Следете не

Технологија

„MSI“ планира нов монитор за eSports игрите, еве какви карактеристики стојат во понудата..

Објавено пред

на

MSI

MSI откри дека ќе објави сосема нов гејмерски монитор 1440p со стапка на освежување од 170 Hz кој ќе поддржува и AMD FreeSync и NVIDIA G-Sync. MSI сака да ги запознае гејмерите со G274KPF, кој во суштина е неквантна верзија на MSI G274KPF-KD. MSI го опреми G274KPF со сите спецификации на G274KPF-KD, но ја отстрани технологијата Quantum Dot што резултира со потесен опсег на боја од 121% sRGB, 96% Adobe RGB, 93% DCI-P3.

Што се однесува до 27-инчниот панел со резолуција од 2560×1440 со Rapid IPS технологија и време на одговор GTG од 1 ms. Совршено за гејмерите кои сакаат да добијат непречена игра во игрите за кои е потребна поголема стапка на слики, како што се конкурентни титули за стрелци од прво лице. G274KPF нуди 400 nits осветленост, поддршка за AMD FreeSync и NVIDIA G-Sync.

/itsvet.com

Магазин

Да ја споделувате вашата лозинка со некого? Лоши вести, стриминг гигантот воведува тешки мерки

Објавено пред

на

Многу платформи за стриминг презедоа нови мерки за да ги спречат корисниците да споделуваат лозинки.

Netflix го прави ова веќе некое време, а сега и Disney+, услуга со 140 милиони претплатници ширум светот, донесе слична одлука.

Минатата година, Disney+ забележа пад на корисниците бидејќи речиси 20 милиони луѓе го откажаа своето членство. Во исто време, компанијата воведе нови планови и ги зголеми цените за некои од нив.

Корисниците во Канада повеќе нема да можат да ги споделуваат своите лозинки и сметки на Disney+ со луѓе надвор од нивното домаќинство, објави „Android Authority“. Корисниците добија мејлови во кои се информираа дека од 1 ноември заедничките сметки ќе бидат ограничени.

Како што рековме претходно, ова е истото нешто што го прави Netflix, што им овозможува на корисниците да плаќаат за дополнителни претплатници кои не живеат во исто домаќинство, иако Disney+ не објави таква функција, па изгледа дека земаат малку потежок пристап од конкуренцијата.

Мерките засега се најавени само во Канада, а не се знае дали подоцна се планирани и за други земји.

 

Прочитај повеќе...

Магазин

TikTok им овозможува на креаторите да ја означат содржината генерирана со вештачка интелигенција

Објавено пред

на

TikTok воведува сет на алатки кои им овозможуваат на корисниците да означуваат објави создадени или подобрени со вештачка интелигенција. Овој потег доаѓа откако гигантот на социјалните мрежи додаде голем број филтри за прикачување видеа кои наголемо ја користат вештачката интелигенција и генератор на слики што помага да се создадат уникатни позадини. Филтрите се преименуваат за да биде појасно дека се потпираат на генеративна вештачка интелигенција за дополнителна помош при означување. Понатаму, овие филтри ќе имаат „AI“ некаде во името.

Сите содржини со вештачка интелигенција мора да бидат означени

Новите ознаки не се ексклузивни за филтри одобрени од TikTok. Можете да означите која било содржина што е целосно генерирана или значително уредена од вештачка интелигенција, без разлика од каде потекнува содржината. Disney+ можеше да ги користи овие алатки уште кога беше премиерно прикажан „Secret Invasion“.

Новите алатки за означување на TikTok не се баш опционални. Во неодамнешната политика на компанијата јасно се наведува дека секоја содржина генерирана од вештачка интелигенција која содржи „реални слики, аудио или видео“ мора да биде означена како таква за „да им помогне на гледачите да ја контекстуализираат“ ситуацијата и „да се спречи потенцијалното ширење на погрешна содржина“. Сепак, може да користите други обелоденувања, како налепници или натписи, за да ја пренесете вашата поента без да ги прекршувате Упатствата за заедницата.

Кога ќе ја ставите одговорноста на потрошувачите да ја означат нивната содржина, ќе се случат грешки. За таа цел, TikTok развива свој алгоритам кој автоматски ќе ги означува објавите генерирани со вештачка интелигенција, иако не објави кога овие внатрешни алатки ќе бидат пуштени во употреба. Сите алатки споменати погоре беа развиени во тандем со безбедносните совети на компанијата, со помош на експерти од индустријата и образовниот сектор.

Покрај тоа, платформата се обврза да се придржува до Партнерството за одговорни практики на вештачка интелигенција за социјалните медиуми, список со препораки за зголемена транспарентност што ја вклучува вештачката интелигенција. TikTok, исто така, ќе биде партнер со непрофитната организација Digital Moment за да биде домаќин на тркалезни маси за унапредување на вештачката интелигенција.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Intel ќе користи стакло во производството на своите чипови

Објавено пред

на

Intel ќе произведува уште поефикасни чипови.

Стаклото ќе ги подобри перформансите и издржливоста на чиповите

Кога зборуваме за иднината на дизајнот на чиповите, се фокусираме на работи како интегрирање на повеќе јадра, зголемување на брзината, намалување на транзисторите и тродимензионално редење. Ретко размислуваме за подлогата што ги држи и ги поврзува сите овие компоненти. Intel, во средината на својата трансформација во компанија за чипови, објави дека направил голем чекор напред во материјалите за подлогата. Всушност, станува збор за стакло.

Компанијата ќе го користи новиот стаклен материјал за идни дизајни на чипови. Компанијата вели дека материјалот ќе биде појак и поефикасен од моментално користените органски материјали. Стаклениот материјал ќе и овозможи на компанијата да постави повеќе чипови и други компоненти рамо до рамо, што би можело да предизвика свиткување и нестабилност во моментално користениот силиконски пакет, кој се потпира на органски материјали. Тоа значи дека стаклото ќе ги подобри перформансите и издржливоста на чиповите. Потоа, стаклото ќе овозможи густина во просторот без губење на стабилноста.

„Стаклените подлоги можат да издржат повисоки температури, да понудат 50 проценти помалку искривување на шаблонот и да имаат исклучително низок баланс за подобрена длабочина на фокус во литографијата. Тие исто така ја имаат димензионалната стабилност потребна за екстремно цврсто „сврзување слој-по-слој“, според компанијата.

Компанијата ги унапредува своите можности за напредно пакување на чипови

Со овие можности, компанијата тврди дека стаклените подлоги ќе доведат и до десет пати поголема густина на интерконекција, како и „ултра големи пакувања со многу висок процент на склопување“. Полека ќе видиме како всушност ќе изгледаат идните чипови на Intel. Пред две години, компанијата го објави својот дизајн на транзистор за сите порти, RibbonFET, како и технологијата PowerVia која ќе овозможи преместување на напојувањето во задниот дел на чиповите. Исто така, Intel, исто така, претходно најави дека ќе прави чипови за Qualcomm и AWS услугата на Amazon.

Intel вели дека прво ќе видиме чипови со стаклени подлоги во области со високи перформанси како вештачка интелигенција, графика и центри за податоци. Intel одлучи да користи стакло како материјал за пакување чипови. Тоа покажува дека компанијата ги подобрува своите напредни способности за пакување чипови во своите фабрики во САД. Тоа не е случај со TSMC, која има фабрика во Феникс, Аризона и се соочува со проблеми. Всушност, чиповите што компанијата ги прави таму ќе треба да бидат испратени назад во Тајван за напредно пакување. Intel се обидува да задржи повеќе производствени процеси и капацитет во САД.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза3 часа

Месечна метео анализа за октомври, потопло и со помалку врнежи од дожд

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека...

Хороскоп18 часа

Месечен Хороскоп (октомври 2023)

ОВЕН Овој месец ќе морате помалку да се посветите на себеси и повеќе на тоа како се однесувате и што...

Скопје1 ден

Посебен режим на сообраќај во недела во град Скопје поради одржување на „Скопски маратон 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 01.10.2023 година (недела) со почеток во 08.00 часот, поради одржување на...

Македонија1 ден

(ФОТО) Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Вчера (29.09.) во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од Полициските станици за ГН...

Спорт2 дена

(ВИДЕО) Барселона ја совлада Севиља благодарение на автоголот на Рамоз и се врати на првото место во Примера

Фудбалерите на Барселона ја совладаа Севиља со 1:0 на отворањето на 8.коло од Примера. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат...

На денешен ден2 дена

На денешен ден – 30 септември

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (30 септември)

Овен Не сте баш расположени, но наместо да бидете сами, поминувајте време со блиски луѓе, тоа ќе ве израдува. На...

Временска прогноза2 дена

Месец октомври без дожд, но со посвежи утра, вообичаени за есенскиот дел од годината

Пред нас е еден долг период на сушно и стабилно време, иако повремено и локално можна е појава на многу...

Спорт2 дена

Извлечени паровите за воведното коло на новата натпреварувачка сезона во футсал

Од „Куќа на фудбалот“ за медиумите истакнаа дека е реализирано извлекувањето и со тоа беше одреден распоредот на мечеви за...

Скопје2 дена

За сабота МВР најави посебен режим во Скопје поради велосипедска трка „Куп на град Скопје 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 30.09.2023 година (сабота) со почеток од 15.00 часот, поради одржување на...

НАЈЧИТАНИ