Следете не

Магазин

Коментар: ChatGPT како крај или нов почеток

Објавено пред

на

Веќе еден месец се шушка за тоа како алатката за вештачка интелигенција ChatGPT пишува доста добри текстови, може да програмира, да разговара со вас, да ви напише семинар… Кога ќе го погледнете така, излегува дека сите од нас кои се занимаваме со некои од дигиталните работни места може убаво да си ги закопчаме јакните и да ги напуштиме просториите. Ајде да видиме што GPT навистина (не) може да направи.

ChatGPT е голем чекор напред на полето на вештачката интелигенција, но бидејќи вештачката интелигенција е сè уште во зародиш, би рекол дека нема страв дека ќе бидеме заменети, можеби сепак ќе стигнеме до пензија. Дотогаш ќе се отворат некои нови типови на дигитални работни места, бидејќи колку и да е усовршена самата вештачка интелигенција, без луѓе, авионот едноставно не се вози сам. Ако тоа е дури и споредба. Дури и ако вештачката интелигенција се развие до точка каде што ќе ја „преземе“ работата, вашата улога сигурно нема да биде непотребна. Многу е веројатно дека во не толку далечна иднина многумина од нас ќе користат вештачка интелигенција или дури и некоја подобра верзија на ChatGPT
што ќе ни помогне да ја завршиме нашата работа подобро, побрзо или подобро.

Дали е доволно „лудо“?

Колку и да станува совршен, за некои видови дигитални работни места ChatGPT нема да има доволно „луд“ и креативен „мозок“ како човек. Тековните системи за вештачка интелигенција бараат обука предводена од луѓе, што го ограничува нивното знаење за непосредните настани. Секогаш ќе биде потребно жив човек да ги провери сите факти. Луѓето ги разбираат своите клиенти, бренд и вредности што вештачката интелигенција не може. Во иднина, веројатно ќе биде побарано да ја научиме вештачката интелигенција какви одлуки да донесуваме, како и да препознаваме кризни ситуации и да ги решаваме.

Се чини дека писателите, односно сите оние кои заработуваат од пишување, некако најмногу се загрижени за активирање на ChatGPT. Сепак, вештачката интелигенција сè уште нема пристап до најновите настани, што ја прави несоодветна за вонредни вести. Користењето на вештачка интелигенција за градење на врска и емпатија на текст напишан од жива личност може да биде доста тешко, особено во новинарството и креативното пишување каде што тонот, нијансите, емоциите и стилот на пишување се многу важни. Ако ја земеме предвид оваа закана со вештачката интелигенција за креативното пишување, луѓето дури и ќе го направат тоа
и за да ги замените, продолжете да пишувате сепак. И сликарите не се откажаа од сликарството со појавата на фотографијата и дигиталната фотографија.

Во однос на продажбата, приватноста и законодавците за заштита на потрошувачите во Европа се најтешките за технолошките компании кои користат алгоритми и вештачка интелигенција. Google го намалува следењето на корисниците и исчезнуваат колачињата од трета страна. Технолошкиот напредок во вештачката интелигенција може долго време да биде ограничен на апликации за продажба и маркетинг. Сепак, довербата е многу важна во продажбата, и веројатно ќе биде потребно многу време за едно лице да стекне целосна доверба во машината. Ако тоа некогаш се случи.

Професор А.И

Важно е и прашањето за образованието, дали вештачката интелигенција ќе ги замени предавачите? Можеби еден ден, кога светот нема да биде како што го знаеме денес, бидејќи ниту една програма, поставки на алгоритам и обработка на податоци не можат да ги заменат човечките квалитети како трпеливост, љубезност и емпатија. Кога еден од моите студенти има проблем со разбирањето на распределбата на буџетот, дали ќе му пише на ChatGPT во 22 часот за да го реши својот проблем? Можеби ќе добие, но нема да добие трпелив одговор како кога го сликам секој негов чекор.

Далеку е од фактот дека машинското учење и вештачката интелигенција нема да ни помогнат во секојдневната работа. Како што прифативме други видови на технологија кои ни го олеснија животот (на пример, да нарачам правосмукалка да ми ја чисти куќата додека ме нема), така и вештачката интелигенција сигурно ќе ни ја олесни работата, но целосно ќе ја замени нас… тешко.

Поверојатното сценарио е дека ние како човечки вид ќе се прилагодиме на сè ново што самите сме го измислиле. Како што некогаш не можевме да замислиме дека ќе ги носиме интернетот и сите луѓе кои се далеку од нас во една кутија што ни се вклопува во џебот, толку ни е тешко да го замислиме ова. Никогаш не знаев дека ќе се занимавам со дигитален маркетинг или дека тоа ќе биде сосема легитимно поле на бизнис, и еве ме во тој свет. Ќе видиме какви нови улоги ќе ни донесе вештачката интелигенција.

Хороскоп

Хороскоп за среда (7 јуни)

Објавено пред

на

Овен
Ќе бидете свесни за своите квалитети, а нема да го изгубите од вид фактот дека првиот впечаток е исклучително важен. Доколку им ги презентирате своите идеи на шефовите, голема е веројатноста дека ќе ги воодушевите. Комуникацијата со партнерот ќе зајакне – ќе бидете подготвени да разговарате во секое време. Можете да кажете нешто на саканата личност и многу брзо да зажалите.

Бик
Тешко е дека нешто ќе функционира како што сте замислиле денес, па можеби е подобро да оставите се да си оди по својот пат, а вие да се обидете да се прилагодите. Ќе ве изненади контактот или средбата со некој што не сте го виделе долго време.

Близнаци
Ќе поминувате многу време во дружење со пријателите, па обидете се да го вклучите љубовниот партнер во вашиот социјален живот. Не дозволувајте да се чувствува исклучено, бидејќи му треба промена и излегување. Ова е одлично време за диета или вежбање, особено ако сте се здебелиле неколку килограми во последните неколку месеци.

Рак
Презедовте премногу и прашање е како ќе успеете да се справите со ситуациите кои ве следат денес. Не дозволувајте странците да ви го одвлекуваат вниманието. Во контакт со партнерот можете да ја пронајдете потребната смиреност и да решите еден проблем на задоволителен начин.

Лав
Имате чувство дека ви треба само уште малку за да добиете поконкретни резултати. Меѓутоа, колку повеќе се приближувате до целта, толку станувате понервозни. Партнерот може да ја смири оваа напнатост во вас ако само му дозволите да ви се приближи.

Девица
Од самиот почеток на работното време ве следи брзина во настаните и премногу одеднаш. Ќе ви треба малку време за да ја сфатите низата на настани. Како што одминува денот, така ќе се чувствувате подобро и постабилно. Смиреност во односите со партнерот.

Вага
Денеска одлучивте дека нема да дозволите ништо да ве исфрли од рамнотежа. Ќе се поставите максимално одговорно според обврските, но во исто време и многу барани кон другите. Саканата личност може да го избегне вашиот притисок и да се повлече.

Шкорпија
Имате чувство дека во последен момент сте решиле многу важна ситуација во деловниот сегмент. Екстремна напнатост во првиот дел од денот, подоцна целосно олеснување. Денеска не е ден за емотивни контакти – потребен ви е одмор, да бидете дистанцирани од сите.

Стрелец
Решивте дека некои ситуации ќе ги возите кај чистачките и немате намера да се откажете од тоа. Кон оние со кои доаѓате во контакт се однесувате напорно, но не гледајте подалеку од нивните можности. Добивате „ветер во грб“ кога станува збор за емотивниот живот.

Јарец
Како денес да кулминираа сите ситуации. На работа владее општ хаос, како никој да не знае каде прво да оди и што конкретно да прави. Вие сте релативно добри во сето ова, се оградивте и гледате што се случува. Непријатен разговор со сакана или пријателка.

Водолија
Исчистувањето на работите е ваш приоритет денес. Ако сте отворени и коректни, се ќе биде во ред. Ако имате намера да измамите нешто, слободно сметајте на блокирање и оневозможување. Лоши односи со шефовите. Емотивниот партнер се обидува да влијае повеќе врз вас.

Риба
Веќе сте загрижени за влошувањето на комуникацијата со претпоставените. Немате соодветна поддршка од колегите, дури и од оние што ги сметате за пријатели. Поставете се поинаку за да ги задржите работите на свое место. Вложувате премногу во контакт со саканата личност.

Прочитај повеќе...

Магазин

Twitch ја зголемува цената на својата Turbo услуга

Објавено пред

на

Цените сега се движат од 9 до 12 долари месечно.

Ажурирани цени

Цената ќе биде зголемена за услуга која нуди стриминг без реклами. Цените за претплатата на Twitch без реклами Turbo сега се движат од 9 до 12 долари месечно во САД. Twitch не понуди никакви промени во функциите или додатоци кои ќе го придружуваат ова зголемување на цената. Месечната претплата за услугата Turbo ќе биде зголемена ширум светот.

Тековните претплатници на Turbo се известени за промените на цените преку е-пошта. Сепак, има некои добри вести за долгогодишните корисници. Некои земји може да се пофалат со нова пониска месечна цена, иако ќе мора да откажат и повторно да се претплатат. Исто така, сегашните клиенти добиваат тримесечен грејс период додека не бидат принудени да се одлучат за новата цена. Новите претплатници немаат таков грејс период.

Ова значајно зголемување доаѓа откако Twitch во сопственост на Amazon доби нов извршен директор и отпушти околу 400 вработени како дел од задолжителните мерки за намалување на трошоците во неговата матична компанија. Иако не беа објавени нови функции заедно со зголемувањето на цената, Twitch објави дека новите ажурирања се „на пат да го направат Turbo уште подобар и порелевантен“. Очекуваме повеќе информации „во наредните месеци“.

Главната предност на услугата е користењето без реклами. Сепак, услугата нуди и некои помали предности, како што се повеќе емотикони, сопствени бои на корисничкото име во разговорот и зголемен простор за користење.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Google обезбеди пристап до нов начин на пребарување на Интернет со помош на вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Пристапот на Google за пребарување со вештачка интелигенција ќе се појави оваа недела. Компанијата објави дека отвора пристап до Google Search Generative Experience и други лаборатории за пребарување во САД.

Google Search Generative Experience носи голем број новитети

Откриен на Google I/O 2023 претходно овој месец, Google SGE ја воведува поддршката за разговорна вештачка интелигенција на компанијата за класичното искуство на пребарување. Пребарувањето на Google со вештачка интелигенција ја користи истата лента за внесување на која сте навикнати, наместо посебно поле за пишување како Bing. Потоа, генеративните резултати со вештачка интелигенција ќе се појават во засенчен дел под лентата за пребарување, но над стандардните веб-резултати. Во меѓувреме, во горниот десен агол на резултатите од вештачката интелигенција, има копче што ви овозможува да го проширите клипот и да додавате јазичиња што ги прикажуваат оригиналните написи.

Покрај тоа, Google отвора пристап до други лаборатории за пребарување, вклучувајќи совети за кодирање и додавање во табели. Code Tips ја користи моќта на големите јазични модели за да обезбеди покажувачи за побрзо и попаметно пишување код. Им овозможува на почетниците да поставуваат прашања за програмски јазици, алатки и алгоритми. Во меѓувреме, како што сугерира неговото име, Додај во листови ви овозможува да вметнувате резултати од пребарување директно во апликацијата за табеларни пресметки на Google. Ако сè уште не сте на списокот на чекање на Search Labs, може да ја допрете иконата Labs во нова картичка во Chrome за компјутер или во апликацијата Google Search на Android или iOS.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза1 час

Попоски повторно со вонредни метео вести за времето, се очекува дожд и грмежи – Ова се последните информации…

Под влијание на нова циклонска активност, повторно од југоисток, како и на влажна и на нестабилна воздушна маса, во следните...

Кичево1 час

(ФОТО) „ART Caffe“ – Кичево повеќе од 10 години ваш верен пријател со најубаво кафе и одличен амбиент

Според статистиките до кои може да се дојде, град Кичево котира високo на пиедесталот по кафе пиење, односно кичевчани и...

Кичево7 часа

(ФОТО) Кнежинскиот манастир „Св.Ѓорѓија“ блесна со нови канделабри и останати наменски намирници благодарение на група граѓани

Кнежинскиот манастир „Св.Ѓорѓија“ благодарение на група граѓани деновиве беше осветлен со нови 10 канделабри кои блеснаа во вистински сјај за...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за среда (7 јуни)

Овен Ќе бидете свесни за своите квалитети, а нема да го изгубите од вид фактот дека првиот впечаток е исклучително...

Спорт1 ден

Влезниците за фудбалскиот меч на гостински терен помеѓу Англија и Македонија можат да се купуваат до 15. јуни, ова се информациите

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до навивачите на македонската А репрезентација и љубителите на фудбалот кои сакаат да ја...

Временска прогноза1 ден

Викендот пред нас нови најави за нестабилност на времето, се чини така останува да биде до крајот на месецот…

И покрај локалната нестабилност во попладневните часови, до петок не се очекуваат некој поголеми временски непогоди во Македонија. Поголема нестабилност...

Магазин1 ден

Twitch ја зголемува цената на својата Turbo услуга

Цените сега се движат од 9 до 12 долари месечно. Ажурирани цени Цената ќе биде зголемена за услуга која нуди...

Магазин1 ден

Google обезбеди пристап до нов начин на пребарување на Интернет со помош на вештачка интелигенција

Пристапот на Google за пребарување со вештачка интелигенција ќе се појави оваа недела. Компанијата објави дека отвора пристап до Google...

Магазин1 ден

Bing Search доаѓа во ChatGPT како нова функција

Bing како „стандардно искуство за пребарување“. Нови функции со дополнителни опции ChatGPT повеќе не мора да се потпира на сопствените...

Магазин1 ден

Маск: Кина ќе иницира регулатива за вештачка интелигенција

Кинеската влада ќе се обиде да иницира регулација за вештачка интелигенција во земјата, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск,...

НАЈЧИТАНИ