Следете не

Кичево

По повод месецот на светите апостоли Св.Петар и Павле во Кичево се организира ликовен и поетски конкурс, најубавите цртежи и песни ќе бидат изложени и прочитани на официјална свеченост

Објавено пред

на

©porta.mk

Во месецот кога се празнуваат светите првоврховни Апостоли Петар и Павле, а и Соборот на светите Апостоли, чествувајќи го хорот на овие толку важни свети мажи, коишто Го запознаа Бога, станаа Негови ученици и поверуваа во Него толку, така што беа повикани да го продолжат Неговото спасително дело на земјата, и поради особената радост како слава и главен празник на нашиот град, Здружението „Митрополит Козма Пречистански“ ги повикува сите млади (до 18години) да ги достават своите ликовни и поетски творби во соборниот храм на градот Кичево „Свети Петар и Павле“.

ТЕМА на Ликовен конкурс е: „Светите Дванаесет Апостоли во. Православната уметност“.

ТЕМА пак на поетскиот конкурс е: „Ликот и делото на светите Дванаесет Апостоли“.

Цртежите и поемите треба да бидат оригинални, плод на трудот и знаењето на најмладите. Секој ученик кој сака да учествува, може да испрати само еден индивидуален авторски ликовен и поетски труд (со име, презиме и возраст). Стиловите се отворени, важно е да е само во склад со темата.

Рокот за доставување на уметничките и поетски дела е најдоцна до 10.07.2024г.

Најубавите поеми ќе бидат прочитани за време на Духовната Академија, веднаш после светата Литургија во дворот на храмот „Свети Петар и Павле“ 09:30ч, а најубавите цртежи ќе бидат изложени на Ликовната Изложба на градскиот Плоштад во Кичево, пред Домот за Култура „Кочо Рацин“, на 13.07.2024г. Сабота, 10:30ч. веднаш после светата Литургија и свечената Духовна Академија, и каде мноштво народ ќе има можност да ги види, а сите творби ќе бидат објавени на официјалната страна на Хорот „Митрополит Козма Пречистански“.

Здружението „Митрополит Козма Пречистански“ ги охрабрува најмладите да учествуваат на ликовниот конкурс, да ја покажат својата креативност преку визуелизација на своите уметнички дарови од Бога и преку тоа подобро да се запознаат со ликовите и делото на светите Апостоли.

Кичево

(ФОТО) Сообраќајка во близина на с.Трапчиндол на регионалниот пат Кичево-Гостивар

Објавено пред

на

porta.mk

Пред нешто повеќе од еден час се случила сообраќајна несреќа на регионалниот пат Кичево-Гостивар, во близина на с.Трапчиндол.

Во несреќата учествувале две возила, Тојота (патничко) со албански национални рег.таблици и Киа со македонски регистарски таблици.

Причинета е материјална штета, додека за здравјето на учесниците од евентуални повреди немаме подетални информации.

Екипи на ОВР Кичево вршат увид, додека сообраќајот се одвива непречено.

* Апел, за поголемо внимание во сообраќајот, овој период од годината секогаш интензитетот на автомобили во движење е зголемен, што нашето евентуално невнимание може да придонесе до несакани последици и несреќи во сообраќајот.

Имајте пријатни патувања!

Прочитај повеќе...

Кичево

„АТВА Маркет“ 4 слави роденден, по тој повод имаат производи со акциски цени!

Објавено пред

на

Нова роденденска акција, во АТВА 4 маркетот кој се наоѓа на Ул. Солунска бр 27, во населбата раштански пат.

👉Голем број на производи по намалени цени!
👉Акциски производи 1+1 гратис!

Искористете ја оваа одлична акција која трае од 15.07 – 17.07.2024

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Манифестација за паметење, 10-то јубилејно мото-дефиле по повод кичевската црква „Св.Петар и Павле“

Објавено пред

на

Денес по повод патрониот празник на нашата православна црква од Кичево „Св.Петар и Павле“ – „Петровден“ успешно се реализираше јубилејната 10-та по ред мото-парада низ кичевските улици.

Упатуваме јавна благодарност до БПС-ОВР Кичево за нивниот професионализам и целосната поддршка околу безбедноста во сообраќајот додека минува поворката, екипата на „Фото Зоран“ и Јован Ангелески кои стануваат наш „петровденски“ партнер, доброволно пристапија да ни помогнат моментите со фотографија да останат за секогаш, благодарност до Хотел „Кичево“ за отстапеното место и резервации за сите учесници, така што оваа година за расположение на присутните организираа свирка во живо со „Future Band“.

Исто така ја користиме оваа прилика да им се заблагодариме и на свештениците од Кичевската парохија нивното блаженство за благословот традицијата да трае и се разбира за даровите кои секоја година по тој повод учесниците ги добиваат.

Официјално видео:

Во прилог галерија од настанот

Фотографии:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп7 часа

Хороскоп за вторник (23 јули)

ОВЕН Ако неодамна сте донирале дел од вашите пари, сте позајмиле одредена сума на пријател или си купиле нешто непотребно,...

Спорт13 часа

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија17 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle17 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle17 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle17 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин17 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин17 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин17 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин18 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

НАЈЧИТАНИ