Следете не

Хроника

Меѓу 13-те повредени кај Младеновац има и деца и сите се во животно загрозувачка опасност – истакна детално Министерката Грујичиќ

Објавено пред

на

printscreen/video

Министерката Даница Грујичиќ изјави дека сите 13 лица кои вечерва беа повредени од огнено оружје во околината на Младеновац се во животна опасност, „бидејќи со тие повреди од огнено оружје никогаш не можете да бидете сигурни што точно е оштетено“.

За повредите при ноќното пукање, таа рече дека еден маж има површна рана на градниот кош, градната коска и стомачното ткиво – роден е 1976 година, операцијата е завршена, стабилен е, изјави министерот.

Едно девојче (2006 година) има прострелна рана во главата и мочниот меур – ја оперирале васкуларни хирурзи, невролози и неврохирурзи, куршумот и се забил во левото око, ќе има уште една интервенција“, изјави Грујичиќ.

Исто така, како што известила, девојчето во 2005 година било донесено со две прострелни рани, со многу големо оштетување на внатрешните органи – пред се и биле отстранети црниот дроб, едниот бубрег, дуоденумот и дел од дебелото црево. Грујичиќ рече дека тоа е херојска операција и дека пациентот треба да оди на ортопедска операција.

Младо момче на околу 20 години, вели, има повреда на ногата со руптура и на артерија и на вена, но му била надоместена изгубената крв, а скршеницата на бутната коска, надлактицата и надлактицата е решен.

Девојчето родено 2003 година има повреда на десната горна нога и препоните и потколеницата, со кинење на вената која лесно се реши, ќе следат дополнителни ортопедски интервенции за стабилизација, додава тој.

Како што објавила, маж во 1972 година дошол со повреда на градниот кош со излив од околу 800 мл крв во градната празнина. „Операцијата е завршена утрово, има проблем со првиот лумбален пршлен и нема знаци на движење на нозете, што може да биде привремено, ќе видиме“, додаде таа.

Маж роден 1969 година имал повреда на долниот дел од карлицата – прострелна рана, бил опериран и бил на интензивна нега.

Тој беше опериран, како што додаде Пешиќ Милан.

Двајца пациенти се донесени во болницата Драгиша Мишовиќ. Мажот роден 1997 година имал тешка повреда на бубрегот, поради што е отстранет, како и повреди на крвните садови, кои биле санирани и оперирани утрово.

Еден човек во 2003 година имал деструкција на коската на десната горна нога без знаци на оштетување на нервите. Според министерот, тој е стабилен и се планира да биде префрлен на ортопедска клиника.

Како што наведе таа, во Смедерево се примени тројца пациенти, но еден е пренесен во Ургентниот центар. Роден е 2002 година, има стомачна повреда и скршеница на десната надлактица, а повредено е и дебелото црево. Тој е во стабилна состојба, торакални хирурзи го гледаат, додава Грујичиќ.

„Старец на возраст од 2000 години дојде со повреда на десното колено и потколеницата, на ортопедска операција во Смедерево, е стабилен. Лицето е родено 2001 година – прострелна рана во стомакот, без оштетување на внатрешните органи“, додава тој.

Таа рече дека итната помош од Младеновац била на терен во Дубона за 10 минути, а во Мали Орашје, Смедерево за 15 минути. Сите добро реагираа, се направи вистинска тријажа, вели министерот.

„Тројца пациенти од околината на Младеновац не можеа да се спасат, починаа на лице место, како и момчето од Мали Орашје, четворица се пренесени во смедеревската болница, а само еден од нив давал знаци на живот, но починал“, рече министерот.

МУП утрово соопшти дека напаѓачот е уапсен недалеку од Крагуевац.

Да потсетиме, само еден ден по масовното убиство во основно училиште во Белград, синоќа се случи уште едно. Напаѓачот У.Б. најпрвин пукал во селото Дубона, каде убил млад полицаец и неговата сестра, а потоа пукал во Мали Орашје и селото Шепшин кај Младеновац. Осум лица загинаа, а 14 се ранети.

Според досегашните податоци, најмладата жртва е 15-годишно дете.

Хроника

МВР со детали за страотната сообраќајка кај Охрид, загина жител на општина Желино

Објавено пред

на

На 31.05.2023 во 18.00 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на село Издеглавје, се случила сообраќајна несреќа помеѓу товарно моторно возило „фиат дукато“ со струшки регистарски ознаки, управувано од В.С.(37) од Вевчани и патничко возило „фолксваген туран“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од М.Ј. (60) од селото Палатица, општина Желино.

Притоа, од здобиените повреди на местото починал возачот на патничкото возило М.Ј., а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Возачот В.С. и сопатничката во патничкото возило, Н.Б.(47) од тетовското село Голема Речица се здобиле со тешки телесни повреди, додека Х.Б.(21) од село Голема Речица, сопатник во возилото „фолксваген“ се здобил со телесни повреди констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид.

Увид на местото извршила екипа од СВР Охрид, а по наредба на Јавен обвинител врз телото на починатиот ќе биде извршена обдукција, за јавноста известува МВР.

Прочитај повеќе...

Хроника

Трагична сообраќајка попладнево на патот Охрид-Кичево, едно лице го загубило животот, а има и повредени

Објавено пред

на

Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски потврдува дека имаат пријава за сообраќајна несреќа, но повеќе информации во овој момент не може да соопшти.

Според информациите едно лице го загубило животот, а повеќе се повредени во сообраќајна несреќа која попладнево се случила на патот Охрид-Кичево во близина на с. Ново Село (Дебрца) каде учествувале три патнички моторни возила.

Случена е сообраќајна несреќа, увидот се уште трае. Повеќе информации за сообраќајната несреќа во текот на утрешнот ден, за медиумите вели Димоски од СВР Охрид.

Прочитај повеќе...

Хроника

Замина доајенот на дувачките инструменти, големиот Ферус Мустафов

Објавено пред

на

Почина доајенот на дувачките инструменти Ферус Мустафов. Мустафов е роден 1950 год во Штип во ромско семејство на музичари и е син на Илми Јашаров

Веста за неговата смрт ја потврдила сопругата Јелена во разговор со „ММС“, која откри дека погребот ќе биде во Штип.

Починал минатата ноќ, а лошите вести ни ги кажаа утрово. Скршени сме од болка, сите се надевавме дека ќе оздрави.

Пред некој ден ни кажаа дека е подобар и затоа се надевавме дека ќе биде сè во ред, откри неговата сопруга за „ММС“

Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија.

По кратко боледување денес замина во вечноста уште еден голем уметник, нека почива во мир!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево5 минути

(ФОТО) „ART Caffe“ – Кичево повеќе од 10 години ваш верен пријател со најубаво кафе и одличен амбиент

Според статистиките до кои може да се дојде, град Кичево котира високo на пиедесталот по кафе пиење, односно кичевчани и...

Кичево5 часа

(ФОТО) Кнежинскиот манастир „Св.Ѓорѓија“ блесна со нови канделабри и останати наменски намирници благодарение на група граѓани

Кнежинскиот манастир „Св.Ѓорѓија“ благодарение на група граѓани деновиве беше осветлен со нови 10 канделабри кои блеснаа во вистински сјај за...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за среда (7 јуни)

Овен Ќе бидете свесни за своите квалитети, а нема да го изгубите од вид фактот дека првиот впечаток е исклучително...

Спорт24 часа

Влезниците за фудбалскиот меч на гостински терен помеѓу Англија и Македонија можат да се купуваат до 15. јуни, ова се информациите

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до навивачите на македонската А репрезентација и љубителите на фудбалот кои сакаат да ја...

Временска прогноза24 часа

Викендот пред нас нови најави за нестабилност на времето, се чини така останува да биде до крајот на месецот…

И покрај локалната нестабилност во попладневните часови, до петок не се очекуваат некој поголеми временски непогоди во Македонија. Поголема нестабилност...

Магазин1 ден

Twitch ја зголемува цената на својата Turbo услуга

Цените сега се движат од 9 до 12 долари месечно. Ажурирани цени Цената ќе биде зголемена за услуга која нуди...

Магазин1 ден

Google обезбеди пристап до нов начин на пребарување на Интернет со помош на вештачка интелигенција

Пристапот на Google за пребарување со вештачка интелигенција ќе се појави оваа недела. Компанијата објави дека отвора пристап до Google...

Магазин1 ден

Bing Search доаѓа во ChatGPT како нова функција

Bing како „стандардно искуство за пребарување“. Нови функции со дополнителни опции ChatGPT повеќе не мора да се потпира на сопствените...

Магазин1 ден

Маск: Кина ќе иницира регулатива за вештачка интелигенција

Кинеската влада ќе се обиде да иницира регулација за вештачка интелигенција во земјата, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск,...

Магазин1 ден

Apple претстави нов уред кој чини околу 3.500 евра ФОТО

По седум години развој, конечно е претставен уредот за проширена реалност на американската корпорација Apple. Vision Pro ја спојува виртуелната...

НАЈЧИТАНИ