Следете не

Магазин

Комплетна листа на уреди што добиваат Android 13

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

И додека Android 12 дури сега пристигнува на телефони кои немаат „Pixel“ на своето име, компанијата веќе е подготвена да го лансира новиот Android 13 во август оваа година.

Google веќе некое време работи на нова верзија на својот оперативен систем, а ние ви ја пренесуваме листата на сите уреди кои во одреден момент ќе се ажурираат.

1. Samsung:

Samsung Galaxy A52

Samsung Galaxy A52 5G

Samsung Galaxy A52s

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy Note 20

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20+

Samsung Galaxy S20 Ultra

Samsung Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S21

Samsung Galaxy S21+

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 FE

Samsung Galaxy S22

Samsung Galaxy S22+

Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Z Flip 3

Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 3

Samsung Galaxy Xcover 5

Можете да видите детален список на уреди на Samsung (вклучувајќи таблети) што добиваат Android 13 овде.

2. Xiaomi:

Poco M3 Pro 5G

Poco M4 Pro 5G

Xiaomi 11 Lite 5G NE

Xiaomi 11T

Xiaomi 11T Pro

Xiaomi Redmi 10

Xiaomi Redmi 10 (2022)

Xiaomi Redmi Note 11

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G

Xiaomi Redmi Note 11S

3. OnePlus:

OnePlus 8

OnePlus 8 Pro

OnePlus 8T

OnePlus 9

OnePlus 9 Pro

OnePlus 9R

OnePlus Nord 2

OnePlus Nord CE

OnePlus Nord CE 2

4. Google:

Google Pixel 4

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4a

Google Pixel 4a 5G

Google Pixel 5

Google Pixel 5a

Google Pixel 6

Google Pixel 6 Pro

5. Oppo:

Oppo Find N

Oppo Find X2 Pro

Oppo Find X3

Oppo Find X3 Lite

Oppo Find X3 Neo

Oppo Find X3 Pro

Oppo Find X5

Oppo Find X5 Lite

Oppo Find X5 Pro

Oppo Reno 6

Oppo Reno 6 5G

Oppo Reno 6 Pro 5G

Oppo Reno 6 Pro+ 5G

Oppo Reno 6 Z

Oppo Reno 7 5G

Oppo Reno 7 Pro 5G

6. Vivo:

iQOO 8

iQOO 8 Pro

iQOO 9

iQOO 9 Pro

Vivo X60 Pro

Vivo X70

Vivo X70 Pro

Vivo X70 Pro+

7. Realme:

Realme 9i

Realme 9 Pro

Realme 9 Pro+

Realme GT

Realme GT Master

Realme GT Neo

Realme GT Neo Flash

Realme GT Neo 2

Realme GT Neo 2T

Realme GT2

Realme GT2 Pro

8. Nokia:

Nokia G10

Nokia G11

Nokia G20

Nokia G21

Nokia G50

Nokia G300

Nokia X10 / X100

Nokia X20

Nokia XR20

9. Sony:

Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 5 III

Sony Xperia 10 III

Sony Xperia Pro

Sony Xperia Pro-I

10. Motola/Lenovo:

Motorola Edge 20

Motorola Edge 20 Lite

Motorola Edge 20 Pro

Motorola Edge Plus (2022)

11. Asus:

ZenFone 8

ZenFone 8 Flip

ROG Phone 5

ROG Phone 5s

Uređaji na koje se već sada može instalirati Beta verzija Androida 13:

ASUS ZenFone 8

Lenovo P12 Pro (tablet)

OnePlus 10 Pro

Oppo Find N

Oppo Find X5 Pro

Realme GT 2 Pro

Sharp Aquos Sense6

Tecno Camon 19 Pro 5G

Vivo X80 Pro

Xiaomi 12

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi Pad 5

ZTE Axon 40 Ultra

Гејминг

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Објавено пред

на

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта Diablo Immortal, а причината за тоа е системот за монетизација што го имплементира Blizzard.

Повеќето од нив го сметаат Diablo Immortal за вистинско грабање пари, со оглед на тоа дека е неопходно да се потрошат над 100.000 долари за максимално надградување на карактерот. Сепак, се чини дека на многу луѓе не им пречи да трошат пари на играта, бидејќи Diablo Immortal сè уште заработува 1 милион долари дневно, еден месец по нејзиното објавување.

Според статистиката и аналитиката на AppMagic, Diablo Immortal имал над 10 милиони преземања во првиот месец. За споредба, Diablo 3 достигна 10 милиони играчи за шест недели. Сепак, треба да се забележи дека Diablo Immortal е игра за бесплатна игра, достапна за многу платформи, додека Diablo 3 првично беше достапна само за компјутер.

Во текот на првиот месец, Diablo Immortal заработи 49 милиони долари, што во просек значи 1,63 милиони долари дневно. Во моментов, играта не генерира многу приходи, но сепак заработува над милион долари дневно.

Во споредба со другите мобилни гиганти, како што е Apex Legends, Diablo Immortal генерирал пет пати повеќе приходи во истиот компаративен период. Како и бројот на преземања, играчите од САД се во голема мера одговорни за заработката што ја генерира играта.

Во моментов, Diablo Immortal има оценка од 0,3 на Metacritic, што ја прави една од најлошите игри оценети од корисниците досега. Од друга страна, стручните критики не се толку ригорозни, па играта има скор од 59 поени во овој сегмент.

Прочитај повеќе...

Магазин

TikTok се откажува од своите планови

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се очекуваше.

Популарната платформа, наводно, ги напушта плановите за купување во живо на европскиот и американскиот пазар. Како што пренесуваат странските медиуми, раните тестови на оваа услуга не вродиле со плод.

TikTok ја тестира функцијата „live shopping“ во ОК од минатата година, почнувајќи со настанот со повеќе брендови наречен „On Trend“ во декември. Сепак, наскоро стана јасно дека купувањето на пренос во живо не привлече доволно внимание и публика, продажбата беше слаба и некои креатори целосно го напуштија проектот.

Компанијата планираше да го лансира Shop во Германија, Франција, Италија и Шпанија, како и во САД подоцна во текот на годината, но во меѓувреме беше потврдено дека моменталниот фокус е само на проектот на ОК да заживее и на крајот направи го успешен.

Купувањето преку Интернет во живо, предводено од креатори и влијателни лица, теоретски би можело да биде голем деловен потфат за ByteDance, компанијата која е сопственик на TikTok. Douyin, кинеската верзија на TikTok (која исто така е во сопственост на ByteDance) ги претвори овие продажби во живо во големи културни настани, носејќи им бизнис на продавачите, креаторите и платформите.

Досега, сепак, нема многу докази кои сугерираат дека моделот на шопинг во живо ќе биде успешен насекаде. TikTok е популарна апликација, на која голем број луѓе трошат многу време и трошат пари, па се очекува платформата да најде начин да привлече поголемо внимание за купување преку Интернет во живо.

Прочитај повеќе...

Магазин

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

Објавено пред

на

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од 28 јули, само личните сметки на PayPal ќе можат да го користат методот на трансакција Friends & Family наменет за „доверливи“ примачи.

Имено, постојат два начини за испраќање пари преку PayPal – Friends & Family и Goods & Services. Првиот начин е наменет, на пример, да им дадете пари на пријатели или деца како подарок или на луѓе кои лично ги познавате. Овој вид на плаќање нема провизија, но нема заштита од измама, како и можност за враќање на парите. Начинот на G&S е стандарден и вклучува провизија. Се разбира, никој не сака да го плати, но обезбедува сигурност во случаи кога, на пример, добивате оштетена стока што сте ја нарачале и платиле преку PayPal, или ако никогаш не пристигнат на вашата адреса.

За да привлечат клиенти, многу деловни корисници го користеа начинот на плаќање F&F, со цел да избегнат плаќање провизии и дополнителни трошоци, иако тој не е наменет за овие цели. На овој начин тие се обидуваа да бидат поконкурентни, иако клиентите можеби не знаеја дека ја губат гореспоменатата безбедност и заштита.

Со воведувањето на оваа такса за деловните корисници, односно откажувањето на начинот на плаќање F&F за нив, PayPal малку го промени начинот на наплата на провизијата, барем кога станува збор за САД. Наместо досегашните 2,89 отсто, плус фиксна провизија од 0,49 долари, почнувајќи од 28 јули, продавачите ќе плаќаат 2,99 отсто, без дополнителен фиксен дел од провизијата.

Извор: The Verge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура1 час

Утре е „Иванден“, празникот за лекување болести и за добивање потомство, за многу години да е!

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат...

Македонија8 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет8 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг8 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево9 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин9 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин9 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили9 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника9 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

На денешен ден22 часа

6 јули – На денешен ден

1415.- Чешкиот реформатор Јан Хус бил запален како еретик на клада во Констанца за неговото теолошко-полемичко дело „За црквата“. Бил...

НАЈЧИТАНИ