Следете не

Занимливости

Која е разликата помеѓу „Хлорокин“ и „Хидроксихлорокин“ како лекови против маларија

Објавено пред

на

Хлорокин (Арален) и хидроксихлорокин (Плаквинил) се лекови против маларија кои се користат за лекување на неколку форми на маларија.

Хлорокин (Арален) е лек кој првенствено се користи за лекување на маларија. Исто така се користи за лекување на амебијаза која се шири надвор од цревата, ревматоиден артритис и еритематозен лупус. Ја потиснува инфекцијата со маларија, запира акутни напади и го зголемува времето помеѓу третманот и релапсот. Хлорокинот е сличен на хидроксихлорокин (Плаквинил)

Механизмот на дејство на хлорокин сè уште е непознат. Се верува дека паразитите на маларија ги напаѓаат црвените крвни зрнца кај луѓето и хлорокинот може да спречи паразити на маларија да го разградат хемоглобинот во црвените крвни клетки на човекот. Хлорокинот е ефикасен против паразитите на маларијата Plasmodium vivax, P. malariae, P. ovale и подложни соеви на P. falciparum. Хлорокинот не е ефикасен за превенција од маларија.

Хидроксихлорокин е антималаричен лек што се продава под името бренд Plaquenil, кој се користи за спречување и лекување на неколку форми на маларија. Исто така, се користи за третман на лупус, ревматоиден артритис и тарда на порфирија кутанеа. Механизмот на дејство на оваа дрога е непознат, сепак се верува дека може да спречи паразити на маларија да го разградат хемоглобинот во црвените крвни клетки на човекот. Хидроксихлорокин е ефикасен против маларите паразити Plasmodium vivax, P. malariae, P. ovale и подложни соеви на P. falciparum.

Кои се несаканите ефекти на хлорокинот и хидроксихлорокинот?

Хлорокин

Чести несакани ефекти вклучуваат:

Неповратно оштетување на мрежницата
Глувост
Тинитус (ringвонење во ушите)
Намален слух
Зголемени ензими на црниот дроб
Анорексија
Гадење
Повраќање
Дијареа
Други, ретки несакани ефекти вклучуваат:

Осип
Чешање
Фотосензитивност
Губење на косата и белење на косата
Неутропенија
Напади
Главоболка
Делириум
Анксиозност
Агитација
Несоница
Конфузија
Халуцинации
Можни сериозни ефекти:

Промени на личноста
Депресија
Хипотензија
Полинеуритис
Екстрапирамидални нарушувања
Психоза
Панцитопенија
Апластична анемија
Тромбоцитопенија
Сериозни алергиски реакции
Мускулно оштетување (миопатија)
Хепатитис
Макулопатија и дегенерација на макулата
Други несакани реакции и несакани ефекти на хлорокин

Имаше ретки извештаи за сериозни реакции на кожата како што се еритема мултиформе, синдром Стивенс-Johnонсон, токсична епидермална некролиза и ексфолијативен дерматитис.
Хлорокинот може да предизвика сериозен напад на псоријаза кај пациенти со псоријаза и може да ја влоши порфиријата. Хлорокинот не треба да се користи во овие услови освен ако придобивките за пациентот не се поголеми од потенцијалните ризици.
Луѓето со промени во мрежницата или видното поле не треба да користат хлорокин освен ако не е апсолутно потребно.
Некои соеви на P. falciparum се отпорни на хлорокин и хидроксихлорокин. Отпорноста на хлорокин е широко распространета. Хлорокинот не треба да се користи за третман на инфекции на P. falciparum од области на отпорност на хлорокин или маларија, што се јавува кај пациенти каде не успеала профилакса на хлорокин. Пациентите заразени со резистентни соеви на плазмодија треба да бидат третирани со друг антималаричен лек.
Пријавени се ретинопатија, макулопатија, неповратно оштетување на мрежницата, како и дегенерација на макулата. Ретинопатија од хлорокин може да биде поврзана со дозата. За време на продолжениот третман се препорачуваат почетни и периодични прегледи на очите. Хлорокинот треба веднаш да се прекине ако има промени во видот.
Хлорокинот може да предизвика акутни екстрапирамидални нарушувања (абнормални, неконтролирани движења на телото) кои обично се повлекуваат откако ќе се прекине третманот.
Пациентите треба да се набудуваат за докажување на мускулна слабост. Доколку се појави слабост, третманот треба да се прекине.
Смртни случаи се случиле кај деца од случајно голтање на мали дози на хлорокин. Хлорокинот треба да се чува подалеку од дофат на деца.
Хидроксихлорокин

Несакани ефекти вклучуваат:

Раздразливост
Главоболка
Слабост
Осветлување или опаѓање на косата
Стомачен вознемирен
Гадење
Вртоглавица
Мускулна болка
Осип
Чешање
Поретко, хидроксихлорокинот може да влијае на коскената срцевина што доведува до намалување на белите крвни клетки (леукопенија) или тромбоцити (тромбоцитопенија) и абнормални црвени крвни клетки (анемија).

Може да се појави ретка, но потенцијално сериозна токсичност на очите. Оваа токсичност влијае на дел од окото наречено мрежница и може да доведе до слепило во боја, па дури и до губење на видот. Офталмолог (специјалист за очи) често може да открие промени во мрежницата што укажуваат на токсичност пред да настане сериозна штета. Затоа, редовните прегледи на очите, дури и кога нема симптоми, се задолжителни.

Пациентите кои имаат генетски недостаток на одреден ензим, наречен G6PD, можат да развијат тешка анемија како резултат на прекин на црвените крвни клетки. Овој недостаток на ензими е почест кај лица со африканско потекло и може да се процени со тест на крвта. Хидроксихлорокин може да ја влоши псоријазата.

Која е дозата на хлорокин наспроти хидроксихлорокин?

Хлорокин

За акутни напади на маларија кај возрасни почетната доза е 1 g проследена со дополнителни 500 mg по 6-8 часа, потоа 500 mg 24 и 48 часа по првата доза.
Дозата за лекување на деца е 10 mg / kg за првата доза, потоа 5 mg / kg на ден за 2 дена, почнувајќи од 6 часа по првата доза.
Дозата за лекување на цревна амебијаза е 1 g на ден за два дена, проследено со 500 mg на ден најмалку две до три недели.
Хлорокинот обично се комбинира со ефикасен цревен амебицид.
Хидроксихлорокин

Вообичаената доза за возрасни за лекување на маларија е првично 800 мг, проследена со 400 мг 6-8 часа подоцна и потоа 400 мг на 24 часа и 48 часа.
Дозата за спречување на маларија е 400 mg секоја недела, почнувајќи од 1 или 2 недели пред изложеноста и 4 недели по напуштањето на областа со висок ризик.
Препорачаната доза за возрасни за ревматоиден артритис е 400-600 mg на ден за 4-12 недели проследена со 200-400 mg на ден.
Системскиот еритематозен лупус се третира со 400 mg еднаш или двапати на ден неколку недели, а потоа 200-400 mg на ден.
Хидроксихлорокин треба да се зема заедно со храна или млеко со цел да се намалат стомачните тегоби.
Резиме

Хлорокин (Арален) и хидроксихлорокин (Плаквинил) се лекови против маларија кои се користат за лекување на неколку форми на маларија. Хлорокин и хидроксихлорокин се под истрага за третман на болест на коронавирус (COVID-19). Резултатите од студијата за нивната ефикасност се измешани.

Занимливости

Сте се запрашале ли колкав е рокот на трање на вашите очила за сонце?

Објавено пред

на

Очилата за сонце не се само моден детал, туку и ги штитат вашите очи од штетното сончево зрачење, помагаат во борбата против раното стареење, а штитат и од рак на кожа.

Тоа веќе веројатно го знаете, но она што можеби не сте знаеле е дека и очилата за сонце имаат рок на траење. Имено, експертите по спроведување на студијата на Универзитетот во Сао Паоло, предупредуваат дека очилата со време ја губат својата способност за заштита од блокирање на УВ зраците. Со други зборови, вашите очила најверојатно не ве штитат од УВ зрачењето толку добро како и пред неколку години…

Професорот по офталмологија, д-р Мајкл Ерлих вели дека стаклата едноставно ја губат својата ефикасна заштита поради минијатурни оштетувања, кои настануваат со ставање на очилата во футрола, да речеме- тие оштетувања не мораат дури ни да бидат видливи со голо око.

Недостатокот на заштита на очите од зрачење може да биде причина за проблем. Изложеноста на очите на УВ зраци е поврзана со катаракта и окуларен карцином. Исто така, кожата околу очите ќе старее побрзо поради изложеноста на UVA и UVB зраците.

Иако се потребни повеќе истражувања за да се утврди после колку време наочарите стануваат неефикасни, д-р Ерлих советува да ги менувате отприлика на секои две години.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

„SpaceX“ на Илон Маск со четворица членови на екипажот безбедно пристигна на ISS

Објавено пред

на

Архива

Леталото, кое беше лансирано од ракетната компанија SpaceX на американскиот милијардер Илон Маск, со четиричлен екипаж безбедно пристигна рано утринава на Меѓународната вселенска станица (ISS) за шестмесечна научна мисија.

Екипажот се состои од руски космонаут, астронаут од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и двајца членови на екипажот од НАСА.

Леталото, наречено Ендевор, се приклучи на вселенската станица денеска, кратко по 06:40 часот по средноевропско време, речиси 25 часа по лансирањето од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Кејп Канаверал, Флорида.

Приклучувањето беше потврдено кога ISS и капсулата летаа со брзина од 28.164 километри на час на околу 240 километри над Земјата над брегот на Источна Африка, според директен пренос на веб-страницата на НАСА.

Носачот на SpaceX, кој се состои од ракета „Фалкон 9“ на врвот на капсулата „Cru Dragon“ со автономна контрола, полета во 05:34 часот по средноевропско време од вселенскиот центар Кенеди на Флорида.

Лансирањето беше емитувано во живо на веб-страницата на НАСА, а на снимките се гледа како леталото од 25 ката се издигнува од лансираната кула, објави Ројтерс.

Шестмесечната научна мисија на екипажот ќе вклучува околу 200 експерименти и технолошки демонстрации, почнувајќи од истражување за растот на човечките клетки во вселената до контролирање на запаливи материјали во микрогравитација.

Летот дојде 72 часа откако првичниот обид за лансирање рано наутро во понеделникот беше одложен во последен момент поради блокирање на протокот на течноста за палење на моторот.

НАСА објави дека проблемот е решен со замена на затнатиот филтер и чистење на системот, пренесе британската агенција.

/rtv

Прочитај повеќе...

Занимливости

Откриена нова одаја на Кеопсовата пирамида во Египет

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Египетските власти објавија дека откриле нова запечатена комора стара 4.500 години во една од Големите пирамиди во Гиза. Коридор кој се наоѓа над влезот на северната страна на Кеопсовата пирамида, долг девет метри и широк два метри, открија современи скенери.

Археолозите се уште не знаат за што се користела новооткриената комора во која не се влегува однадвор. Египетскиот археолог Захи Хавас и министерот за туризам Ахмед Еиса го објавија откритието денеска на церемонија пред пирамидата.

Професорот по неинвазивно тестирање на Техничкиот универзитет во Минхен и водечки член на истражувачкиот тим, Кристијан Грос, рече дека на крајот од коридорот има две големи варовнички плочи.

„Сега главната работа е да откриеме што се крие зад овие камења, а што е под комората“, рече Грозе, додавајќи дека за време на истражувањето биле користени различни техники на скенирање.

Комората е пронајдена со помош на ултразвучни мерења и радари кои скенираат објекти под земја, а Гроси се надева дека овие техники ќе доведат до дополнителни откритија од внатрешноста на пирамидата.

Пирамидата висока 146 метри била изградена на висорамнината Гиза од фараонот Куфу или Кеопс од четвртата династија, кој владеел од околу 2609 п.н.е. до 2584 п.н.е.

Големата пирамида е најголемата од трите пирамиди лоцирани во Гиза и е едно од седумте чуда на античкиот свет.

/n1info.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден10 часа

На денешен ден – 22 март

1312 – Папата Климент V го укина францускиот монашки ред на витези Темплари, основан во Палестина во 1118 година за...

Временска прогноза11 часа

Од денес повторно се враќа периодот на суво и стабилно време со пролетни температури…

Од денес па натаму повторно продолжува периодот на стабилно, суво и претежно сончево време со пролетни температури кој насекаде ќе...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за среда (22 март)

Овен Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку...

Кичево16 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје18 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево19 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт23 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle23 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин24 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео24 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

НАЈЧИТАНИ