Следете не

Lifestyle

Купете „MAX“ велосипед за 500 денари месечно

Објавено пред

на

Кога едно финансиско друштво со една компанија која работи во сферата на трговија ќе препознаат шанса во која соработката ќе значи бенефит за крајните потрошувачи се раѓа пакет на производи кои се логичен след на таквата соработка.
СН Финансии е првата Финтек компaнија во Македонија основана пред 5 години со домашен капитал и за мошне кратко време,  одлично се позиционира на пазарот, каде што изгради имиџ на брз и квалитетен сервис на полето на кредитирањето, платежните картички, издавањето на гаранции, како и факторинг. А Агротехна веќе 31 година е една од водечките компaнии за продажба на бела техника, акустика, апарати за домаќинство, мебел, велосипеди и се што е потребно на еден дом.

Петгодишната успешна соработка на овие два бренда, деновиве се круниса со настан во Битола, на кој беа презентирани нови погодности за кредитирање на купувачите, и тоа наменски насочени кон купувањето на велосипеди МАХ. Имено, Агротехна е компанија која е сопственик на брендот МАХ и отсега по мошне поволни услови, истите ќе можат да се купат на кредит, со месечна рата од само 500ден.

„Денес сме тука домаќини на еден настан кој е круна на 5 годишното работење со Агротехна.Практично со оваа комапнија работиме од првата година на нашето постоење. Тоа е вреден доказ зошто токму со оваа компанија имаме и шанса да развиваме посебни продукти за кредитирање на клиенти, иако веќе денес на нашата листа имаме 150 трговски партнери и синдикати со кои соработуваме„ – истакна м-р Томе Чагоровски менаџер за продажба и маркетинг.

СН финансии е компанија која е целосно орентирана кон клинетите и со евидентен стабилен и здрав раст во изминатите 5 години.Познати се по брзина и ефикасност. Одобрувањето на кредити се брои во минути.Она што особено ги поттикна двете компании со креирање на посебен продукт за кредитирање на граѓаните за велосипеди МАХ е придобивката која градовите и жителите во нив со возење на велосипеди ја добиваат. Се намалува загадувањето, се штеди, придобивки има и здравјето на тие што возат велосипед.

„Како основачи на брендот на велосипеди МАХ сакаме што повеќе наши граѓани да купат велосипед, со една цел, а таа е градовите да се профилираат во мапата на светски градови кои го поттикнуваат велосипедизмот.

Кај нас постои една нагорна тенденција за здрав живот и за еколошко живеење, но уште е тоа скромно. Сакаме што повеќе луѓе да бидат свесни за придобивките од возење на велосипед, особено на луѓе кои патуваат до и од работа на верниот пријател на две тркала. Нашата мисија е јасна, а во СН финансиско друштво најдовме партнер кој препознава зошто треба да се поддржи ваква иницијатива и со привлечно кредитирање, секој жител на Македонија да има шанса да си купи нов велосипед„ – истакна Влатко Марковиќ директор за големопродажба на Агротехна.

СН Финансии е една од водечките Финтек комапнии во овој дел од Европа, кои наметнаа дигитална револуција во онлајн кредитирањето. Компанијата е препознатлива и по сите свои проекти кои и го даваат епитетот на општествено-одговорна комапнија која ги поместува границите кога станува збор и за корпоративна култура, која е суштински темел на нејзиниот успех.

„Современиот пристап во креирање финансиски понуди за кредитирање според потребите и очекувањата на клиентите е она што го прави СН финансии препознатлива финтек компанија, поинаква од другите на пазарот. Наша цел е нашите клиенти да бидат нашето семејство, да мислиме на нивните потреби, но и да делуваме одговорно кон придобивките на начинот на живот кои ги лоцираме од здравствени до економски, социјални, еколошки….

Во Агротехна имаме долгогодишен партнер со кој имаме простор да креираме и посебни финансиски понуди во интерес на крајниот потрошувач„ – изјави Никола Јошевски генерален директор на СН финансии.

Купувајте урбани велосипеди МАХ за само 500 ден/месечна рата.Велосипедот треба да ни стане начин на живот.Бидете паметни, купувајте паметно, возете паметно…зошто само паметни луѓе ќе направат паметни градови.

Lifestyle

Денес им е роденден, Д-р Никола Бакрачески

Објавено пред

на

Д-р Никола Бакрачески, еден од најдобрите доктори во Република Македонија. Тој е роден на денешен ден 18 ноември 1970 година. Своевремено беше градоначалник на Општина Охрид во периодот од 2013 до 2017 година. Средно образование завршил во гимназијата „Св. Климент Охридски“ – Охрид. Високо образование г-дни Бакрачески завршил на Медицински факултет – Скопје, а таму ја одбранил и својата докторска дисертација во 2011 година.

Исто така во неговата богата автобиографија бил и директор на Кардиолошкиот завод од Охрид, посетувал многу тренинг сесии по интервентна кардиологија ширум земјите во светот. Важи за голем борец, ентузијаст, комуникативен, смирен и флексибилен човек, реалист и хуманист.

 

Од нашиот медиум лично упатуваме честитки за среќен роденден на Д-р Бакрачески, многу здравје, љубов, успеси, радост и сите почести за него, за неговата работа и неговата божја мисија – Да спасува животи!

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали е здраво да спиете голи?

Објавено пред

на

Секој има своја рутина за спиење. На некои прагови им е потребен амбиентален шум. Други мора да користат завеси за затемнување за да ја направат просторијата доволно темна. А некои спијат голи и се убедени дека ова е рецепт за добар сон.

Дали е подобро да спиете гол?

Одговорот не е едноставно да или не.

Иако не постои директно истражување кое го поврзува спиењето гол со подобар одмор, постојат некои тангенцијални наоди кои би можеле да ве натераат да размислите за тоа. Мишел Дреруп разговараше со клиниката во Кливленд за тоа како спиењето голи може да ви помогне да спиете подобро.

Кога се подготвувате за спиење, вашето тело природно ќе ја намали температурата за да ви помогне да влезете во вашиот деноноќен ритам, што е вашиот природен циклус на спиење и будење.

Спиењето без облека може да ви помогне побрзо да се оладите и побрзо да заспиете. Исто така, може да помогне да се елиминираат сите оние фрлања и вртења доцна во ноќта предизвикани од премногу топли пижами.

Спиењето без облека може да влијае и на вашето здравје. Постои можност жените да ги намалат стапките на габична инфекција. Квасецот успева во влажни и топли средини, а спиењето без облека ја подобрува циркулацијата на воздухот околу телото.

Што се однесува до мажите, постои потенцијал за зголемена плодност. Некои веруваат дека избегнувањето на тесна долна облека и изложувањето на топлина може да го зголеми бројот на сперматозоиди.

Значи, дали треба да спиете голи?

На крајот на денот, тоа е личен избор, и иако нема директни студии за да се докаже дека е корисно, тоа не значи дека не може да биде.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Михаил Калашников – креатор на најдобрата автоматска пушка на 20 век

Објавено пред

на

На 10 ноември 1919 година е роден рускиот инженер Михаил Тимофеевич Калашников (1919-2013), дизајнер на најдобрата автоматска пушка од 20 век „АК-47“, наречена „Калашников“ по неговото презиме.

Желбата на Михаило од младоста била да стане поет, но како деветнаесетгодишник се приклучил на војската. Тој беше назначен за командант на тенкови, што му овозможи да се посвети на неговите пронајдоци, кои во тоа време беа главно поврзани со тенкови.

Во борбата со нацистите во 1941 година, тој беше ранет и хоспитализиран. Таму, закрепнувајќи од повредите, тој почнува да работи на дизајнот на автоматска пушка.

Недолго по завршувањето на Втората светска војна, Калашников го заврши дизајнирањето на нов тип на автоматска пушка „АК-47“. Неговиот дизајн беше избран меѓу многу други како оној од кој ќе се произведува новата пушка.

Пушката „АК-47“ се покажа како лесна за употреба и добро функционираше во различни области, дури и во пустини и џунгли.

„АК“ се иницијалите што го претставуваат целосното име на оваа пушка „автоматски калашников“, но денес се нарекува само „калашников“.

Михаил Калашников рече дека неговиот изум „претставува оружје за одбрана, а не за напад“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Дневен хороскоп за среда (30 ноември)

ОВЕН Можно е сега да не ви одговара да се занимавате со работа во која се вклучени групи на луѓе,...

Социјални мрежи11 часа

„WhatsApp“ воведува нова функција за своите корисници која практично ќе служи како „нотес“ или потсетник

WhatsApp воведе нова функција која ви овозможува да си испраќате пораки како потсетници и листи за купување, потврди Мета. Таа...

Магазин11 часа

Добредојде за новиот „Wallero“ неодоливо крцкав, кремаст со волшебен вкус на ванила и кокос

Заедничко добредојде за најновиот продукт, неодоливото „Wallero“ чоколадо во вафел, полнет со млечен крем, крцкав, со волшебен вкус на ванила...

Временска прогноза13 часа

Од утре нов влажен бран кој носи снег и дожд, ова се последните метео вести

Како што беше најавено од наша страна, првиот снег за оваа сезона се спушти и на помала надморска височина, поточно...

Технологија16 часа

Apple има огромни проблеми со фабриката за iPhone во централна Кина

Насилниот револт на работниците во најголемата фабрика за iPhone во светот во централна Кина дополнително го попречува снабдувањето и нагласува...

Спорт16 часа

Судиска анализа за прва и втора македонска фудбалска лига, на мечевите од 16, односно 13-то коло

Судиска комисија вчера ги разгледа и ги истакна спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните...

Култура16 часа

Денес е Св. Апостол Матеј, вечно име на сите кои го слават овој празник

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го виде Господ...

Здравје и убавина21 час

Внимавајте од мувлата на храната, таквите намирници можат да бидат фатални по здравјето

Ако мувла зафатила само еден дел од вашата храна, најверојатно мислите дека е безбедно да го отстраните тој дел и...

На денешен ден1 ден

29 ноември – На денешен ден

1314.- Почина францускиот крал Филип IV фер (Филип ле Бел), кој во 1306 година ги протера Евреите од Франција и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

НАЈЧИТАНИ