Следете не

Македонија

МВР истакна дека во првите четири месеци 42 лица се приведени барани по потерница

Објавено пред

на

Во првите четири месеци од 2022 година лишени од слобода се 42 лица од страна на Оперативниот тим задолжен за пронаоѓање и лишување од слобода на лица сторители на потешки кривични дела, за кои се предвидени казни затвор, лица кои повеќе години биле недостапни на органите на прогонот, како и лица кои избегале од казнено-поправни установи на територијата на државата и лица предмет на потрага на ИНТЕРПОЛ. Од страна на овој тим се преземаа низа мерки и активности за редовно прибирање сознанија за лица кои се предмет на потраги по наредби добиени од страна на Основен кривичен суд Скопје, Основно јавно обвинителство Скопје, Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Скопје, КПУ Затвор Идризово, КПУ Затвор Скопје – Скопје и др.

Во периодот од јануари до април приведените 42 лица имаат за издржување вкупна казна затвор 110 години, 10 месеци и 20 дена и за доиздржување на преостанатиот дел од казната затвор во траење од 84 години, 10 месеци и 14 дена. Воедно реализирани се шест притворски казни. Или, во просек овој Оперативен тим приведе 10,5 лица месечно со просечна казна затвор од двеипол години по лице.

Така, во текот на јануари лишени од слобода се 10 лица, и тоа: И.А.(29) од Штип за казна затвор по чл.297, А.К.(30) од Германија, за истрага по член 236, Е.Д.(23) од Скопје, за истрага по чл. 237 и 238, С.Т.(51) од Тетово, за истрага по чл. 247, М.Т.(56) од Скопје, за издржување казна затвор од 2 години по чл.247, В.К.(38) од Скопје, баран за истрага по чл.237, М.Р.(39) од Скопје, за истрага по чл.396, Б.М.(42) од Скопје за издржување казна затвор од 18 месеци по чл.131, О.Ј.(70) од Скопје за казна затвор од една година по чл.300, Д.Е.(29) од Скопје, за издржување на двегодишна казна затвор по чл.236.

Во феруари 2022 од слобода биле лишени 9 лица, и тоа: Д.А.(45) од Скопје за издржување казна затвор од 3 години по чл.123, Џ.И.(21) од Белград за издржување затворска казна од 2 години по чл.236, Р.П.(53) од Скопје за издржување на казна затвор од 2 години по чл.378, Е.М.(33) од Штип, осуден на затворска казна од 12 години и 5 месеци, по чл.236, 383 и 394, од кои за доиздржување има уште 5 години, 2 месеца и 7 дена, Н.А.(45) од Скопје за издржување казна затвор од 2 години и 6 месеци по чл.236, Д.И.(53) од Скопје за казна затвор од 4 години и 100 дена по чл.279 и 297, К.К.(31) од Скопје за мерка притвор по чл.247, М.А.(20) од Скопје за притвор поради истражни дејства по чл.247, осуден на затворска казна во времетраење на 2 години, З.З.(62) од Скопје, за издржување казна затвор од 4 години по чл.279.

Во март годинава по потерници се лишени од слобода 10 лица, и тоа: И.П.(28) од Скопје, осуден на 5 години затвор по чл.237, од кои за доиздржување има уште 1 година, 5 месеци и 10 дена, Е.К.(37) од Скопје, осуден на затворска казна од 10 години и 4 месеци по чл.238, 386 и 236, од кои за доиздржување има уште 6 години, 9 месеци и 20 дена, Љ.П.(44) од Скопје, осуден на 10 месеци затвор по чл.144, М.Ѓ.(28) од Скопје за издржување мерка притвор по чл.215, Р.И.(53) од Скопје, за издржување на 1 година и 6 месеци затворска казна по чл.300, С.Б.(22) од Гевгелија за издржување на 100 дена затвор по чл.206, Д.Ј.(25) од Гевгелија за издржување казна затвор од 4 години по чл.418-б, М.Е.(61) од Велес за издржување на затворска казна од 14 година, по чл.394 ст.1, чл.316 ст.3, чл. 247 ст.3, чл.259 ст.2, чл.261 ст.3 и чл.396 ст.2 од Кривичниот законик, Ф.П.(29) од Скопје, осуден на казна затвор од 2 години по чл.236, Г.М.(48) од Скопје за издржување казна затвор од 2 години по чл.130.

Во текот на април, пак, приведени се 13 лица по распишани потерници, и тоа: А.Н.(69) од Скопје, осуден на казна затвор од 4 години и 2 месеца по чл.247, од кои се доиздржување има уште 1 година, 7 месеци и 15 дена, А.Ѓ.(28) од Скопје за мерка притвор по чл.123, И.Р.(31) од Скопје за издржување на затворска казна од 3 години по чл.353, М.Д.(60) од Скопје за издржување на половина година затвор по чл.297, А.Г.(37) од Тетово осуден на 3 години и 6 месеци затвор по чл.215 од кои за доиздржување има уште 4 месеци, Б.Д.В.(40) од Скопје за мерка притвор по чл.247, А.А.(32) од Скопје, за издржување на 2 годишна затворска казна по чл.383 и 236, С.Т.(52) од Р.Турција, за издржување затворска казна од 1 година и 4 месеци по чл.236 и мерка притвор по чл.144, Д.С.(34) од Скопје, за издржување на 2 години казна затвор по чл.236, С.Ц.(38) од Германија за издржување на затворска казна од 7 години по чл.237, А.Т.(38) од Битола за 2-годишна казна затвор по чл.131, С.Б.(23) од Скопје за издржување на мерка притвор по чл.288 и 292 и Н.К.(26) од Скопје, осуден на четиримесена затворска казна.

Македонија

Вчера во СВР Охрид било пријавено дека жена паднала од зграда, која била итно пренесена во болница

Објавено пред

на

На 21.05.2022 околу 13:20 часот во СВР Охрид, пријавено дека, на улицата „Ванчо Питошески“ во Охрид, од зграда паднала Н.К.Д.(29).

Taa била пренесена во болницата „Св.Еразмо“ за укажување на лекарска помош.

Се работи на расчистување на настанот.

За медиумите известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Македонија

Со донација од ФФМ, се реконструираа спортски терени, игралиште за мал фудбал, систем за наводнување наменети за потребите на ЕБР

Објавено пред

на

Министерот Спасовски во посета на реконструираните спортски терени во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“- Скопје, донација од Фудбалската федерација на Македонија
Денеска, (21.05.2022) во Полициски Центар „Ѓорче Петров“- Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, м-р Сашо Тасевски ги посетија реконструираните спортски терени – новото игралиште за мал фудбал со вештачка трева, големото фудбалско игралиште, како и системот за наводнување на игралиштето, наменети за потребите на припадниците на Единицата за брзо распоредување при Министерството за внатрешни работи, донација од страна на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ).

Градежните и реконструкциски активности на спортските терени опфаќаат обновување на тревната површина на фудбалскиот стадион, реконструкција на водоводна мрежа на фудбалскиот стадион со црева и прскалки за наводнување и одржување на тревната површина, фудбалскиот стадион, поставување на 4 столбови со 16 рефлектори на фудбалскиот стадион, реконструкција на водоводна мрежа за малите фудбалски игралишта, поставување на вештачка трева со силикатна подлога на игралиштето за мал фудбал, поставување на фудбалски мрежи за головите на големото и малото фудбалско игралиште, како и донирање на фудбалски топки и делови од спортска опрема наменети за работните и спортски активности на припадниците на оваа Единица.

Facebook: Министерство за внатрешни работи

Facebook: Министерство за внатрешни работи

Ова раководството на МВР продолжува со зацртаните плански активности во насока на континуирано и сеопфатно материјално-техничко и инфраструктурно унапредување на условите за работа на сите вработени во Министерството за внатрешни работи, а со цел реализација на стратешки поставениот концепт „Опремена полиција – безбедни граѓани” – за медиумите велат од Министерството за внатрешни работи.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ново поскапување на бензините од ноќеска, додека дизелот останува не променет – ова е новата цена за литар бензин!

Објавено пред

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,80 % во однос на одлуката од 16.05.2022 година.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство не се менуваат, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,903 ден/кг и сега ќе изнесува 54,339 ден/кг.

Од 19.5.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 94,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 96,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 86,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 84,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 54,339 (денари/килограм)

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за понеделник (23 мај)

ОВЕН Денес Месечината кај Овенот ги истакнува деловните и личните односи што се сведуваат на одредени обврски и дискусии. Договорените...

Македонија13 часа

Вчера во СВР Охрид било пријавено дека жена паднала од зграда, која била итно пренесена во болница

На 21.05.2022 околу 13:20 часот во СВР Охрид, пријавено дека, на улицата „Ванчо Питошески“ во Охрид, од зграда паднала Н.К.Д.(29)....

Скопје19 часа

Полицијата не простува, вчера изрече дури 246 мерки

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (21.05.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Временска прогноза21 час

Невообичаено високи температури со можност за локално невреме

Нашата територија се наоѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од северните предели на Африка, и истата условува натпросечно високи...

На денешен ден1 ден

22 мај – На денешен ден

337.- Почина Константин I Велики, првиот римски император кој го прифатил христијанството во Римската империја. Во 325 година го свикал...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (22 мај)

ОВЕН Многу ќе зависи од еден од талентите што ги имате. Патувајте само ако тоа ќе ви помогне да започнете...

Култура1 ден

Кичевскиот храм Св.Апостоли „Петар и Павле“ организираат бесплатен превоз по повод свечената Божествена Литургија во Скопје

На 24.05.2022 година во вторник, ќе се одржи најсвечената Света Божествена Литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје...

Спорт1 ден

Златниот симбол и оригинален трофеј од FIFA World Cup™ денеска беше официјално презентиран во Скопје

Трофејот пристигна во Скопје како дел од турата на FIFA World Cup™ трофејот организирана од Coca-Cola. Златниот симбол на светското...

Технологија2 дена

Microsoft оптимисти дека токму сега Windows 11 е комплетен и подготвен за широка употреба

Помина речиси една година откако Microsoft официјално го претстави Windows 11, а компанијата дури сега верува дека овој оперативен систем...

Македонија2 дена

Со донација од ФФМ, се реконструираа спортски терени, игралиште за мал фудбал, систем за наводнување наменети за потребите на ЕБР

Министерот Спасовски во посета на реконструираните спортски терени во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“- Скопје, донација од Фудбалската федерација на Македонија...

НАЈЧИТАНИ