Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 26 јули

Објавено пред

на

1847 година – Либерија, држава на ослободени американски робови кои имигрираат во Африка, стана првата независна република на континентот.

1856.- Во Даблин е роден англискиот драматург, новинар и критичар Georgeорџ Бернард Шо. Својата книжевна кариера ја започна со пишување романи и театарски прегледи и се прослави со своите многубројни претстави. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1925 година („Кандида“, „Занает на г-ѓа Ворен“, „Мајор Барбара“, „Пигмалион“).

1858 година – Лионел Ротшилд стана првиот еврејски член на долниот дом на британскиот парламент.

1875 година – Роден е швајцарскиот психијатар Карл Густав Јунг, основач на „аналитичка“ или „комплексна“ психологија, во која се разликуваат два слоја на потсвеста – индивидуално и колективно („Психолошки типови“, „Психологија и религија“, „Симболика на духот “).,” Студија за архетипите “).

1894 година – Роден е англискиот писател Алдоус Хаксли, еден од најистакнатите европски есеисти. Неговите „романи на идеи“ се базираат на есеистички модели на дискусии и судири на принципи („Контрапункт на животот“, „Храбар нов свет“, „Слепи во Газа“).

1908.- Роден е чилеанскиот државник Салвадор А Alенде Гошен, основач на Социјалистичката партија и прв марксистички претседател на Чиле (1970). Тој беше убиен од воена хунта предводена од генерал Августо Пиноче на 11 септември 1973 година.

1909 година – Обидот на шпанската влада да мобилизира резервисти во Каталонија за борби во Мароко доведува до востание во Барселона, кое е крваво потиснато („Крвава каталонска недела“).

1928 година – Роден е американскиот филмски режисер Стенли Кјубрик, познат по филмови од различни жанрови – „2001 година – Одисеја во вселената“, „Пеколен портокал“, „Д-р Стрејнџлав“ и „Лолита“.

1941 година – Претседателот на САД, Френклин Делано Рузвелт ги замрзнува сите јапонски средства во Соединетите држави, со што се прекинува трговијата меѓу САД и Јапонија.

1943 година – Роден е британскиот музичар Мик agегер, основач и пејач на Ролинг Стоунс.

1945 година – Во британскиот парламент беа победени лабуристичките избори, а нивниот лидер Климент Атли го заменува Винстон Черчил како премиер.

1950 година – Американските трупи масакрираа стотици невооружени бегалци во селото Но Гун Ри за време на Корејската војна.

1952 година – Умре Ева Перон (33), популарната сопруга на аргентинскиот претседател Хуан Перон.

1953 година – Герилски напад врз касарната Монкада во градот Сантијаго де Куба, Фидел Кастро започна борба против режимот на диктаторот Фулгенсио Батиста.

1956 година – Египетскиот претседател Гамал Абдел Насер го национализира каналот Суец, кој беше контролиран од англо-француска компанија.

1963 година – Земјотресот во македонската престолнина Скопје уби повеќе од илјада луѓе и го уништи градот.

1965 година – Малдивите во Индискиот океан, британски протекторат од 1887 година, се здобија со независност.

1974 година – Константин Караманлис, новиот грчки премиер, ја формираше првата цивилна влада, по седумгодишниот воен режим во Грција.

1984 година – Умре американскиот статистичар Georgeорџ Хорас Галуп, директор и основач (1935) на Институтот за истражување на јавното мислење Галуп.

1995 година – Перу и Еквадор се договорија за демилитаризирана зона од околу 500 квадратни километри во пограничниот регион Амазон, со што се стави крај на едномесечната војна меѓу нив.

2001 година – Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во Хаг откри обвинение против пензионираниот генерал на хрватската армија Анте Готовина за злосторства над Србите за време и по операцијата „Бура“ во 1995 година во Краина, Хрватска. Готовина беше уапсен кон крајот на 2005 година во Шпанија и екстрадиран во Трибуналот, каде беше осуден на 24 години затвор во 2011 година, но беше ослободен со одлука на Апелациониот совет и ослободен.

2002 година – Умре Бади Бејкер, американски композитор кој компонираше музика за над 200 филмови од Волт Дизни.

2003 година – Умре британскиот режисер Johnон Шлезингер. Неговиот филм „Полноќен каубој“ доби Оскар, а ги снимаше и филмовите „Дарлинг“, „Лажливец Били“, „Далеку од непослушната толпа“ и „Маратонец“.

2008 година – Парламентот на Македонија гласаше за новата влада на премиерот Никола Груевски, чија партија ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите на 1 јуни и коалицираше со албанската Демократска унија за интеграција (ДУИ). Опозициските партии, левоцентристичката коалиција Сонце и Демократската партија на Албанците (ДПА) ја бојкотираа собраниската седница.

2010 година – Викиликс објави на својата веб-страница 91.000 извештаи за војната во Авганистан од страна на разни американски воени единици од бојното поле во последните шест години, што исто така открива дека Пакистан тајно им припишувал цивилни и екстремистички жртви на американските трупи. Министерството за одбрана на САД изјави дека последиците од објавувањето на овие доверливи документи се непресметливи.

2011 година – Во јужен Мароко се урна воен авион, предизвикан од лошите временски услови, при што загинаа сите 80 патници.

2016 година – Авионот со соларен погон Солар Импулс 2 слета во Абу Даби и со тоа успешно го заврши патувањето низ целиот свет. Летот околу светот на максимална надморска височина од 8.500 метри траеше повеќе од 16 месеци, со просечна брзина од 80 километри на час, благодарение на батериите што складираат сончева енергија со помош на 17.000 фотоволтаични ќелии на крилјата.

2017 година – Обединетите нации предупредуваат дека скоро два милиони деца се неухранети и се изложени на ризик од заразување со колера во Јемен, земја погодена од двегодишната граѓанска војна.

2018 година – почина Адем Демачи, политичар кој помина 28 години во затвор во поранешна Југославија заради неговите политички ставови и посветеност на независно Косово. Тој е основач на парламентарната партија, а за време на војната во Косово беше политички водач на Ослободителната војска на Косово.

На денешен ден

На денешен ден (19 септември)

Објавено пред

на

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во битката кај Поатје, завршувајќи ја првата фаза од Стогодишната војна. Истиот ден во 1370 година, Црниот принц го зазеде и опустоши Лимож.

1551 – Роден е Анри III од Франција, последниот владетел на династијата Валоа. За време на неговото владеење од 1574 година, земјата беше погодена од конфликти меѓу римокатолиците и Хугенотите (француски протестанти).

1802 – Роден е унгарскиот револуционер Лајош Кошут, водач на Унгарската револуција од 1848 година и Војната за независност од Австрија, гувернер на ослободената Унгарија од април до август 1849 година. По унгарската капитулација на 13 август 1849 година, живеел во егзил (Турција , Англија), САД, Италија) каде, како водач на емиграцијата, агитираше за независност на Унгарија.

1814 година – Востанието Хаџи -Продан започна во областа Пожега во Србија. Востанието предводено од игументите Пајси и Хаџи-Продан се прошири во областите Крагуевац и Јагодина, но не ја доби поддршката од Милош Обреновиќ, кој сметаше дека востанието е прерано. И покрај ветувањето дека бунтовниците ќе бидат простени, Турците погубија околу 300 бунтовници, вклучувајќи го игуменот Пајсиј, а Хаџи-Продан побегна во Австрија.

1837.- Во близина на Пожаревац се одржаа првите воени маневри на редовната српска војска, кои траеја 20 дена со учество на 1.700 војници.

1888.- Во белгискиот Спа се одржа првиот светски натпревар за убавина, а првата официјално најубава жена на планетата е 18-годишната Берта Сокарет, креолка од Гвадалупе.

1911.- Роден е англискиот писател Вилијам Голдинг, добитник на Нобеловата награда за литература во 1983 година. Неговиот прв објавен и најпознат роман, „Господарот на мувите“, стана светски бестселер.

1914 година – Битката за каменот на мачката започнува во Првата светска војна. По четири дена борба, супериорната австро-унгарска војска ги принуди Србите да се повлечат.

1922.- Роден е чешкиот атлетичар Емил Затопек, кој освои златен медал на трката на 10.000 метри на Олимписките игри во Лондон 1948 година и 5.000, 10.000 и маратон на Игрите во Хелсинки 1952 година. Тој собори 18 светски рекорди и победи на 69 трки по ред помеѓу 1949 и 1951 година.

1928 година – „Steamer Willie“, првиот анимиран цртан филм со Мики Маус, беше прикажан во .ујоршкиот театар на колони.

1939.- Советските трупи стигнаа до унгарската граница и го окупираа Вилнус, сега полски главен град, во северна Европа.

1941 година – Германските трупи го окупираа Киев во Втората светска војна, по 45 -дневна битка, британските трупи влегоа во Техеран.

1955 – Во Аргентина, армијата го собори претседателот Хуан Доминго Перон, кој избега и живееше во странство до 1973 година. По враќањето во земјата, тој беше реизбран за претседател и ја предводеше земјата до неговата смрт во 1974 година.

1957 – Американците ги спроведоа првите подземни нуклеарни тестови во Невада.

1961 година – Јамајканските граѓани гласаа на референдум за отцепување од Западна Индија.

1985.- Земјотрес со јачина од 8 степени според Рихтеровата скала го погоди главниот град Мексико Сити, при што загинаа најмалку 12.000 луѓе, а 40.000 беа повредени.

1989.- Францускиот UTA DC-10 експлодира на релација Бразавил-Париз над Нигер, за што подоцна се обвинува Либија, убивајќи ги сите патници и членови на екипажот (171).

1991 – Колони тенкови на Југословенската народна армија се преселија од Белград во Хрватска, каде што започнаа судирите меѓу српските вооружени групи и хрватската полиција. На 25 јуни 1991 година, Хрватска прогласи независност и се отцепи од СФР Југославија.

1992.- Советот за безбедност на ОН ја протера СР Југославија од светската организација, негирајќи го правото автоматски да ја наследи СФРЈ. СРЈ повторно стана членка на ОН на 2 ноември 2000 година, откако демократската опозиција ја презеде власта во Србија.

1994.- Американските војници слетаа на Хаити во операција опишана од Вашингтон како „повторно воспоставување на демократијата“ во земјата.

1999.- Во Белград умре Павле Ивиќ, еден од водечките југословенски лингвисти, член на Српската академија на науките („За говорот на Србите од Галиполи“, „Српскиот народ и нивниот јазик“).

2000.- Во Прага започна петдневна сесија на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, за време на која илјадници антиглобализациски демонстранти се судрија со полицијата. Во судирите беа повредени 142 демонстранти и 123 полицајци, а центарот на Прага беше демолиран.

2001.- Исламските свештеници го повикаа терористичкиот водач Осама бин Ладен доброволно да го напушти Авганистан, но не му определија краен рок да ја напушти земјата. САД се заканија дека ќе ги нападнат Талибанците доколку не го предадат Бин Ладен.

2003.- Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ја посети Приштина, каде што беше прогласен за почесен доктор на Универзитетот во Приштина.

2006.- Тајландската војска ја презеде власта, прогласи вонредна состојба и ја распушти владата, соборувајќи го премиерот Таксин Шинаватра, кој присуствуваше на годишната сесија на Генералното собрание на ОН во Newујорк.

2008 – Почина Маурицио Кагел, еден од најважните современи композитори, кој се занимаваше со филм, пишување есеи, камерна музика, компониран за радио драми и имаше клучно влијание во областа на инструменталниот театар.

2009.- Почина академик Душан Каназир, претседател на Српската академија на науките и уметностите (САНУ) од 1981 до 1994 година. Тој беше докторант по физиолошки науки на Универзитетот Либре во Брисел, добитник на бројни награди и член на неколку странски академии.

2010.- Владејачката коалиција на десниот центар победи на парламентарните избори во Шведска, освојувајќи 172 места од вкупно 349 места во парламентот, или загуби апсолутно мнозинство во парламентот со три места, во кој за првпат беше вклучена и екстремната десница.

2017 година – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди централно Мексико и уби повеќе од 430 луѓе.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден (18 септември)

Објавено пред

на

1502 – Шпански навигатор со италијанско потекло, Кристофоро Коломбо, пристигна во Костарика на своето четврто и последно патување во Новиот свет. 1709.- Роден е англискиот писател и лексикограф Семјуел Johnsonонсон, автор на првиот модерен речник на англиски јазик, објавен во 1755 година, а потоа основа на англиската литература повеќе од еден век (песната „Суетата на човечките желби“). , трагедија „Ирена“, сатира „Лондон“).

1739 година – Со потпишувањето на Белградскиот мир, војната меѓу Австрија и Турција завршува, почнувајќи во 1736 година. Австрија беше оттурната од Балканот, а Турција се врати на Дунав и Сава. Србија повторно стана дел од Отоманската империја и Австрија беше принудена да им ја врати Малата Влашка и делови од Босна на Турците, што ги доби со Пожаревачкиот мир во 1718 година.

1759.- По воениот пораз, Французите им ја предадоа провинцијата Квебек во Канада на Англичаните, убивајќи ги и двајцата команданти, Англичанецот Jamesејмс Волф и Французинот Луис Монткалм, во последната битка.

1810 – Во Чиле започнува востание против шпанската колонијална власт, предводено од Бернард О’Хигинс, подоцна претседател на Чиле (1817-23).

1819.- Роден е францускиот физичар Леон Фуко, кој ја докажа ротацијата на Земјата со експеримент со нишало. Нашол жироскоп, усовршил телескоп и открил вртложни струи во метални маси (струи на Фуко).

1822.- Францускиот египтолог Jeanан Франсоа Шамполион го дешифрира египетското писмо.

1851 – Објавено е првото издание на „Yorkујорк тајмс“, основано од Хенри arарвис Рејмонд.

1905.- Родена е шведската филмска актерка Грета Луста Густафсон, позната како Грета Гарбо, една од најголемите актерки на тивки и звучни филмови. Таа се здоби со светска слава во Холивуд, и се повлече од филмот кога беше на врвот на кариерата. (“Ана Каренина”, “Мата Хари”, “Дама со камелии”).

1931 година – Јапонија започна напад врз североисточна Кина, Манџурија, и на 3 март 1932 година прогласи независност на Манџурија, предводена од соборениот кинески император Пу Ји (императори на Манчуко).

1934 година – СССР се приклучи на Лигата на народите.

1944.- По тешките борби, американските оклопни единици под команда на генералот Georgeорџ Патон го зазедоа пристаништето Брест, големо поморско упориште во северозападна Франција, за време на Втората светска војна.

1961 година – Во авионска несреќа над Северна Родезија загина генералниот секретар на ОН од 1953 година, Швеѓанецот Хјалмар Агне Даг Хамарскјелд. Смртта ја прекина неговата мисија за решавање на кризата во Конго. Постхумно ја доби Нобеловата награда за мир.

1970.- Американскиот пејач и најпознат рок гитарист на 20 век imiими Хендрикс почина на 27 -годишна возраст од предозирање со дрога.

1973 година – Генералното собрание на ОН ги прифати двете германски држави – Источна и Западна Германија – со акламација. Бахамите исто така се примени во ОН.

1982.- Масакрот на либанските христијански милиции во палестинските бегалски кампови Сабра и Шатила во Бејрут е убиен во масакр на израелската армија. Тоа беше одмазда за атентатот извршен четири дена претходно, во кој беше убиен претседателот на Либан, Башир emемаил. (Башир Гемајел).

1988.- Воена хунта ја собори владата на бурманскиот претседател Маунг Маунг за време на антивладините демонстрации во кои загинаа илјадници луѓе.

1989.- Индиската влада одлучи да ги прекине воените операции против Тамилските тигри и да ги повлече војниците од Шри Ланка до крајот на годината.

1997.- Исламските терористи нападнаа туристички автобус во центарот на Каиро, убивајќи девет германски туристи и еден египетски возач.

2005.- По 30 години конфликт во Авганистан, се одржаа првите парламентарни и покраински избори од 1969 година.

2007.- Умре Lиjана Молнар -Талајиќ, една од најголемите оперски уметници во поранешна Југославија и долгогодишен професор на Загрепската академија.

2008.- Умре кубанскиот режисер Умберто Солас (Хумберто), еден од најважните латиноамерикански режисери. Меѓу неговите најпознати филмови се „Барио Куба“, „Лусија“ и „Ел Сигло де како Луцес“.

2010.- Во Авганистан се одржаа парламентарни избори на кои учествуваа над 40 проценти од населението. Изборите се одржаа и покрај заканите на Талибанците за бомбашки напади, по нив следеше насилство, а 14 луѓе загинаа, а десетици беа ранети во екстремистички напади.

2014.- На референдумот за независност на Шкотска, граѓаните со 55,3 проценти од гласовите одлучија Шкотска да остане дел од Обединетото Кралство.

2018.- Руски воен авион со 15 членови на екипажот беше соборен во Сирија.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден (17 септември)

Објавено пред

на

1580 година – Роден е Франциско Гомез де Квеведо и Вилегас, голем писател на Златното доба на шпанската литература и еден од најважните сатиричари во светската литература („Соништа“, „ofивот на разбојник“).

1631 година – Во Триесетгодишната војна, Швеѓаните и германските протестанти под команда на шведскиот крал Густав Адолф ја победија Царската армија (католичка лига) под грофот Тили кај Лајпциг.

1665.- Во Лондон избувна епидемија на чума, при што загинаа околу 70.000 луѓе.

1787 – Делегатите на 12 од тогашните 13 американски држави го потпишаа американскиот Устав. Со подоцнежните амандмани, тој устав е с in уште во сила и е најстариот важечки устав во светот. Тоа беше првиот што ја примени идејата на францускиот филозоф Монтескје за поделба на власта на законодавна, извршна и судска.

1796 – Првиот претседател Georgeорџ Вашингтон испрати проштална порака до американскиот народ и се повлече во својот имот. Тој беше избран за претседател во 1788 година.

1809.- Мировниот договор во Фредрикшам стави крај на шведско -руската војна во која Русија ја освои Финска.

1826.- Роден е германскиот математичар Георг Фридрих Бернхард Риман, кој отвора нови насоки во развојот на математиката и нејзината примена во физиката и механиката. Неколку математички концепти се именувани по него.

1857.- Роден е рускиот физичар Константин Едуардович Циолковски, чии теории и откритија беа основа за развој на астронаутиката. Во 1903 година, тој го објави првото дело во теоријата на астронаутиката, „Тестирање простор со млазни уреди“.

1889.- По повод 500 -годишнината од битката на Косово, во Кралството Србија е воспоставен „Редот на кнезот Лазар“, кој може да го носат само владетелот и возрасниот престолонаследник.

1900 година – Британската кралица Викторија Александрин потпиша документ за влез на Австралија во Комонвелтот како федерална унија на шест поранешни британски колонии.

1908.- Роден е рускиот виолинист и диригент Давид Фјодорович Оистрах, еден од најголемите мајстори за виолина во 20 век. Се прослави во 1935 година на меѓународниот натпревар во Варшава и во 1937 година со наградата „Исај“ во Брисел, а потоа настапи со голем успех низ целиот свет.

1918.- По тридневна офанзива, Првата и Втората српска војска, со помош на две француски дивизии, го пробија Солунскиот фронт во Првата светска војна. Германците и Бугарите беа принудени да се повлечат. Пробивот на Солунскиот фронт овозможи српската војска да се врати во својата татковина и, како една од најуспешните операции во Првата светска војна, придонесе за конечен колапс на Централните сили.

1931 година-RCA Victor го претстави првиот рекорд за долга игра со 33 вртежи во минута во хотелот Савој во Newујорк.

1939.- Советската црвена армија влезе во Полска од исток, окупирајќи делови од западна Белорусија и Украина и зароби 217.000 Полјаци. Во исто време, Германците ја нападнаа Варшава од воздух и од земја.

1944.- Операцијата Британски падобранци започна Втората светска војна во близина на градот Арнхем во Холандија, со цел да се воспостави мост на реката Рајна и да се заобиколи германската одбранбена линија. Сојузничките војници наидоа на неочекувано силен отпор од Германците, и операцијата пропадна со големи загуби на сојузниците.

1961.- Поранешниот турски премиер Аднан Мендерес беше обесен во мај 1960 година од воената хунта на генералот emalемал Герсел и осуден на смрт за предавство на реформските принципи на Кемал Ататурк.

1978.- Во Египет беше потпишана рамка за мир на Блискиот Исток со разговори меѓу египетскиот претседател Анвар, израелскиот премиер Менахем и американскиот претседател Jimими Картер.

1980.- Поранешниот диктатор на Никарагва, генерал Анастасио Сомоса Дебајле, беше убиен во Парагвај, каде што живееше во егзил, откако беше соборен во јули 1979 година.

1994.- Умре британскиот филозоф со австриско потекло Карл Рајмунд Попер, еден од највлијателните мислители на 20 век („Логика на истражувањето“, „Отворено општество и неговите непријатели“, „Мизеријата на историцизмот“).

1997.- Хеликоптер на ОН се урна кај Фојница, централна Босна, при што загинаа 12 членови на меѓународната заедница и помошникот висок претставник на ОН за Босна и Херцеговина, Герд Вагнер.

2001.- Македонската влада објави дека ќе им дозволи на војниците на НАТО да останат во земјата по завршувањето на нивниот мандат.

2004.- Министрите за одбрана на пет земји на ЕУ (Холандија, Франција, Италија, Шпанија и Португалија) потпишаа договор за основање европска жандармерија со седиште во Виченца, во североисточна Италија.

2006.- Во молдавскиот регион Транснистрија се одржа референдум за независност, за кој повеќето европски земји однапред изјавија дека нема да го признаат. Транснистрија е територија помеѓу Молдавија и Украина, каде што мнозинството од населението зборува руски, и кое во 1992 година, во времето на распадот на Советскиот Сојуз, прогласи отцепување од Република Молдавија, со воени конфликти и бројни жртви.

2008.- Сомчаи Вингсават е избран за 26 -ти премиер на Тајланд, и покрај противењето на опозицијата. Сомчај (61), адвокат по професија, го заменува премиерот Самак Сундаравеј (73), кој поднесе оставка по масовните демонстрации и обвинувањата за примање мито.

2009.- Брис Татон (Брис), навивач на францускиот фудбалски клуб, беше брутално претепан во центарот на Белград, со безбол палки, решетки и факели пред натпреварот помеѓу фудбалските клубови Партизан и Тулуз. Почина како резултат на повреди на 29 септември 2009 година. Група од 15 навивачи на фудбалскиот клуб Партизан беше осудена за тешкото убиство на Брис Татон.

2011 година – Во несреќа на аеромитинг во Рено, Невада, загинаа девет лица, а 54 беа повредени, кога авион го погоди работ на трибините каде што беа гледачите и медиумите што го следеа настанот.

2011.- Германскиот диригент Курт Сандерлинг почина во Берлин на 98 -годишна возраст. Првично Евреин, тој избега од нацизмот во 1936 година во Советскиот Сојуз, каде раководеше со Ленинградската филхармонија до 1960 година. Во тогашната Демократска Република Германија (ГДР), тој диригираше симфониски оркестри од Источен Берлин и Дрезден.

2014 година – Јужнокорејската награда за мир се доделува на германската канцеларка Ангела Меркел поради нејзината „постојана свест“ за одговорноста на Германија во нацистичките злосторства.

2016.- Умре американскиот драматург Едвард Олби, автор на повеќе од 30 драми за феномените на американската култура. Доби три Пулицерови награди и беше прогласен за „писател на генерацијата“ откако ја напиша култната претстава „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“ во 1962 година.

2019 година – За првпат во историјата на оваа земја, изборите се повторуваат во Израел, поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху доби нова шанса да формира влада, бидејќи тоа не го стори по изборите во април.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 8 минути

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 3 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 5 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 5 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 19 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 1 ден

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 1 ден

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

НАЈЧИТАНИ