Следете не

Спорт

Младата фудбалска репрезентација до 19 години мажи и женската репрезентација ќе одиграа по два контролни натпревари

Објавено пред

на

©ФФМ

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против соодветната селекција на Босна и Херцеговина. Двата контролни меча ќе бидат одиграни на тренинг центарот „Петар Милошевски”, во Скопје.

Првиот дуел помеѓу Македонија и Босна и Херцеговина е закажан на 27. февруари со почеток во 13:30 часот. Втората контролна пресметка на програмата е два дена подоцна, со почеток во 11:30 часот.

Селекторот на македонската репрезентација на Македонија до 19 години, Тони Јакимовски се одлучи да ги повика следните фудбалери:

ГОЛМАНИ:

Љупче Џеков   Силекс

Петар Јакимов   Беласица

ОДБРАНА:

Давор Серафимов   Шкупи

Андрија Димевски   Вождовац, Србија

Андреј Велков   Брера Пандев

Андреј Аризанкоски   Брера Пандев

Даниел Марковски   Хелсенборг, Шведска

Ѓорѓе Џеков   Силекс

Марко Стојилевски   Брера Пандев

СРЕДЕН РЕД:

Фикрет Љиварека   Осогово

Мартин Ѓоргијевски   Брера Пандев

Теодор Николовски   Работнички

Дино Михолов   Беласица

Лорик Мухтари   Еицхеде, Германија

Амир Нухија   Арсими

Лорик Каба Јакупи   Шкендија

Димитар Данев   Работнички

Никола Манојлов   Работнички

НАПАД:

Никола Величковски   Македонија Ѓ.П.

Донарт Беџети   Хелсингор, Данска

Натпреварот против Босна и Херцеговина, за избраниците на селекторот Тони Јакимовски претставува последна проверка пред елитната фаза на квалификации во Март за пласман на Европско првенство за фудбалери до 19 години.

Собирот на младата репрезентација на Македонија до 19 години е закажан на 26 март во хотел Парк, во Скопје во 10. часот.

Додека пак женската репрезентација на Македонија ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните средби ќе бидат одиграни во Тбилиси, Грузија.

Првиот натпревар против Грузија, избраничките на селекторот Кирил Изов ќе го одиграат на 25 февруари во 15. часот. Три дена подоцна овие две селекции ќе го одиграат и вториот меѓусебен контролен меч, со почеток во 15. часот.

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Кирил Изов за претстојните мечеви се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

ГОЛМАНИ:

Ведрана Комненова   Скопје

Кристина Павлоска   Шкендија

ОДБРАНА:

Ана Милчевска   Ланчкахути, Грузија

Сара Коларовска Скопје 2014

Сара Ефтинџиоска   Скопје 2014

Кристина Мојсоска   Асс Јунајтед

Едина Сулејмани   Асс Јунајтед

Елена Панеска   Каменица САСА

Катерина Петкова   Истатов 2015

Слаѓана Ѓорѓиева   Тиверија

СРЕДЕН РЕД:

Оливера Цоклеска   Асс Јунајтед

Радица Велкова   Каменица Саса

Хава Мустафа   Шкендија

Александра Марковска   Љуботен

Билјана Панеска   Тиверија

Икмете Лимани   Ввеинберг 76, Германија

Наташа Андонова   Леванте, Шпанија

НАПАД:

Јилза Максути   Асс Јунајтед

Веса Села   Асс Јунајтед

Кристина Петрушевска   Истатов 2015

Радица Чонева   Истатов 2015

Гентијана Рочи   Купс, Финска

Мила Панева   Скопје

Женската А репрезентација на Македонија денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, во Скопје, со почеток во 16. часот официјално ќе ги започне подготовките за претстојните два контролни средби против селекција на Грузија, истакнаа од ФФМ.

Спорт

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

Објавено пред

на

©ФФМ

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот на УЕФА, Чеферин и неговата администрација.

Додека нашата, Фудбалската федерација на Македонија заедно со десет национални асоцијации членки на УЕФА од Југоисточна Европа денеска на состанок во Тирана ја потврдија безусловната поддршка за претседателот на УЕФА, Александар Чеферин.

На регионалниот состанок чиј домаќин беше Албанската фудбалска Асоцијација, главниот фокус се однесуваше на критичните аспекти на стратегијата за развој на фудбалот на УЕФА како што се: идниот формат на клупските натпреварувања на УЕФА по 2024 година и новата програма за солидарност.

Исто така, се дискутираше за прашања кои се однесуваат на судењето на натпреварите, споделување податоци и финансиски анализи, потоа предизвици околу првенствата кои влегуваат во системите за обложување и можности кои се појавуваат за државите / асоцијациите.

Босна и Херцеговина, Хрватска, Кипар, Грција, Косово, Црна Гора, Македонија, Србија, Словенија, Турција и Албанија со свои претставници беа дел од регионалниот состанок во Тирана.

По дискусиите за наведените теми, националните асоцијации навлегоа во дискусии за иднината на европскиот фудбал. Сите присутни едногласно изразија непоколеблива поддршка за претседателот Чеферин и администрацијата на УЕФА.

Фудбалската федерација на Македонија на состанокот во Тирана беше претставувана од претседателот, Муамед Сејдини, генералниот секретар, Наталиа Илиевска Божиновска и членот на Управниот одбор, Владимир Гашевски, за јавноста истакнаа од Федерацијата.

Прочитај повеќе...

Спорт

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Објавено пред

на

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на домашен терен. Барса исто така успеа да го совлада ПСЖ со 3:2 во првиот четвртфинален натпревар.

Натпреварот беше исклучително интересен со многу пресврти. Избраниците на Чави Ернандез успеаја да поведат во 37. минута со голот на Рафиња. Сепак, следеше пресврт на ПСЖ, со головите на Усман Дембеле во 48. минута и на Виња во 51. минута.

Се чинеше како парижаните да имаат се во свои раце, но Барса уште еднаш успеа да изненади. Рафиња израмни во 62. минута, а Кристенсен во 77. им донесе победа на Каталонците и предност пред реваншот.

Барселона успеа да го запре Килијан Мбапе, кој го одигра еден од најлошите натпревари во сезоната. Пред овој дуел Барселона во саботата го совлада Кадиз со минимален резултат, а стрелец беше Жоао Феликс, додека ПСЖ немаше обврски за викендот.

Избраниците на Луис Енрике имаа уште малку време за одмор и подготовка за натпреварот во Шпанија. Шпанскиот првак десет години чекаше на нов трофеј во Лигата на шампионите, а толку помина откако го играа последното финале.

Чави Ернандез би можел да си замине од Барселона на триумфален начин, со титула во Лигата на шампионите.

„Како клуб имаме одлична можност. Играме дома, тоа е голем фактор во наша корист. Може да има магични ноќи на Монжуик, исто како на Камп Ноу. Имам чувство дека тоа ќе биде натпревар Слично како и првото, нема да шпекулираме, а ние ќе треба да најдеме простор и да ја покажеме нашата лична сила и да се пласираме во полуфиналето. Имаме многу ентузијазам и желба“, вели Чави.

Од друга страна, ПСЖ никогаш во историјата нема освоено елитно европско натпреварување, а со оглед на тоа што трансферот на Килијан Мбапе во Реал Мадрид е речиси сигурен на крајот од сезоната, ова му е последна шанса да освои трофеј.

Ќе видиме дали ПСЖ има сили да се сврти на Камп Ноу. Да потсетиме, Барселона во сезоната 2017 успеа да надмине негатива од четири гола и да се пласира понатаму. Според експертите, Барселона е благ фаворит пред овој дуел. Победникот од овој дуел потоа ќе се соочи со подобриот од двомечот Борусија Дортмунд-Атлетико Мадрид.

Борусија Дортмунд го пречекува Атлетико Мадрид по поразот во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите во Шпанија. Мадриѓаните имаат предност од 2:1 пред дуелот на „Сигнал Идуна Парк“.

Дортмунд не успеа да се пласира во полуфиналето на Лигата на шампионите од времето кога Јирген Клоп беше главен тренер во 2012/13 година. Од друга страна, Атлетико го чека седум години. Последен пат беа поразени во полуфиналето од Реал Мадрид во сезоната 2016/17.

Оваа година направија голем подвиг кон тоа. На домашен терен победија со 2:1, поведоа со голот на Родриго де Пол во четвртата минута, а го удвоија водството во 32. минута. Стрелец на голот беше Самуел Лино. Сепак, Борусија успеа да се врати во мечот и со гол зад себе да ги пречека „јорганџиите“. Голот во 81. го постигна Себастијан Але, кој го пропушта реваншот.

Од друга страна, стрелецот на вториот гол, Бразилецот Лино, го пропушта натпреварот поради жолти картони, а Атлетико поради повреда нема да може да смета ниту на Мемфис Депај.

Главната предност може да биде предност на домашен терен. Покажаа дека сезонава можат да се борат против поголеми противници на сопствениот стадион. Главен показател е ремито со Милан и Пари Сен Жермен, како и победата против Њукасл и ПСВ во осминафиналето (2:0). Пред овој дуел тие успешно ја совладаа Борусија во Менхенгладбах со 2:1.

Од друга страна, Атлетико беше сигурен против Жирона (3:1) во малото дерби на Ла Лига. Еднаш се сретнаа на „Сигнал Идуна Парк“, на првиот меѓусебен меч, во сезоната 2018/19, кога Борусија победи со 4:0.

Сигурно ни претстои возбудлив фудбал!

/b92.net

Прочитај повеќе...

Спорт

Екипата на „ФК Кичево“ со денешната победа во Битола станаа шампиони во регионалната лига на ген. 2009

Објавено пред

на

porta.mk

Денес во Битола се одигра одлучувачки дерби натпревар помеѓу екипите на ФК КИЧЕВО и Топ Гол од Битола. Големината на натпреварот ја оправдаа двете екипи со одлична игра, жестока борба, дуели и убави голови и акции.

Нашата екипа славеше со резултат од 2:1(1:1), иако за првото шампионско место ни беше доволен само бод.

Овој меч исто така беше пред последен, односно останува уште едно коло до самиот крај.

Максим Николаевскитренер на ФК Кичево:

– Честитки за сите фудбалери кои дадоа придонес во овој голем успех за нашата екипа и нашиот град. Уште еднаш покажавме дека напорната работа и залагање секогаш вродува со плод.

Оваа шампионска приказна која ја пишуваме нема крај и ќе биде мотив за помалите наши генерации да ги повторуваат овие достигнувања во Македонија, а зошто не и подалеку!

Сите почести за овие златни момчиња!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин2 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин3 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт14 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт17 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили21 час

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ