Следете не

На денешен ден

На денешен ден: 24 ноември

Објавено пред

на

1572.- Почина шкотскиот протестантски реформатор Џон Нокс, следбеник на Калвин, основач на шкотската презвитеријанска црква и автор на „Историјата на реформацијата во Шкотска“.

1632.- Роден е холандскиот филозоф од еврејско потекло Барух де Спиноза (Барух), еден од најважните и најдоследни претставници на рационалистичката и монистичката филозофија. Неговата мисла, претставена во главниот дел „Етика“, имаше многу значајно влијание врз европската филозофија. Критичкиот однос кон Библијата и Талмудот предизвика гнев во теолошките кругови, а еврејската заедница го анатемираше и го избрка од своите редови.

1642.- Холандскиот морепловец Абел Јансун открил остров јужно од Австралија и го именувал како земја на Ван Димен, која подоцна била наречена Тасманија во негова чест.

1729.- Роден е рускиот генерал Александар Василевич Суворов, еден од најголемите војсководци во 18 век. Успешно се борел против Турците (1787-91), под негова команда австриско-руските трупи ги потиснале Французите од северна Италија во 1799 година, кога се прославил со преминувањето на Алпите при враќањето во Русија. Тој го задушил Пугачевското востание во Русија во 1774 година и востанието во Полска во 1794 година. Во 1942 година во СССР бил воведен Орденот Суворов за високи воени заслуги.

1848.- Умре британскиот државник Лорд Мелбурн, премиер и повереник на кралицата Викторија, по кого го добил името австралискиот град Мелбурн.

1859.- Објавена е книгата на Чарлс Дарвин „Потеклото на видовите“. Неговата револуционерна теорија за еволуцијата предизвика големи контроверзии во научните кругови, а посетителите на црквата изразија стравувања дека книгата ќе ги поткопа религиозните верувања за потеклото на светот.

1864.- Роден е францускиот сликар и графичар Анри Тулуз Лотрек, мајстор на литографијата, сликар на боемскиот Монмартр, атмосферата и ликовите на парискиот ноќен живот кон крајот на 19 век.

1883.- Роден е српскиот писател Јован Јовановиќ Змај, еден од најистакнатите личности на српското општество во втората половина на 19 век. Борец за национално и политичко ослободување, член на Српската кралска академија и драматург на Народниот театар во Белград (1890-98), уредник на повеќе списанија, попознат е како детски поет и автор на елегични лични исповеди (“ Ѓулиќи“, „Џулиќи увеоци“).

1916.- Умре британскиот конструктор на оружје од американско потекло Хирам Стивенс Максим, пронаоѓач на митралезот (1884) именуван по него.

1929.- Умре францускиот државник Жорж Бенжамин Клемансо, премиер од 1906 до 1909 година и од 1917 до 1920 година, кога се повлече од политичкиот живот. Поради ревноста со која настапуваше во парламентот како опозиција, го доби прекарот „Тигар“. За време на аферата Драјфус, во 1898 година, тој го објави познатото писмо на Зола до претседателот на Републиката „Јас обвинувам“ во неговиот весник „Л’Ауроре“. Тој е еден од креаторите на Антантата и претседавач на мировната конференција во Версај во 1919 година.

1941.- Во Втората светска војна започна германската офанзива на градот Ужице. Повлекувањето на главниот дел од партизанските сили беше Работничкиот баталјон. Германците го зазеле градот на крајот на ноември, а за време на борбите на Кадињача, 14 километри западно од Ужице, биле убиени 180 бранители на градот.

1957.- Во Мексико Сити умре Диего Ривера, познат мексикански сликар и комунистички активист. Се прослави со монументалните мурали во јавните институции во Мексико (124 фрески во палатата на Министерството за образование) и во САД.

1963.- Два дена по атентатот на американскиот претседател Џон Кенеди во Далас, Џек Руби во полициска станица го уби Ли Харви Освалд, осомничен за атентатот.

1974.- Американскиот претседател Џералд и советскиот лидер Леонид Брежњев постигнаа привремен договор во Владивосток за ограничување на офанзивното стратешко нуклеарно оружје.

1976.- Во земјотресот што го опустоши градот Мурадија и стотици села во источна Турција загинаа околу 5.300 луѓе, а 50.000 останаа без покрив над главата.

1989.- Под притисок на масовните демонстрации во Прага, целото раководство на Комунистичката партија на Чехословачка поднесе оставка, вклучително и генералниот секретар Милош Џејкс. Карол Урбанек дојде на позицијата генерален секретар на партијата.

1992.- Се урна Боинг 737 во јужна Кина. Во најтешката несреќа во историјата на кинеското воздухопловство загинаа 141 лице – сите патници и членови на екипажот.

1995.- На референдум Ирците со тесно мнозинство (50,28 отсто) гласаа за легализирање на разводот.

1998.- Претседателот на СР Југославија, Слободан Милошевиќ, го замени началникот на Генералштабот на Југословенската армија, генерал-полковник Момчило Перишиќ.

1998.- Генералот Емил Лахуд, првиот претседател на Либан по завршувањето на 15-годишната граѓанска војна на Блискиот Исток, ја презеде функцијата.

2000.- Југословенскиот претседател Воислав Коштуница пристигнува во Загреб на самитот на лидерите на Југоисточна Европа и ЕУ. Ова е прва посета на српски функционер на Хрватска по распадот на поранешна Југославија.

2003 – Врховниот суд во Глазгов, Шкотска, го осуди либискиот разузнавач Абдел Басет Али ал-Меграхи на 27 години затвор, бидејќи беше прогласен за виновен во 2001 година за уривање на авионот Pan Am на летот 103 над езерото Локерби во Шкотска во 1998 година.

2004.- Францускиот претседател Жак Ширак пристигнува во својата прва официјална посета на Либија откако земјата стекна независност во 1951 година.

2005.- Умре Пет Морита, јапонско-американски актер познат по улогата во филмот „Karate Kid“.

2006.- Умре американската актерка, театарска и филмска сценаристка Бети Комден, легенда на Бродвеј која напиша бројни хит театарски и филмски мјузикли („Пеење на дождот“).

2011.- Почина познатиот фотограф Иво Етеровиќ, добитник на околу 200 награди, меѓу кои и специјална награда за врвен придонес во националната култура на Србија. Тој беше и личен фотограф на Јосип Броз Тито.

2013.- Во селото Шајкаш започна изградбата на делот од гасоводот Јужен тек во Србија, долг 421 километар и вреден 1,9 милијарди евра.

2015.- Поради инцидентот на турско-сириската граница кога руски авион Су-24 собори турски авион Ф-16, настанаа тензични руско-турски односи. Турција тврдеше дека рускиот авион влегол во нејзиниот воздушен простор, а руското Министерство за одбрана тврдеше дека соборениот авион летал исклучиво во сирискиот воздушен простор.

2017 – Во екстремистички напад на џамија во северната провинција на египетскиот полуостров Синај загинаа 305 луѓе.

2018 – На протестите на движењето „Жолти елеци“ во Париз, кои поставија барикади на авенијата Шанзелизе и се судрија со полицијата, поради насилство беа приведени 130 лица. Членовите на ова движење протестираат против најавеното зголемување на даноците за гориво.

На денешен ден

На денешен ден: 2 декември

Објавено пред

на

1254 – Кралот Мафред од Сицилија ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство.

1547.- Умре шпанскиот освојувач Хернан Кортез, кој го освоил Мексико помеѓу 1519 и 1521 година со огнено оружје непознато за домородците. Тој стана гувернер на „Нова Шпанија“ во 1522 година.

1804.- Папата Пиј VII го круниса Наполеон Бонапарта за цар на Франција во Париз.

1805.- Во битката кај Аустерлиц, позната како Битка на тројцата императори, Наполеон ги поразил руската и австриската војска со 75.000 војници, губејќи 70.000 од 95.000 луѓе.

1823.- Американскиот претседател Џејмс Монро објави документ во американскиот Конгрес (Доктрина на Монро) во кој ја прогласува изолационистичката политика на САД. Во тоа време, насочена против интервенционистичките намери на Светиот сојуз на европските сили кон поранешните шпански и португалски колонии во Јужна Америка, таа политика подоцна, под мотото „Америка на Американците“ добива силен национален карактер.

1848.- Австрискиот император Фердинанд I абдицирал во корист на Франц Јозеф I.

1852.- Во Франција е прогласена втора империја со императорот Чарлс Луј Наполеон III Бонапарта.

1859.- Роден е Жорж Сеура, француски сликар и основач на неоимпресионистичката школа и нов сликарски метод на поентилизам.

1859.- Извршена е смртна казна со бесење над американскиот црнец борец за ропство Џон Браун, што ја интензивира борбата меѓу аболицираните и робовладетелите во пресрет на Американската граѓанска војна (1861-65).

1901 – Американскиот пронаоѓач Кинг Жилет го патентира првиот брич со две острици.

1942.- На Универзитетот во Чикаго за прв пат е демонстрирана фисија на нуклеарен ланец, каде нуклеарните физичари предводени од Енрико работеле на таен проект за атомска бомба.

1950.- Одлуката на ОН и дозволи на поранешната италијанска колонија Еритреја да стане дел од Етиопија како автономен регион.

1954.- Американскиот Сенат го прекори сенаторот Џозеф Мекарти за неговото брутално однесување за време на истрагата против илјадници луѓе осомничени дека се комунисти.

1971.- Во Персискиот залив е основана федерација од шест Обединети Арапски Емирати: Абу Даби, Дубаи, Шарџа, Аџман, Ум ал-Кајваин и Фуџаира. Во февруари 1972 година, Рас ал-Кајма се приклучи на федерацијата.

1971.- Советскиот вселенски брод Марс 3 слета на Марс.

1972.- Во главниот град на Јужна Кореја, Сеул, избувна пожар за време на фестивал на поп музика, при што загинаа најмалку 50 луѓе.

1982 – Хирургот Вилијам Врис го имплементирал првото вештачко полиуретанско срце на клиниката на Универзитетот во Јута во Солт Лејк Сити. Пациентот, пензионираниот стоматолог Барни Кларк, живеел со тоа срце 112 дена.

1990.- По повторното обединување на Германија, централно-десничарската коалиција на канцеларот Хелмут Кол извојува убедлива победа на првите целосно германски избори во 1932 година.

1993.- Колумбиската полиција го уби Пабло Ескобар, шеф на кокаин картелот Меделин, во обид за апсење.

1994.- Филипински траект со повеќе од 600 патници потона во заливот Манила по судир со товарен брод. Загинаа околу 140 луѓе.

1998.- Сфор го уапси Радослав Крстиќ, активен генерал во војската на Република Српска, во Бјелина и го предаде на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ). Тој беше осуден на 2 август 2001 година на 46 години затвор за геноцид врз босанските муслимани во Сребреница во 1995 година. Апелацискиот совет на Хашкиот трибунал го осуди Крстиќ на 35 години затвор за помагање и поттикнување геноцид.

2001 – Enron Corporation, најголемата енергетска компанија во Соединетите држави, поднесе петиција до судот во Њујорк за заштита од банкрот. Тоа беше најголемиот банкрот во историјата на САД и предизвика голем удар на финансиските пазари ширум светот.

2004.- Во воената база во Бутмир кај Сараево, силите на Европската унија (ЕУФОР) го презедоа мандатот од Силите за стабилизација на мирот (СФОР) во Босна и Херцеговина, со што официјално заврши мисијата на НАТО во БиХ. Британскиот генерал-мајор Дејвид Лики е назначен за командант на ЕУФОР, кој вклучува 7.000 војници од 33 земји.

2004.- Умре Даме Алиша Маркова, една од најпознатите балерини на 20 век, која го основала и диригирала Англискиот национален балет.

2009.- Умре композиторот и продуцент Арон Шредер, автор на хитот на Елвис Присли „Тоа е сега или никогаш“. Тој има компонирано повеќе од 2.000 песни, вклучувајќи неколку „кралеви на рокенролот“ како што се „Stuck on You“ и „A Big Hunk O’Love“.

2012.- На изборите во Словенија, Борут Пахор е избран за нов шеф на државата.

2014 – Египетскиот кривичен суд осуди 188 лица на смрт поради вмешаност во убиството на 11 полицајци во градот Кердас, западно од Каиро, во август.

2015 – Тешко вооружени маж и жена упаднаа на прослава во Центарот за заштита на лица со пречки во развојот во Сан Бернардино, Калифорнија, и по случаен избор застрелаа 14 лица.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: 29 ноември

Објавено пред

на

1314.- Почина францускиот крал Филип ле Бел, кој во 1306 година ги протерал Евреите од Франција и им го конфискувал имотот. За време на конфликтот со папата Бонифациј VIII, тој во 1302 година свикал собор од три класи – свештенство, благородништво и граѓани, за прв пат во историјата на Франција, а по смртта на папата се договорил со новиот папа Климент V, Французин. , да го премести папското седиште во Авињон.

1516.- Умрел италијанскиот сликар Џовани Белини, еден од основачите на венецијанското училиште. Тој беше учител на Џорџоне и Тицијано.

1543.- Од чума во Лондон умре германскиот сликар Ханс Холбејн дер Јуенгер, дворски сликар на кралот Хенри Осми, мајстор на цртежот и автор на познати портрети – „Еразмо од Ротердам“, „Мадона на градоначалникот Мајер“, „Хенри VIII“.

1780.- Умре Марија Терезија, царица на Австрија, кралица на Бохемија и Унгарија. За време на нејзиното владеење од 1740 година, таа спроведе реформи во духот на просветениот апсолутизам, но и централизација и германизација. За да го обезбеди спорниот престол, таа водеше војна за австриското наследство од 1740 до 1748 година, во која во 1745 година прускиот крал Фридрих II ја презеде Шлезија.

1854.- Умрел српскиот дипломат и војвода протоереј Матеја Ненадовиќ, претседател на Управниот совет – првата српска влада. Со својот вујко Јаков го крена Првото српско востание во Ваљевската и Шабачката околија и учествува во борбите, а преговарајќи со Турците и Русија ги воспоставува првите дипломатски контакти на востаниците со странство. Неговите „Спомени“, покрај книжевната вредност, претставуваат вреден документ за тоа време.

1864.- Единицата на полковникот Џон Чивингтон масакрирала најмалку 400 Чајени и Арапахос во Сент Крик, Колорадо, кои се предале со дозвола за кампување.

1890 – Отворена седница на првиот јапонски парламент. Парламентот имаше два дома – горниот со 480 и долниот со 252 пратеници.

1918.- На Големото народно собрание во Подгорица, соборен е кралот Никола I Петровиќ и е прогласено обединувањето на Црна Гора со Србија. Со чинот на обединување, црногорската држава престана да постои.

1924.- Умре Џакомо, најважниот италијански оперски композитор по Верди. Со операта „Бохемија“ дал прототип на италијанска опера со лирско-сентиментален, граѓански карактер од крајот на 19 век („Тоска“, „Мадам Батерфлај“, „Турандот“, „Манон Леско“).

1941.- На ридот Кадињача кај Ужице во Втората светска војна загина Работничкиот баталјон, штитејќи го мнозинството партизански сили. Германските единици, со поддршка на авијацијата, го преминаа Кадињац дури по смртта на 180 партизани со командант Душан Јерковиќ. Тоа беше крајот на Република Ужице, основана на крајот на септември 1941 година, првата слободна територија во окупирана Европа.

1943.- На втората седница на Антифашистичкиот совет на народното ослободување на Југославија во Јајце, тој Совет бил конституиран како врховен законодавно и извршно претставничко тело и бил формиран Националниот комитет за ослободување на Југославија. Беше донесена одлука за федерална организација на државата, а на кралската влада во егзил и беше забрането да се врати во земјата.

1945.- Основачкото собрание во Белград ја укина монархијата, лишувајќи ја династијата Караѓорѓевиќ од сите права во земјата и ја прогласи Федеративна Народна Република Југославија.

1947.- Генералното собрание на ОН гласаше за поделба на Палестина на еврејски и арапски дел, со Ерусалим под контрола на светска организација, што овозможи создавање на државата Израел во 1948 година.

1987.- Јужнокорејски авион со 115 патници и членови на екипажот се урна над Бурма. Една жена подоцна беше уапсена во Бахреин, која призна дека е севернокорејски агент и поставила експлозиви во авион по наредба на нејзината влада за да ги наруши Олимписките игри во Сеул во 1988 година.

1991.- Арбитражната комисија на Мировната конференција за Југославија (Бадентерова комисија) ги објави резултатите од меѓународната арбитража, според која СФР Југославија е „во процес на исчезнување“ и дека сите републики на поранешната федерација се нејзини наследници.

1996.- Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) го осуди Дражен Ердемовиќ, босански Хрват, на 10 години затвор, воено злосторство на меѓународниот трибунал по судењата во Нирнберг и Токио.

1998.- Во Белград умре Живојин Павловиќ, еден од најзначајните српски филмски режисери и писатели на „Новата српска проза“. Неговиот филм „Дезертер“ (1992) е првото филмско дело кое зборува за трагедијата на војната во поранешна СФР Југославија.

1999.- Ривалските партии во Северна Ирска формираа протестантско-католичка влада, принудувајќи ги лутите непријатели да ја поделат власта за прв пат во историјата.

2001.- Умре британскиот рок пејач и текстописец Џорџ Харисон, поранешен член на Битлси, рок бенд што ги одбележа 1960-тите.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: (28 ноември)

Објавено пред

на

1520.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан заплови во Тихиот океан, минувајќи од Атлантскиот Океан низ теснецот што сега го носи неговото име.

1632.- Роден е францускиот композитор со италијанско потекло Жан Батист Лули, творец на класичната француска опера, со балет, хорови, арии и сценски ефекти. Со Молиер создаде нов вид драма и музика – балет на комедија. Тој беше главната фигура на музичкиот живот на дворот на Луј XIV и на целиот Париз. Нему му се припишува првата употреба на спроводен стап.

1757.- Роден е англискиот сликар, гравер и писател Вилијам Блејк, поет на интуицијата и имагинацијата. Книжевната слава ја стекна со стихозбирките „Песни на искуството“ и „Песни на невиноста“, а како сликар е познат по 21 илустрација за „Книгата на Јов“ и илустрации за Чосеровите „Кентербери приказни“. Неговата поезија стана позната и ценета дури на крајот на 19 век и значително влијаеше на многу поети, особено на надреалистите.

1820.- Роден е германскиот филозоф Фридрих Енгелс, еден од основачите на научниот социјализам и близок соработник на Карл Маркс. Основните принципи на материјалистичката концепција на светот ги претставил во делото „Антиелен“, а во соработка со Маркс ги напишал „Германската идеологија“ и „Манифестот на Комунистичката партија“.

1821.- Панама прогласи независност од Шпанија и се приклучи на Колумбија.

1829.- Роден е рускиот виртуоз на пијано и композитор Антон Григориевич Рубинштајн, основач на Конзерваториумот во Санкт Петербург. Припаѓал на т.н космополитски правец, спроти „Големата петорка“. Компонирал опери, композиции за пијано, соло песни.

1830.- Во Белград на Тасмајдан, во присуство на кнезот Милош и белградскиот паша, свечено беше прочитан хатишерифот на турскиот султан Махмуд II за автономија на Србија. После тоа Турците им го продале имотот на Србите и го напуштиле Белград.

1858.- На барање на опозициските водачи на Обреновиќ и на либералите, во Кнежеството Србија е свикано собрание, прво во парламентарната историја на Србија што било свикано врз основа на посебно усвоен закон. Претходните собранија се засновале на обичајното право. Андрејскиот собор, чие заседание започна на 30 декември, ги смени династиите во Србија – Александар Караѓорѓевиќ беше соборен, а Милош Обреновиќ беше вратен на српскиот трон.

1878.- Умре Ѓура Јакшиќ, најголемиот лиричар на српскиот романтизам и еден од најталентираните сликари во 19 век. Покрај поезијата, која е највредна во неговото книжевно творештво, пишувал раскази и херојски песни („На Липару“, „Поноќ“, „Паѓате Браќо“, „Отаѓбина“, „Сеоба Србија“, „Станоје Главаш“ ).

1905.- Ирскиот политичар Артур Грифит ја основал партијата Шин Феин во Даблин, која ги собрала поддржувачите на ирската независност од Велика Британија.

1907.- Роден е Алберто Моравија, еден од најистакнатите и најплодните италијански писатели во 20 век. Авторот на „Ќоќаре“, „Римљанке“, „Римских прича“ се прослави со својот прв роман „Рамнодушни луѓе“ (1929).

1912.- По 400 години турско владеење, Албанија прогласи независност, признаена на конференцијата на амбасадорите на големите сили во Лондон на 20 декември и Лондонскиот мировен договор на 30 мај 1913 година. Во Валона е формирана првата привремена влада.

1919.- Ненси Астор е првата жена избрана во британскиот парламент.

1920.- Во Кралството на Србите, Хрватите и Словенците се одржаа првите избори за Уставотворно собрание. Најмногу гласови освоија демократите кои освоија 92 од 419 места, а радикалите со 91 пратеничко место, а изненадувањето го приредија комунистите од 50 пратенички места. Право на глас немаа жените, војниците и офицерите, како и припадниците на националните малцинства.

1943.- Во Техеран започна конференцијата на американскиот претседател Рузвелт, британскиот премиер Черчил и советскиот водач Сталин, на која се разговараше за натамошната војна со Германија и повоениот европски поредок.

1945.- Умре американскиот тенисер и политичар Двајт Дејвис, кој го основаше Дејвис купот на тениските нации во 1900 година. Тој исто така беше воен секретар на САД од 1925 до 1929 година и генерален гувернер на САД на Филипините од 1929 до 1932 година.

1950.- Во Белград е основан Музејот на театарската уметност на Србија.

1971.- Припадниците на палестинската терористичка организација „Црн септември“ го убиле јорданскиот премиер Васфи Тел во Каиро, каде што пристигнал да учествува на Арапската конференција.

1975.- Фретилин (Револуционерен фронт за независност на Источен Тимор) прогласи независност од Индонезија и ја основа Демократската Република Источен Тимор.

1979.- Новозеландски авион DC-10 удри во планината Еребус на Антарктикот. Сите 257 патници и членови на екипажот загинаа.

1994.- Норвешкиот референдум одби да влезе во Европската унија.

1996.- Генералот Ратко Младиќ, обвинет од Меѓународниот кривичен трибунал на 25 јули 1995 година, формално беше сменет од функцијата командант на Генералштабот на војската на Република Српска. Младиот човек е на таа позиција од 12 мај 1992 година.

2000.- Холандскиот парламент го одобри законот со кој се дозволува евтаназија и самоубиство со помош на лекар. Така, Холандија стана првата земја која легализираше таква практика.

2001.- Стотици заробени борци на Ал Каеда загинаа во Авганистан откако Северната алијанса ја презеде контролата врз тврдината во близина на Мазар-е-Шариф на крајот на крвавиот бунт.

2010 – Њујорк Тајмс, Гардијан, Ле Монд, Шпигел и Ел Паис објавија илјадници доверливи документи на американската тајна служба на нивните веб-страници, напишани на крајно „недипломатски јазик“ кои ги покажуваат ставовите на Вашингтон за голем број светски лидери, што предизвика остра реакција од Бела.куќи и Пентагон и бурни реакции низ светот. Текстовите се пренесени од веб-страницата Викиликс, чиј основач е австралискиот државјанин Џулијан Асанж.

2011.- Умре Анте Марковиќ, последниот премиер на поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ).

2014.- Бомбаш самоубиец нападна голема џамија во нигерискиот град Кано, при што загинаа 64 лица, а 126 беа повредени. Боко Харам ја презеде одговорноста за нападот, во кој од почетокот на годината загинаа повеќе од 2.000 луѓе.

2015.- Истакнатиот турски адвокат и активист за човекови права Тахир Елчи, кој е обвинет за поддршка на курдските бунтовници, беше убиен во југоисточна Турција додека даваше изјава за медиумите.

2018 – Претседателот на Украина Петро Порошенко потпиша указ заснован на законот за воена состојба, кој беше воведен во Украина откако Русија заплени три украински воени бродови неколку дена претходно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 59 минути

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за...

КичевоПред 6 часа

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се...

МакедонијаПред 7 часа

Денеска 333 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 154...

МагазинПред 11 часа

Мета ја укина забраната за рекламирање криптовалути

Мета ја напушта својата долгогодишна (ако не и апсолутна) забрана за рекламирање на криптовалути. Според CNBC, Мета ја заврши својата...

МагазинПред 11 часа

Камерата на вашиот следен телефон со Android може секогаш да биде вклучена

Никој не сака да става селотејп на предната камера на својот паметен телефон, но доколку оваа функција стане норма, тоа...

СветПред 11 часа

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација...

СветПред 11 часа

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19. Сотровимаб базиран на моноклонални антитела...

МакедонијаПред 11 часа

Пронајдени нерегуларности кај кичевски возила и автобус, детали за вчерашната акциска за јавен превоз

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат...

СветПред 11 часа

Соединетите Американски Држави придонесуваат најмногу за загадувањето со пластика во светот

Соединетите Американски Држави се убедливо најголемиот придонесувач за загадувањето со пластика во светот, според новиот извештај, кој повикува на развој...

БалканПред 11 часа

Омикрон пристигна во Грција, oткриен е првиот случај на новиот сој

Првиот случај на омикрон, нов вид на коронавирус, е откриен во Грција, потврди во четвртокот министерот за здравство Танос Плеврис....

НАЈЧИТАНИ