Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 16 мај

Објавено пред

на

1532 година – Шпанскиот освојувач Франциско Пизаро слета на брегот на Перу со мала група војници. Совладувајќи го отпорот на Индијанците, Шпанија го освоила Перу во 1572 година и го држела до 1824 година.

1703 година – Умре францускиот писател Шарл Перо, автор на збирката бајки „Бајки“, во која има и „Мачка во чизми“, „Црвенкапа“ и „Заспаната убавица“.

1770 година – Францускиот престолонаследник Луис (подоцна Луј XVI) и Мари Антоанета, ќерка на царицата Марија Тереза ​​од Австрија, се венчаа во Версај. За време на Француската револуција од 1789 година, тие беа осудени на смрт и погубени со гилотина во 1793 година.

1812 година – Турција и Русија потпишаа мировен договор во Букурешт со кој се предвидува општа амнестија за српските бунтовници и преговори со турските власти за српската автономија.

1881 година – Лансиран е првиот електричен трамвај во околината на Берлин.

1898 година – Родена е писателката Десанка Максимовиќ, една од најпопуларните српски поети („Поет и татковина“, „Барам помилување“, „Немам повеќе време“, „Зборот на убовта“).

1898 година – Роден е поетот, патеписец и дипломат Растко Петровиќ. Тој припаѓал на првата генерација на српски модернисти, а неговата стихозбирка „Откровение“ се смета за едно од најзначајните дела на српската поезија меѓу двете светски војни.

1916 година – Потпишан е договор за трипартитна англо-француско-руска контрола врз Палестина за поделба на блискоисточните територии на Отоманската империја.

1917 година – Српскиот поет Владислав Петковиќ Дис се удави во Јонското Море кај Крф, кога германска подморница го торпедираше бродот со кој се наоѓаше во Првата светска војна („Го чекаме императорот“, „Зандана“, „Нирвана“, „Можеби тој спие”).

1924 година – Родена е Дауда Јавара, основач (1959 година) и лидер (од 1960 година) на Народната напредна партија, претседател на Гамбија од 1970 до 1994 година, кога беше симнат од власт со државен удар.

1929 година – Првите награди на Американската академија (познати како Оскари од 1931 година) беа доделени во Холивуд на „Крилја“ од актерката etенет Гејнор и актерот Емил nенингс.

1941 година – Парламентот на Исланд го поништи договорот со Исланд од 1814 година, со кој се прогласи независност од Кралството Данска. Независна Република Исланд беше прогласена на 17 јуни 1944 година, по популарен плебисцит.

1947. година – Умре англискиот биохемичар Фредерик Голанд, еден од основачите на науката за витамините. Во 1929 година, тој ја доби Нобеловата награда за медицина со холандскиот лекар Кристијан Ејкман.

1961 година – Генералот Парк Чунг-Хи изврши воен удар во Јужна Кореја. Тој беше на власт сè до 1979 година, кога беше убиен од шефот на безбедноста.

1969 година – Советско вселенско летало „Венера 5“ донесе планета за сонда за стекнување податоци.

1972 година – Претседателите на СФРЈ и Романија, Јосип Броз Тито и Николае Чаешеску, го пуштија во употреба хидроенергетскиот систем jerердап на Дунав.

1972.- Умре Кваме Нкрума, првиот претседател на независна Гана (1957). Тој беше прогласен за доживотен претседател во 1962 година, но беше симнат од власт во 1966 година со државен удар.

1974 година – Собранието на СФРЈ го прогласи Јосип Броз Тито за претседател на Југославија доживотно.

1974 година – Вилм Брант стана канцелар на Западна Германија по оставката на Вилм Брант.

1975 година – Јапонецот Junунко Табеи е првата жена што се искачи на највисокиот врв на светот, Монт Еверест.

1984 година – почина американскиот писател Ирвин Шоу. Тој се прослави со романот „Млади лавови“ (1949) („Луси Краун“, „Две недели во друг град“, „Богати и сиромашни“, „Вечер во Византија“).

1989 година – Советскиот претседател Михаил Горбачов и кинескиот лидер Денг Кјаопинг се состанаа во Пекинг на Првиот кинеско-советски самит, со што по 30 години официјално завршија „Тивката студена војна“ на двете најголеми комунистички земји.

1989 година – Еден либански верски водач Шеик Хасан Калед и уште 21 лице се убиени од автомобил-бомба во Бејрут.

1990 година – Познатиот американски забавувач Семи Дејвис јуниор почина од рак на грлото.

1991 година – Британската кралица Елизабета стана првата кралица која се обрати на Конгресот за време на официјалната посета на Соединетите држави.

1992 година – Повлекувајќи се од Босна, ЈНА минира воен аеродром од 6 милијарди долари под планината Пjешевица, близу Бихаќка.

1997 година – Претседателот на Заир, Мобуту Сесе Секо, избега од Киншаса, која беше под контрола на бунтовниците, со што заврши 32-годишното автократско владеење.

1997 година – почина италијанскиот филмски режисер useузепе, еден од најважните претставници на филмскиот неореализам, создаден во Италија во првите години по Втората светска војна („Горчлив ориз“, „Рим во 11 часот“, „Една година долг пат“) )

2003 година – Умре американскиот актер Роберт Стак, кој се стекна со слава за улогата на детектив Елиот Нес во ТВ серијата за борба против мафијата „Нескршливиот“.

2005 година – Кувајтски парламент донесе закон со кој на жените им се дава право на глас и глас.

2007 година – Никола Саркози официјално стана претседател на Франција, следејќи го quesак Ширак. Така, за прв пат во рамките на Петтата република, двајца членови на иста политичка струја беа заменети како претседател.

2013 година – Папата Франциско во својот прв голем говор за финансиската криза ги повика светските лидери да го прекинат „култот на парите“ и да ги поврзат финансиите со етиката.

2019 година – Изложена е меѓународна криминална група која користела софтвер за да украде над 100 милиони долари од повеќе од 40 000 жртви. Против осомничените се поднесени тужби во Грузија, Украина, Молдавија и САД, додека пет руски државјани се во бегство.

На денешен ден

На денешен ден – 16 јуни

Објавено пред

на

1671 година – Водачот на востанието Дон Козак и селанец, Степан Стењака Тимофејевиќ Разин, беше јавно погубен во Москва. Во руските народни приказни и песни, тој стана симбол на пркос и бунт.

1826 година – По задушување на јаничарската буна, турскиот султан Мехмед Втори го укина воениот поредок и го воведе Низам (редовна војска). Јаничарите ги основал султан Орхан во 1330 година од киднапирани и конвертирани деца на христијански поданици.

1852 година – Во Нови Сад е отпечатен првиот број на весникот „Србски Дневник“, со литературен додаток „Седмица“. Трудот се објавуваше 12 години и беше еден од ретките словенски весници во Австриската империја во тоа време.

1858 година – Роден е шведскиот крал Густаф V, кој го обезбеди неутралниот статус на Шведска во двете светски војни за време на неговото владеење од 1907 година до неговата смрт во 1950 година.

1876 ​​година – Во Цетиње, по преговорите спроведени од октомври 1875 година до февруари 1876 година, беше потпишан договор за сојуз на Србија и Црна Гора против Отоманската империја. Со одлука на Врховниот совет за одбрана на СР Југославија на 25 декември 1993 година, тој датум беше одреден за Денот на југословенската армија.

1890 година – Роден е англискиот филмски актер Стен Лорел, theвезда на смешните комедии во кои, како „слаб“, формираше тандем со Оливер Харди, „дебел“.

1920 година – Во Лондон се одржа првата сесија на Лигата на нациите.

1930 година – Умре политичарот и филолог jубомир Стојановиќ, секретар на Српската кралска академија. Заедно со Јаша Продановиќ, тој ја основаше Републиканската партија во 1921 година и беше нејзин прв претседател.

1941 година – Претседателот на САД, Френклин Рузвелт, нареди затворање на сите германски конзулати во САД до 10 јули.

1944 година – На Вис во Втората светска војна беше склучен Договорот Тито-Субашиќ за односите меѓу Народно ослободителното движење и кралската влада на Југославија во егзил.

1958 година – Унгарскиот премиер Имре Наѓ (Наѓ) е обесен за време на антикомунистичкото востание во Унгарија во 1956 година, кое беше потиснато од советските трупи. Наџи беше осуден на смрт за предавство на монтиран процес. Истиот ден во 1989 година, половина милион Унгарци присуствуваа на неговото повторно погребување во Будимпешта со државни почести.

1960 година – Претседателот на САД Двајт Ајзенхауер ја одложи посетата на Јапонија поради антиамериканските немири во земјата.

1961 година – Рускиот балетски танчер Рудолф Хаметович Нуреев побара азил во Франција за време на посетата на Париз со балетскиот ансамбл Киров. Ја продолжи својата кариера во водечки европски и американски трупи и беше theвезда на британскиот кралски балет.

1963 година – Советскиот сојуз го лансираше леталото Васток 6 со првата космонаутка Валентина Терешкова.

1972. година – Во Хановер е уапсена Улрике Мајнхоф, припадничка на терористичката група Бадер-Мајнхоф.

1976. година – Избувнаа расни немири во Советскиот Сојуз, најголемата црна населба во Јужна Африка, убивајќи најмалку 600 црнци и тројца белци во текот на неколку месеци.

1977. година – Леонид Брежњев, лидер на Советскиот КП, го замени Николај Подгорни за претседател на Президиумот на Врховниот Совет на СССР.

1977. година – Умре германскиот инженер Вернерх фон Браун, дизајнер на ракетите Фау-1 и Фау-2. По војната емигрирал во Соединетите Држави, каде работел за НАСА.

1983 година – Јуриј Андропов е избран за претседател на Президиумот на Врховниот совет на СССР.

1992 година – Претседателите на САД и Русија Georgeорџ В. Буш и Борис Елцин се договорија во Вашингтон да го намалат арсеналот на нуклеарните ракети со долг дострел за две третини до 2003 година.

1994 година – Швајцарија одбива да му издаде виза на претседателот на СР Југославија, Зоран Лилиќ, и покрај тоа што доби официјална покана да присуствува на меѓународен собир во Кран Монтана. Таквата одлука беше донесена врз основа на препораката на Советот за безбедност на ООН во рамките на мерките за економска блокада на Југославија.

1996 година – Меѓународниот комитет на Црвениот крст објави дека бил во Југославија за време на војните во периодот 1991-1995 година. 20 000 луѓе исчезнаа, од кои 12 000 во Босна и Херцеговина.

1998 година – Талибанската верска армија во Авганистан нареди затворање на повеќе од 100 приватни женски училишта.

1999 година – Амнести Интернешнл ги обвини Соединетите држави за кршење на човековите права за продолжување на спроведувањето на смртната казна, дури и против оние кои извршиле злосторства пред 18-та година од животот.

1999 година – Заклетвата на новиот претседател на Јужна Африка, Табо Мбеки. Тој го замени Нелсон Мандела, борец за правата на црнците, кој мина скоро три децении во затвор.

2001 година – Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Белград во прва посета на шефот на руската држава на СР Југославија.

2001 година – Претседателот на САД, W.орџ В. Буш и неговиот руски колега, Владимир Путин, за прв пат се состанаа во Словенија. Тие се согласија за идна соработка и постојани консултации.

2001 година – Победата на левичарската коалиција на изборите за градоначалник во Берлин им го отвори патот на поранешните комунисти да влезат во градската влада, првпат по падот на Берлинскиот Wallид во 1989 година.

2006 година – Тајван го отвори тунелот Хсуехсан долг 13 километри, најдолг во Азија, кој ги поврзува северните и јужните делови на островот.

2008 година – Умре Стен Винстон, американски мајстор за специјални ефекти и добитник на четири Оскари за неговата работа во филмовите „Осмиот патник“, „Вонземјани“, „Терминатор 2“ и „Парк Јура“.

2009 година – Русија, користејќи го своето право на вето во Советот за безбедност на ООН, го спречи планот на Западот за продолжување на мисијата на ООН, која веќе 16 години го следи прекинот на огнот меѓу Грузија и нејзиниот отцепен регион Абхазија. По грузиско-руската војна во август 2008 година, Русија ја призна независноста на двата отценети региони на Грузија – Јужна Осетија и Абхазија. Грузија инсистира на интегритетот на нејзината територија.

2010 година – Судот на Босна и Херцеговина ги осуди Радоје Лаловиќ и Сонибој Скиjeевиќ на пет и осум години затвор за сторени злосторства во КПД Бутмир, попознат како Кула, во близина на Сараево.

2012 година – Лидерот на опозицијата во Мјанмар, Аунг Сан Су Чи, ја доби Нобеловата награда за мир во Осло, која и беше доделена пред 21 година, додека таа беше во домашен притвор. Сан Су Чи помина повеќе од 17 години во домашен притвор.

2013 година – Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, во говорот пред 100.000 приврзаници во Истанбул, ја оправда полициската акција за време на која демонстрантите беа растерани од плоштадот Таксим. Причината за протестот во Таксим беше планот за изградба на трговски центар на местото на паркот Гези. Поради бруталната конфронтација меѓу полицијата и демонстрантите, протестот прерасна во две недели масовни антивладини демонстрации кои се проширија низ цела Турција.

2013 година – Чешкиот премиер Петр Нечас поднесе оставка поради скандалот во кој беше уапсена неговата chiefубовница и началник на канцеларијата Јана Наџова за злоупотреба на военото разузнавање и корупција од страна на пратениците.

2017 година – Умре поранешниот германски канцелар Хелмут Кол (Кол), „обединувачот на Германија“. Тој беше избран за шести канцелар на Сојузна Република Германија во 1982 година, помина цели 16 години како канцелар и од 1989 до 1991 година го водеше процесот на обединување на двете германски држави.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 15 јуни

Објавено пред

на

1215 година – Под притисок на благородништвото, кралот Јован од Англија ја прифаќа Магна Карта Либертатум, темелот на државата, симбол на борбата против апсолутизмот и еден од најважните документи во британската и европската уставна историја.

1467 година – Умре Филипе Ле Бон, војводата од Бургундија, основач на Бургундија, држава која е ривал на Франција во 15 век и припаѓа на Франција во 1678 година.

1520 година – Папата Лав X (Лав) го екскомуницира Мартин Лутер со бик осудувајќи ги тезите на Лутер за попустливост, догми и организација на Католичката црква. Во 1517 година, Лутер ги закова идеите за реформа на Црквата систематизирани во 95 тези на вратите на дворската црква во Виртемберг, означувајќи го почетокот на расколот на католичка Европа.

1843 година – Роден е норвешкиот композитор, пијанист и диригент Едвард Хагеруп Григ, кој инспириран од националниот фолклор ја афирмира норвешката музика во светот („Пер Гинт“, „Лирски парчиња“).

1862 година – Турски војник убил српско момче на фонтаната Шукур во Белград, предизвикувајќи конфликти во градот. Турците тогаш ја напуштија белградската тврдина, каде што беше нивниот гарнизон, и го бомбардираа Белград.

1882 година – Роден е генералот и државник Јон Антонеску, диктатор на романската прогерманска влада во Втората светска војна. Тој ја воведе Романија во Тројниот сојуз и се приклучи на нападот на СССР во 1941 година. Тој беше осуден на смрт и погубен во 1946 година како воен злосторник.

1903 година – По атентатот на Александар Обреновиќ во државниот удар во мај, српскиот парламент го избра Петар Карашорчевиќ за крал на Србија. За време на неговото владеење, парламентаризмот беше зајакнат и економскиот и културниот развој на земјата се забрза. Тој се повлече од власта на 22 јуни 1914 година, а неговиот втор син Александар доби кралска власт.

1904 година – Повеќе од илјада луѓе, претежно жени и деца, умреле во близина на Newујорк во пожар на бродот „Генерал Слокам“.

1907 година – Започнува Втората мировна конференција во Хаг, на која 44 држави, вклучително и Србија и Црна Гора, усвојуваат 13 конвенции за воените закони и обичаи („Хашки конвенции“). Четвртата конвенција го основаше Постојаниот арбитражен суд во Хаг.

1919 година – Англиските пилоти Артур Браун и он Алкок го завршија својот прв директен лет преку Атлантикот.

1920 година – Еден од основачите на безжична телеграфија, италијанскиот инженер Гугелјемо Маркони, го емитуваше првото музичко радио емитување во Англија. Тоа беше песна на австралиската оперска пејачка Нели.

1940 година – Германските трупи ја пробија линијата Магинот кај Седан. Овој утврден систем долг 360 километри, изграден од Французите помеѓу двете светски војни долж границата со Германија, се сметаше за ремек-дело на градежништвото и утврдувањето.

1969 година – По повлекувањето на Шарл де Гол од политичката сцена, Presidentорж Помпиду е избран за претседател на Франција.

1975 година – Југословенските кошаркари станаа европски шампиони победувајќи ја репрезентацијата на СССР во Белград.

1977. година – Адолфо Суарез и неговата коалиција Демократски центар победија на првите слободни избори во Шпанија по смртта на Франциско Франко, кој диктаторски управуваше од 1939 година.

1982 година – аргентинските сили на Фокландските острови се предадоа на Британците. Со тоа заврши војната во која загинаа околу 1.000 луѓе.

1988 година – Пакистанскиот претседател Зија, Хак објави дека исламскиот шеријатски закон ќе стане врховен закон во Пакистан.

1992 година – Писателот Добрица Cosосиќ е избран за прв претседател на СР Југославија. Ден претходно американскиот бизнисмен Милан Паниќ беше избран за прв премиер на новоформираната држава.

1992 година – За прв пат по Втората светска војна, јапонскиот парламент одобри распоредување војници во странство.

1994 година – Израел и Ватикан воспоставија целосни дипломатски односи, потврдувајќи го договорот за меѓусебно признавање и помирување по вековниот конфликт меѓу Евреите и католиците.

1995 година – Советот за безбедност на ООН донесе резолуција за проширување на силите на ООН во БиХ, со 12.000 француски, британски и холандски војници. Русија и Кина беа воздржани.

1996.- Умре американската пејачка Ела Фицџералд, „џез кралица“, позната по своите музички „скејт“ дијалози со големите џез музичари Армстронг, Елингтон и Бејси.

2000 година – Во обид за атентат во Будва, Црна Гора, Вук Драшковиќ, лидер на Српското движење за обновување, една од најголемите српски опозициски политички партии во тоа време, беше лесно ранет.

2000 година – Римокатоличкиот владика Аугустин Мисаго беше ослободен откако беше ослободен за соучесништво во масакрот над повеќе од половина милион Руанда во 1994 година и геноцид.

2001 година – Шангај Пет – Кина, Русија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан ја именуваа групата Шангајска организација за соработка (СЦО), регионална организација која се бори против исламскиот милитаризам.

2003 година – Ватерполо репрезентацијата на Србија и Црна Гора освои златен медал на Европското првенство во Словенија.

2006 година – Српската влада ја призна Република Црна Гора, 12 дена по прогласувањето на својата независност.

2008 година – Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу, официјално објави нов устав со потпишување на указ за прогласување на 41 закон. Република Србија не го прифати Уставот на Косово како правен факт.

2010 година – Умре актерот Беким Фехмиу, starвезда на југословенскиот филм, познат по улогата во филмот „Собирачи на пердуви“. Тој престана да дејствува во 1987 година во знак на протест против „антиалбанската хистерија“.

2012 година – Судот за воени злосторства во Сараево осуди четворица поранешни припадници на армијата на босанските Срби – Станко Којиќ, Франк Кос, Зоран Гороња и Властимир Голијан – на 142 години затвор за учество во масовната егзекуција на Бошњаците од Сребреница.

2013 година – Во Тјентиште беше одбележана 70-годишнината од битката кај Сутјеска во присуство на ветерани и антифашистички организации од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија.

2014 година – Новиот претседател на Словачка, Андреј Киска, 51-годишен милионер и филантроп без политичко искуство, официјално ја презеде должноста. Киска е четвртиот претседател на Словачка од распадот на Чехословачка во раните 90-ти.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 14 јуни

Објавено пред

на

1645 година – Во граѓанска војна во Англија, парламентарните сили предводени од Оливер Кромвел и Томас Ферфакс ги поразија ројалистите предводени од принцот Руперт од Пфалц во Најзби.

1777 година – Конгресот на САД го усвои државното знаме „Starвезда и лента“, кое сè уште се користи и денес.

1789 година – Англискиот капетан Вилијам Блајт, со 18 приврзаници, пристигна на островот Тимор во близина на Јава по драматично патување и повеќе од 3.500 милји. Блајт беше оставен во водите на Тахит 48 дена порано откако екипажот на бродот „Баунти“ се побуни и ја презеде командата со бродот.

1798 година – Роден е чешкиот историчар и политичар Франтишек Палачки, водач на Чешката ренесанса во 19 век. Како лидер на Федералистичката партија, тој се залагаше, во согласност со неговата идеја за австро-славизам, за федерална реорганизација на Австро-Унгарија.

1800 година – Наполеон Бонапарта ги победи австриските трупи во одлучувачката битка кај Маренго во Италија.

1811 година – Родена е американската писателка Хариет Елизабет Бичер Стоу, борец за правата на жените и ослободувањето на црните робови, автор на романот „Куќата на чичко Томин“.

1837 година – Во Неапол умре италијанскиот писател iaакомо, најголемиот лирски поет на италијанскиот романтизам и еден од најважните поети на европската поезија во 19 век („Силвија“, „Дијалози и есеи“, „Зибалдон“, дневник „Мисли“).

1894 година – е роден jубица Јанковиќ, етномузиколог, соработник на Етнографскиот институт на Српската академија на науките и уметностите и член на повеќе меѓународни институции за проучување на народната култура. Заедно со нејзината сестра Даница, ја објави книгата „Народен игре“ во седум тома.

1904 година – Умре писателот и лекар Јован Јовановиќ Змај, една од најистакнатите личности на српското општество во втората половина на 19 век. Борец за национално и политичко ослободување, член на Српската кралска академија и драматург на Националниот театар во Белград (1890-98), тој е најпознат како детски поет и автор на елегични лични признанија („Djулиши“ и „”улиши“ увеоци “).

1924 година – Роден е писателот Владимир Алексеевич Солухин, кој во руската литература воведе не-басна проза за слободна композиција („Како да се испита сонцето“, „Lивеејќи на Земјата“).

1928 година – Умре Емелин Панкхурст, британски суфраже, основач на Социо-политичката унија на жени (1903). Организираше бројни митинзи и демонстрации за право на глас на жените, поради што беше затворена осум пати.

1928 година – Роден е аргентинскиот политичар и револуционер Ернесто „Че Гевара“. Како бескомпромисен борец за правда, тој се здоби со голема популарност, особено кај младите. Учествуваше во Кубанската револуција и беше министер во владата на Кастро (1961-65). Во ноември 1966 година, тој стана водач на герилците во Боливија, а во октомври следната година, беше фатен и убиен.

1936 година – Умре рускиот писател Максим Горки. Тој одигра значајна улога во политичкиот и културниот живот на Советска Русија и се смета за основач на социјалистичкиот реализам во руската литература („Макар Чудра“, „Мати“, „На дну“).

1940 година – На Ајфеловата кула беше подигнато знаме со свастика кога нацистичките германски трупи влегоа во центарот на Париз за време на Втората светска војна.

1941 година – Претседателот на САД, Френклин Рузвелт, нареди замрзнување на германскиот и италијанскиот имот во Соединетите држави.

1943 година – Во битката кај Сутјеска во Втората светска војна, убиен е писателот, новинар, револуционер од Бања Лука, учесник во Народноослободителната борба Веселин Маслеја. Посмртно беше прогласен за Народен херој на Југославија.

1946 година – Умре шкотскиот пронаоѓач Logон Логи Берд.Во 1923 година, тој го направи првиот ТВ пренос, а во 1928 година, првиот прекуокеански ТВ пренос меѓу Лондон и Хортсдејл во САД.

1962 година – Во Париз е основана Европската организација за вселенско истражување.

1966 година – Ватикан објави укинување на индексот librorum prohibitorum. Списокот на дела што католичките верници не смееја да ги читаат по забраната за црквата, беше објавен во 1559 година од папата Павле IV.

1968.- Умре италијанскиот поет Салваторе Квазимодо, добитник на Нобеловата награда за литература во 1959 година.

1986.- Умре аргентинскиот писател Хорхе Борхес, еден од најголемите и највлијателните писатели на 20 век. Тој решително ја обележа шпанско-американската литература и значително влијаеше на светските литературни текови („Универзална историја на очајот“, „Имагинација“, „Алеф“, „Извештај за Броди“, „Книга со песок“).

1990 година – Во Букурешт, 10.000 рудари, со поддршка на новата влада, како што тврди опозицијата, демонтираа населба од шатори на студенти кои демонстрираа против владата во центарот на градот и ги демолираа редакциите на одредени весници и седиштата на опозициските партии.

1992 година – За прв пат по 45 години, во Белград се одржа литургија за празникот Педесетница, на која присуствуваа околу 10.000 луѓе предводени од српскиот патријарх Павле. Истиот ден, неколку илјади белграѓани, организирани од Граѓанскиот сојуз на Србија, учествуваа на настанот „Последен ellвон“, со порака до режимот на Слободан Милошевиќ дека му истече времето.

1993 година – Тансу Чилер стана првата жена премиер на Турција.

1995 година – Востаничките чеченци го нападнаа јужниот руски град Будијоновск, зедоа 1.500 заложници и зазедоа владини згради. Во нападот загинаа околу 100 лица, а заложниците беа ослободени по преговорите со премиерот на Русија, Виктор Черномирдин.

2000 година – Италијанските власти го екстрадираат Мехмед Али Агча во Турција, откако беше помилуван од италијанскиот претседател. Поради убиството на папата Јован Павле Втори во 1981 година, Агка помина 19 години во италијански затвор.

2003 година – На референдум во Чешка, 81% од граѓаните гласаа за влез во ЕУ.

2005 година – Умре Италијанецот Карло ulулини, еден од најголемите диригенти на 20 век.

2007 година – Почина поранешниот австриски претседател и генерален секретар на ООН Курт Валдхајм.

2012 година – Раководството на Романската демократска либерална партија (ПДЛ) поднесе оставка откако загуби на локалните избори и освои околу 15 проценти од гласовите. Поранешната опозиција, обединета во Социјал-либералната унија (УСЛ), победи со скоро 50 проценти од гласовите.

2012 година – Поранешниот тајкун во Тексас Р. Ален Стенфорд е осуден на 110 години затвор за организирање на една од најголемите пирамидални шеми во историјата, преку која манипулираше со инвеститори за 20 милијарди долари за 20 години

2013 година – За време на неговата посета на Брисел, министерот за надворешни работи на Исланд, Гунар Браги Свеинсон ја извести Европската комисија дека Исланд се откажал од влегувањето во ЕУ.

2013 година – Умерениот конзервативец Хасан Рохани победи на претседателските избори во Иран.

2014 година – Проруските сепаратисти соборија украински воен транспортен авион во близина на градот Луганск, при што загинаа 49 лица. Авионот Иlyушин-76 превезувал опрема, храна и војници.

2020 година – Во Атланта (САД) избувнаа немири по убиството на афро-американецот Рајхард Брукс од бел полицаец за време на апсењето. Инцидентот се случи за време на бран протести во САД и ширум светот поради убиството на Афроамериканецот Georgeорџ Флојд за време на апсењето во Минеаполис на 25 мај.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 8 минути

Арнаутовиќ се спаси, доби само 1 натпревар суспензија, неговата навреда не е карактеризирана на расна и етничка основа

Австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ денеска е суспендиран на еден натпревар откако го навреди нашиот македонски репрезентативец Езѓан Алиоски на меѓусебниот...

МакедонијаПред 34 минути

Навивај за Македонија со најдобрите и квалитетни телевизиски понуди на ТоталТВ !

Навиваме за Македонија сите заедно! Со Тотал ТВ утре во 15:00 часот не го пропуштајте натпреварот за ова лето Македонија...

КичевоПред 1 час

Кичевската улица „Скопска“ утре блокирана за сообраќај поради градежни работи

ЈП Комуналец – Кичево ги известува граѓаните со живеалишта на ул. „Скопска“ утре на ден 17.06.2021 (четврток) од 08:00 до...

КичевоПред 3 часа

Кичево денес прв град по новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 15 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 5...

МагазинПред 5 часа

„Протече“ новиот Windows 11: Како изгледа, како звучи и што ни носи?

Информациите за изгледот и новите карактеристики на Windows 11, познат и како „Sun Valley“, стигнаа до медиумите откако неколку слики...

СпортПред 6 часа

ФФМ известува дека мора негативен Ковид-19 тест за сите кои имаат билети за утрешниот натпревар со Украина

Фудбалската репрезентација на Македонија, утре од 15 часот на „Националната Арена“ во Букурешт го игра вториот натпревар на ЕП 2020...

СветПред 6 часа

Канцерогени хемикалии пронајдени во шминка производи во САД и Канада

Една нова студија открила високи нивоа на маркери за токсични PFAS супстанции во 52 проценти од 231 шминка производи тестирани...

Временска прогнозаПред 12 часа

Покачување на дневните температури, во попладневните периоди продолжува нестабилното време

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена локална облачност. Попладне особено во планинските региони ќе има...

СпортПред 12 часа

Алиоски: Точно знаеме што да подобриме, најважно е да веруваме во себе и во тимот, одиме на победа!

Македонската А репрезентација на 17. јуни ја очекува вториот натпревар од Европското првенство. Украина е селекцијата на која ќе им...

На денешен денПред 13 часа

На денешен ден – 16 јуни

1671 година – Водачот на востанието Дон Козак и селанец, Степан Стењака Тимофејевиќ Разин, беше јавно погубен во Москва. Во...

НАЈЧИТАНИ