Следете не

Хроника

МВР потврди: Пронајдени починати лицата по кои се трагаше, по сообраќајка и пад во река Лепенец

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека денеска (18.06) од страна на полициски службеници од Специјалната антитерористичка единица Тигар во реката Лепенец се пронајдени починати трите лица по кои се трагаше по вчерашната сообраќајна несреќа на патот Скопје–ГП Блаце.

Пронајдено е и возилото „бмв“ во кое тие се превезувале. Како што веќе претходно информиравме, по наредба на јавен обвинител, возачот на возилото „фолксваген туран“ Б.Б. е лишен од слобода и задржан за понатамошно постапување

Хроника

Лишен од слобода 18-годишник од Скопје, кој се сомничи дека удрил пешак, по што излегол од возилото и го напуштил местото на несреќата

Објавено пред

на

Од страна на полициски службеници од ЕВР Центар и Бит пазар лишен е од слобода М.С.(18) од Скопје. Тој се сомничи дека на 30.08.2023 околу 22.30 часот на бул.„Борис Трајковски“ во Скопје, со претходно противправно одземено патничко возило „алфа ромео“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на 25-годишен скопјанец, удрил во малолетничка од Скопје, по што излегол од возилото и го напуштил местото на несреќата. Малолетничката била пренесена во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде биле констатирани тешки телесни повреди, a подоцна им подлегнала на повредите.

Увид извршила увидна екипа на СВР Скопје, а по преземени мерки и активности и добиени резултати од спроведените анализи е утврдено дека М.С. го управувал возилото за време на несреќата и во координација со јавен обвинител за него е пуштен распис.

Исто така, лицето се сомничи дека извршило и неколку кривични дела “кражба” и “тешка кражба” од објекти на подрачјето на ЕВР Карпош.

Од страна на Одделението за увид на сообраќајни незгоди, Единица за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје против него ќе бидат поднесени пријави за кривично дело “одземање на моторно возило” по член 242, “тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот” по член 300 став 2 во врска со член 297 став 1, како и кривично дело “неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода” по член 301 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик, додека од  страна на ЕВР Центар и Бит Пазар за сторени кривични дела “тешка кражба” по член 236 и “кражба”, по член 235 од Кривичниот законик.

Од страна на судија на лицето му е изречена мерка притвор од 30 дена, известуваат од МВР.

Прочитај повеќе...

Хроника

Турист од Холандија пронајден починат во с.Трпејца – охридско

Објавено пред

на

На 13.09.2023 во 05.50 часот во СВР Охрид е пријавено дека во куќа во охридското село Трпејца, во која престојувал, бил пронајден починат е П.Е.Х. (58) од Холандија.

Лекар од Итната медицинска помош констатирал смрт без траги на насилство, а по наредба на јавен обвинител и согласност на член на неговото семејство, телото било предадено на погребално претпријатие, известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Хроника

Ненадејно почина Илми Мустафов син на починатата легенда Ферус Мустафов

Објавено пред

на

Ненадејно и по кратко боледување според информациите на порталот “РомаТајмс” ноќеска, 16 август 2023 почина познатиот саксафонист и кларинетист Илми Мустафов, син на музичката легенда Ферус Мустафов кој за жал пред неполни 3 месеци на 22 мај почина.

Илми беше и активен член на групата Огнени Момчиња, каде лично пред неколку вечери упати поздрав до нашата екипа во атарот на с.Косоврасти, рекански дел каде “Огнените момчиња” заедно со нашите кичевчани, речиси секојдневно се дел од тамошните веселби.

Во неговата скоро три децениска кариера, има снимено многу ора и чочеци, дел со својата група дел со неговиот познат татко сега легендарниот Ферус Мустафов.

Инаку Илми е татко на веќе големиот виртуоз од мали нозе, новиот мајстор, продолжена лоза на легендарните Мустафови, младиот Ферчо Мустафов.

Преку социјалните мрежи од него се опростуваат многу музичари и негови колеги, додека погребот ќе биде утре (17.08) од 13:00 часот на гробиштата во Камник, Скопје.

Почивај во мир легендо!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза19 минути

Месечна метео анализа за октомври, потопло и со помалку врнежи од дожд

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека...

Хороскоп15 часа

Месечен Хороскоп (октомври 2023)

ОВЕН Овој месец ќе морате помалку да се посветите на себеси и повеќе на тоа како се однесувате и што...

Скопје1 ден

Посебен режим на сообраќај во недела во град Скопје поради одржување на „Скопски маратон 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 01.10.2023 година (недела) со почеток во 08.00 часот, поради одржување на...

Македонија1 ден

(ФОТО) Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Вчера (29.09.) во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од Полициските станици за ГН...

Спорт2 дена

(ВИДЕО) Барселона ја совлада Севиља благодарение на автоголот на Рамоз и се врати на првото место во Примера

Фудбалерите на Барселона ја совладаа Севиља со 1:0 на отворањето на 8.коло од Примера. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат...

На денешен ден2 дена

На денешен ден – 30 септември

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (30 септември)

Овен Не сте баш расположени, но наместо да бидете сами, поминувајте време со блиски луѓе, тоа ќе ве израдува. На...

Временска прогноза2 дена

Месец октомври без дожд, но со посвежи утра, вообичаени за есенскиот дел од годината

Пред нас е еден долг период на сушно и стабилно време, иако повремено и локално можна е појава на многу...

Спорт2 дена

Извлечени паровите за воведното коло на новата натпреварувачка сезона во футсал

Од „Куќа на фудбалот“ за медиумите истакнаа дека е реализирано извлекувањето и со тоа беше одреден распоредот на мечеви за...

Скопје2 дена

За сабота МВР најави посебен режим во Скопје поради велосипедска трка „Куп на град Скопје 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 30.09.2023 година (сабота) со почеток од 15.00 часот, поради одржување на...

НАЈЧИТАНИ