Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 22 мај

Објавено пред

на

337 година – Умре Константин Први Велики, првиот римски император што го прифати христијанството во Римската империја. Во 325 година, тој го свикал првиот христијански собор во Никеја.

1455 година – започна 30-годишната „Војна на двете рози“ меѓу династиите Ланкастер и Јорк со битката кај Сент Албанс во Англија.

1813 година – Роден е Ричард Вагнер, германски композитор и реформатор на операта и оркестарот. Создал музички драми со епски размери, ја проширил симфонијата на Бетовен во оперската игра и постигнал продор во драмата и музиката („Проколнатиот Холанѓанец“, „Танхаузер“, „Тристан и Изолда“, „Прстен на Нибелунг“, „Парсифал“) )

1833 година – Во Чиле беше усвоен устав, со кој му се дава поголема моќ на претседателот и се прогласува римокатоличката вера за државна религија.

1859 година – Роден е англискиот писател Артур Конан Дојл, славен автор на криминалистички романи во кој глумат детективот Шерлок Холмс и неговиот пријател д-р Вотсон.

1873 година – почина италијанскиот писател Алесандро Манцони, чие дело и идеи силно влијаеја на националното движење „Рисоргименто“ во 1840-тите, „Светите поклони“ на Наполеон и Бонапарта („Свети химни“)., Драми „Грофот на Кармањола“, „Аделки “).

1885 година – умре францускиот писател Виктор Иго, заедно со Балзак, најважната фигура во француската литература. Од 1841 година беше член на Академијата, а од 1845 година беше член на парламентот каде се залагаше за слобода на печатот, укинување на смртната казна и социјални реформи. По државниот удар на Наполеон Бонапарта, тој заминал во 19-годишен егзил каде ги напишал најпознатите дела, романите „Сиромашните“ и „Bвонарот на црквата на Богородица“.

1907.- Роден е англискиот театарски и филмски актер, режисер и продуцент Лоренс Оливие, една од најдобрите интерпретатори на ликовите на Шекспир, добитник на Оскар за филмот „Хамлет“. Во 1970 година, тој ја доби титулата благородник.

1914 година – Велика Британија ја презеде контролата врз нафтените ресурси во Персискиот Залив од англо-персиската нафтена компанија.

1915 година – Во судир на два воза во Шкотска загинаа 227 лица во Велика Британија.

1918 година – Германските авиони го бомбардираа Париз во Првата светска војна.

1939 година – Хитлер и Мусолини го потпишаа „Пактот за челик“ на десетгодишен воен и политички сојуз меѓу Германија и Италија.

1943 година – Во Москва е објавена Комунистичката интернационала (Коминтерна). Се верува дека ова бил гест на добра волја на Сталин кон западните сојузници во Втората светска војна.

1970 година – Умре југословенскиот режисер и сценограф Бојан Ступица. Од 1949 година беше режисер и еден од главните организатори на Југословенскиот драмски театар во Белград, а од 1957 година режираше во Белградскиот ателје 212 и Народниот театар.

1972 година – Претседателот на САД Ричард Никсон се состана во Москва со претседателот на Советскиот врховен совет, Леонид Брежњев, како прв американски претседател што го посети Советскиот сојуз.

1972 година – Цејлон стана република во рамките на британскиот Комонвелт наречена Шри Ланка.

1975 година – Родезија е исклучена од Олимпијадата поради расистичката политика на владејачкиот режим.

1985 година – Експлозија на автомобил-бомба во близина на предградието на Бејрут уби 60 и повреди 190 лица.

1989 година – Индија ја тестираше својата прва ракета земја-земја со среден дострел.

1992 година – Генералното собрание на ООН го прифати полноправното членство на трите поранешни југословенски републики Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина. Истиот ден, во Сараево беше постигнат договор меѓу претставниците на ЈНА и Претседателството на БиХ за мирно повлекување на војниците и кадетите, државјани на СР Југославија, од воената касарна во Сараево и Пазариќ.

1994 година – Бунтовниците во граѓанската војна во Руанда го зазедоа меѓународниот аеродром Кигали и клучните бараки на владините сили, отстранувајќи ја најголемата пречка за нападот врз главниот град.

1997 година – Половина милион Полјаци се собраа да го видат својот сонародник, папата Јован Втори, за време на неговата 10-часовна посета на земјата.

1997 година – Рускиот претседател Борис Елцин ги отпушти министерот за одбрана и неколку генерали откако одби да го скрати буџетот и да ја реорганизира војската.

1998 година – Гласачите во Северна Ирска гласаа за мировен договор со кој се стави крај на 20-годишната борба меѓу протестантите и католиците. Скоро 95% од гласачите гласаа за уставните измени.

1999 година – Во најголемиот бран бегалци од Косово, околу 7.700 Албанци се преселија во Македонија.

2000 година – Израелски судии го поништија законот со кој им се забранува на жените да молат пред арабеската Тора на Западниот Wallид, еврејско светилиште.

2001 година – Контроверзниот нацрт-закон беше одобрен од Француското национално собрание за давање поголеми права на Корзика Сепаратистичките протести на тој остров против Париз траеја 20 години.

2002 година – Поранешниот член на кланот Кју Клус, Боби Франк Чери, беше прогласен за виновен за убиство на четири црни девојчиња. Тие беа убиени во 1963 година во експлозија на динамит што тој ја постави во црква во Бирмингем.

2003 година – Советот за безбедност на ООН ги укина 13-годишните санкции за Ирак, истовремено давајќи им на САД и Велика Британија големи овластувања да управуваат со земјата и нејзината нафтена индустрија.

2007 година – Почина пијанистот Бен Вајсман, кој компонираше или ко-напиша околу 60 песни за Елвис Присли, на 86-годишна возраст („Следи го тој сон“, „Слава и среќа“).

2007 година – Еден од основачите на Светската организација на Ромите и долгогодишна активистка за правата на Ромите, Вања де Гила Кохановски, почина во Париз.

2010 година – Индиски авион се урна во градот Мангалор, при што загинаа 158 лица, а осум преживеаја. Меѓу загинатите е и Златко Глужица, пилотот на „ЈАТ ервејс“, кој летал со авионот.

2012 година – Британката Сара Вест ја презеде командата со фрегатата ХМС Портланд како прва жена командант на борбен брод на Кралската морнарица.

2012 година – За прв пат, приватна компанија, американскиот SpaceX, лансираше летало кон Меѓународната вселенска станица. Дотогаш тоа го правеа исклучиво владите.

2013 година – Новоизбраниот премиер на Исланд Сигмундур Давид Гунлаугсон, лидер на Прогресивната партија, објави дека нема да ги продолжи преговорите за влез на земјата во ЕУ без претходен референдум.

2014 година – Тајландската армија, предводена од командантот на копнената армија, генерал Прајут Чан-Оча, ја презеде власта со цел да воспостави ред и стабилност по шестмесечна политичка блокада и немири во земјата. Во текот на следните два дена, армијата воведе полициски час и го распушти парламентот.

2016 година – Почина големиот југословенски и српски филм Велимир Бата Žивојиновиќ, актер кој реализираше околу 300 главни и епизодни улоги. Филмот „Валтер го брани Сараево“ му донесе статус на икона во Кина и го направи еден од најгледаните актери во историјата на филмот.

На денешен ден

На денешен ден – 13 јуни

Објавено пред

на

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите легендарни победи се инспирација на уметниците и поетите со векови.

823 – Роден е францускиот крал Чарлс Втори (Шарл ле Шов), кому Договорот од Вердун во 843 година ги припои западните и централните делови на франкиската држава (денешна Франција).

1381 година – Под водство на Ват Тајлер, започна селанско востание против феудалците во англиските провинции Кент, Норфолк, Сафок и Кембриџшир, предизвикано од високи даноци.

1811 година – Роден е литературниот критичар и филозоф Висарион Григоревиќ Бјелински, основач на реалистичката естетика во руската книжевна критика. Тој ја формулираше теоретската основа на новата насока во руската литература наречена „природно училиште“, и како модел го потенцираше делото на Гогоol („Писмо до Гогоol“, „Книжевни фантазии“).

1839 година – Српскиот принц Милош Обреновиќ абдицираше во корист на неговиот син Милан и ја напушти Србија. Принцот Милан почина неколку недели откако беше избран за владетел, а пратениците го повикаа неговиот помлад брат Михаило да го заземе престолот.

1865 година – Роден е ирскиот поет и драматург Вилијам Батлер Јетс, заедно со Шо и oyојс, еден од најголемите ирски писатели. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1923 година („Скитања на Ојсин“, „Ветер во трска“, „Грофицата Кетлин“, „Подолга земја“).

1876 ​​година – Српско научно општество ја избра сликарката Катарина Ивановиќ за прва сопруга на академикот.

1886 година – Под мистериозни околности, баварскиот крал Лудвиг Втори се удави, три дена откако тој беше прогласен за луд и соборен. Под негово покровителство Ричард Вагнер (Ричард Вагнер) беше во периодот 1864-85 година. во Минхен работел на реформата на музиката и драмата и ги изведувал своите познати музички драми „Тристан и Изолда“ и „Нирнберг мајстори за пејачи“.

1897 година – Роден е финскиот тркач на далечина Паво Нурми, освојувајќи девет златни медали на Олимписките игри во 1920, 1924 и 1928 година. Тој собори 29 светски рекорди.

1899 година – Роден е мексиканскиот композитор и диригент Карлос Чавез, основач на симфонискиот оркестар на Мексико. Во неговите композиции тој ги воведе одликите на мексиканскиот музички фолклор и инструментите на мексиканските Индијанци („Индија“, „Четири сонца“).

1900 година – Во Кина, т.н. Боксерско востание – бунт на селаните и урбаните сиромашни против странскиот капитал и домашните феудалци. Востанието било задушено во септември 1901 година од европските сили, Јапонија и Соединетите држави.

1917 година – Со 14 готи бомбардери, Германците го бомбардираат Лондон од воздух за прв пат во Првата светска војна. Загинаа 162 лица. Пред тоа, нападите врз британската престолнина беа извршени од авион.

1943 година – Сава Ковачевиќ, командант на Третата дивизија и припадник на Врховниот штаб на ЈНА, беше убиен во битката кај Сутјеска во Втората светска војна. Посмртно беше прогласен за национален херој.

1944 година – Првите ракети Ф-1 на Германија беа истрелани врз Јужна Англија во Втората светска војна. До крајот на војната во 1945 година, повеќе од 1.000 ракетни бомби паднаа на територијата на Велика Британија, од кои 660 го погодија Лондон.

1953 година – Државниот удар во Колумбија го доведе Густаво Рохас Пинилја, кој диктаторски владееше сè до 1957 година, кога во Колумбија беше обновен демократскиот режим.

1956 година – Последните британски трупи ја напуштија базата во Суецкиот канал, со кој Велика Британија управува веќе 74 години. Египет го презеде управувањето со каналот.

1965 година – Умре еврејскиот филозоф и теолог Мартин Бубер, роден во Австрија. Пред нацистите, тој побегна во Палестина во 1938 година и стана еден од првите професори на Еврејскиот универзитет во Ерусалим. Тој се залагаше за заедничка еврејско-арапска држава („Приказни за рабинот Нахман“, „Јас и ти“, „Хасидски приказни“, „Гог и Магог“, „Слики на добро и зло“).

1982 година – Умре кралот на Саудиска Арабија Калид ибн Абдул Азиз (Калид). Него го наследи неговиот брат принцот Фахд.

1983 година – Вселенски летала од САД „Пионер 10“ орбитира околу Нептун. Тоа беше првото вселенско летало што слета надвор од Сончевиот систем.

1986 година – Умре американскиот кларинетист Бени Гудман, најпопуларниот џез музичар во 1930-тите. Тој беше еден од првите бели музичари што се спротивстави на расната сегрегација и вклучи црни музичари во неговиот џез оркестар, основан во 1934 година.

1990 година – Поради неуспешниот почеток на преговорите меѓу владата и опозицијата во Србија (8 јуни), првиот протестен митинг на опозицијата против владата на Слободан Милошевиќ се одржа на Плоштадот на Република во Белград.

1990 година – Четири лица се убиени и 200 повредени во Букурешт кога полицијата се обидува да ги смири студентските протести.

1992 година – се одржа „митинг на колена“ пред зградата на српското претседателство во Белград, во знак на протест против воената политика на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.

1994 година – Северна Кореја објави повлекување од Агенцијата за атомска енергија на ООН и повеќе нема да дозволи пристигнување на странски инспектори.

2000 година – Во Пјонгјанг започна историски самит на двете Кореи, каде претседателите на Јужна Демократска Република Кореја и Северна Демократска Народна Република Кореја, Ким Дае-Јунг и Ким Јонг-Ил разговараат за помирувањето меѓу двете земји. Лидерите на двете Кореи се сретнаа за прв пат по распадот на обединетата земја во 1948 година.

2002 година – На првите слободни избори во историјата на Авганистан, Хамид Карзаи е избран за претседател.

2003 година – Првиот нацрт на уставот на ЕУ е усвоен во Брисел, 46 години по потпишувањето на Римскиот договор, односно формирањето на Унијата.

2004 година – На изборите за Европски парламент, партијата на германскиот канцелар Герхард Шредер го претрпе најголемиот пораз од Втората светска војна, а француската социјалистичка опозиција ја победи Конзервативната партија на претседателот quesак Ширак со големо мнозинство.

2005 година – Умре поранешниот португалски комунистички лидер Алваро Куњал, кој ги водеше комунистите 31 година. Тој беше симбол на отпор кон поранешниот фашистички режим на Антонио Оливеира Салазар.

2006 година – Умре поранешниот ирски премиер Чарлс Хоги, кој доминираше во ирската политичка сцена од 1970-тите до раните 90-ти.

2008 година – Ирските гласачи на референдум го отфрлија договорот за реформа на институциите на ЕУ – Лисабонскиот договор. Ирското „Не“ ја фрли ЕУ во нова криза на доверба, бидејќи усвојувањето на оригиналниот „европски устав“ во 2005 година беше одбиено и од француските и од данските гласачи, а тој документ беше омекнат и претворен во Лисабонски договор.

2009 година – Во Техеран избувнаа протести по објавувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран, на која се натпреваруваше противкандидатот Мир Хосеин Мусави.

2010 година – Победата на парламентарните избори во Белгија ја постигна Новиот фламански сојуз (НВА), кој се залага за независност на Фландрија. Изборите во Белгија следеа по остри расправии за поголема независност на Фландрија и Валонија.

2011 година – На дводневен референдум, огромното мнозинство на Италијанците гласаа за укинување на законот на владата на Берлускони за враќање на нуклеарната енергија, приватизација на водоснабдувањето и имунитетот на премиерот.

2012 година – Тунискиот воен суд го осуди Бен Али, поранешниот претседател на таа земја, на 20 години затвор во отсуство на поттикнување немири, убиства и грабежи.

2015 година – Манулен Кармен, пензиониран судија, е избран за градоначалник на Мадрид, а Ада Колау, лидер на коалицијата Барселона ен кому (Заедно за Барселона), е избрана за градоначалник на тој град. Власта во тие два града премина во рацете на екстремните левичари, противници на владејачката конзервативна Народна партија на премиерот Маријан Рахој.

2020 година – Повеќе од 41 000 луѓе умираат од вирусот корона во Бразил, втора најсмртоносна земја во светот.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 12 јуни

Објавено пред

на

1667 година – Jeanан-Батист Денис, лекар на Луј XIV, ја изврши првата успешна трансфузија на крв на 15-годишно момче со употреба на овча крв.

1683 година – Турската армија започна втора опсада на Виена. Градот беше ослободен во септември истата година од полскиот крал Јан Собиецки.

1691 година – Ахмед Втори го наследи султанот Сулејман III на турскиот престол во многу тешки околности за империјата. Тој водеше неуспешни војни против Австрија, Венеција и Русија и беше принуден да ги прифати неповолните услови на Карловачкиот мир во 1699 година.

1759 година – Умре Вилијам Колинс, еден од најважните англиски поети за лирика од 18 век („Вечер“, „Шкотско суеверие“, „Слобода“).

1798 година – Наполеон Бонапарта го освои островот Малта во Египет.

1848 година – Унгарската армија го нападна Сремске Карловце, седиштето на Србите во Унгарија, што се смета за почеток на унгарско-српската војна во 1848 година.

1849 година – Унгарците скоро целосно го уништија Нови Сад со топови од Петроварадин, бранејќи се од нападот на армијата на хрватскиот Бан Јелачиќ, кој како австриски офицер имаше наредба да ја задуши унгарската револуција.

1897 година – Роден е англискиот државник Роберт Ентони Еден, лидер на Конзервативната партија од 1955 година, министер за надворешни работи (1935-38; 1941-45; 1951-55), премиер (1955-57). Под притисок на јавното мислење, поради британско-француско-израелската агресија врз Египет во ноември 1956 година, тој поднесе оставка и се повлече од јавниот живот.

1898 година – За време на американско-шпанската војна, водачот на Филипинското револуционерно движење, генерал Емилио Агиналдо, со поддршка на САД, прогласи независност на Филипините.

1900 година – Германскиот рајхстаг усвои закон за зголемување на германската морнарица, кој подоцна ќе стане еден од најсилните во светот.

1917 година – Грчкиот крал Константин абдицирал во корист на неговиот најстар син, принцот Александар.

1929 година – Родена е Ана, автор на дневник за страдањата на Евреите во окупираниот Амстердам во Втората светска војна, што го напиша во тајно скривалиште. Таа беше убиена во март 1945 година во нацистичкиот логор Берген-Белзен. Од семејството Франк, војната ја преживеал само таткото на Ана.

1934 година – Бугарската влада, која дојде на власт со државен удар во мај 1934 година, забрани политички партии.

1936 – Отворена е зоолошка градина во Мали Калемегдан, Белград, каде беа собрани околу 1.200 животни до 1941 година.

1964 година – Нелсон Мандела, Валтер Сисулу и уште шестмина лидери на антирасистичкото движење во Јужна Африка се осудени на доживотен затвор.

1976 година – Со пуч беше симнат од власт претседателот Хуан Бордабери во Уругвај и започна деветгодишната воена диктатура.

1987 година – Поранешниот император на Централноафриканската Република, Jeanан Бедел Бокаса, е осуден на смрт за злосторства извршени за време на неговото 13-годишно владеење.

1988 година – Во Бангладеш избувнаа демонстрации околу уставниот амандман усвоен пет дена порано, со што исламот стана државна религија.

1991 година – Борис Елцин е избран за претседател на Русија на првите директни претседателски избори во земјата. Елцин го освои својот втор претседателски мандат во јули 1996 година, за самоволно да поднесе оставка во декември 1999 година и да го номинира Владимир Путин за свој наследник.

1993 година – Американски авиони го бомбардираа главниот град на Сомалија, Могадишу, во обид да ги уништат герилците на генералот Мохамед Фарах Аидид.

1995.- Умре италијанскиот музичар Артуро Бенедети Микеланџели, еден од најголемите пијанисти во 20 век.

1999 година – Во Косово и Метохија започна распоредувањето на меѓународните сили за безбедност на безбедноста (КФОР), засновано на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН.

2001 година – Македонија го укина признавањето на Тајван, кој го призна две години порано, и се сврти кон политичка соработка со Кина.

2001 година – Мохамед Рашид Дауд Ал-Овали, следбеник на терористот Осама бин Ладен, е осуден во Newујорк на доживотен затвор, без право на жалба, за убиство на 213 лица во експлозија на бомба во американската амбасада во Кенија во 1998 година во истиот терористички напад.апад врз амбасадата во Танзанија.

2003 година – Советот за безбедност на ООН донесе резолуција со која се продолжува ослободувањето на Американците од Меѓународниот кривичен суд за една година.

2003 година – Умре Грегори Пек, еден од последните филмски великани во неговото време. Запаметен е по улогите во филмовите „Одмор во Рим“, „entентлменски договор“, „Снегови од Килиманџаро“ … Тој го освои Оскарот во 1962 година за улогата во филмот „Убиј ја потсмевачката птица“.

2005 година – Масуме ал Мубарак, долгогодишен активист за правата на жените, е назначен за министер за планирање и администрација и е првата жена во историјата на Кувајт што стана министер во владата на земјата.

2006 година – Умре унгарскиот композитор Gyорѓи Gyорги, познат по својата опера „Ле Гранд Макабри“ и музика за „2001 година: Одисеја на вселената“ на Стенли Кјубрик.

2006 година – Умре канадскиот медиумски тајкун Кен Томпсон, кој ја претвори печатарската империја на неговиот татко во најголемиот електронски издавач во светот – корпорацијата Томсон.

2007 година – Хашкиот трибунал го осуди поранешниот водач на хрватските Срби, Милан Мартиќ, на 35 години затвор за злосторства против Хрвати и муслимани во Книн Краина, западна Босна и Загреб во периодот 1991-95 година.

2008 година – Канадскиот премиер Стивен Харпер официјално им се извини во име на владата на канадските домородци за практиката да ги одделува домородните деца од нивните семејства и да ги принудува да посетуваат државни училишта со цел да се асимилираат во канадското општество. Од 19 век до 1970-тите, повеќе од 150 000 деца биле присилно однесени од своите домови.

2010 година – Во судирите меѓу мнозинството Киргистанци и малцинските Узбекистанци во јужен Киргистан загинаа 62 лица, а преодните власти на таа средноазиска земја побараа воена помош од Русија

2014 година – Министерот за образование и наука на Србија, Срѓан Вербиќ, го повика ректорот на универзитетот „Мегатренд“, Мишо Јовановиќ, да поднесе оставка затоа што неговиот докторат не е пронајден на Лондонската школа за економија и политички науки.

2015 година – Премиерот на Молдавија, Сирил Габуручи, поднесе оставка поради спорната автентичност на неговата универзитетска и универзитетска диплома. Бизнисменот помина помалку од пет месеци како премиер.

2018 година – Поранешната југословенска Република Македонија доби ново име, Република Северна Македонија, во договор со официјална Атина.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 11 јуни

Објавено пред

на

1509 година – Англискиот крал Хенри VIII се ожени со првата од шесте жени, Кетрин од Арагон. Подоцна, поради одбивањето на папата да го поништи бракот, кралот раскинал со Ватикан и во 1534 година ја основал Англиканската црква.

1572 година – Роден е англискиот поет и драматург Бенџамин Johnонсон, кој се прослави со своите алегорични драми. Овој специфичен вид театар, наречен „дворска маска“, потекнува од средниот век, а во првата половина на 17 век цветал на дворот на Стјуарт. Во светската литература влезе со сатиричната комедија „Валпоне или лисицата“, која се изведува и денес.

1727 година – Умре британскиот крал Georgeорџ Први, првиот британски монарх од династијата Хановерија (1714-27). За време на неговото владеење, моќта на кабинетот беше зајакната.

1776 година – Роден е англискиот сликар Constон Констабл, еден од креаторите на модерниот пејзаж во европското сликарство. Тој беше еден од првите што го напушти студиото и сликаше директно во природата, донесувајќи ја во сликарството досега непозната поезија на атмосферата. Тој се смета за претходник на Вилијам Тарнер и француските импресионисти.

1859 година – Умре австрискиот државник принцот Клеменс Метерних, највлијателната фигура во Европа скоро 40 години, како шеф на дипломатијата (1809-21) и канцелар на Австрија (1821-48). Се смета за олицетворение на апсолутизмот. Со рускиот цар Александар Први, тој го основал Светиот сојуз, чија главна цел била да ги задуши националните движења во Европа.

1864 година – Роден е германскиот композитор и диригент Ричард Штраус, директор на Виенската опера. Тој е претставник на доцниот романтизам, иако дела од последниот творечки период соодветствуваат на уметничките текови на 20 век со експресионизам и неокласицизам („Тил Ојленшпигел“, „Салома“, „Кавалер со роза“).

1880 година – Родена е американската пацифистка Jeanанет Ранкин, првата жена што стана член на Конгресот на САД. Како строга антимилитаристка, таа беше единствената во американскиот парламент која гласаше против објавување војна на Јапонија по бомбардирањето на Перл Харбор во 1941 година.

1891 година – Велика Британија и Португалија потпишаа конвенција за поделба на сферите северно и јужно од реката Замбези во Африка, со што Нјасаланд (денешен Малави) стана британски протекторат.

1895 година – Роден е рускиот државник Михаил Александрович Булганин, учесник во Октомвриската револуција, министер за вооружени сили на СССР (1947-49), претседател на Советот на министри од февруари 1955 до март 1958 година, кога го заменува Никита Сергеевич Хрушчов. Како противник на десталинизацијата, тој беше отстранет од сите позиции.

1910 година – Роден е францускиот океанограф Jacак-Ив Кусто, пронаоѓач на апаратот за нуркање во вода и подводната камера. Доби три Оскари и Златна палма во Кан во 1956 година за филмот „Светот на тишината“, кој го сними со Луис Мал.

1918 година – Италијанските борбени бродови го потопија големиот австро-унгарски борбен брод Свети Стефан во Првата светска војна во Јадранското Море, на околу 70 километри северозападно од Задар.

1936 година – Осум високи советски воени водачи, вклучувајќи го и маршалот Михаил Тухачевски, се уапсени, осудени во тајно судење и потоа погубени во Москва. Тоа беше почеток на масовна чистка во военото раководство на тогашниот СССР.

1942 година – Во Вашингтон е потпишан договор меѓу СССР и САД за заемна помош во Втората светска војна.

1949 година – е егзекутиран Коци Ксосе, албански револуционер, еден од основачите на Комунистичката партија на Албанија и министер за внатрешни работи од 1946 година.Во наместеното, сталинистичко судење, odоџе е обвинет дека е југословенски шпион.

1955 година – Во автомобилска трка „24 часа Ле Ман“ загинаа 80 лица и беа повредени повеќе од 100 лица откако судир на три автомобили влета во аудиториумот.

1963 година – Виетнамски будистички монах, Кванг Дук, е запален на клада во Сајгон, град Хо Ши Мин, во знак на протест против третманот на будистите од страна на владата на Јужна Виетнам.

1970.- Умре рускиот државник Александар Фјодорович Керенски, член, а потоа претседател на Привремената влада по февруарската револуција во 1917 година во Русија. Тој беше симнат од власта во Октомвриската револуција во 1917 година. Тој емигрирал во Франција во 1918 година и живее во САД од 1940 година.

1970 година – Последниот американски војник ја напушти воздухопловната база Вилус во Либија, на барање на полковник Моамер ал-Гадафи (Муамер, Гадафи), кој го симна кралот Идриз Први на 1 септември 1969 година

1970 година – По една недела борби во Јордан, кралот Хусеин и палестинските герилци потпишаа договор за прекин на огнот.

1979 година – Умре американскиот филмски актер Wayон Вејн, starвезда на западните филмови („Кочијата“, „Аламо“, „Рио Браво“).

1981 година – Земјотрес во југоисточна иранска провинција Керман уби најмалку 1500 луѓе.

1984 година – Умре италијанскиот политичар Енрико Берлингер, генерален секретар на Комунистичката партија на Италија (1972-84). Главниот јунак на „еврокомунизмот“ и стратегијата на „историски компромис“, тој беше водач на најголемата комунистичка партија во Западна Европа за 12 години. Тој ја ослободи италијанската комунистичка партија од советското влијание, но и покрај неговата голема популарност, тој не успеа да ги донесе комунистите на власт во Италија.

1990 година – почина историчарот Васа Шубриловиќ, учесник во атентатот на австро-унгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд во 1914 година во Сараево, професор на Универзитетот во Белград, член на Српската академија на науките и уметностите. По Втората светска војна, тој беше директор на Балканскиот институт и министер во југословенската влада. Автор е на околу 70 историски книги и студии.

1999 година – Почетокот на распоредувањето на мировните сили на Косово доведе до голема напнатост кога рускиот баталјон неочекувано премина од БиХ на територијата на СРЈ во текот на утрото и пристигна во Косово навечер како прва единица на меѓународните сили. Русите тогаш го окупираа аеродромот Слатина во близина на Приштина.

2000 година – Полициски сили на ООН на Косово соопштија дека повеќе од 500 лица, претежно Срби, биле убиени во годината кога меѓународните сили биле стационирани на Косово.

2001 година – СР Југославија стана членка на Банката за меѓународни порамнувања во Базел. На собранието на банката беа дистрибуирани акциите, златото и девизните средства на поранешна СФРЈ, кои беа чувани во таа банка.

2001 година – Тимоти МекВеј е погубен во Федералниот затвор на САД во Индијана. Тој беше осуден на смрт за бомбашки напад врз федерална зграда во Оклахома Сити во април 1995 година, во кој загинаа 168 лица.

2001 година – Новинарот Милан Пантиќ беше убиен на влезот од неговата зграда во Јагодина, со неколку удари во главата со тап предмет. Како дописник на Вечерњи новости, Пантиќ објави неколку статии за економски криминал во областа Помораве. Сторителите на ова убиство се непознати.

2003 година – Бомбаш-самоубиец уби 17 лица и повреди 100 на отворен пазар во центарот на улицата Јафа во Ерусалим. Терористичкото движење Хамас ја презеде одговорноста за нападот.

2004 година – Специјална комисија на владата на Република Српска призна дека злосторствата врз илјадници муслимани биле извршени во Сребреница во 1995 година.

2005 година – Почина поранешниот португалски премиер генерал Васко Гонкалвес, кој предводеше четири привремени влади по револуцијата од левицата во 1974 година.

2008 година – Умре поранешниот виетнамски премиер Ву Ван Кит, голем реформатор на земјата во текот на 90-тите години.

2010 година – Започна 19-тото Светско првенство, за прв пат на африканскиот континент, во Јужноафриканската Република.

2013 година – Грчката влада донесе одлука за привремено затворање на државната телевизија и радио како дел од мерките за штедење.

2017 година – На предвремените парламентарни избори во Косово, коалицијата на Демократската партија на Косово, Алијансата за иднината на Косово, Иницијативата за Косово и десет помали партии освоија најмногу гласови. Кандидатот на оваа коалиција, Рамуш Харадинај, стана премиер.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (14 јуни) понеделник

ОВЕН Може да очекувате полека, чекор по чекор, успех на деловно поле. Може да се надевате на средба со личноста...

Временска прогнозаПред 13 часа

Вонредни метео вести: Од север доаѓа студен фронт и дожд, ова се деталите..

Во следните часови од север кон нашата територија ќе се спушта студен фронт кој ќе услови зголемување на облачноста и...

СпортПред 15 часа

(ФОТО) Кичевчани дел од Македонската фаланга која ќе ја бодри нашата репрезентација против Австрија!

Неколку илјади Македонци пристигнуваат во главниот град на Романија, развиорени македонски знамиња, ечи песна, а тука се и нашите кичевчани,...

СкопјеПред 18 часа

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 1 ден

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

НАЈЧИТАНИ