Следете не

Македонија

Ковид-19 денес: Нови 517 случаи и 1,022 оздравени пациенти

Објавено пред

на

Во последните 24 часа направени се 2.669 тестови, а регистрирани се 517 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 261
• Битола – 31
• Кавадарци – 24
• Прилеп и Велес – по 22
• Куманово – 18
• Тетово – 16
• Кичево – 14
• Гостивар и Штип – по 13
• Охрид – 12
• Крива Паланка – 11
• Струмица – 10
• Струга и Неготино – по 8
• Кочани, Гевгелија, Свети Николе и Ресен – по 5
• Дебар и Демир Хисар – по 4
• Радовиш, Делчево, Валандово, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1
Од вкупниот број на позитивни (517), регистрирани се 72 реинфекции.
Од вкупниот број на починати лица, кај 13 лица се регистрирани коморбидитети.
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 9 починати лица: 4 починати лица од Скопје (65г, 72г, 83г и 86г) и по едно починато лице од Струмица (78г), Кавадарци (42г), Македонски Брод (45г), Штип (81г) и Гевгелија (65г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (1), Струмица (1), Крушево (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 72г. до 79г. Лицата за починати се пријавени во период од 18.02. до 21.02.2022. Од починатите лица, 2 се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови.
Регистриран сe 1.022 оздравени пациенти од:
• Скопје – 557
• Тетово – 51
• Велес и Куманово – по 45
• Струмица – 32
• Прилеп – 31
• Кавадарци – 30
• Охрид – 26
• Гостивар – 25
• Неготино – 21
• Битола – 20
• Кичево – 19
• Дебар – 15
• Гевгелија и Ресен – по 14
• Штип – 13
• Кочани – 11
• Струга – 10
• Радовиш – 8
• Крушево – 5
• Демир Хисар, Делчево, Богданци и Кратово – по 4
• Крива Паланка, Свети Николе, Валандово, Демир Капија и Пехчево – по 2
• Берово, Виница, Пробиштип и Дојран – по 1
Направени се 2.669 тестови преку:
ИЈЗ-328, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-89, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово-4, ЦЈЗ Куманово-75, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–119, Жан Митрев (Филип Втори)-58, Авицена-81, Биотек-109, Систина-67, лабораторија Лаор-58, Синлаб-15, Ремедика-10, Плодност-29, Генеа-9, Никоб Лаб-204, ВФВ Медикал-44, Ели Медика-20, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-23
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.177.
Досега во земјата се направени вкупно 1.883.560 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 296.229, бројот на оздравени пациенти е 282.604, на починати е 8.981 а бројот на активни случаи изнесува 4.644

Македонија

(ФОТО+ВИДЕО) Новата безбедносна кампања „Стави појас“ на РСБСП и МВР денес реализирана во Битола

Објавено пред

на

Министерство за внатрешни работи

Денеска (01.04.2023) во Битола, Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот реализираа активности од кампањата „Стави појас“, со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот и подигање на свеста за употреба на сигурносните појаси од страна на возачите и патниците.

„Со користењето на сигурносните појаси во возилата, се оневозможува удирање на возачот, односно патникот, со лицето во ветробранското стакло или удар со колената во каросеријата. Човечкото тело и под дејство на инерција останува во седечка положба. Сигурносните појаси значително придонесуваат за намалување на бројот на смртни случаи при сообраќајни незгоди. Статистиката покажува дека во таков случај бројот на смртни случаи се намалува за 60%“, рече претседателката на РСБСП Гордана Кожуваровска.

„Веднаш кога ќе влезете во возилото ставете појас. Неприфатлив е било каков изговор. Со тоа секој придонесува за својата безбедност. Појасот штити од потешки последици доколку се случи сообраќајна несреќа. Им благодарам на сите граѓани кои со своето одговорно однесување и почитување на сообраќајните правила и прописи придонесуваат за побезбеден сообраќај. Исто така им благодарам на Факултетот за безбедност, училишта, други институции кои ни се придружија во активностите за подигање на свеста и зголемување на сообраќајната култура”, рече помошник министерот за односи со јавност во МВР Тони Ангеловски.

На граѓаните на Битола им беше поделен и едукативен материјал со цел укажување на придобивките од користењето на сигурносни појаси и намалување на ризиците во сообраќајот на патиштата.

Во продолжение погледнете ја официјалната галерија, инсерти и изјави:

Прочитај повеќе...

Македонија

(ФОТО) И кај скопјанец на Табановце најдени монети, ги зел од србин по карго

Објавено пред

на

На 31.03.2023 во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Север – Полициска станица Табановце е лишен од слобода С.Ј.(51) од Скопје.

При извршена дополнителна контрола на лицето, пронајдени се и одземени 1.120 парчиња различни видови монети. Со него бил извршен службен разговор во кој тој појаснил дека монетите му биле испратени по карго, по претходен договор со лица во Република Србија, од каде отишол да ги земе.

Лицето е предадено на полициски службеници во Полициска станица Куманово за понатамошна постапка, а по документирање на случајот ќе следува поднесок.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

Македонија

(ФОТО) На ГП Табановце пронајдена поголема сума непријавени пари кај турски државјанин

Објавено пред

на

МВР

На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од страна на полициски службеници од Полициска станица Табановце е извршен преглед на патничко возило „порше кајен“ со романски национални ознаки, управувано од Ј.О.(60) од Република Турција.

При прегледот во возилото се пронајдени и одземени непријавени парични средства во износ од 31.000 евра.
Паричните средства се предадени на Царинска управа, а лицето е предадено и задржан за понатамошна постапка и по целосно документирање на случајот против него ќе биде изготвен соодветен поднесок, информираат од МВР.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје44 минути

Потврдено од МВР. Имало господ! Пронајдени се двете исчезнати дечиња на подрачјето кај Бит Пазар

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички на подрачјето на Бит Пазар. Имено денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул.„Џон Кенеди“,...

Македонија3 часа

(ФОТО+ВИДЕО) Новата безбедносна кампања „Стави појас“ на РСБСП и МВР денес реализирана во Битола

Денеска (01.04.2023) во Битола, Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот реализираа активности од кампањата „Стави...

Македонија4 часа

(ФОТО) И кај скопјанец на Табановце најдени монети, ги зел од србин по карго

На 31.03.2023 во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи...

Македонија4 часа

(ФОТО) На ГП Табановце пронајдена поголема сума непријавени пари кај турски државјанин

На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од страна на полициски службеници од Полициска станица Табановце е извршен преглед на патничко...

Здравје и убавина5 часа

Следните пролетни намирници ќе ви помогнат за вишокот зимски килограми

Преку зимскиот период голем број на луѓе ја зголемуваат својата тежина, односно ставаат плус неколку зимски килограми на своето тело....

Македонија8 часа

Инфо до сите кои патуваат преку „Стража“ до тетовски „Групчин“, во вторник ќе има посебен сообраќаен режим – известуваат од СВР Тетово

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во вторник, на 4 април 2023 година, од 11:45 часот до...

Хороскоп16 часа

Месечен Хороскоп (април 2023)

ОВЕН Овновите се многу посветени на парите во текот на април. Сè што може да ви донесе добра заработка, наоѓате...

Хроника18 часа

Ненадејно почина Д-р Горан Ѓошев од академијата на млади фудбалери од ФФМ

Лоша вест го потресе македонскиот фудбал. Фудбалската федерација на Македонија објави дека почина медицинското лице задолжено за фудбалерите во Академијата...

Временска прогноза20 часа

Со зимата не сме завршиле, вонредно метео на Попоски, ова се деталите..

За време на овој викенд во Македонија ќе се задржат пролетните температури и истите речиси насекаде ќе надминуваат 15 степени,...

Занимливости24 часа

„Станица Стража“ вработува касиери и пица мајстор, кои ќе имаат одлични услови за работа, платен превоз и редовна плата

Реномираниот бренд „Станица Стража“ кој успешно работи тековно во годините има потреба од 4 касиери или касиерки, како и еден пица...

НАЈЧИТАНИ