дополнителна удобност. Покрај тоа, постојат модели кои можете да ги поврзете со вашиот мобилен телефон користејќи апликација и да ја контролирате климата дури и кога не сте дома.

Lifestyle

Денес им е роденден, Д-р Никола Бакрачески

Објавено пред

на

Д-р Никола Бакрачески, еден од најдобрите доктори во Република Македонија. Тој е роден на денешен ден 18 ноември 1970 година. Своевремено беше градоначалник на Општина Охрид во периодот од 2013 до 2017 година. Средно образование завршил во гимназијата „Св. Климент Охридски“ – Охрид. Високо образование г-дни Бакрачески завршил на Медицински факултет – Скопје, а таму ја одбранил и својата докторска дисертација во 2011 година.

Исто така во неговата богата автобиографија бил и директор на Кардиолошкиот завод од Охрид, посетувал многу тренинг сесии по интервентна кардиологија ширум земјите во светот. Важи за голем борец, ентузијаст, комуникативен, смирен и флексибилен човек, реалист и хуманист.

 

Од нашиот медиум лично упатуваме честитки за среќен роденден на Д-р Бакрачески, многу здравје, љубов, успеси, радост и сите почести за него, за неговата работа и неговата божја мисија – Да спасува животи!

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали е здраво да спиете голи?

Објавено пред

на

Секој има своја рутина за спиење. На некои прагови им е потребен амбиентален шум. Други мора да користат завеси за затемнување за да ја направат просторијата доволно темна. А некои спијат голи и се убедени дека ова е рецепт за добар сон.

Дали е подобро да спиете гол?

Одговорот не е едноставно да или не.

Иако не постои директно истражување кое го поврзува спиењето гол со подобар одмор, постојат некои тангенцијални наоди кои би можеле да ве натераат да размислите за тоа. Мишел Дреруп разговараше со клиниката во Кливленд за тоа како спиењето голи може да ви помогне да спиете подобро.

Кога се подготвувате за спиење, вашето тело природно ќе ја намали температурата за да ви помогне да влезете во вашиот деноноќен ритам, што е вашиот природен циклус на спиење и будење.

Спиењето без облека може да ви помогне побрзо да се оладите и побрзо да заспиете. Исто така, може да помогне да се елиминираат сите оние фрлања и вртења доцна во ноќта предизвикани од премногу топли пижами.

Спиењето без облека може да влијае и на вашето здравје. Постои можност жените да ги намалат стапките на габична инфекција. Квасецот успева во влажни и топли средини, а спиењето без облека ја подобрува циркулацијата на воздухот околу телото.

Што се однесува до мажите, постои потенцијал за зголемена плодност. Некои веруваат дека избегнувањето на тесна долна облека и изложувањето на топлина може да го зголеми бројот на сперматозоиди.

Значи, дали треба да спиете голи?

На крајот на денот, тоа е личен избор, и иако нема директни студии за да се докаже дека е корисно, тоа не значи дека не може да биде.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Михаил Калашников – креатор на најдобрата автоматска пушка на 20 век

Објавено пред

на

На 10 ноември 1919 година е роден рускиот инженер Михаил Тимофеевич Калашников (1919-2013), дизајнер на најдобрата автоматска пушка од 20 век „АК-47“, наречена „Калашников“ по неговото презиме.

Желбата на Михаило од младоста била да стане поет, но како деветнаесетгодишник се приклучил на војската. Тој беше назначен за командант на тенкови, што му овозможи да се посвети на неговите пронајдоци, кои во тоа време беа главно поврзани со тенкови.

Во борбата со нацистите во 1941 година, тој беше ранет и хоспитализиран. Таму, закрепнувајќи од повредите, тој почнува да работи на дизајнот на автоматска пушка.

Недолго по завршувањето на Втората светска војна, Калашников го заврши дизајнирањето на нов тип на автоматска пушка „АК-47“. Неговиот дизајн беше избран меѓу многу други како оној од кој ќе се произведува новата пушка.

Пушката „АК-47“ се покажа како лесна за употреба и добро функционираше во различни области, дури и во пустини и џунгли.

„АК“ се иницијалите што го претставуваат целосното име на оваа пушка „автоматски калашников“, но денес се нарекува само „калашников“.

Михаил Калашников рече дека неговиот изум „претставува оружје за одбрана, а не за напад“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 часа

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин2 часа

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин2 часа

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин2 часа

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин2 часа

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин2 часа

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин3 часа

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден6 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија8 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза14 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ