Следете не

Свет

Луѓето над 65 години се изложени на поголем ризик од повторна инфекција со корона: Постои само едно решение

Avatar

Објавено пред

на

Студијата покажа дека оние над 65 години имаат само 47 проценти заштита од повторна инфекција, во споредба со 80 проценти заштита за помладите луѓе.

Повеќето луѓе кои се заразиле со коронавирус се заштитени најмалку шест месеци од повторна инфекција, според најновата студија. Но, постарите луѓе имаат поголема веројатност повторно да добијат инфекција со корона отколку помладата популација.

Студија објавена од престижното медицинско списание „Лансет“ открива дека само 0,65 проценти од луѓето по втор пат биле позитивни на тестот „ковид-19“, откако претходно биле заразени за време на првиот и вториот бран на пандемијата во Данска. Тоа е многу пониско од 3,27 проценти, што беше позитивно за вирусот по користењето на многу попрецизни PCR-тестови, и бидејќи тие претходно беа негативни на таканаречениот брз тест.

Сепак, студијата покажа дека луѓето над 65 години имаат само 47 проценти заштита од повторна инфекција, во споредба со 80 проценти заштита кај помладите луѓе.

Нашата студија го потврди она што многу други го предложија: повторна инфекција со вирусот корона е поретка кај помлади, здрави луѓе отколку кај постари луѓе кои имаат поголем ризик од повторна инфекција. Бидејќи постарите луѓе имаат поголема веројатност да имаат посериозни симптоми на болеста, како и смрт, нашите откритија појаснуваат колку е важно да се применуваат мерки за заштита на старите лица за време на пандемија – рече Стин Ителберг, од данскиот институт за серуми „Статенс“

Авторите на студијата не открија дека заштитата од повторна инфекција се намалува за шест месеци од болеста, но тие истакнуваат дека се потребни дополнителни истражувања за да се утврди заштита од повторна инфекција во различни варијанти на вирусот.

Податоците кои беа предмет на анализа беа собрани со помош на данската национална стратегија за тестирање, во рамките на која беа тестирани 69 проценти од населението, или четири милиони луѓе, во текот на 2020 година.

Коментирајќи ги резултатите, професорите од Царскиот колеџ во Лондон, Розмари Бојтон и Ден Алтман, изјавија дека резултатите покажале посиромашна заштита и биле позагрижувачки отколку што биле откриени во претходните истражувања.

Овие податоци потврдуваат, ако воопшто, дека не можеме да ги исполниме очекувањата за стекнување на заштитен имунитет од коронавирус преку природна инфекција и дека трајно решение е глобална програма за вакцинација со високо ефективни вакцини, велат авторите во статијата поврзана со ова студија., исто така објавена во истото списание

Свет

Британските научници истражуваа кои вакцини даваат повеќе антитела во организмот

Avatar

Објавено пред

на

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на производство на антитела и малку посилен одговор кога станува збор за Т-клетките кај луѓето кои примиле британска вакцина, беше објавено денес.

Британските научници рекоа дека во студијата, која ги утврдила разликите во имунолошкиот одговор на Фајзер и вакцината против ковид 19 на компанијата Астразенека, било утврдено дека и двајцата предизвикуваат слична силна реакција во производството на антитела по добивањето на првата доза во луѓе постари од 80 години.

Агенцијата соопшти дека студијата исто така открила дека важна компонента на имунолошкиот систем, позната како Т-клетки, покажала посилен одговор кај оние кои примиле вакцина Астразенека отколку кај оние кои примиле вакцина Фајзер, за што научниците веруваат дека се потребни податоци понатаму студирал.

Прочитај повеќе...

Свет

Почина раперот „DMX“ (50) не ја издржа најважната битка

Avatar

Објавено пред

на

Денес на 50 годишна возраст почина познатиот американски рапер „DMX“, откако беше задржан на апарати една седмица. Тој претрпе срцев удар минатата недела по наводно предозирање, како што потврди неговиот адвокат Мареј Ричман.

Иако во неделата можеше да дише самостојно, тој ја загуби битката денес

Почивај во мир!

ФОТО: nme

Прочитај повеќе...

Свет

Повеќе од 4.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа во Бразил

Avatar

Објавено пред

на

Во Бразил, границата од 4.000 смртни случаи од коронавирус за еден ден беше надмината за прв пат, со пријавени 4.195 смртни случаи во последните 24 часа, според новиот биланс на Министерството за здравство.

Како што соопшти Министерството во текот на претходната ноќ, досега вкупно 336.947 лица починале од ковид, а Бразил, со повеќе од 210 милиони жители, е втор во светот, по САД, по бројот на смртни случаи како резултат на вирус.

Бразил е исто така втор во светот по бројот на заразени, со повеќе од 13 милиони потврдени случаи на инфекција, 86.979 во последните 24 часа.

Пандемијата се чини дека целосно излезе од контрола во таа најголема латиноамериканска земја, каде црните рекорди паѓаат од ден на ден во последните неколку недели.

Досега, во Бразил евидентирани повеќе од 13 милиони случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Околу 66.570 луѓе починаа од ковид-19 во март, што е двојно повеќе отколку што покажа претходниот месечен црн рекорд.

За само шест дена во април, биле забележани повеќе од 15.000 смртни случаи, во просек по 2.757 на ден.

Болниците се преполни, луѓето умираат додека чекаат на лекување во некои градови, а здравствениот систем е пред колапс во многу области, пренесува Би-Би-Си. Претседателот Жаир Болсонаро продолжува да се спротивставува на какви било мерки на заклучување за да се спречи ширењето на инфекцијата, според Би-Би-Си. Тој верува дека штетата врз економијата ќе биде полоша од последиците од самиот вирус и се обиде да укине некои од ограничувањата наметнати од локалните власти во судовите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 26 минути

Британските научници истражуваа кои вакцини даваат повеќе антитела во организмот

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на...

МакедонијаПред 3 часа

Денеска 949 нови случаи на Коронавирус, починале 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а...

ТехнологијаПред 4 часа

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 6 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 7 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 9 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 15 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 20 часа

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 20 часа

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

НАЈЧИТАНИ