Следете не

Македонија

МВР истакна дека во првите четири месеци 42 лица се приведени барани по потерница

Објавено пред

на

Во првите четири месеци од 2022 година лишени од слобода се 42 лица од страна на Оперативниот тим задолжен за пронаоѓање и лишување од слобода на лица сторители на потешки кривични дела, за кои се предвидени казни затвор, лица кои повеќе години биле недостапни на органите на прогонот, како и лица кои избегале од казнено-поправни установи на територијата на државата и лица предмет на потрага на ИНТЕРПОЛ. Од страна на овој тим се преземаа низа мерки и активности за редовно прибирање сознанија за лица кои се предмет на потраги по наредби добиени од страна на Основен кривичен суд Скопје, Основно јавно обвинителство Скопје, Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Скопје, КПУ Затвор Идризово, КПУ Затвор Скопје – Скопје и др.

Во периодот од јануари до април приведените 42 лица имаат за издржување вкупна казна затвор 110 години, 10 месеци и 20 дена и за доиздржување на преостанатиот дел од казната затвор во траење од 84 години, 10 месеци и 14 дена. Воедно реализирани се шест притворски казни. Или, во просек овој Оперативен тим приведе 10,5 лица месечно со просечна казна затвор од двеипол години по лице.

Така, во текот на јануари лишени од слобода се 10 лица, и тоа: И.А.(29) од Штип за казна затвор по чл.297, А.К.(30) од Германија, за истрага по член 236, Е.Д.(23) од Скопје, за истрага по чл. 237 и 238, С.Т.(51) од Тетово, за истрага по чл. 247, М.Т.(56) од Скопје, за издржување казна затвор од 2 години по чл.247, В.К.(38) од Скопје, баран за истрага по чл.237, М.Р.(39) од Скопје, за истрага по чл.396, Б.М.(42) од Скопје за издржување казна затвор од 18 месеци по чл.131, О.Ј.(70) од Скопје за казна затвор од една година по чл.300, Д.Е.(29) од Скопје, за издржување на двегодишна казна затвор по чл.236.

Во феруари 2022 од слобода биле лишени 9 лица, и тоа: Д.А.(45) од Скопје за издржување казна затвор од 3 години по чл.123, Џ.И.(21) од Белград за издржување затворска казна од 2 години по чл.236, Р.П.(53) од Скопје за издржување на казна затвор од 2 години по чл.378, Е.М.(33) од Штип, осуден на затворска казна од 12 години и 5 месеци, по чл.236, 383 и 394, од кои за доиздржување има уште 5 години, 2 месеца и 7 дена, Н.А.(45) од Скопје за издржување казна затвор од 2 години и 6 месеци по чл.236, Д.И.(53) од Скопје за казна затвор од 4 години и 100 дена по чл.279 и 297, К.К.(31) од Скопје за мерка притвор по чл.247, М.А.(20) од Скопје за притвор поради истражни дејства по чл.247, осуден на затворска казна во времетраење на 2 години, З.З.(62) од Скопје, за издржување казна затвор од 4 години по чл.279.

Во март годинава по потерници се лишени од слобода 10 лица, и тоа: И.П.(28) од Скопје, осуден на 5 години затвор по чл.237, од кои за доиздржување има уште 1 година, 5 месеци и 10 дена, Е.К.(37) од Скопје, осуден на затворска казна од 10 години и 4 месеци по чл.238, 386 и 236, од кои за доиздржување има уште 6 години, 9 месеци и 20 дена, Љ.П.(44) од Скопје, осуден на 10 месеци затвор по чл.144, М.Ѓ.(28) од Скопје за издржување мерка притвор по чл.215, Р.И.(53) од Скопје, за издржување на 1 година и 6 месеци затворска казна по чл.300, С.Б.(22) од Гевгелија за издржување на 100 дена затвор по чл.206, Д.Ј.(25) од Гевгелија за издржување казна затвор од 4 години по чл.418-б, М.Е.(61) од Велес за издржување на затворска казна од 14 година, по чл.394 ст.1, чл.316 ст.3, чл. 247 ст.3, чл.259 ст.2, чл.261 ст.3 и чл.396 ст.2 од Кривичниот законик, Ф.П.(29) од Скопје, осуден на казна затвор од 2 години по чл.236, Г.М.(48) од Скопје за издржување казна затвор од 2 години по чл.130.

Во текот на април, пак, приведени се 13 лица по распишани потерници, и тоа: А.Н.(69) од Скопје, осуден на казна затвор од 4 години и 2 месеца по чл.247, од кои се доиздржување има уште 1 година, 7 месеци и 15 дена, А.Ѓ.(28) од Скопје за мерка притвор по чл.123, И.Р.(31) од Скопје за издржување на затворска казна од 3 години по чл.353, М.Д.(60) од Скопје за издржување на половина година затвор по чл.297, А.Г.(37) од Тетово осуден на 3 години и 6 месеци затвор по чл.215 од кои за доиздржување има уште 4 месеци, Б.Д.В.(40) од Скопје за мерка притвор по чл.247, А.А.(32) од Скопје, за издржување на 2 годишна затворска казна по чл.383 и 236, С.Т.(52) од Р.Турција, за издржување затворска казна од 1 година и 4 месеци по чл.236 и мерка притвор по чл.144, Д.С.(34) од Скопје, за издржување на 2 години казна затвор по чл.236, С.Ц.(38) од Германија за издржување на затворска казна од 7 години по чл.237, А.Т.(38) од Битола за 2-годишна казна затвор по чл.131, С.Б.(23) од Скопје за издржување на мерка притвор по чл.288 и 292 и Н.К.(26) од Скопје, осуден на четиримесена затворска казна.

Македонија

Од ноќеска нова намалена цена на горивата, кај авто-плинот сè уште нема промени..

Објавено пред

на

Лукоил Кавадарци

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,50 ден/лит, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 како и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалуваат за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,649 ден/кг и сега ќе изнесува 38,130 ден/кг.

Од 21.3.2023 година цените на нафтените деривати ќе бидат следните:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,00 (денари/литар):

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,00 (денари/литар);

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,00 (денари/литар)

Авто-плинот за сега е со иста непроменета цена за литар, односно 50 ден/лит.

Ќе има ли конечна промена периодот пред нас или не, останува да видиме, со оглед дека ова погонско гориво не потпаѓа под РКЕ. Карактеристично за ТНГ секогаш било намалување на неговата цена за литар во пролетно-летниот период.

Прочитај повеќе...

Македонија

Од ноќеска дизелот и бензинот со намалена цена, еве по колку ќе чини..

Објавено пред

на

Од полноќ бензинот еуросупер БС-95  и Еуродизелот поевтинуваат за 2 ден за литар, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,9 отсто.

Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 81,5, а на еуродизел 75,5 денари за литар. Еуросупер БС-98 и понатаму ќе се продава за 85,5, а екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) за 76,5 денари за литар.

Прочитај повеќе...

Македонија

АМСМ: Поради работа на пат од денес до сабота времена забрана за сообраќај кај делница 4 од с.Ногаевци до с.Виничани

Објавено пред

на

Од АМСМ известуваат дека поради вградување на асфалтен слој(асфалтирање), од денес 15.03.2023 до 18.03.2023, ќе биде затворена за сообраќај Делница 4 (делот од с. Ногаевци до с. Виничани) од 08:00 – 16:00 часот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден10 часа

На денешен ден – 22 март

1312 – Папата Климент V го укина францускиот монашки ред на витези Темплари, основан во Палестина во 1118 година за...

Временска прогноза11 часа

Од денес повторно се враќа периодот на суво и стабилно време со пролетни температури…

Од денес па натаму повторно продолжува периодот на стабилно, суво и претежно сончево време со пролетни температури кој насекаде ќе...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за среда (22 март)

Овен Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку...

Кичево16 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје19 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево19 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт23 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle24 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин24 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео1 ден

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

НАЈЧИТАНИ