Следете не

На денешен ден

На денешен ден: 13 ноември

Објавено пред

на

1868.- Умре италијанскиот композитор Џоакино Антонио Росини (Џоакино, Росини), автор на 39 опери, од кои најпознати се „Севилскиот бербер“, „Вилијам Тел“, „Отело“.

1871.- Роден е Владислав Рибникар, основач, прв директор и главен уредник на „Политика“ (1904). Тој е еден од основачите на ТАНЈУГ и прв директор на таа агенција (1943). Бил министер за образование на ФНРЈ во 1945 година и претседател на Комитетот за култура и уметност во 1946 година.

1912.- Роден е Ежен Јонеско, француски писател со романско потекло, кој се спротивстави на класичниот театар со својата антидрама, отфрлајќи ги сите дејствија, каузални и традиционални шеми на класичната драма („Ќелава пејачка“, „Лекција“, „Столови“, „ Носорог”). “,” Магбет “).

1941.- Британскиот носач на авиони „Ark Royal“ бил погоден од германско торпедо во близина на Гибралтар во Втората светска војна и потонал следниот ден.

1942.- Во близина на Гвадалканал во Тихиот Океан започна решавачката поморска битка меѓу јапонските и американските трупи. Во тридневните битки двете страни претрпеа големи загуби во бродовите, но Американците постигнаа стратешки успех.

1944.- Партизанските единици на ЈНА го ослободија Скопје во Втората светска војна.

1945.- Францускиот генерал Шарл де Гол е избран со гласовите на сите 555 пратеници за премиер, по што формирал коалициски кабинет во кој имало пет комунисти.

1965.- Умре српскиот археолог Владимир Петковиќ, професор на Универзитетот во Белград, директор на Народниот музеј во Белград и член на Српската академија на науките и уметностите, експерт за српската средновековна уметност. Ги надгледувал ископувањата на Стоби и градот на царицата.

1970.- Воен удар го собори Хафез ал Асад.

1974.- Умре италијанскиот филмски режисер и актер Виторио де Сика, еден од креаторите на неореализмот „Крадци на велосипеди“, „Станица Термини“, „Ќоќара“, „Градината на Финци Контини“.

1975.- Светската здравствена организација објави дека за прв пат во историјата малите сипаници се искоренети во Азија.

1980.- Американското вселенско летало Војаџер I ги испрати првите слики одблиску на Сатурн.

1985.- Ерупцијата на вулканот Невадо дел Руис во централна Колумбија го уништи градот Армеро. Загинаа околу 25.000 луѓе.

1994.- На референдум, Швеѓаните со 52,2 отсто од гласовите одлучија да ја приклучат својата земја во Европската унија.

1999.- Во земјотрес во Турција загинаа повеќе од 450 луѓе, а околу 2.500 беа повредени.

2000 – Филипинскиот претседател Џозеф Естрада е обвинет за корупција. Под притисок на граѓаните и војската, тој се повлече во 2002 година и се предаде на Специјалниот суд за борба против корупцијата.

2001.- Борците на северната алијанса против талибанците влегоа во Кабул, главниот град на Авганистан.

2005.- Неколку илјади француски полицајци се ангажирани во обезбедувањето на Ајфеловата кула, Елисејските полиња и метро-станицата во Париз, по пораката објавена на Интернет во која се повикуваат на „насилни акции“. Немирите во предградијата на француските градови траат од 27 октомври, по смртта на двајца тинејџери со африканско потекло, кои мислејќи дека полицијата ги прогонува, настрадале во несреќа.

2006 – Чадската влада прогласи вонредна состојба за да ги ескалира судирите меѓу Арапите и другите луѓе, при што загинаа стотици.

2006.- Умре италијанскиот пејач Марио Мерола, кој се сметаше за „крал“ на класичната неаполска песна.

2007.- Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го назначи белгискиот судија Серж Брамерц за главен обвинител на Хашкиот трибунал, на местото на Карла дел Понте.

2010 – Оставката на францускиот премиер Франсоа Фијон го отвори патот за реконструкција на владата што тој повторно ќе ја предводи. Францускиот претседател Саркози ја најави оваа реконструкција на владата по усвојувањето на реформата на пензискиот систем.

2011.- Поранешниот еврокомесар Марио Монти е назначен за мандатар на новата италијанска влада. Пред него таа функција ја извршуваше Силвио Берлускони, кој беше обвинет за загрозување на кредибилитетот на земјата преку скандали и судски процеси.

2015 – Во терористички напад низ Париз загинаа 129 луѓе. Нападнати се ресторан, кафуле, национален стадион и концертна сала, а одговорноста за нападите ја презеде Исламската држава.

На денешен ден

На денешен ден: 2 декември

Објавено пред

на

1254 – Кралот Мафред од Сицилија ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство.

1547.- Умре шпанскиот освојувач Хернан Кортез, кој го освоил Мексико помеѓу 1519 и 1521 година со огнено оружје непознато за домородците. Тој стана гувернер на „Нова Шпанија“ во 1522 година.

1804.- Папата Пиј VII го круниса Наполеон Бонапарта за цар на Франција во Париз.

1805.- Во битката кај Аустерлиц, позната како Битка на тројцата императори, Наполеон ги поразил руската и австриската војска со 75.000 војници, губејќи 70.000 од 95.000 луѓе.

1823.- Американскиот претседател Џејмс Монро објави документ во американскиот Конгрес (Доктрина на Монро) во кој ја прогласува изолационистичката политика на САД. Во тоа време, насочена против интервенционистичките намери на Светиот сојуз на европските сили кон поранешните шпански и португалски колонии во Јужна Америка, таа политика подоцна, под мотото „Америка на Американците“ добива силен национален карактер.

1848.- Австрискиот император Фердинанд I абдицирал во корист на Франц Јозеф I.

1852.- Во Франција е прогласена втора империја со императорот Чарлс Луј Наполеон III Бонапарта.

1859.- Роден е Жорж Сеура, француски сликар и основач на неоимпресионистичката школа и нов сликарски метод на поентилизам.

1859.- Извршена е смртна казна со бесење над американскиот црнец борец за ропство Џон Браун, што ја интензивира борбата меѓу аболицираните и робовладетелите во пресрет на Американската граѓанска војна (1861-65).

1901 – Американскиот пронаоѓач Кинг Жилет го патентира првиот брич со две острици.

1942.- На Универзитетот во Чикаго за прв пат е демонстрирана фисија на нуклеарен ланец, каде нуклеарните физичари предводени од Енрико работеле на таен проект за атомска бомба.

1950.- Одлуката на ОН и дозволи на поранешната италијанска колонија Еритреја да стане дел од Етиопија како автономен регион.

1954.- Американскиот Сенат го прекори сенаторот Џозеф Мекарти за неговото брутално однесување за време на истрагата против илјадници луѓе осомничени дека се комунисти.

1971.- Во Персискиот залив е основана федерација од шест Обединети Арапски Емирати: Абу Даби, Дубаи, Шарџа, Аџман, Ум ал-Кајваин и Фуџаира. Во февруари 1972 година, Рас ал-Кајма се приклучи на федерацијата.

1971.- Советскиот вселенски брод Марс 3 слета на Марс.

1972.- Во главниот град на Јужна Кореја, Сеул, избувна пожар за време на фестивал на поп музика, при што загинаа најмалку 50 луѓе.

1982 – Хирургот Вилијам Врис го имплементирал првото вештачко полиуретанско срце на клиниката на Универзитетот во Јута во Солт Лејк Сити. Пациентот, пензионираниот стоматолог Барни Кларк, живеел со тоа срце 112 дена.

1990.- По повторното обединување на Германија, централно-десничарската коалиција на канцеларот Хелмут Кол извојува убедлива победа на првите целосно германски избори во 1932 година.

1993.- Колумбиската полиција го уби Пабло Ескобар, шеф на кокаин картелот Меделин, во обид за апсење.

1994.- Филипински траект со повеќе од 600 патници потона во заливот Манила по судир со товарен брод. Загинаа околу 140 луѓе.

1998.- Сфор го уапси Радослав Крстиќ, активен генерал во војската на Република Српска, во Бјелина и го предаде на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ). Тој беше осуден на 2 август 2001 година на 46 години затвор за геноцид врз босанските муслимани во Сребреница во 1995 година. Апелацискиот совет на Хашкиот трибунал го осуди Крстиќ на 35 години затвор за помагање и поттикнување геноцид.

2001 – Enron Corporation, најголемата енергетска компанија во Соединетите држави, поднесе петиција до судот во Њујорк за заштита од банкрот. Тоа беше најголемиот банкрот во историјата на САД и предизвика голем удар на финансиските пазари ширум светот.

2004.- Во воената база во Бутмир кај Сараево, силите на Европската унија (ЕУФОР) го презедоа мандатот од Силите за стабилизација на мирот (СФОР) во Босна и Херцеговина, со што официјално заврши мисијата на НАТО во БиХ. Британскиот генерал-мајор Дејвид Лики е назначен за командант на ЕУФОР, кој вклучува 7.000 војници од 33 земји.

2004.- Умре Даме Алиша Маркова, една од најпознатите балерини на 20 век, која го основала и диригирала Англискиот национален балет.

2009.- Умре композиторот и продуцент Арон Шредер, автор на хитот на Елвис Присли „Тоа е сега или никогаш“. Тој има компонирано повеќе од 2.000 песни, вклучувајќи неколку „кралеви на рокенролот“ како што се „Stuck on You“ и „A Big Hunk O’Love“.

2012.- На изборите во Словенија, Борут Пахор е избран за нов шеф на државата.

2014 – Египетскиот кривичен суд осуди 188 лица на смрт поради вмешаност во убиството на 11 полицајци во градот Кердас, западно од Каиро, во август.

2015 – Тешко вооружени маж и жена упаднаа на прослава во Центарот за заштита на лица со пречки во развојот во Сан Бернардино, Калифорнија, и по случаен избор застрелаа 14 лица.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: 29 ноември

Објавено пред

на

1314.- Почина францускиот крал Филип ле Бел, кој во 1306 година ги протерал Евреите од Франција и им го конфискувал имотот. За време на конфликтот со папата Бонифациј VIII, тој во 1302 година свикал собор од три класи – свештенство, благородништво и граѓани, за прв пат во историјата на Франција, а по смртта на папата се договорил со новиот папа Климент V, Французин. , да го премести папското седиште во Авињон.

1516.- Умрел италијанскиот сликар Џовани Белини, еден од основачите на венецијанското училиште. Тој беше учител на Џорџоне и Тицијано.

1543.- Од чума во Лондон умре германскиот сликар Ханс Холбејн дер Јуенгер, дворски сликар на кралот Хенри Осми, мајстор на цртежот и автор на познати портрети – „Еразмо од Ротердам“, „Мадона на градоначалникот Мајер“, „Хенри VIII“.

1780.- Умре Марија Терезија, царица на Австрија, кралица на Бохемија и Унгарија. За време на нејзиното владеење од 1740 година, таа спроведе реформи во духот на просветениот апсолутизам, но и централизација и германизација. За да го обезбеди спорниот престол, таа водеше војна за австриското наследство од 1740 до 1748 година, во која во 1745 година прускиот крал Фридрих II ја презеде Шлезија.

1854.- Умрел српскиот дипломат и војвода протоереј Матеја Ненадовиќ, претседател на Управниот совет – првата српска влада. Со својот вујко Јаков го крена Првото српско востание во Ваљевската и Шабачката околија и учествува во борбите, а преговарајќи со Турците и Русија ги воспоставува првите дипломатски контакти на востаниците со странство. Неговите „Спомени“, покрај книжевната вредност, претставуваат вреден документ за тоа време.

1864.- Единицата на полковникот Џон Чивингтон масакрирала најмалку 400 Чајени и Арапахос во Сент Крик, Колорадо, кои се предале со дозвола за кампување.

1890 – Отворена седница на првиот јапонски парламент. Парламентот имаше два дома – горниот со 480 и долниот со 252 пратеници.

1918.- На Големото народно собрание во Подгорица, соборен е кралот Никола I Петровиќ и е прогласено обединувањето на Црна Гора со Србија. Со чинот на обединување, црногорската држава престана да постои.

1924.- Умре Џакомо, најважниот италијански оперски композитор по Верди. Со операта „Бохемија“ дал прототип на италијанска опера со лирско-сентиментален, граѓански карактер од крајот на 19 век („Тоска“, „Мадам Батерфлај“, „Турандот“, „Манон Леско“).

1941.- На ридот Кадињача кај Ужице во Втората светска војна загина Работничкиот баталјон, штитејќи го мнозинството партизански сили. Германските единици, со поддршка на авијацијата, го преминаа Кадињац дури по смртта на 180 партизани со командант Душан Јерковиќ. Тоа беше крајот на Република Ужице, основана на крајот на септември 1941 година, првата слободна територија во окупирана Европа.

1943.- На втората седница на Антифашистичкиот совет на народното ослободување на Југославија во Јајце, тој Совет бил конституиран како врховен законодавно и извршно претставничко тело и бил формиран Националниот комитет за ослободување на Југославија. Беше донесена одлука за федерална организација на државата, а на кралската влада во егзил и беше забрането да се врати во земјата.

1945.- Основачкото собрание во Белград ја укина монархијата, лишувајќи ја династијата Караѓорѓевиќ од сите права во земјата и ја прогласи Федеративна Народна Република Југославија.

1947.- Генералното собрание на ОН гласаше за поделба на Палестина на еврејски и арапски дел, со Ерусалим под контрола на светска организација, што овозможи создавање на државата Израел во 1948 година.

1987.- Јужнокорејски авион со 115 патници и членови на екипажот се урна над Бурма. Една жена подоцна беше уапсена во Бахреин, која призна дека е севернокорејски агент и поставила експлозиви во авион по наредба на нејзината влада за да ги наруши Олимписките игри во Сеул во 1988 година.

1991.- Арбитражната комисија на Мировната конференција за Југославија (Бадентерова комисија) ги објави резултатите од меѓународната арбитража, според која СФР Југославија е „во процес на исчезнување“ и дека сите републики на поранешната федерација се нејзини наследници.

1996.- Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) го осуди Дражен Ердемовиќ, босански Хрват, на 10 години затвор, воено злосторство на меѓународниот трибунал по судењата во Нирнберг и Токио.

1998.- Во Белград умре Живојин Павловиќ, еден од најзначајните српски филмски режисери и писатели на „Новата српска проза“. Неговиот филм „Дезертер“ (1992) е првото филмско дело кое зборува за трагедијата на војната во поранешна СФР Југославија.

1999.- Ривалските партии во Северна Ирска формираа протестантско-католичка влада, принудувајќи ги лутите непријатели да ја поделат власта за прв пат во историјата.

2001.- Умре британскиот рок пејач и текстописец Џорџ Харисон, поранешен член на Битлси, рок бенд што ги одбележа 1960-тите.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: (28 ноември)

Објавено пред

на

1520.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан заплови во Тихиот океан, минувајќи од Атлантскиот Океан низ теснецот што сега го носи неговото име.

1632.- Роден е францускиот композитор со италијанско потекло Жан Батист Лули, творец на класичната француска опера, со балет, хорови, арии и сценски ефекти. Со Молиер создаде нов вид драма и музика – балет на комедија. Тој беше главната фигура на музичкиот живот на дворот на Луј XIV и на целиот Париз. Нему му се припишува првата употреба на спроводен стап.

1757.- Роден е англискиот сликар, гравер и писател Вилијам Блејк, поет на интуицијата и имагинацијата. Книжевната слава ја стекна со стихозбирките „Песни на искуството“ и „Песни на невиноста“, а како сликар е познат по 21 илустрација за „Книгата на Јов“ и илустрации за Чосеровите „Кентербери приказни“. Неговата поезија стана позната и ценета дури на крајот на 19 век и значително влијаеше на многу поети, особено на надреалистите.

1820.- Роден е германскиот филозоф Фридрих Енгелс, еден од основачите на научниот социјализам и близок соработник на Карл Маркс. Основните принципи на материјалистичката концепција на светот ги претставил во делото „Антиелен“, а во соработка со Маркс ги напишал „Германската идеологија“ и „Манифестот на Комунистичката партија“.

1821.- Панама прогласи независност од Шпанија и се приклучи на Колумбија.

1829.- Роден е рускиот виртуоз на пијано и композитор Антон Григориевич Рубинштајн, основач на Конзерваториумот во Санкт Петербург. Припаѓал на т.н космополитски правец, спроти „Големата петорка“. Компонирал опери, композиции за пијано, соло песни.

1830.- Во Белград на Тасмајдан, во присуство на кнезот Милош и белградскиот паша, свечено беше прочитан хатишерифот на турскиот султан Махмуд II за автономија на Србија. После тоа Турците им го продале имотот на Србите и го напуштиле Белград.

1858.- На барање на опозициските водачи на Обреновиќ и на либералите, во Кнежеството Србија е свикано собрание, прво во парламентарната историја на Србија што било свикано врз основа на посебно усвоен закон. Претходните собранија се засновале на обичајното право. Андрејскиот собор, чие заседание започна на 30 декември, ги смени династиите во Србија – Александар Караѓорѓевиќ беше соборен, а Милош Обреновиќ беше вратен на српскиот трон.

1878.- Умре Ѓура Јакшиќ, најголемиот лиричар на српскиот романтизам и еден од најталентираните сликари во 19 век. Покрај поезијата, која е највредна во неговото книжевно творештво, пишувал раскази и херојски песни („На Липару“, „Поноќ“, „Паѓате Браќо“, „Отаѓбина“, „Сеоба Србија“, „Станоје Главаш“ ).

1905.- Ирскиот политичар Артур Грифит ја основал партијата Шин Феин во Даблин, која ги собрала поддржувачите на ирската независност од Велика Британија.

1907.- Роден е Алберто Моравија, еден од најистакнатите и најплодните италијански писатели во 20 век. Авторот на „Ќоќаре“, „Римљанке“, „Римских прича“ се прослави со својот прв роман „Рамнодушни луѓе“ (1929).

1912.- По 400 години турско владеење, Албанија прогласи независност, признаена на конференцијата на амбасадорите на големите сили во Лондон на 20 декември и Лондонскиот мировен договор на 30 мај 1913 година. Во Валона е формирана првата привремена влада.

1919.- Ненси Астор е првата жена избрана во британскиот парламент.

1920.- Во Кралството на Србите, Хрватите и Словенците се одржаа првите избори за Уставотворно собрание. Најмногу гласови освоија демократите кои освоија 92 од 419 места, а радикалите со 91 пратеничко место, а изненадувањето го приредија комунистите од 50 пратенички места. Право на глас немаа жените, војниците и офицерите, како и припадниците на националните малцинства.

1943.- Во Техеран започна конференцијата на американскиот претседател Рузвелт, британскиот премиер Черчил и советскиот водач Сталин, на која се разговараше за натамошната војна со Германија и повоениот европски поредок.

1945.- Умре американскиот тенисер и политичар Двајт Дејвис, кој го основаше Дејвис купот на тениските нации во 1900 година. Тој исто така беше воен секретар на САД од 1925 до 1929 година и генерален гувернер на САД на Филипините од 1929 до 1932 година.

1950.- Во Белград е основан Музејот на театарската уметност на Србија.

1971.- Припадниците на палестинската терористичка организација „Црн септември“ го убиле јорданскиот премиер Васфи Тел во Каиро, каде што пристигнал да учествува на Арапската конференција.

1975.- Фретилин (Револуционерен фронт за независност на Источен Тимор) прогласи независност од Индонезија и ја основа Демократската Република Источен Тимор.

1979.- Новозеландски авион DC-10 удри во планината Еребус на Антарктикот. Сите 257 патници и членови на екипажот загинаа.

1994.- Норвешкиот референдум одби да влезе во Европската унија.

1996.- Генералот Ратко Младиќ, обвинет од Меѓународниот кривичен трибунал на 25 јули 1995 година, формално беше сменет од функцијата командант на Генералштабот на војската на Република Српска. Младиот човек е на таа позиција од 12 мај 1992 година.

2000.- Холандскиот парламент го одобри законот со кој се дозволува евтаназија и самоубиство со помош на лекар. Така, Холандија стана првата земја која легализираше таква практика.

2001.- Стотици заробени борци на Ал Каеда загинаа во Авганистан откако Северната алијанса ја презеде контролата врз тврдината во близина на Мазар-е-Шариф на крајот на крвавиот бунт.

2010 – Њујорк Тајмс, Гардијан, Ле Монд, Шпигел и Ел Паис објавија илјадници доверливи документи на американската тајна служба на нивните веб-страници, напишани на крајно „недипломатски јазик“ кои ги покажуваат ставовите на Вашингтон за голем број светски лидери, што предизвика остра реакција од Бела.куќи и Пентагон и бурни реакции низ светот. Текстовите се пренесени од веб-страницата Викиликс, чиј основач е австралискиот државјанин Џулијан Асанж.

2011.- Умре Анте Марковиќ, последниот премиер на поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ).

2014.- Бомбаш самоубиец нападна голема џамија во нигерискиот град Кано, при што загинаа 64 лица, а 126 беа повредени. Боко Харам ја презеде одговорноста за нападот, во кој од почетокот на годината загинаа повеќе од 2.000 луѓе.

2015.- Истакнатиот турски адвокат и активист за човекови права Тахир Елчи, кој е обвинет за поддршка на курдските бунтовници, беше убиен во југоисточна Турција додека даваше изјава за медиумите.

2018 – Претседателот на Украина Петро Порошенко потпиша указ заснован на законот за воена состојба, кој беше воведен во Украина откако Русија заплени три украински воени бродови неколку дена претходно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 7 часа

Хороскоп за денес (3 декември) – петок

ОВЕН Можеби немате веќе нови идеи и тешко ви е да имате позитивни мисли кога станува збор за работата. Мора...

СпортПред 8 часа

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за...

КичевоПред 13 часа

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се...

МакедонијаПред 14 часа

Денеска 333 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 154...

МагазинПред 18 часа

Мета ја укина забраната за рекламирање криптовалути

Мета ја напушта својата долгогодишна (ако не и апсолутна) забрана за рекламирање на криптовалути. Според CNBC, Мета ја заврши својата...

МагазинПред 18 часа

Камерата на вашиот следен телефон со Android може секогаш да биде вклучена

Никој не сака да става селотејп на предната камера на својот паметен телефон, но доколку оваа функција стане норма, тоа...

СветПред 18 часа

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација...

СветПред 18 часа

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19. Сотровимаб базиран на моноклонални антитела...

МакедонијаПред 18 часа

Пронајдени нерегуларности кај кичевски возила и автобус, детали за вчерашната акциска за јавен превоз

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат...

СветПред 18 часа

Соединетите Американски Држави придонесуваат најмногу за загадувањето со пластика во светот

Соединетите Американски Држави се убедливо најголемиот придонесувач за загадувањето со пластика во светот, според новиот извештај, кој повикува на развој...

НАЈЧИТАНИ