Следете не

Кичево

Манастир Пресвета Богородица Пречиста – Kичевска Коњаница и оваа година учествува на „Илинденски марш 2022 година“

Објавено пред

на

Фото: Porta.mk

Како и претходните години, така и оваа година „Манастир Пресвета Богородица Пречиста Кичевска Коњаница“, зема учество во Илинденскиот Марш. Коњаницата веќе 8 години го опфаќа Кичевско – Демир Хисарскиот регион и тоа: Манастирско Доленци, Србјани, Кичево, Другово, Пополжани, Видрани, Брждани, Свињишта, Козица, Прострање, Велмевци, Илинска планина, Смилево, Слепче, Демир Хисар, Журче, Острилци, Крушево.

Самиот Кичевско – Демир Хисарски реон е и еден од најреволуционерните реон во Илинденскиот период, каде се и првите никулци на Македонската Револуционерна Организација со револуционерната посветеност на Ѓакон Јосиф, од Пречистанскиот Манастир – Кичево и на даскалите во селските училишта кои ја подигале свеста кај младите за ропството кое го трпи Македонија.

Оттука е, ѝ идеата за формирање на Кичевската Коњаница во 2015 година. Претходно возобновена од Кичевската Пешадија, која членувала во манифестации за чествување на Илинден уште пред осамостојувањето на Македонија. Кичевската Коњаница годинава по осми пат учествува на Илинденскиот Марш, кој трае од 31 до 2 Август (Илинден) во Крушево.

Иако именувана како Кичевска Коњаница, во неа членуваат членови од: Демир Хисар, Охрид (Дебрца), Битола, Вевчани, Скопје, Крушево, Гостивар, Ресен и Кичево. Сето тоа укажува на амбиентот во коњаницата, односно на братската врска помеѓу членовите.

„Манастир Пресвета Богородица Пречиста Кичевска Коњаница“, својот пат братски го дели со „Мавровско-Горнореканската Коњаница“, со која од 2016 година, па така секоја наредна, заедно учествуваат во марш-рутата кон Крушево.

Двете Коњаници од 27 до 31 Јули ќе поминат приближно 200 километри јавајќи на коњи. Ќе поминат предели кои се достапни само пеш или на коњ и ќе видат недопрена природа, која чиниш, секоја година чека на нив…

АГЕНДА НA МАНАСТИР ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ПРЕЧИСТА КИЧЕВСКА КОЊАНИЦА

 

27 Јули (Среда)

07:00    Света   Божествена   Литургија   во   Манастир    Пресвета   Богородица   Пречиста

09:30 Полагање на Света Заклетва во дворот на Манастир Пресвета Богородица Пречиста

14:00 Здружување со Мавровско-Горнореканската Коњаница каде двете коњаници ќе продефилираат низ Булевар „Ослободување“ во Кичево, од каде ќе се упатат кон црквата

„Св. Апостоли Петар и Павле“, за благослов од Свештениците на Кичевската Парохија.

17:30 По благословот во градскиот храм во Кичево. Коњаниците преку селата Другово, Пополжани, Видрани, Брждани, Свињишта, пристигнува во селото Козица.

20:30 Пристигнување во село Козица, каде ќе биде организиран пречек на комитите со жива музика и прекрасен амбиент.

28 Јули (Четврток)

07:00 Вториот ден од маршот. Коњаниците го започнуваат, тргнувајќи од селото Козица, преку Белички Рид, кон село Белица.

08:30 Пристигнување во село Белица, во црквата „Свети Ѓорѓија“.

10:30 Тргнување од село Белица, преку селото Прострање, комитите се упатуваат кон селото Велмевци, каде ќе се поклонат пред вечното почивалиште на јунаците: Јордан Пиперката, Кузман Тодороски, Милош Тодороски, Ѓорѓи Бошкоски.

20:00 Пристигнување на манастир „Свети Илија“, на падините на Илинска планина.

 

29 Јули (Петок)

07:00 Утрото на 29ти, коњаниците од манастир „Свети Илија“, на падините на Илинска планина, преку прекрасните предели на Илинска планина, се упатуваат кон село Смилево

20:00 Пристигнување во манастир „Свети Петар и Павле“ во село Смилево, каде ќе биде организиран пречек на комитите со жива музика и прекрасен амбиент.

30 Јули (Сабота)

07:00 Коњаниците утрото на 30ти, од манастирот “Свети Петар и Павле“, ќе се упатат кон селото Слепче, а оттука ќе го продолжат патот кон крајната дестинација во саботата.

10:30 Пристигнување на манастир Свети Јован Претеча во село Слепче, оттука коњаниците се упатуваат кон градот Демир Хисар, каде ќе продефилираат низ градот

13:00 Пристигнување во градот Демир Хисар и пречек во општина Демир Хисар. Оттука коњаниците својот пат ќе го продолжат кон село Журче, каде и вечерта ќе преноќат

20:30 Пристигнување во село Журче, каде ќе биде организиран пречек на комитите со жива музика и прекрасен амбиент.

31 Јули (Недела)

09:00 Последниот ден од марш-рутата е на 31 Јули, каде тргнувајќи од село Журче, коњаниците се упатуваат кон градот Крушево каде ќе се задржат до Илинден, односно до 2ри Август. Кога и завршува овогодинешниот „Илинденски Марш 2022 година“, но претходно посетувајќи го селото Острилци

11:30 Пристигнување во село Острилци

16:30 Пристигнување во градот Крушево

17:00 Приклучување на дефилето во градот Крушево, со сите коњаници кои учествуваат во

„Илинденски Марш 2022 година“.

1 и 2 Август (Илинден)

Сите коњаници учествуваат на манифестацијата „Илинденски Марш“, до 2ри Август, Илинден. Кога се упатуваат кон Мечкин Камен и каде е генералната прослава за чествување на Илинденското Востание.

ЗА МНОГУ ГОДИНИ ИЛИНДЕН!

Кичево

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Објавено пред

на

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00 часот, Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе акциска контрола на територијата на град Кичево за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

При контролата санкционирани се 36 возачи, од кои 10 за возење под дејство на алкохол, а еден мотоцикл е одземен поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информираат од МВР.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ВИДЕО) Суспектниот кичевчанец на мајмунски сипаници денес бил тестиран, неговите резултати ќе се објават во текот на вечерта

Објавено пред

на

Кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници кој неодамна се вратил од Австрија, конечно е тестиран и е во изолација, потврдија од Комисијата за заштита од заразни болести. По три дена брканица денеска или најдоцна утре Македонија конечно ќе донае дали во државата има мајмунски сипаници. Во меѓувреме, по наредба на Министерот за здравство веќе е испратен инспектор до неговиот дом за да му биде доставено и решение за здравствен надзор.

– „Пациентот од Кичево денеска беше исконтактиран, а потоа и тестиран од страна на Центарот за јавно здравје во Битола. Во моментов, тој е во изолација, а резултатите од тестот ги очекуваме до 20 часот.“ – изјави Мехмедовиќ

Видео од прилогот како и целиот натпис погледнете го на порталот од Алфа Телевизија ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

Алфа ТВ: Прв сомнителен случај со „мајмунски сипаници“ жител на град Кичево

Објавено пред

на

Според извори од Алфа Телевизија пациент од Кичево е првиот сомнителен случај со „мајмунски сипаници“. Според информациите до кои дојде Алфа пациентот имал закажано термин на инфективна клиника во Скопје, така што го очекуваат да пристигне во секој момент.

Според истиот извор, кичевската брза помош одбила да го пренесе, па тој со сопствено возило се упатил кон клиниката во Скопје.

Дополнително како што наведуваат, врз пациентот најверојатно ќе му бидат извршени лабараториски испитувањa за да се потврди дали се работи за мајмунски сипаници.

Видео од прилогот на Алфа ТУКА

Извор и повеќе информации: Алфа Телевизија

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза6 часа

Конечно стабилизација на времето со исклучок само на еден ден

Следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде утрешниот ден кога...

Македонија7 часа

Соборен рекорд, 47 пребрзо возеле во Кичево, додека на подрачјето на СВР Охрид вкупно 92 возачи надминале дозволена брзина

На 14.08.2022 година во периодот од 15:00 до 20:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни...

Спорт7 часа

Во судиската анализа на второто коло од првата македонска лига, констатирани низа неправилности

Судиската комисија ги разгледа спорните моменти од 2 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Шкупи-...

Македонија7 часа

Ова се новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од ноќеска

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Хороскоп21 час

Хороскоп за понеделник (15 август)

ОВЕН Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема...

Македонија22 часа

„Се лета“ Тетово-Гостивар, дури 13 возачи движеле над 70 км/ч од дозволеното!

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14 август) од 14 до 20 часот, спроведоа акциска контрола во која се изречени...

Спорт1 ден

Академија Пандев со „петарда“ на гости, Силекс ја изненади Шкендија, додека стружани победија во Штип

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а...

Мобилни уреди1 ден

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200...

Кичево1 ден

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00...

Lifestyle2 дена

(ВИДЕО) Лозано: Дома си е дома, „Ја излези Ѓурѓо“ од многу грла во еден глас ❤️ Кичево!

Нашиот Лозано е секогаш добро решение за ноќниот живот во Кичево, баш како и што доликува, резервирано до последно место...

НАЈЧИТАНИ