Следете не

Спорт

Македонија до 21 година одигра нерешено со Украина во 5 коло од квалификациите за пласман на Европското првенство

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 21 година одигра без победник против Украина во натпревар од 5 коло од квалификациите за пласман на Европското првенство што ќе се одржи во Романија и Грузија 2023 година.

На тренинг центарот „Петар Милошевски” нашите фудбалери во еден возбудлив и неизвесен натпревар одигра нерешено 1:1 против незгодната Украина.

Натпреварот започна со доста тврда и тактичка борба на теренот без опасни ситуации пред двата гола. Како што поминуваше времето, селекцијата на Украина успеа да ја наметне својата игра, доминираше во поседот на топка и создаваше можности за гол. Најопасниот играч во редовите на Украина, Мудрик vo 28. минута од натпреварот ја имаше најголемата можност, доби одличен пас во простор од Крискив, биеше со левата нога, а неговиот удар заврши во пречката. Во 42. минута Украина поведе со 1:0. По одлично изведениот корнер на Мудрик, Сирота на најдобар можен начин го искористи невниманието во нашата одбрана и успеа да погоди за предност на гостите.

Во продолжението, Македонија одигра многу подобро и поагресивно. Тоа резултираше со погодок во мрежата на Украина. Во 58. минута, одличниот Томче Гроздановски успеа да пресече една топка на противникот, излезе еден на еден со противничкиот голман и успеа да погоди за израмнување на 1:1 и голема радост на нашиот тим. Воедно, тоа беше и конечниот резултат на денешниот меч. До крајот, Македонија преку Флорент Рамадани имаше уште една солидна можност за постигнување погодок.

Нашата селекција со овој нерешен исход има освоено вкупно 6 бодови, останува на третата позиција. Украина за прв пат одигра нерешено во овие квалификации.

Квалификации за пласман на ЕП

Македонија – Украина 1:1 (0:1)

(Сирота 1:0 42′; Томче Гроздановски 1:1 58′) 

Македонија: Давид Денковски (г), Адриан Хајдари, Јован Манев, Марио Младеновски, Филип Антовски (Арби Воша), Адем Али (Димитар Тодоровски), Енис Фазлагиќ (к), Блертон Шеји, Томче Гроздановски (Флорент Рамадани), Амел Рустемовски (Лука Станковски), Марко Ѓорѓиевски (Марио Илиевски);

Резерви: Марко Алчевски (г), Александар Ѓурковски, Арби Воша, Марио Илијевски, Димитар Тодоровски, Стефан Наумчески, Лука Станковски, Методи Максимов, Флорент Рамадани;

Селектор: Драги Канатларовски;

Украина: Анатолии Трубин (г), Костиантин Виачаренко, Олексии Сич, Богдан Вјаник, Георги Судаков, Олександр Назаренко, Арсении Батахов, Дмитро Крискив, Микхаило Мудрик, Артем Бондаренко (к), Олександр Сирота;

Резерви: Кирил Весиун (г), Антон Бол, Иван Желизко, Микола Микаиленко, Микола Кукаревиќ, Олен Осчеретко, Владислав Валат, Володимир Бразко, Данил Алефиренко;

Селектор: Руслан Ротан;

Во групата Х, покрај натпреварот на Македонија со Украина, вечер во 20:45 лидерот на табелата и топ фаворитот Франција во Гренобл ја пречекува селекцијата на Ерменија.

 

Спорт

Најдобриот српски тенисер Ѓоковиќ утре на Вимблдон ќе се сретне со Тим ван Ритовен

Објавено пред

на

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и Холанѓанецот Тим ​​ван Ритовен утре ќе се сретнат во осминафиналето на Вимблдон, а нивниот меч е поставен како трет во низа на „Централниот терен“.

Тоа практично значи дека сигурно нема да започне пред 18:00 часот, бидејќи во 14:30 часот програмата ќе ја отворат Британката Хедер Вотсон и Германката Жил Нимаер.

Зад нив околу 16 часот на терен ќе бидат Италијанецот Јаник Синер и Шпанецот Карлос Алкараз.

Прочитај повеќе...

Спорт

Само Сејдини од ФФМ не ги заборави спортските новинари за 2-ри јули

Објавено пред

на

Денешниот ден, 2 јули е ден на спортските новинари, кај нас во Македонија, станува професија која е сè повеќе потценета, прекрасна е, но спортските новинари кај нас се во „изумирање“ …

Спортското новинарство е „жртва“ на политиката, кај нас во Македонија има над 30 специјализирани спортски канали, Аренаспорт, Спортклуб и Еуроспорт се емитуваат преку разни ТВ платформи, и ниту еден не е на македонски јазик …

Посебна приказна се националните ТВ куќи, МКРТВ се бори за место „под сонцето“, но ги губи битките со големите и специјализирани спортски канали во конкуренција обезбедување на ТВ права

МКРТВ треба да се потруди во „едукативниот“ дел од националниот спорт, и секако во критериумот на изборот на новинари, образованието за жал е се помалку важно во изборот кој е спортски новинар, има место во националниот сервис за новинари без факултетско образование, нема критериум во изборот кој смее и кој не смее да биде дел од националниот сервис, затоа ја плаќаме цената на „важноста“ на спортскиот новинар во општествениот живот, новинари без факултетско образование се дел од сервисот кој треба да биде пример и правец во новинарството, секако и спортското …

На претседателот на ФФМ му благодариме што еден од ретките кои се сети на спортските новинари, предводникот на „куќата на фудбалот“ е еден од ретките кои со посебно внимание се однесува кон „седмата сила“, ти БЛАГОДАРИМЕ, пишуваат нашите пријатели од Makfudbal.mk, еден од најдобрите спортски портали во земјава.

Прочитај повеќе...

Спорт

Заштитата од местење на натпревари е една од важните обврски во македонскиот фудбал. ФФМ преку Комисијата за безбедност и интегритет ќе се справува со проблемот

Објавено пред

на

Фудбалската Федерација на Македонија преку Комисијата за безбедност и интегритет целосно е насочена кон откривање и заштита на еден од најголемите проблеми во модерниот фудбал – местењето на натпревари. Ризик кој влијае негативно, а зазема се поголема сила во светот на фудбалската игра. Оттука, ФФМ преку Комисијата за безбедност и интегритет преку низа кампањи, семинари и предавања ги охрабрува луѓето кои се вклучени фудбалот да зборуваат против местење на натпревари и да ја подигнат свеста преку доверливите платформи за известување на ФФМ, УЕФА и ФИФА.

Во однос на ова прашање, нашата федерација презема конкретни чекори, односно учествува и организира едукативни предавања во координација со УЕФА и ФИФА за рано препознавање и спречување на местењето на фудбалски натпревари.

Целта е единствена, а тоа е да се заштити интегритетот на самата фудбалска игра.

Сите во фудбалот кои на било каков начин доаѓаат во ситуација поврзана со местењето на натпревари треба да се  спротивстават и да пријават каков било пристап со можност да се „намести” натпревар преку доверливи платформи за известување.

Во 2021/2022, Комисијата за безбедност и интегритете при ФФМ организираше десетина едукативни семинари, обуки и предавања за заштита од местење на натпревари. Беа опфатени сите национални репрезентации, како и судиите и контролори во МФЛ.

Целта на предавањата е да им се даде важна информација на фудбалерите, судиите и останатите учесници во фудбалската игра за начинот на кој функционира целиот систем и процес на местење на натпревари, големото негативно влијание врз фудбалот, како и откривањето и превенцијата од него.

– Активностите кои ги реализиравме во оваа насока, ни даваат за право да веруваме дека заедно и конструктивно можеме да ги решаваме предизвиците и дека нашите заеднички предлози и насоките кои ги добиваме од УЕФА и ФИФА во однос на ова прашање, фудбалерите, судиите, но и сите останати кои се поврзани со фудбалската игра, ќе ги пренесат во своите клубови, тела и организации. Верувам дека со спроведувањето на низата семинари помогнавме разменувајќи искуство и знаење и дека пронајдовме најдобри методи за заштита од местење на натпревари. Сето тоа заради нашиот фудбал, но првенствено заради нашето општество, изјави Роберт Марковиќ од одделот за безбедност и интегритет при ФФМ.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден4 часа

6 јули – На денешен ден

1415.- Чешкиот реформатор Јан Хус бил запален како еретик на клада во Констанца за неговото теолошко-полемичко дело „За црквата“. Бил...

Хороскоп5 часа

Денешен Хороскоп (6 јули) – среда

Овен Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку...

Македонија13 часа

Ноќеска бил пријавен украинец кој во охридски хотел агресивно се однесувал према вработените

Ноќеска на 05.07.2022 година во 01 часот во СВР Охрид е приведен Р.Ч.(42) од Харков-Република Украина. Тој, претходно во хотелски...

Магазин14 часа

Од Apple ќе се бара да поддржува USB-C полнач

Регулаторното тело на Европската унија најави дека сите производители на електронски уреди ќе треба да го усвојат стандардот USB-C до...

Кичево15 часа

Неколку кичевски населби утре ќе бидат со времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 06.07.2022 година – среда, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на...

Магазин17 часа

Дали Apple работи на нов Siri далечински управувач?

Во последниве години, стана фасцинантно хоби да се копа низ раните бета верзии на Apple, барајќи индиции за нови и...

Магазин17 часа

iPhone 14 ќе руши различни рекорди, еден од нив е цената

Законите на пазарот налагаат дека цените што еднаш ќе се зголемат тешко се враќаат на претходното ниво. Откако еднаш ја...

Свет17 часа

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е...

Магазин17 часа

Претплатниците на Twitter на Android имаат опција која ќе ја олесни навигацијата

Прилагодената навигација е веќе достапна за корисниците на Twitter Blue на платформата iOS, а сега ја добиваат и корисниците на...

Мобилни уреди17 часа

Xiaomi ја претстави серијата 12S телефони со „Leica“ камери

На вчерашната конференција, Xiaomi претстави три телефони од новата серија 12S: Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro и Xiaomi 12S Ultra....

НАЈЧИТАНИ