Следете не

Магазин

Meta има нов план за користење на Instagram и Facebook без реклами

Објавено пред

на

Компанијата планира да воведе месечна претплата од 14 долари само за Instagram.

Корисниците кои сакаат да платат нема да гледаат реклами на Facebook и Instagram

Според извештаите на Wall Street Journal, Meta може да им наплаќа на корисниците на Instagram во Европа месечна претплата од 14 долари, освен ако корисниците не се одлучат да примаат насочени реклами. Исто така, компанијата може да воведе комбинирана месечна претплата од 17 долари. Таа комбинирана претплата ќе вклучува пристап до десктопот без реклами до Facebook и Instagram.

Минатиот месец имаше извештаи дека Meta ќе се обиде да наметне претплата на корисниците кои ќе се откажат од целните реклами. Сепак, потенцијалните такси беа непознати. Корисниците кои сакаат да платат нема да гледаат реклами на Facebook и Instagram. Сепак, другите што ја сакаат бесплатната верзија ќе мора да се согласат да бидат насочени кон реклами врз основа на нивните лични податоци. Компанијата, наводно, разговарала за плановите со регулаторите во Брисел и Ирска.

Овој потег е одговор на судската одлука во јули со која се бара од Facebook да добие согласност од корисниците за пристап до нивните лични податоци. Судот изјави дека операторите на сајтовите мора да докажат дека корисниците доброволно дале согласност за следење на рекламите. Еден начин на кој корисниците можат доброволно да дадат согласност е да им се обезбеди опција да се откажат од следењето реклами.

Meta очекува да претрпи значителен пад на приходите

Apple имплементираше одредена практика со својот оперативен систем iOS 14. Поточно, таа практика се однесува на тоа што Apple им дозволува на корисниците да одлучат дали сакаат или не да бидат следени за да се сервираат насочени реклами. Сепак, многу малку корисници се одлучија за опцијата да се следи. Meta очекува да претрпи значителен пад на приходите. Во својата одлука, судот на ЕУ наведе и дека компаниите треба да истражуваат модели за претплата за корисниците.

Според бројките објавени од Wall Street Journal, цените се нешто помалку од она што Netflix го наплаќа за редовниот месечен план во ЕУ. Многу е веројатно дека само моќните корисници на социјалните медиуми или компаниите ќе бидат подготвени да платат претплата. На овој начин, Meta ефективно ќе ги принуди обичните корисници да прифатат насочени реклами или целосно да престанат да ги користат своите социјални платформи.

Претходно оваа година, ЕУ го казни Facebook со рекордни 1,2 милијарди евра за пренос на податоците на корисниците на ЕУ во САД. Тоа всушност беше прекршување на клучните правила за дигитална приватност на ЕУ. Исто така, овие правила дополнително ќе се заострат. Од март 2024 година во Европа ќе се применува законот зQDа ДМА.

Meta добива речиси четвртина од приходите од Европа. Дополнително, на европскиот регион отпаѓаат 7,2 милијарди долари од вкупно 32 милијарди долари во вториот квартал од оваа година. Компанијата сè уште не ја лансирала својата конкурентна апликација Twitter, Threads, во Европа поради неизвесноста околу законот за DMA. Исто така, се поставува прашањето дали компанијата може да ја поврзе својата нова услуга со Instagram како што тоа го прави насекаде во светот. Плановите на Meta за сите нејзини апликации во ЕУ треба да станат поконкретни во текот на следните месеци пред да стапат на сила новите регулативи.

Извор: Engadget

Магазин

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Објавено пред

на

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност значи зборот?

Со текот на времето, брендот стана многу повеќе од само пребарувач, бидејќи компанијата исто така работи со услуги како што се Gmail, YouTube и многу други.

Името Google всушност доаѓа од погрешно напишаниот збор „Googol“ – број напишан како 1 проследен со сто нули.

Ова име е избрано за да ја одрази мисијата на Лари и Сергеј „да ги организираат информациите во светот и да ги направат универзално достапни и корисни“, а интересно е што пред ова Google се викаше Backrub (слободен превод: масажа на грбот).

Некои корисници, сепак, веруваат дека Google е всушност акроним за „Глобална организација на ориентирана група јазик на Земјата“, но сè уште нема доволно докази за тоа.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple објави нова листа на застарени уреди

Објавено пред

на

Apple објави нова листа на уреди за кои ја прекинува поддршката. Меѓу нив беа iPhone 5S, 21,5″ iMac и шестата генерација на iPod Touch плеер.

Седмата генерација на iPhone беше лансирана во 2013 година како надградба на моделот iPhone 5. Наречен iPhone 5S, телефонот имаше дисплеј со дијагонала од 4 инчи, како и новитет – сензор за отпечатоци. Apple исто така го рекламираше овој телефон двојно помоќен од неговиот претходник.

iPhone 5, iPhone 6, 6S и 6S Plus се уште остануваат на т.н „vintage“ листи. Тоа значи дека овие производи, иако се прекинати, сепак може да се сервисираат. Од друга страна, застарените (застарени) производи ги вклучуваат оние чие производство престанало пред најмалку седум години и за кои веќе не постои можност за сервисирање во услугите на Apple.

Шестата генерација на iPod Touch беше претставена во 2015 година, а целата линија на овие производи беше прекината во 2022 година. На крајот на 2015 година се појави и iMac од 21,5 инчи.

Најстарите модели на iPhone кои денес можат да сметаат на ажурирања се втората генерација на iPhone SE, како и iPhone X или понови телефони. Тие имаат пристап до iOS 17 верзијата на оперативниот систем. Моделот iPhone 5S може да се памети по тоа што дојде во време кога Apple (сеуште) го подобруваше постоечкиот модел (и го прогласуваше за таков), наместо секоја година да претставува „нов“ модел, со минимални подобрувања во однос на неговиот претходник.

Извор: Gizmodo

Прочитај повеќе...

Технологија

„nVIDIA“ го престигна „Apple“ и стана втора највредна компанија во светот

Објавено пред

на

Nvidia достигна рекордни височини и ја надмина границата од 3 трилиони долари. Со тоа го престигна Apple и стана втора највредна компанија во светот. Nvidia планира да изврши „сплит“ на своите акции во сооднос 10:1. Ова значи дека секој постоечки акционер на Nvidia ќе добие 10 нови акции за секоја една акција што ја поседува пред „сплит“. На пример, ако некој има 10 акции на Nvidia пред „сплит“, по „сплит“ ќе има 100 акции.

Овој пораст на вредноста на Nvidia над Apple означува промена во Силиконската долина, во која доминира компанијата основана од Стив Џобс од лансирањето на iPhone во 2007 година.

Акциите на Nvidia се зголемија за 5,2 отсто за да го завршат денот на 1224,40 долари, вреднувајќи ја компанијата на 3,012 трилиони долари. Пазарната капитализација на Apple последен пат изнесуваше 3,003 трилиони откако нејзините акции пораснаа за 0,8 отсто.

„Nvidia заработува пари на вештачка интелигенција во моментов, додека компаниите како Apple и Meta трошат на вештачка интелигенција, истакна Џејк Долархид, извршен директор во Longbow Asset Management. Можно е Nvidia да му се закани и на Microsoft. Има многу пари од малопродажбата што одат во она што тие го гледаат како раст на права линија“.

Акциите на Nvidia се зголемени за 147 отсто досега во 2024 година, при што побарувачката за нејзините врвни процесори далеку ја надминува понудата бидејќи сопственикот на Microsoft, Meta и Google, Alphabet, брзаат да ги изградат своите способности за компјутерска вештачка интелигенција и да доминираат со оваа технологија во развој.

Nvidia порасна за речиси 30 проценти само од 22 мај, кога ја објави својата најнова прогноза за блескава заработка. Nvidia додаде скоро 150 милијарди долари пазарна капитализација. Тоа е повеќе од целата вредност на AT&T (T.N).

Извршниот директор на Nvidia, Џенсен Хуанг, беше предмет на опширно медиумско покривање на тајванската телевизија оваа недела и беше опкружен со посетители кога го посети саемот за технологија Computex во Тајпеј, каде што е роден пред да се пресели во САД.

Додека Nvidia јави бран од ентузијазам за вештачка интелигенција на Волстрит, Apple се соочува со слаба побарувачка за iPhone-и и силна конкуренција во Кина, најголемиот пазар на паметни телефони во светот. Некои инвеститори, исто така, гледаат дека Apple заостанува зад другите технолошки гиганти додека се тркаат да вградат функции за вештачка интелигенција во нивните производи и услуги.

Проекциите на аналитичарите за идната заработка на Nvidia ги надминуваат нејзините импресивни добивки на берзата. од 70 пати повеќе од очекуваната заработка, покажуваат податоците на ЛСЕГ, пренесува Ројтерс

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин5 часа

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност...

Магазин5 часа

Apple објави нова листа на застарени уреди

Apple објави нова листа на уреди за кои ја прекинува поддршката. Меѓу нив беа iPhone 5S, 21,5″ iMac и шестата...

Технологија5 часа

„nVIDIA“ го престигна „Apple“ и стана втора највредна компанија во светот

Nvidia достигна рекордни височини и ја надмина границата од 3 трилиони долари. Со тоа го престигна Apple и стана втора...

Спорт6 часа

На првиот контролен меч против Црна Гора, футсал Македонија победи, додека вториот се игра утре после пладне

Македонската А футсал репрезентација забележа победа на првиот контролен натпревар против Црна Гора. Дуелот одигран во Никшиќ мина во наша...

Култура6 часа

Денес е празник, денеска е „Спасовден“, четириесет дена по Велигден, ова се обичаите и верувања за овој голем празник

Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за четврток (13 јуни)

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

Кичево1 ден

Утре со манифестацијата „Поетска Рацинова вечер“ ќе се одбележи патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево

По повод патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево, ќе се одржи манифестација „Поетска Рацинова вечер“ која...

Спорт1 ден

Претставниците на ФФМ, Филип Поповски и Сашо Даневски дел од организацијата на „ЕУРО 2024“

Претставници на Фудбалската федерација на Македонија, Филип Поповски во улога на делегат на натпревари и Сашо Даневски, кондициски тренер на...

Временска прогноза1 ден

Сепак за утре најава за пороен дожд и грмежи?

Многу топло, но со сосема малку пониски температури за разлика од денес ќе се задржи и во текот на утрешниот...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за среда (12 јуни)

ОВЕН Ова е уште еден работен ден каде што сѐ ќе се одвива со поспоро темпо, најмногу поради фактот дека...

НАЈЧИТАНИ