Следете не

Македонија

Моментално овие места се без електрична енергија информираат од ЕВН, истакнаа од Центарот за управување со кризи

Објавено пред

на

Од ЕВН известуваат дека во моментот без електрична енергија се:
Скопје:
Нова Брезница, Јаболци, Држилово, Патишка река, Горно и Долно Количани, Пагаруша, Вртекица, Палиград, Црвена Вода, Дом Китка, Алдинци, Солунска Глава, Драчевица, Цветово, студентскиот дом- КузманБардовци, дел од Визбегово, Долно и Горно Блаце до граница.Раштак, Булачани, Љуботен,Горни Крушопек и Горно Нерези
Тетово:Шипковица,Вејце,Бродец,Вешала,Лавце,СелцеДемир Хисар:Сопотница,Зашле,Брезово,Радово,Суво Грло, Доленци, Жван, Слоештица, Вирово, Бабин, Смилево, Стругово, Загориче, Утово, Обедник
Битола:
Дедебалци, Моино, Мусинци, Алинци, Арматуѓ, Рапеш, Маково, Орле, Драгожани, Лопатица, Црнеец, Ново Село, Нижеполе, Кравари, Бистрица, Брусник, Стрежево, Буково, нас. Буковски Ливади, Ореово, Могила и околина
Прилеп:
Маркова Чешма, Поводеници, Вештачко Езеро, Над Езеро, Мермерен Комбинат, Присат, Орула Репетитори, Древен Репетитори, Манастир Св.Ѓорѓи, Асфалтна база, Ракле, и околина
Крушево:с.Врбоец,с.Бучин,с.Милошево,с.Св.Митрани,с.Пресил,с.Воѓани,Ман.Св.Спас Велес:Теово,Оморани,Богомила, Подлес,Горно и Долно Чичево ,Крушевица и околина
Куманово:
Долно Коњаре,Речица,ул.Столе Божинов, ул.Доне Божинов,Средорек и околина
Штип:Дел од Централно Градско подрачје, Плуждино, Ново Село, Пребек, Железничка Станица, Младински Дом 35кв
Струмица:
Добрјци, Василево, Градошорци и околина
Гостивар:
Дебреше, Здуње, Врапчиште, Горна Бањица, Беловиште, Пожаране, Присојница, Горна и Долна Ѓоновица, Балиндол, Лакавица, Митрови Крсти, Симница Трново, Куново, Србиново, Падалиште, Железна Река, извор Вруток – Речане, Церово, Равен
Кичево:
Србица и Ново село, Бенче, Ковач, Звечан, Горно и Долно Биотуше, Кичан, Битово, Болче, Растеж, Требовље, Близанско, Здуње, Лисичани
Македонски Брод:​​​​​​
Латово, Ижиште, Пласница, Преглово, Русјаци, Ореово
Дебар:
дел од градот, Баниште, Кривци, Сулане
Струга:
Житинени, Центар Жупа, Баланци, Броштица, Горенци, Переши
Кавадарци:
Трстеник, Дебреште, Камен Дол, Манастирец, Репетитор Кавадарци, Возарци, Брушани, Дреново, Бегниште, Ресава, Дабниште
Демир Капија:Дуброво, Тремник, Бошјанци, Бистренци, Прждево, Бесвица, Чањево и Липа
Кочани:
Оризари,Пресека, Припор, Костиндол, Вранинци, Усова Чешма, Крушка, Зрновци, Видовиште, Теранци
Делчево:Вирче, Стебник, Разловци, Тработилиште, Стамер,
Крива Паланка:
Нас.Кошари,8 ми Октомври, Дурачка Река, Станци, Бс, Калин Камен, Дренок. Градец, Габар, Огут, Метешево, Осич, Мождивњак, Баштево, дел од Конопница
Тимовите веќе се ангажирани за непречено снабдување со електрична енергија во наведените реони

Македонија

Полицијата приведе дебарчани кои биле затекнати на незаконит лов

Објавено пред

на

На 16.02.2024, полициски службеници од Полициската станица Дебар ги лишиле од слобода Ќ.М.(42) од с.Мал Папрадник, општина Центар Жупа, Ј.Р.(42) од с.Броштица, општина Центар Жупа и Б.А.(50) од с.Житинени, општина Центар Жупа.

Околу 14.30 часот на ловиште „Канео Стогово“ тие биле затекнати од ловочувар при извршување на незаконит лов. Кај нив биле пронајдени и одземени ловечка пушка „Бенели“, повеќе ловечки патрони од различен калибар, усмртено диво животно и други предмети кои ги употребиле при вршење на делото.

Лицата биле задржани во полициска станица, а за настанот бил известен јавен обвинител. По целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави, истакна МВР.

Прочитај повеќе...

Македонија

(ВИДЕО) МВР: Кривична за примање поткуп на ГП Ќафасан

Објавено пред

на

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран и сериозен криминал и корупција, поднесе кривична пријава против К.М. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“ по член 357 и против Г.Б. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање на сторител по извршување кривично дело“ по член 365 од Кривичниот законик.

Првопријавениот К.М., полициски службеник во Полициската станица за граничен премин Ќафасан, на 04.01.2023 од тројца државјани на Република Албанија примил пари за да не изврши службено дејствие.

Додека, второпријавениот Г.Б., полициски службеник во истата полициска станица, дејствијата извршени од првопријавениот ги сокрил, односно му помогнал да не биде откриен.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди за двајцата полициски службеници ќе поднесе предлог за поведување постапка за кршење на работниот ред и дисциплина и ќе изрече задолжителна мерка отстранување од работното место до завршување на дисциплинската постапка.

Прочитај повеќе...

Македонија

МВР со важно известување до граѓаните

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Република Северна Македонија, дека согласно Правилникот за изменување на Правилникот за формата и содржината на образецот на барањето за издавање на пробните таблици, формата и содржината на регистарските таблици и на пробните таблици на возилата, како и начинот и постапката на нивно издавање, објавен во „Службен весник на Република Северна Македонија“ на 12.02.2024 година, рокот за замена на регистарските таблици кои ја содржат ознаката „МК“ и на регистарските таблици кои немаат никаква ознака или ставање на налепница на која е испишана ознаката „НМК“ се продолжува најдоцна до 31 декември 2024 година.

Исто така, ги информираме оние граѓани кои ќе бидат спречени од страна на граничните полициски службеници да направат излез од државата поради тоа што поседуваат патна исправа со името “Република Македонија“, дека можат да побараат писмено известување во кое ќе бидат наведени причините поради кои се оневозможени да направат излез.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт3 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар3 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости4 часа

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија8 часа

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево13 часа

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт21 час

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

Спорт1 ден

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години на зимски камп во Кичево до 25 февруари

Младата репрезентација на Македонија до 16 години (фудбалери родени 2008 година), моментално се наоѓа во Кичево на зимски тренинг камп,...

Автомобили2 дена

Што значат бројките и буквите на гумите?

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин. За...

НАЈЧИТАНИ