Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 11 јануари

Avatar

Објавено пред

на

347 година – Роден е византискиот император Флавиј Теодосиј Први, наречен Теодосиј Велики, последниот владетел на обединетата Римска империја (379-395). Сакајќи да воспостави најсилно можно државно единство, тој го прогласи христијанството за државна религија и ги забрани паганските култови. По неговата смрт, неговите синови ја презедоа власта, на запад од Хонориј и на исток од Аркадија.

1503 година – Роден е италијанскиот сликар и гравурач на бакар iroироламо Франческо Марија Мацола, позната како Пармиџианино, најважниот претставник на маниризмот во Горна Италија. Тој откри нови можности во техниката на гравирање. Тој е познат како портретист и сликар на фрески во Парма, Рим и Болоња.

1569 година – За прв пат се одржа лотарија во катедралата Свети Павле во Лондон под покровителство на кралицата Елизабета Прва во Англија. Приходите беа искористени за обнова на утврдувањата, пристаништата и други јавни работи.

1735 година – почина црногорскиот бискуп Данило Први Петровиќ, основач на династијата Петровиќ, кој подоцна стана световен владетел. Го освоил српскиот патријарх Арсенија Чарнојевиќ во 1696 година во Сежуј. На покана на Русија, тој влегол во војна против Турција во 1711 година, а во 1718 година учествувал во венецијанско-австриската војна против Турците. Тој ги зајакна односите со Русија со посета на цар Петар Велики во 1715 година и значително го подигна угледот на Црна Гора. По неговата смрт го наследи неговиот внук Сава Петровиќ. Ликот на епископот Данило во акцијата против Потуриците го пееше jegегош во „Горски венац“.

1811 година – Собранието на сите народни старешини во Србија ги формираше првите повереници (министерства) за време на Првото српско востание. Министерот за образование стана најучениот Србин од тоа време, ректорот на Големата школа во Белград, Доситеј Обрадовиќ.

1843 година – Во времето на најголемиот подем на илирската ренесанса, австрискиот император Фердинанд Први забрани употреба на илирското име, особено во „весници и јавни списи“.

1886 година – Во Newујорк започна првиот светски шаховски натпревар помеѓу Вилхелм Штајниц и Јоханес Цукерторт, совладувајќи го Штајниц со 10: 5 со пет нерешени средби. Тој ја одбрани титулата во 1889 и 1892 година на натпреварите против Михаил Чигорин, но беше поразен од Емануел Ласкер во 1894 година. Тој го напишал „Учебникот за модерен шах“, кој се смета за основа на модерната шаховска стратегија.

1919 година – Романија ја припои Трансилванија, која беше дел од Австро-унгарската монархија сè до нејзиното распаѓање во 1918 година. Мир во Тријанон во 1920 година. Трансилванија е официјално отстапена на Романија.

1922 година – Првиот пациент излечен од инсулин од дијабетес е 14-годишниот Канаѓанец Леонард Томпсон.

1928 година – Умре англискиот писател Томас Харди. Тој се сметаше за најдобриот англиски писател во своето време, наречен „последниот голем Викторијанец“, но поради слободниот став за loveубовта и бракот влезе во судир со социјалните конвенции („Под зелено дрво“, „Далеку од нескротливата толпа“, „Враќањето на домородците“). „Теса на Д’Арбервил“, „Непознат јуда“).

1942 година – Куала Лумпур е фатена од Јапонците во Втората светска војна.

1946 година – Основачкото собрание на Тирана ја прогласи Народна Република Албанија.

1962 година – Повеќе од 3.000 луѓе загинаа од лавина во перуанските Анди над селото Хуаскаран.

1966.- Умре швајцарскиот скулптор и сликар со италијанско потекло Алберто iaакомети, чие обемно, разновидно и посебно дело е израз на скоро сите доминантни струи на уметноста од 20 век. Од 1931 година работи на надреалистички просторни конструкции и екстремно издолжени бронзени човечки фигури („Автомобил“, „Проект за еден квадрат“, „Седум фигури и една глава“).

1970 – Нигериската армија го задуши бунтот на сецесионистите во провинцијата Бјафра по 32 месеци борба во граѓанска војна во која загинаа 1,5 милиони луѓе Бунтовничкиот водач, генерал Чуквамеека Одумегву Ојукуву, ја напушти земјата следниот ден по падот на Овери, главниот град на Бјафра.

1989 година – се одржа масовен собир на граѓани пред Парламентот на Црна Гора, на кој беше побарано смена на државниот и партискиот врв. Под голем дводневен притисок од демонстрантите, тоа раководство поднесе оставка, а група млади комунисти, предводени од Момир Булатовиќ и Мило Đукановиќ, влегоа на политичката сцена во Црна Гора.

2000 година – Алжирскиот претседател Абделазиз Бутефлика издаде општа амнестија за припадниците на Исламската армија за спас и бара распуштање на нивната организација.

2001 година – Бурундиската влада и бунтовничката група Хуту, едно од двете етнички малцинства, се согласија да ги повлечат своите трупи од Демократска Република Конго.

2003 година – Индиската влада и движењето Нага, едно од најстарите сепаратистички движења во Азија, се согласија петгодишниот прекин на огнот да биде траен.

2008 година – Умре Сер Едмунд Хилари од Нов Зеланд, првиот човек кој го освои врвот на светот Монт Еверест и стана легенда како еден од најголемите авантуристи на 20 век.

2010 година – Умре Ерик Ромер (Jeanан-Мари Морис Шерер), француски режисер, сценарист и филмски критичар, основач на францускиот „нов бран“, уредник на „Филмски томови“. Работел на повеќе од 50 филмови, од кои режирал 24, од кои најпознати се „Една ноќ кај Мис Мод“ и „Ле гену де Клер“.

2014 година – Почина поранешниот израелски премиер и генерал Ариел Шарон, кој беше во кома од јануари 2006 година кога доживеа мозочен удар. Шарон ќе остане запаметен по повлекувањето на израелската армија и евакуацијата на еврејските доселеници од Појасот Газа летото 2005 година, што беше шокантна трансформација за водачот кој долго време се залагаше за решавање на окупираните територии.

2015 година – Кандидатката за ХДЗ, Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вториот круг на шестите претседателски избори во Хрватска, со што стана првата жена претседател на Република Хрватска.

На денешен ден

На денешен ден – 3 март

Avatar

Објавено пред

на

1703 година – Умре англискиот научник и пронаоѓач Роберт Хук, кој усоврши барометар, телескоп и микроскоп и прв ја откри клеточната структура на растенијата. Тој го утврди основниот закон на теоријата на еластичност („законот на Хук“). 1707 година – Умре императорот Аурангзеб, најмладиот син на царот Јехан (Јахан), последниот голем владетел на Индија во Могал. За време на неговото владеење од 1658 година, Мугалската империја беше територијално проширена, но внатрешно ослабена од прогонството на хиндуизмот и фанатичкото ширење на исламот.

1808 година – Француските трупи под водство на маршалот Јоаким Мурат го освоија Мадрид.

1847 година – Роден е Александар Греам Бел, американски физичар со шкотско потекло, пронаоѓач на електричниот телефон во 1875 година. Студирал механика за говор и во 1872 година основал училиште за глувонеми наставници во Бостон.

1861 година – Манифестот на царот Александар Втори го укинува кметството во Русија. Повеќе од 47 милиони кмети беа ослободени од феудалните односи и добија право на трговија, да се занимаваат со занаети и сите деловни активности во економијата.

1875 година – Операта Кармен на Бизе е изведена за прв пат во Париската опера.

1878 година – Потпишан мировниот договор во Сан Стефано меѓу Русија и Турција, со кој Русија се обидува да го реши „источното прашање“ во нејзина корист и со обезбедување на Голема Бугарија, во која беа вклучени некои области на источна Србија, се обезбедува надмоќ на Балканот. Поради жестокото противење на европските сили, Србија и Грција, Санстефанскиот договор беше ревидиран на Берлинскиот конгрес во јуни истата година.

1886 година – По српскиот пораз кај Сливница, Србија и Бугарија го склучија Букурешкиот мир. Тримесечната војна што ја започна кралот Милан Обреновиќ поради припојувањето на источна Румелија кон Бугарија, значително ја ослабна позицијата на кралот во земјата.

1918 година – Во Брест-Литовск беше потпишан мировен договор меѓу Советска Русија и Германија и нејзините сојузници во Првата светска војна. Поради внатрешна нестабилност и недостаток на поддршка од силите на Антантата, советската влада беше принудена да направи големи територијални отстапки и да се согласи да и плаќа воена репарација на Германија.

1924 година – Националното собрание на Анкара го укина муслиманскиот калифат и ги протера калифот и неговото семејство од земјата како дел од реформите за модернизација на земјата на претседателот Кемал Ататурк.

1924 година – Кралството Италија ја присоедини Слободната држава Риека.

1944 година – Воени авиони на САД се појавија над Берлин за прв пат во Втората светска војна.

1974 година – Во најголемата несреќа на цивилното воздухопловство во историјата загинаа сите 346 лица во турски патнички авион ДЦ-10, кој се урна во близина на Париз.

1980 година – Лидерот на ЗАПУ, Роберт Мугабе, победи на првите слободни избори во Родезија (Зимбабве) со огромно мнозинство, а потоа ја формираше првата мнозинска црна влада.

1988 година – Умре полскиот виолинист Хенрик Шеринг, еден од најголемите мајстори за виолина во 20 век. Тој се наметна меѓу врвните виртуози на почетокот на својата кариера (1933) и со широк репертоар од барок до современа музика, организираше концерти низ целиот свет. Гостуваше и на Летниот фестивал во Дубровник.

1991 година – Мнозинството Летонци и Естонци гласаа за независност од Советскиот сојуз.

1996 година – Конзервативната народна партија на Хозе Марија Азнар победи на парламентарните избори во Шпанија, со што заврши 13-годишното владеење на социјалистичкиот премиер Фелипе Гонзалес.

1996 година – Умре француската писателка Маргерита Дурас, автор на неколку романи, од кои најпознати се „Модерато Кантабиле“, „Бесрамот“, „Морнарот од Гибралтар“. Таа го напиша и сценариото за филмот „Хирошима, Loveубов моја“.

1996 година – Експлозија на бомба во близина на центарот на Ерусалим уби 19 лица, вклучително и бомбаш-самоубиец.

1996 година – Југословенските власти ги уапсија Радослав Кременовиќ и Дражен Ердемовиќ, осомничени од Хашкиот трибунал за воени злосторства извршени во Сребреница во јули 1995 година и ги предадоа на Трибуналот. Кременовиќ по истрагата беше ослободен, бидејќи судот не ја докажа неговата вина, а Ердемовиќ, првиот обвинет што ја призна вината, беше осуден на пет години затвор.

1997 година – Најмалку 125 лица загинаа, а повеќе од 450 се повредени кога патнички воз во пакистанската провинција Пенџаб излета од шините со полна брзина.

2000 година – Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во Хаг го осуди генералот Тихомир Блашкиќ, воен командант на силите на босанските Хрвати, на 45 години затвор за злосторства извршени од хрватските сили против муслиманите во централна Босна во 1992-94 година. Апелацискиот совет ја намали казната на Блашкиќ на девет години затвор.

2002 година – Швајцарските граѓани гласаа на референдум за да станат член на Обединетите нации.

2004 година – Србија доби малцинска влада предводена од премиерот Воислав Коштуница, водач на Демократската партија на Србија (ДСС). Владата беше избрана со поддршка на Социјалистичката партија на Србија (СПС).

2004 година – Во Франција, законот забранува носење муслимански превези во јавните училишта.

2005 година – Авантуристот Стив Фосет е првата личност во светот што лета низ целиот свет без прекини. Неговиот авион слета во Канзас (САД) по скоро три дена поминати во воздух.

2008 година – Умре еден од најголемите италијански и светски тенори на 20 век, useузепе ди Стефано, кој настапи во најголемите светски оперски куќи, вклучувајќи ги Скала во Милано, Метрополитен во Newујорк и Виенска и Берлинска опера. Запаметен е и по дуетите со познатата грчка оперска дива Марија Калас.

2009 година – Одлуката на Окружниот суд во Белград ја рехабилитираше една од најголемите српски актерки, ivanиван-kaанка Стокиќ, која беше обвинета за време на нејзиниот живот за културолошка и уметничка соработка со окупаторот за време на Втората светска војна.

2010 година – почина писателот и сликар Момо Капор („Фолиранти“, „Провинцијалац“, „Уна“, „Белешка жедна Ана“ …).

2012 година – Приврзаниците на врховниот верски водач ајатолахот Али Хамнеи освоија над 75 проценти од гласовите на парламентарните избори во Иран и убедливо ги поразија силите на претседателот Ахмадинеџад. Државните медиуми објавија дека повеќе од 67 проценти од 48 милиони Иранци со право на глас излегле на гласање.

2016 година – За време на двегодишната граѓанска војна во Јужен Судан, загинаа околу 50.000 луѓе, додека 2,2 милиони ги напуштија своите домови поради конфликтот и гладот ​​во таа земја, според извори на ООН.

2017 година – Во извештајот на американскиот Стејт департмент за состојбата со човековите права во светот за 2016 година се наведува пад на слободата на говорот и здружувањето низ целиот свет и тешката работа на опозициските групи и активистите за човекови права.

2019 година – На општите избори во Естонија, опозициската Партија за реформи го постигна најдобриот резултат, но новата коалициска влада беше формирана два месеци подоцна од Партијата на центарот (социјал-либералите), Домовина (конзервативците) и ЕКРЕ (десни популисти и националисти ) Во изборната кампања обете партии ветија дека нема да соработуваат со ЕКРЕ.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 2 март

Avatar

Објавено пред

на

1824 година – Роден е чешки композитор, диригент и пијанист Бедрих Сметана (Бедрич), чие дело е успешна синтеза на фолклорот и уметнички рафиниран музички израз. Тој е основач на чешкиот национален израз во музиката и основач на чешката опера („Мојата татковина“, „Продадена невеста“, „Далибор“).

1855 година – Умре рускиот цар Николај Први. Неговото автократско и милитаристичко владеење од 1825 година заврши со пораз во Кримската војна (1853-56), со што Русија се лиши од правото да чува флота во Црното Море и да гради тврдини на нејзините брегови. Дел на Бесарабија и протекторат над кнежевствата Дунав.

1917 година – царот Николај Втори абдицирал за време на февруарската револуција во Русија и била формирана привремената влада на Георгиј Лвов. Царот и неговото семејство биле интернирани најпрво во Царско Село, а откако Англија му одбила азил, во Тоболск. Кога избувнала Октомвриската револуција, кралското семејство било преместено во Екатеринбург, каде што било погубено во 1918 година.

1919 година – Во Москва се одржа основачки конгрес на Комунистичката интернационала (Коминтерн), на кој присуствуваа 52 делегати од 30 земји. Коминтерната одигра значајна улога во одбраната на СССР, првата социјалистичка земја и обезбеди идеолошка, политичка и материјална помош на многу партии и движења, за потоа да се претвори во централистичка организација во времето на Сталин, чии членови беа должни да ја следат линијата на Сталин .

1921 година – Поранешниот црногорски крал Николај Први умре во Франција. За време на неговото владеење од 1860 година, Црна Гора водеше ослободителни војни против Турција и се здоби со меѓународно признавање и значително ја прошири својата територија (Берлински конгрес 1878 година). Во ноември 1918 година, Големото национално собрание во Подгорица го симна од власт и го прогласи неговиот прием во Кралството Србија. Посмртните останки на кралот Никола и кралицата Милена беа пренесени во земјата во октомври 1989 година и погребани во Цетиње.

1931 година – Роден е рускиот политичар Михаил Сергеевич Горбачов, последниот претседател на СССР, кој по преземањето на власта во 1985 година го започна процесот на либерални реформи наречени „Гласност“ и „Перестројка“. Тој го заврши периодот на „Студената војна“ со Западот и придонесе за распад на социјалистичкиот систем во Источна Европа.

1943 година – Во Бисмарк Море започна битка во Втората светска војна во која сојузничките авиони потопија 12 јапонски воени бродови, спречувајќи ги да доставуваат засилувања до Нова Гвинеја. За време на битката загинаа 4.000 Јапонци.

1949 година – Американскиот капетан Jamesејмс Галагер слета авион во Форт Ворт, Тексас, завршувајќи го првиот лет околу Земјата без да слета. Тој летал 37.742 километри за 94 часа и една минута со авион „Б-50“.

1956 година – Франција ја призна независноста на Мароко.

1962 година – беше извршен воен удар во Бурма под водство на Вин. Воениот режим заврши на истиот ден во 1974 година, кога стапи на сила новиот устав, прогласувајќи ја Бурма за социјалистичка република со Не Вин за претседател.

1988 година – Претседателот на Сојузот на комунистите на Србија, Слободан Милошевиќ, во говорот пред Србите од Косово пред СФР Југославија, објави апсење на албански функционери на Косово.

1994 година – Во Вашингтон, бошњачкиот премиер Харис Силајџиќ, претставникот на босанските Хрвати, Крешимир Зубак и хрватскиот министер за надворешни работи Мате Граниќ, потпишаа прелиминарен договор за спојување на хрватските и муслиманските територии во Босна во федерација од седум етнички кантони.

1996 година – 13-годишното лабуристичко правило во Австралија заврши со тежок изборен пораз за Лабуристичката партија на австралискиот премиер Пол Китинг.

1998 година – Титаник е првиот филм во светот кој остварил приход од 1 милијарда долари.

2000 година – Британските власти му дозволија на поранешниот чилеански диктатор Августо Пиноче да го напушти Лондон за Чиле, одбивајќи го барањето на Шпанија за негова екстрадиција.

2003 година – Францускиот претседател Жак Ширак во официјална посета на Алжир. Тоа е прва посета на високо ниво откако Алжир се стекна со независност од Франција во 1962 година, по осумгодишна војна.

2004 година – Во два самоубиствени напади врз шиитски светилишта во Ирак загинаа 143 лица.

2006 година – Република Српска доби нова влада предводена од премиерот Милорад Додик.

2008 година – Дмитриј Медведев убедливо победи на претседателските избори и стана трет претседател на Русија од распадот на Советскиот Сојуз.

2018 година – Во нападите на Француската амбасада и Генералштабот на армијата на Буркина Фасо во главниот град Уагадугу убиени 30 лица; 49 лица загинаа во судирите меѓу Ленду и Хема во североисточната Демократска Република Конго.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 28 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1525 година – Шпанскиот освојувач Хернан Кортез го погуби последниот ацтечки император, Куахтемок.

1825 година – Потпишан е договор меѓу Русија и Велика Британија, со кој се дефинира границата помеѓу Алјаска и Канада, територии што тогаш биле во сопственост на Русите и Британците.

1832 година – Националната библиотека на Србија е основана во Белград како составен дел на Државната печатница. Библиотеката тогаш беше под Министерството за образование, а од 1871 година е независна институција. Одлуката за основање ја донесе принцот Милош Обреновиќ.

1844 година – За време на скринингот на новата фрегата Принстон, подготвена од американската морнарица на реката Потомак, еден од топовите експлодира на бродот, при што загинаа државниот секретар, секретарот на морнарицата и уште неколку други американски владини претставници.

1862 година – Во Србија е донесен првиот закон за застапување.

1869 година – Умре францускиот писател и дипломат Алфонс де Ламартин, еден од најголемите текстописци на романтизмот. Првата книга „Поетски медитации“ (1820) му донесе слава, а потоа и неговата најважна збирка „Поетска и верска хармонија“ со познатата „Химна на ноќта“ во превод на jegегош. Во прозниот дел „Патот кон исток“, тој со симпатии ги опиша Србија и нејзината борба за слобода.

1916 година – Заврши трансферот на мнозинството од српската армија од околу 140 000 војници од окупирана Србија во Првата светска војна на островот Крф. Опоравена во следните месеци, реорганизираната и вооружена српска армија се врати да војува на солунскиот фронт летото истата година. За време на повлекувањето низ Албанија во декември 1915 година, повеќе од 200.000 војници и цивили починаа од глад, истоштеност и зима.

1922 година – Велика Британија официјално го прогласи Египет за независен, но ја задржува контролата врз Суецкиот канал и одбраната на земјата.

1931 година – Освалд Мозли, член на Долниот дом, ја основа Новата партија, која една година подоцна станува Британска фашистичка унија.

1933 година – Еден ден по палењето на Рајхстагот, Хитлер го убедува германскиот претседател Пол фон Хинденбург да го потпише Законот за одбрана на народите и државите, со кој се укинуваат личните слободи, слободата на говорот и печатот и правото на собирање. Во следните неколку дена беа уапсени повеќе од четири илјади комунисти.

1941 година – Поранешниот шпански крал Алфонсо XIII почина во егзил. Одбивајќи да абдицира во 1931 година, кога републиканците победија на изборите во Шпанија, кралот беше принуден да ја напушти земјата.

1948 година – Последните британски трупи ја напуштија Индија. Во 1947 година, лабуристичката влада го укина британското владеење со Индија.

1953 година – Во Анкара, Југославија, Грција и Турција потпишаа договор за политичка, економска и воена соработка, познат како Балкански сојуз.

1974 година – САД и Египет ги продолжија дипломатските односи по пауза од седум години.

1975 година – Голема подземна железничка несреќа во Велика Британија уби 42 патници кога воз со полна брзина удри во оградата на лондонската станица Турб Мооргет

1986 година – Шведскиот премиер и лидер на Социјалдемократската партија, Олоф Палме, беше убиен во центарот на Стокхолм. Еден од најпопуларните европски политичари во тоа време, тој беше убиен на улица додека се враќаше дома од кино со сопругата.

1991 година – Заврши 42-дневната заливска војна со Соединетите држави и нивните сојузници против Ирак. Ирачките сили беа принудени да го напуштат Кувајт, кој го окупираа на 1 август 1990 година.

1991 година – Српскиот национален совет и Извршниот совет на ДЗР Краина одлучија да го одделат ДЗР Краина од Република Хрватска и да останат во Југославија.

1993 година – Американските воени транспортери го исфрлија првиот товар со хуманитарна помош во храна и лекови над источна Босна, започнувајќи ја „Операцијата Падобран“ во зафатена од војна Босна и Херцеговина.

1994 година – Во зоната на забранети летови над Босна и Херцеговина западно од Бања Лука, два американски авиони Ф-16 урнаа четири српски авиони Галеб.

1997 година – Земјотрес во Иран уништи повеќе од 20 села, убивајќи околу 1.000 луѓе.

1998 година – По убиството на четворица српски полицајци кај Глоговац и Србица, во областа Дреница на Косово избувнаа судири меѓу српските безбедносни сили и косовските Албанци, припадници на нелегалната Ослободителна војска на Косово.

2004 година – Самит на африкански лидери се согласи да формира африканска мултинационална сила, способна да интервенира низ Африка за да стави крај на граѓанските војни и да спречи геноцид.

2008 година – Министерството за правда на Србија испрати барање до Руската Федерација за екстрадиција на Марко Милошевиќ и Мирјана Марковиќ, син и сопруга на Слободан Милошевиќ. Против нив се започнати неколку истраги во Србија, вклучувајќи обвиненија за шверц на тутун.

2009. година – Почина норвешкиот архитект Свере Фен, познат по комбинирање на модерни форми и скандинавска традиција, на 85-годишна возраст. Во 1997 година ја доби наградата Прикер за своето дело, едно од најзначајните признанија во областа на архитектурата.

2011 година – почина француската актерка Ана iraирардо, која се прослави со улогите во филмови на познати режисери како Лучино Висконти (Роко и неговите браќа), Клод Лелуш, Марко Ферери и Андреа Кајато. Добитник е на повеќе награди за француски филм, меѓу кои и три Цезари.

2011 година – Американската актерка Janeејн Расел, секс симбол во средината на минатиот век, почина на 90-годишна возраст. Таа имаше забележителни улоги во западниот „Одметник“ и култниот филм на Хауард Хоукс, „Мажите претпочитаат русокоси“.

2012 година – Нов протокол за Конвенцијата за правата на детето го потпишаа 20 земји, вклучително и Србија. Документот ги зајакнува протоколите за заштита на децата, забранува продажба и проституција на деца, детска порнографија, како и вклучување на деца во вооружени конфликти.

2016 година – Во две експлозии предизвикани од бомбаши самоубијци на пазар во Багдад (Ирак) загинаа 33 лица.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 8 часа

Денес најавени прекини на електрична енергија во делови од град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 03.03.2021 година – среда, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 8 часа

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден – 3 март

1703 година – Умре англискиот научник и пронаоѓач Роберт Хук, кој усоврши барометар, телескоп и микроскоп и прв ја откри...

ХороскопПред 11 часа

Дневен Хороскоп (3 март) среда

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

СпортПред 13 часа

ФФМ: Дисквалификувана екипата на Вардар Форино од натпреварувањето во Втора МФЛ – Запад

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија според член 82.  од Правилникот за натпреварување на ФФМ донесе одлука за...

МакедонијаПред 18 часа

Нови 726 случаи на Ковид-19, починале 7 лица од кои 2 се од Кичево

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 367 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 19 часа

Следува промена на времето и пад на утринските температури, за време на викендот дожд на секаде во државата, детали..

До четврток времето во нашата држава ќе се задржи претежно сончево и топло преку ден со максимални дневни температури кој...

СветПред 21 час

Мерките за затворање во Германија се во сила до 28 март?

Германија планира да ги продолжи мерките за затворање воведени како резултат на вирусот корона до 28 март, објави германскиот магазин...

СветПред 21 час

Израел отвора ресторани, но само за вакцинираните

Израелската влада го одобри отворањето сали за настани и ресторани следната недела како дел од укинувањето на третите ограничувања воведени...

МагазинПред 21 час

Непознат телефон на Realme се појави на 3D рендери

Иако Realme GT во моментов е во центарот на вниманието, кинеската компанија Realme има и други телефони во подготовка. Еден...

НАЈЧИТАНИ