Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 10 јуни

Објавено пред

на

1190 година – Римско-германскиот император Фридрих Први Барбароса се удавил во реката Салеф во Мала Азија при враќањето од Третата крстоносна војна.

1610 година – Првите холандски доселеници слетаа на островот Менхетен, сега централен New York. Во 1626 година, Холанѓаните го купија островот од Индијанците за неколку бали ткаенина и ефтин накит и ја изградија населбата Нов Амстердам во нејзиниот јужен дел.

1719 година – Римско-германскиот император Карло Шести ги протера Шпанците од Сицилија.

1793 година – Во Париз е отворена првата јавна зоолошка градина, Јардин де План.

1819 година – Роден е францускиот сликар Густав Курбе. Како основач на реалистичката школа во времето на крут академизам, тој се смета за најреволуционерниот сликар во 19 век („Ателје“, „Каменици“, „Бран“, „Погреб во Орнан“).

1832 година – Роден е германскиот инженер Николаус Август Ото, пронаоѓач на четиритактниот мотор со внатрешно согорување (1876).

1836 година – Умре францускиот физичар и математичар Мари Ампер, основач на електродинамиката.

1898 година – Американските трупи ја нападнаа Куба за време на шпанско-американската војна.

1909 година – С.О.С. кога бродот „Славонија“ на компанијата Кјунард, доживеа бродолом во Азорските Острови.

1915 година – Роден е американскиот писател Саул Белоу, добитник на Нобеловата награда за литература во 1976 година („Хендерсон, крал на дождот“, „Човек на клацкалка“, „acртва“, „Не пропуштај ниту еден ден“, „ Авантурите на мечот Оги “).

1922 година – Родена е американската филмска актерка и пејачка Judуди Гарланд, која се прослави како девојче со улогата во филмот „Волшебникот од Оз“.

1923 година – Роден е британскиот медиумски магнат со чешко потекло Јан Лудвик Хох, познат како Јан Роберт Максвел. Тој се удавил во 1991 година во близина на Канарските острови, откако паднал од својата јахта во морето.

1923 година – Умре францускиот писател Пјер Лоти.

1924 година – Фашистите го киднапираат и убиваат iaакомо Матеоти, водач на италијанските социјалисти.

1934 година – Умре англискиот композитор Фредерик Делиус, познат по своите симфонии „Париз – песна за големиот град“ и „Бриг фер“ и композициите „Маса на живот“ и „Реквием“ инспирирани од делото на Фридрих Ниче.

1934 година – „Роден“ е Доналд Дак, еден од најпопуларните ликови во стриповите на американскиот карикатурист, филмски аниматор и продуцент Волт Дизни.

1940 година – Италија им објави војна на Франција и Велика Британија како сојузник на Германија во Втората светска војна.

1942 година – Германците целосно го уништија чешкото село Лидице во Втората светска војна како одмазда за убиството на нацистичките заштитници на Бохемија и Моравија и еден од најважните соработници на Хитлер, Рајнхард Хајдрих. Атентатот го извршија Јозеф Габшик и Јозеф Кубиќ, чешки падобрански командоси испратени од Велика Британија.

1946.- Умре американскиот боксер Jackек sonонсон, првиот црнец кој ја освои светската титула во тешка категорија.

1967.- Умре американскиот филмски актер Спенсер Трејси, првиот актер што освои Оскар две години по ред за филмовите „Храбар капетан“ во 1937 година и „Град на момчињата“ во 1938 година.

1967 година – Заврши шестдневната израелско-арапска војна во која Израел зазема делови од Сирија, Јордан и Египет, кои вклучуваат источен Ерусалим, Западниот брег, Газа и Синајскиот полуостров; СССР ги прекина дипломатските односи со Израел.

1970 година – Во Јордан беше убиен конфликт меѓу владините сили и палестинските герилци.

1971 година – Соединетите држави го укинаа 20-годишното ембарго за трговија со Кина.

1990 година – Јапонски политичар со јапонско потекло, Алберто Фуџимори, победи на претседателските избори во Перу од страна на писателот Марио Варлос Лоса.

1990 година – На првите повеќепартиски парламентарни избори во Чехословачка во 1946 година победи Граѓанскиот форум, основан од писателот Вацлав Хавел.

1990 година – Бугарската социјалистичка партија (поранешни комунисти) победи на првите повеќепартиски парламентарни избори во Бугарија.

1996 година – Претставниците на чеченските сепаратисти и Русија потпишаа договор со кој се поставуваат темелите за ставање крај на 18-месечната војна во Чеченија.

1997 година – по налог на лидерот на Кмерите Руж, Пол Пот, беа убиени еден од неговите најблиски соработници, Сон Сен и 11 членови на неговото семејство.

1998 година – Протест во Приштина, со барање за пристигнување на силите на НАТО на Косово, косовските Албанци ги прекинаа дневните получасовни протестни маршеви организирани под мотото „Косово – најголемиот затвор во светот“, за два месеци. Протести со истото барање се одржаа во Тирана и Скопје.

1999 година – НАТО престана да ја бомбардира СР Југославија откако првите единици на Југословенската армија се повлекоа од Косово врз основа на воено-техничкиот договор потпишан ден претходно во Куманово. Претседателот на СРЈ, Слободан Милошевиќ, објави дека 462 припадници на ВЈ и 114 полицајци биле убиени за време на агресијата на НАТО против СР Југославија.

2000.- Во Дамаск умре Хафез ал-Асад, претседател на Сирија од 1971 година, за нов претседател е избран неговиот син Башар ал Асад.

2001 година – Медиумскиот магнат Силвио Берлускони стана италијански премиер по втор пат, со неговата партија освоени 30 проценти повеќе гласови од која било друга партија. Тоа беше 59-та влада на Италија од Втората светска војна.

2002 година – Умре Johnон Готи, американски шеф на толпата. Тој беше уапсен во 1990 година, по децении брутални злосторства и луксузен живот.

2003 година – Првиот брак на двајца хомосексуалци во земјата е законски склучен во Торонто, Канада.

2004 година – Умре блуз и џез-кантавтор Реј Чарлс. Добитник е на 12 музички награди „Греми“, вклучително и за најдобра песна – три пати по ред, за „Hit the Road Jack“, „I Can’t Stop Loving You“ и „Busted“.

2007 година – Georgeорџ В. Буш пристигна во еднодневна посета на Албанија како прв американски претседател што ја посети земјата.

2010 година – Хашкиот трибунал ги прогласи офицерите на Армијата на Република Српска Вујадин Поповиќ и jубиша Беара за виновни за геноцид врз муслиманите во Сребреница летото 1995 година и ги осуди на доживотен затвор. Судскиот совет утврди уште пет припадници на Армијата одговорни за истото злосторство и потврди дека е извршен геноцид во Сребреница.

2011 година – Европскиот комесар за проширување Штефан Филе објави дека Хрватска, по шест години преговори, ги исполни условите да стане 28-та членка на Европската унија и останува на земјите-членки да го ратификуваат договорот за нејзино пристапување.

2013 година – Роберто Кавали, светски познат дизајнер, претстави модна ревија пред wallsидовите на Стариот град во Будва.

2014 година – Реувен Ривлин, долгогодишен политичар од партијата Ликуд, познат како противник на формирање на палестинска држава, е избран за нов претседател на Израел.

2015 година – Недалеку од Ерусалим се откриени остатоци од византиска црква стара 1.500 години. Црквата потекнува од периодот кога Византиската империја владеела со денешните територии на Израел и Палестина, меѓу 324 и 638 година н.е.

2020 година – Шведското обвинителство го затвори случајот за убиството на премиерот Олоф Палме по 34 години, наведувајќи дека главниот осомничен починал во 2000 година. Палме беше убиен на 28 февруари 1986 година во центарот на Стокхолм кога тој и неговата сопруга Лисбет излегоа од кино. Повеќе од 100 лица беа осомничени за убиството на Палме, а случајот беше проследен со бројни теории на заговор.

На денешен ден

На денешен ден (24 септември)

Објавено пред

на

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење од 747 година, тој се бореше против Ломбардите во Италија, ја освои Егзархијата на Равена, која потоа му ја претстави на Папата во 756 година (Донатио Пипини) и на тој начин ги постави темелите на Папската држава во Италија.

1227.- Почина првиот српски крал Стефан Немањиќ Првовенчани, втор син на големиот префект Стефан Немања, за време на чие владеење Српската православна црква доби автокефалност. Со цел да ја консолидира својата независност од Византија, тој направи пресврт во надворешната политика, обраќајќи се кон своите нови сојузници, Венецијанската република и Папата. Го напишал „Lifeивотот на Свети Симеон“ (Стефан Немања).

1706.- Шведска и Саксонија склучија мир во Алтранштат, откажувајќи се од полската круна и признавајќи го полскиот крал Станислав Лешински.

1834 – Умре кралот Педро IV од Португалија (Дом Педро). Во 1807 година, кога Французите ја нападнаа Португалија, тој избега во Бразил, каде што во 1822 година им се придружи на Бразилците во борбата против португалската колонијална администрација, ја основа Бразилската империја и се прогласи за император. По смртта на неговиот татко Хуан VI во 1831 година, тој се откажа од бразилскиот престол, се врати во Лисабон и стана крал на Португалија.

1852.- Францускиот инженер Анри Гифар го направи првиот воздушен лет со пареа и лета на 27 километри од Париз до Трап.

1863 година – Во Белград е основано Големото училиште, во кое имало Филозофски, правен и технолошки факултет, а часовите се одржувале во зградата Капетан -Миша. Училиштето прерасна во Универзитетот во Белград во 1905 година, кога беше отворен Факултетот за медицина, теологија и земјоделство.

1868 – Во Суботица е основано Градското музичко училиште, првото музичко училиште во денешна Србија.

1884.- Роден е турскиот државник и воен лидер Мустафа Исмет Инети (Иноену), учесник во Младотурската револуција во 1908 година, претседател на Турција од 1938 година по смртта на Кемал Ататурк. Тој го демократизираше авторитарниот режим во Турција, дозволи формирање политички партии во 1946 година и поднесе оставка во 1950 година кога Демократската партија победи на изборите.

1911.- Роден е рускиот државник Константин Устинович Черненко, кој беше лидер на СССР и генерален секретар на Советската комунистичка партија 13 месеци. Тој дојде на овие позиции со веќе оштетено здравје, по смртта на Јуриј Андропов во февруари 1984 година, и остана до неговата смрт во 1985 година.

1915 – Франција и Велика Британија го отворија Солунскиот фронт во Првата светска војна, на кој се испраќаат сили од фронтот на Галиполи.

1941 година – Владите на 15 земји, вклучувајќи го и Кралството Југославија, ја потпишаа Атлантската повелба на конференција во Лондон. Повелбата од осум точки беше прогласена на 14 август од американскиот претседател Рузвелт и британскиот премиер Черчил како политичка програма на сојузниците во борбата против силите на Оската во Втората светска војна. Тој документ подоцна послужи како основа за Повелбата на ОН.

1941 година – Партизаните го заземаат градот Ужице, Србија, во Втората светска војна, која тогаш беше седиште на Република Ужице и Врховен штаб на Југословенското народноослободително движење до 30 ноември 1941 година, кога беше повторно заземен од Германците.

1960.- Ентерпрајз, првиот американски носач на авиони со нуклеарен погон, беше лансиран во упорт.

1971 година – Велика Британија протера 90 советски дипломати за наводна шпионажа.

1986.- Белградскиот весник „Вечерње новости“ објави Меморандум на Српската академија на науките и уметностите, кој подоцна доби медиумски третман за српската национална програма и предизвика жестоки критики во Србија и другите републики на поранешна Југославија, особено во Хрватска.

1988.- На Олимписките игри во Сеул, канадскиот спринтер Бен Johnsonонсон постави светски рекорд во финалето на 100 метри на 9,79 секунди. Шест дена подоцна, беше утврдено дека е допингуван, резултатот беше поништен, а на Johnsonонсон му беше одземен златниот медал.

1990.- Претседателот на Западна Германија, Ричард фон Вајцаекер, потпиша договор за обединување на двете германски покраини на 3 октомври 1990 година; Источна Германија формално го напушти Варшавскиот пакт.

1993.- Кралот Нородом Сиханук го презеде камбоџанскиот престол и потпиша нов устав што ја прави Камбоџа уставна монархија. Во 1970 година, Сиханук беше соборен со државен удар од десничарскиот Лон Нол, а Камбоџа беше прогласена за република.

1996.- Соединетите држави, Русија, Кина, Велика Британија и Франција го потпишаа законот за забрана на нуклеарни тестови.

1996.- Умрел рускиот шпион Павел Судоплатов, кој, според западните извори, го украл американскиот план за атомска бомба и го организирал убиството на рускиот револуционер Лав Троцки.

1998.- Еден ден откако ОН ги повика југословенската влада и косовските Албанци да стават крај на конфликтот и насилството во Косово, Советот на НАТО го одобри издавањето на Закон за предупредување за ограничени воздушни дејствија и за „фазни воздушни операции“ на Косово.

2000.- Десетгодишното автократско владеење на Слободан Милошевиќ заврши со победата на здружената опозиција на изборите во Србија и СР Југославија. Не сакајќи да го прифатат поразот, тогашната владејачка Социјалистичка партија на Србија и нејзиниот водач Милошевиќ предизвикаа постизборна криза што се закани со граѓанска војна во Србија. Кризата заврши на 5 октомври, по масовните протести низ цела Србија, а нов претседател на СР Југославија стана Воислав Коштуница, лидер на Демократската партија на Србија и претседателски кандидат на ДОС.

2000.- Владимир Монтесинос, шеф на тајната безбедносна служба на претседателот на Перу, Алберто Фуџимори, го напушти Перу среде политичка криза што доведе до нови избори и побара политички азил во Панама.

2001.- Американскиот претседател Georgeорџ В. Буш им нареди на американските финансиски институции да ги замрзнат сметките на 27 групи и поединци осомничени за помагање на терористите.

2003. – Извештајот на ОЛАФ, антикорупциското тело на ЕУ, покажува дека милиони евра се внесени во нерегуларни сметки во работењето на Еуростат.

2004.- Умре француската писателка Франсоаза Саган Кварез Саган.Во 1954 година таа постигна голем успех со својот прв роман „Добар ден на тагата“ (Бонџур Тристесе).

2006.- Умре британскиот композитор Малком (Малком), автор на музика за оскаровскиот филм „Мост на реката Кваи“. Компонирал музика за повеќе од 130 филмови, девет симфонии, седум балети, две опери, мјузикл и повеќе од 20 концерти.

2009.- Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со цел ослободување на светот од нуклеарно оружје. Седницата ја водеше американскиот претседател Барак Обама.

2010 година – Околу два милиони луѓе се раселени од поплави во северна Нигерија, откако тамошните власти беа принудени да отворат устави на две речни брани, преоптоварени со надојдените води.

2013. – Заврши четиридневната операција против сомалиската терористичка организација Ел Шабаб, која го зазеде трговскиот центар во Најроби на 21 септември. Во терористички напад и реакција на кениската војска загинаа 72 лица, 62 се хоспитализирани, а 157 се повредени.

2013 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди западен Пакистан, при што загинаа 376 луѓе, а 550 беа повредени.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден (23 септември)

Објавено пред

на

3 п.н.е. – се родил Цезар Октавијан Август, посвоен син на Јулиј Цезар, првиот римски император. Откако ја победи војската на Маркус Аурелиј и Клеопатра на акции во 31 година п.н.е., тој ја презеде целата моќ и воспостави нова форма на влада – кнежевството и воспостави Пакс Романа – мир низ Римската империја. Неговото владеење се смета за најсветлиот период во историјата на Рим и се нарекува августовско или златно доба.

1687 година – Во борбата со Турците, за време на нападот врз Дувно, бил убиен војскиот војвода Стојан Јанковиќ, воениот офицер на Равни Котар во венецијанската служба. За неговите подвизи во борбите против Турците, венецијанските власти му ја доделија титулата „кавалер“ и му дадоа имот во Котари. Се пееше во народната песна „Ропство на Јанковиќ Стојан“.

1719 – Лихтенштајн стана независно кнежество во рамките на Светото Римско Царство.

1817.- Шпанија и Велика Британија потпишаа договор за забрана на трговијата со робови.

1819.- Роден е францускиот физичар Арман Физо, кој во 1849 година за првпат ја пресмета брзината на светлината без употреба на астрономски пресметки.

1840.- Црногорците убиле 80 турски војници и Мусели Смаил -агу Шенгиќ на Мlетичка, на Дурмитор, кои тргнале да соберат данок. Хрватскиот поет Иван Мажураниќ ја отпеа херојската епопеја „Смртта на насмевката-ага Шенгиќ“ за тој настан.

1846.- Германскиот астроном Јохан Готфрид Гале ја откри планетата Нептун.

1866.- Српскиот принц Михаило Обреновиќ и црногорскиот принц Никола I Петровиќ склучија договор за заедничка борба за ослободување од Турците и обединување на српските земји. Принцот Никола се обврза да се откаже од престолот во корист на принцот Михаило во случај на обединување на двете држави.

1870.- Умре францускиот писател Проспер Мериме. Како голем ерудит, познавач на историјата, археологијата и архитектурата, стана инспектор во Управата за историски споменици во 1834 година, а од 1844 година е член на Француската академија. Неговата новела „Кармен“ го инспирираше францускиот композитор orорж Бизе да ја напише истоимената опера. („Гусле“, „Хроника на времето на Чарлс IX“, „Таманго“, „Ертрур вазна“).

1893.- Во Белград беше пуштена во употреба првата јавна електрана во Србија.

1914 година – Во првиот воздушен напад врз Германија, британското воздухопловство го бомбардираше градот Дизелдорф во Првата светска војна.

1916.- Роден е италијанскиот политичар Алдо Моро, премиер на Италија (1963-68 и 1974-76), водач на Христијанско-демократската партија. Терористичката група „Црвена бригада“ го киднапираше во март 1978 година, а тој беше убиен во мај.

1932 година – Саудиската династија беше припоена кон државата Саудиска Арабија од страна на Најд, Хејаз и неколку други области, приложени од Обединетото Кралство на Арапскиот Полуостров.

1939.- Умре австрискиот психијатар Сигмунд Фројд, основач на психоанализата, особено заслужен за истражување на потсвесната психа и нејзината поврзаност со сексуалниот нагон („Толкување на соништата“, „За психоанализа“, „Психопатологија на секојдневниот живот“).

1956.- Велика Британија и Франција го упатија проблемот со Суецкиот канал до Советот за безбедност на ОН.

1957 година – Грција го отфрли барањето на Букурешт Романија да се приклучи на Балканската алијанса, потпишана од Југославија, Грција и Турција во 1953 година во Анкара и во 1954 година во Блед. Балканската алијанса беше формирана како одговор на воениот притисок на земјите од Источниот блок врз Југославија.

1973.- Хуан Перон по трет пат е избран за претседател на Аргентина. Неговата сопруга Изабела стана потпретседател.

1973.- Умре чилеанскиот писател и дипломат Пабло Неруда (70), еден од најголемите поети на Латинска Америка и шпанскиот јазик, добитник на Нобеловата награда за литература во 1971 година.).

1987.- Во Белград се одржа 8 -та седница на Централниот комитет на Сојузот на комунистите на Србија, на која беше постигнат пресвртница во идеологијата и политиката на српските комунисти. Во конфликтот меѓу двете фракции, тврдата струја на тогашниот претседател на Централниот комитет на Спортската конфедерација на Србија, Слободан Милошевиќ, ја победи умерената политика на претседателот на Претседателството на Србија, Иван Стамболиќ. Милошевиќ потоа изврши чистки во партијата и медиумите и ја обезбеди основата за неговата националистичка политика.

1991 – Ерменија прогласи независност од СССР.

1997.- На мировните преговори во Северна Ирска, протестантските синдикалци разговараа директно со водачите на Шин Фејн, политичкото крило на Ирската републиканска армија, за прв пат по 75 години.

1998.- Резолуцијата 1199 на Советот за безбедност на ОН бара прекин на огнот меѓу српските безбедносни сили и косовските Албанци, мерки за спречување на хуманитарна катастрофа и продолжување на преговорите за ставање крај на кризата во Косово. Најавени се дополнителни активности и дополнителни мерки доколку резолуцијата не се почитува.

2001.- Левичарската партија, која потекнува од поранешниот полски комунистички режим, освои мнозинство на парламентарните избори во Полска.

2004.- Тропскиот ураган Гин, кој го погоди Хаити, однесе 1.147 животи, а околу 1.250 исчезнаа.

2008.- Почина Соња Савиќ (47), филмска и ТВ актерка препознатлива по нејзиниот рапав глас и слика на урбана девојка. Има постигнато значајни улоги во филмовите „isивотот е прекрасен“, „Likeивеење како нормален свет“, „Шеќерна вода“, „Балкански шпион“, „Странец против странец“, „Како не успеа рокенролот“, „Ние не сме Ангели “..

2010.- Во Шпанија е пронајдена непозната слика од 16 век на фламанскиот мајстор Питер Бругел. Сликата „Виното на Свети Мартин“, изработена во техника на темпера на платно, датира од периодот помеѓу 1565 и 1568 година. На неа е прикажана група од стотици луѓе кои се туркаат околу буре за да го пробаат првото вино на Денот на Свети Мартин.

2011.- Претставници на повеќе од 100 земји апелираа до сите членки на ОН да ја ратификуваат Повелбата за забрана на нуклеарни тестови, 15 години откако беше презентирана. За да стапи во сила, потребно е Повелбата да биде ратификувана од уште 44 држави потписнички за кои се верува дека имаат нуклеарна технологија, вклучувајќи ги САД, Кина, Северна Кореја, Египет, Индија, Индонезија, Иран, Израел и Пакистан На

2016 година – 148 тела беа извлечени од Средоземното Море, откако брод со околу 600 мигранти се преврте крај брегот на Египет. Несреќата ја преживеаја 150 луѓе.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден (22 септември)

Објавено пред

на

1241 година – Убиен Стурлсон Снори, најважниот писател на древната исландска литература, автор на „Снора Еда“ која содржи легенди од древната северна митологија и „Orbis terrarum“, сага за норвешките митски почетоци. Се верува дека атентатот го нарачал норвешкиот крал Хаакон VI од политички причини.

1499 година – Мирот во Базел ја заврши Швабската војна помеѓу Швајцарската лига и германскиот крал Максимилијан Први, а Швајцарија добива независност.

1735 – Роберт Волпол стана првиот британски премиер што се пресели во резиденција на Даунинг стрит 10 во Лондон.

1789.- Руско -австриските сили под команда на рускиот воен водач Александар Суворов им нанесоа тежок пораз на Турците во битката кај Римник.

1791 – Роден е англискиот физичар и хемичар Мајкл Фарадеј, кој го откри законот за електромагнетна индукција во 1831 година и двата основни закони за електролиза во 1833 година.

1792 – Еден ден по соборувањето на монархијата, Франција е прогласена за република и стапува во сила нов календар, за што е потребно есенската рамноденица да започне со пресметување на новата ера – 23 септември 1792 година.

1862 – Ото фон Бизмарк стана канцелар на Прусија. Под мотото „крв и железо“, тој обедини 25 германски држави во Германската империја, основана во 1871 година со Вилхелм Хоенцолерн како император.

1862 година – Американскиот претседател Абрахам Линколн издаде декрет со кој се бара сите американски робови да станат слободни граѓани на 1 јануари 1863 година.

1882.- Умре српската сликарка Катарина Ивановиќ, првата жена членка на српското академско друштво. Сликала портрети, композиции од историски жанрови и многу успешни мртви природа. Некои од нејзините слики се меѓу најдобрите во српскиот класицизам, како што се „Портрет на принцезата Персида Караѓорѓевиќ“, „Автопортрет“, „Кошеви со грозје“.

1885.- Роден е американскиот филмски режисер и актер со австриско потекло Ерих фон Строхајм, еден од најголемите режисери на неми филмови („Кралицата Кели“, „Големата илузија“, „Исчезнати од Свети Агил“, „Самрак булевар“).

1918.- Роден е мексиканскиот виолинист Хенрик Серинг, еден од најголемите мајстори за виолина во 20 век. Тој емигрирал кога нацистичка Германија ја нападнала Полска во 1939 година, и до 1945 година бил офицер за врска за полската бегалска влада во Лондон и преведувач на премиерот, генерал Владислав Сикорски. Од 1945 година е професор на Факултетот за музичка уметност во Мексико.

1923.- Во jубlана се одржа собрание на феминистички друштва на Кралството Југославија, на кое е основан Феминистичкиот сојуз (подоцна Алијансата на женските движења на Југославија).

1934.- Во експлозија во рудникот Гресфорд во Велс загинаа повеќе од 260 рудари.

1940 година – Јапонските трупи влегоа во Француска Индокина во Втората светска војна.

1949.- Владите на Соединетите држави, Велика Британија и Канада објавија дека СССР ја изврши првата експлозија на атомска бомба на 29 август 1949 година.

1955.- Во Велика Британија започна да работи комерцијалната телевизија. Првата платена реклама беше реклама за паста за заби.

1960.- Со претседателот Модиб Кејт беше прогласена независност на африканската држава Мали (поранешен француски Судан).

1974.- Ураганот уби околу 5.000 луѓе во централноамериканската држава Хондурас.

1980-Ирачките копнени сили влегоа во Иран со намера да ја преземат контролата врз Шат ал Араб, претворајќи го ирачко-иранскиот конфликт во вистинска војна во следните осум години.

1985.- Францускиот премиер Лоран Фабиус призна дека француските тајни агенти потонале брод на Гринпис, Воинот на виножито, во Нов Зеланд, по владини наредби. Гринпис водеше кампања против француските нуклеарни тестови.

1989.- Умре американскиот пејач Ирвин Берлин (Ирвинг), автор на повеќе од 1.000 хитови. Неговата песна „Бели Божиќ“ од филмот „Холидеј ин“ (1942) с still уште е една од бестселерите на американскиот музички пазар.

1992.- Соединетите држави побараа од Генералниот секретар на ОН да формира комисија за истрага на воените злосторства во Југославија. Во приложениот извештај, водачите на Србија и Југословенската народна армија, како и српските вооружени сили во Хрватска и БиХ, се обвинети за сериозни злосторства извршени за време на 15 -месечната војна во поранешна Југославија.

1993.- Среде една од највисоките стапки на инфлација во светот, СР Југославија донесе закон за апоен на национална валута, според кој на 1 октомври милион динари вредеше еден динар.

1998.- Продолжија борбите за српската Чичевица меѓу српските безбедносни сили и косовските Албанци, а српскиот министер за правда Драгоjуб Јанковиќ рече дека 178 косовски Албанци се обвинети за тероризам, 927 се под истрага, а 538 се во притвор.

2001.- Умре Исак Стерн, еден од најголемите виолинисти на дваесеттиот век. Познат е и по тоа што го спаси Карнеги Хол од пропаст во 1960 -тите.

2001.- Санкциите на САД за Индија и Пакистан беа укинати во 1998 година, кога двете земји спроведоа нуклеарни тестови.

2007.- Марсел Марсо, француски изведувач на пантомима, стана познат по својот лик како Бип кловн, со бело лице, во џемпер и капа.

2010.- Американскиот пејач Еди Фишер, популарен музичар од 50 -тите години на минатиот век, почина по песните „Мисли на тебе“, „Во секое време“ и „О, мој Па -па“.

2013. – На германските федерални парламентарни избори за 18 -то свикување на Бундестагот, Христијанско -демократската унија на премиерката Ангела Меркел освои најмногу гласови, што го освои третиот последователен мандат за составот на владата.

2014.- Околу 100.000 Курди од Сирија побегнаа во Турција за неколку дена пред армијата на екстремистичката организација „Исламска држава“, објави Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР).

2016 година – Интернет групата Јаху призна дека на крајот на 2014 година биле хакирани околу 500 милиони корисници, дека хакери украле лични податоци – имиња, презимиња, е -пошта, лозинки, телефонски броеви и не ги допирале броевите на банкарските сметки.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 14 часа

На денешен ден (24 септември)

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење...

ХороскопПред 17 часа

Хороскоп за денес -[ 24 септември ]- петок

ОВЕН Оваа недела ќе се случи емоционален климакс со влегувањето на месечината во вашиот знак, време е да се посветите...

МакедонијаПред 22 часа

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот...

МагазинПред 1 ден

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн...

СпортПред 1 ден

Женска репрезентација на Македонија до 17: На турнир во Естонија

Женската репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што...

ГејмингПред 1 ден

Nvidia објавува драјвери за Windows 11 со поддршка за DLSS за повеќе од 28 игри

Nvidia објавува нова програма која додава поддршка за DLSS (Deep Learning Super Sampling) за 28 игри, а сега е сертифицирана...

СветПред 1 ден

Соединетите држави одобрија трета доза Pfizer-Biontek за стари лица и лица во ризик

Соединетите Американски Држави (САД) ја одобрија третата доза на вакцина Pfizer-Biontek против коронавирус за лица постари од 65 години и...

СветПред 1 ден

Вакцинација против корона наскоро и за бебињата: Директор на Модерна за борба против пандемијата на корона вирусот

Во моментов тестираме вакцини кои се адаптирани за делта сојот во клинички испитувања. Тие ќе ја формираат основата на зајакнувачки...

СкопјеПред 1 ден

Поради зафати во електродистрибутивната мрежа следните скопски локации денеска ќе останат без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес на ден 23.09.2021 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 2 дена

Спировски: Тимот го победува најтешкиот и најсилниот противник. Верувам дека сме на правиот пат.

Македонскиот репрезентативен фудбал по завршувањето на Европското првенство 2020. отвора нова страница во својата историја. Под водство на новиот селектор...

НАЈЧИТАНИ