Следете не

Хороскоп

На денешен ден – 28 мај

Објавено пред

на

1522 година – Турците го зазедоа утврдениот град Книн и го прогласија за седиште на Санка Санка.

1660 година – Роден е bornорџ Први, првиот британски крал од династијата Хановерија, во Оснабрик. За време на неговото владеење од 1714 година до неговата смрт во 1727 година, функцијата премиер доби клучна улога во извршната власт.

1738 година – Роден е францускиот лекар Josephозеф Игнасе Гилотин, професор по анатомија. За време на Француската револуција, тој предложи извршување на смртна казна со уред за обезглавување, со што ќе се скратат страдањата на осуденикот. Од 1792 година, овој уред го носи неговото име.

1759 година – Роден е англискиот државник Вилијам Пит Помладиот, кој стана најмладиот премиер во историјата на Велика Британија во 1783 година. Во 1805 година, тој беше главниот организатор на Третата европска коалиција против Наполеон.

1812 година – Русија и Турција потпишаа мировен договор во Букурешт, давајќи Russia на Русија Бесарабија и отстапувајќи ја Влашка и Молдавија на Турција. Мирот му овозможи на рускиот цар да ги насочи воените сили кон Наполеон Бонапарта.

1834 година – Во кнежевството Србија се воведува српски јазик како официјален јазик во преписка со турските власти, што дотогаш се спроведувало исклучиво на турски јазик.

1843 година – Умре американскиот филолог и лексикограф Ноа Вебстер. Во 1806 година, тој го објави својот прв речник на англиски јазик, Комплексен речник на англиски јазик, и во 1828 година, речникот што сè уште го носи неговото име.

1879 година – Роден е српскиот математичар, астроном и геофизичар Милутин Миланковиќ, основач на Катедрата за небесна механика на Универзитетот во Белград.

1884 година – Роден е чешки државник Едуард Бенеш, основач на модерната чехословачка држава (1918), претседател од 1936 до 1938 година, кога побегна во Лондон пред германската окупација. По Втората светска војна, тој беше повторно шеф на државата сè додека комунистите не дојдоа на власт во 1948 година.

1934 година – Канаѓанката Олива Дион роди пет девојчиња во канадската држава Онтарио, наречена „Пет на Дион“, првите пет во светот за кои се знае дека преживеале.

1937 година – Стенли Болдвин стана премиер на Велика Британија по повлекувањето на Стенли Болдвин. Тој беше потписник на Минхенскиот договор од 1939 година, кој им овозможи на Германците да ја окупираат Чехословачка.

1937 година – Умре австрискиот психолог Алфред Адлер, еден од следбениците на Фројд. Тој се оддели од Фројд во 1912 година, основајќи ја насоката на индивидуалната психологија („Пракса и теорија на индивидуалната психологија“, „Познавање на човекот“, „За нервниот карактер“).

1940 година – Кралот на Белгија, Леополд III, потпиша капитулација во Втората светска војна; Истиот ден започна евакуацијата на поразените сојузнички сили од француското пристаниште Данкирк во Втората светска војна, со што беа спасени 224.585 британски и 112.546 француски и белгиски војници до 2 јуни.

1944.- Умре српскиот етнолог и фолклорист Тихомир ordорѓевиќ, професор на Универзитетот во Белград, член на Српската кралска академија. Објавил околу 700 студии, патеписи, белешки и коментари за српските народни обичаи.

1961. година – Укинат е „Ориент експрес“, возот што сообраќал на релација Париз-Истанбул 78 години.

1971 година – Советско летало започна во правец на Марс.

1972 година – Војводата од Виндзор умре во Париз Тој се искачи на тронот како кралот Едвард VIII во Англија во 1936 година и абдицираше во истата година заради бракот со Американецот Волис Симпсон.

1976 година – Потпишан е договор меѓу СССР и САД за ограничување на подземните нуклеарни тестови.

1982 година – Папата Јован Павле Втори пристигна во Велика Британија во прва посета на римокатоличкиот папа на земјата од 1531 година.

1986 година – Двајца советски космонаути излегоа од орбиталната станица Саyјут 7 и поминаа околу четири часа на вселенско прошетка.

1987 година – Западногерманскиот Матијас Руст (19) лета со спортски авион Цесна од Хелсинки кон Москва и слета на централниот Црвен плоштад во престолнината на СССР, минувајќи незабележано низ советскиот воздушен простор.

1995 година – Земјотрес го тресе рускиот град Нефтегорск на полуостровот Сахалин, при што загинаа најмалку 2.000 луѓе.

1995 година – Босанскиот министер за надворешни работи Ирфан jубијанкиќ беше убиен кога хеликоптер беше соборен од ракета во близина на Бихаќка.

1995 година – На Канскиот филмски фестивал, југословенскиот режисер Емир Кустурица ја доби Златната палма за филмот „Андерграунд – некогаш и едно време“. Десет години порано, Кустурица ја доби оваа награда за филмот „Татко на службено патување“.

1997 година – Русија и Украина потпишаа договор со кој се дозволува руската Црноморска флота да користи поморска база во пристаништето Севастопол на полуостровот Крим за 20 години.

1998 година – По петтиот нуклеарен тест, Пакистан официјално станува нуклеарна сила.

1999 година – Откако воздушните напади на НАТО ги интензивираа нападите врз СР Југославија (740 полетувања за 24 часа), југословенскиот претседател Слободан Милошевиќ, по разговорите со специјалниот пратеник на рускиот претседател Виктор Черномирдин, ги прифати условите на западните земји за крај на бомбардирањето.

2001 година – Првата детска конференција на африканските нации се одржа во Каиро.

2002 година – Британскиот оператор на мобилни телефони Водафон објави загуба од 13,5 милијарди фунти (19,6 милијарди долари), што е најголема забележана загуба на голема британска корпорација.

2004 година – Директорот и главен уредник на подгоричкиот дневен весник „Дан“, Душко Јовановиќ, почина во Клиничкиот центар на Црна Гора во Подгорица, како резултат на тешките повреди во атентатот претходната ноќ пред уредникот на весникот канцеларија На 27 април 2009 година, Дамир Мандиќ беше осуден на 30 години затвор за соучество во убиството на Јовановиќ.

2008 година – Непалскиот парламент ја укина монархијата и прогласи република, со што заврши 239-годишното владеење на најстарата хинду монархија во светот.

2008 година – Универзитетот во Белград одбележа 200 години постоење.

2013 година – почина Зоран Еркман Зеркман, музичар и еден од најдобрите трубачи на српскиот рокенрол. Тој беше член на Младинскиот џез-бенд на РТБ и групата Дисциплина кишме и основач на групите Буквар Буквар и Зеркман Биг Бенг.

2015 година – Луиз Ричардсон е првата жена назначена за претседател на Универзитетот во Оксфорд од основањето во 1230 година.

2018 година – Умре Серж Дасо, француски политичар, издавач на весници и водечка фигура во индустријата за авиони и оружје.

Хороскоп

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

Објавено пред

на

ОВЕН
Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да се соочите со некои предизвици кои не се по ваш вкус или вкус. Барајте добар совет од постара личност навреме. На крајот, се ќе се реши на добар начин или во ваша корист. Сакате повеќе разбирање и нежност во љубовна врска. Вашиот партнер понекогаш има некои необични идеи, така што неговото однесување во вас поттикнува чувство на емоционална несигурност.

БИК
Некои од соработниците немаат доволно интерес да го почитуваат заедничкиот деловен договор, што неизбежно предизвикува одредена загуба. Се чини дека сте загрижени за новите информации и промени предложени од вашите соработници. Упорно се обидувате да решите некои големи проблеми што е можно поскоро. Склони сте кон чести промени на расположението, како и општества што го привлекуваат вашето емоционално внимание. Нема причина да џогирате и да се жалите на партнерот за некои ситници.

БЛИЗНАЦИ
Можете да процените поволна ситуација на деловната сцена и да смислите добра изведба или редослед на потези пред соработниците. Обрнете внимание на различните опции за партнерство што ги имате. Важно е да прифатите работни места за кои имате доволно знаење или искуство. Во љубовниот живот, не можете да останете рамнодушни кон нечие влијание или постапки, полека ја губите емоционалната контрола. Сепак, с is се движи кон позитивен исход. Покажете дека имате поголема доверба во вашиот партнер.

РАК
Можеби сите информации што ги имате не секогаш претставуваат сигурни критериуми, но без големи предизвици, нема поголема деловна афирмација. Обидете се правилно да го дозирате вашиот креативен импулс со заеднички интереси во различни насоки. Поминувате низ фаза на осцилации, склони сте кон чести промени во однесувањето или расположението. Понекогаш ви е тешко правилно да го усогласите вашиот љубовен ритам и афинитети во врска со блиска личност.

ЛАВ
Направете напор успешно да ги спроведете сите ваши идеи и планови во акција. Важно е да имате доверлива личност и тим од доверливи соработници со кои имате заеднички интереси. Во љубовна врска, не се обидувајте залудно да го промените однесувањето на партнерот или да го промените текот на работите што не зависат од вашата волја.

ДЕВИЦА
Многу енергично дејствувате пред вашата околина и успевате да ги усогласите различните деловни интереси. Се грижите да ги држите повеќето работи под строга контрола, како одраз на вашиот деловен престиж или стил на изразување. Во прекрасна комбинација на експресивна фантазија и заводливи способности пред вашиот партнер, добивате се што сакате.

ВАГА
Вие дејствувате енергично во исполнувањето на вашите соработници и поставувате нови барања во очекување дека се ќе тече според вашите стандарди. Меѓутоа, со пренагласување на личните барања, предизвикувате различни коментари меѓу соработниците. Треба да имате „широки видици“ на секој начин. Прифатете ги љубовните расправии како минлива фаза, бидејќи сето тоа се сведува на нов стимул или добар импулс што ве води до емоционално зближување со партнерот. Потпрете се на вашите „скриени адути“.

ШКОРПИЈА
Со добра проценка на можностите и правилен избор на соработници, можете релативно брзо да ги постигнете своите цели на деловната сцена. Понекогаш треба да дејствувате енергично или на крајот во друштво на соработници. На вашиот препознатлив начин, знаете како да освоите симпатии од различни страни. Кога сте добро расположени, имате впечаток дека ви се достапни најдобрите можности и тогаш обично избирате доминантна улога пред вашиот партнер.

СТРЕЛЕЦ
Јасно ви е дека околината очекува постојано да се истакнувате со посебни резултати и секогаш да оставате величествен впечаток. Во моментов постојат некои комплицирани околности со кои ќе треба да се соочите во движење, без пауза или одлагање. Особено ви се допаѓа семејната хармонија и нечие присуство, бидејќи на тој начин можете да постигнете подобра психолошка рамнотежа. Се грижите за правење среќен на саканата личност и подготвени сте за секаков вид љубовен предизвик.

ЈАРЕЦ
Се однесувате како личност, која нема време за некои површни средби или за настани што не се вклопуваат во вашата сфера на интерес. Подобро е да се однесувате што е можно поумерено, бидејќи со вашето енергично однесување поттикнувате различни реакции и огорченост кај некои соработници. Се грижите да му дадете на вашето семејство и на саканата повеќе радост во заедничкиот живот. За нивна среќа, наоѓате топло добредојде и разбирање. Ќе уживате во нечие емотивно внимание.

ВОДОЛИЈА
Понекогаш треба да ги прифатите најтешките околности, за да си докажете на себе и на другите дека сте доволно возрасни за да се соочите со секакви предизвици. Потпрете се на вашата интуиција. Со блиска личност, можете да надминете се на добар начин, дозволете точната доза на мудрост, емоции и страсти да ве доведе до заеднички решенија за љубов.

РИБИ
Имате добро чувство и успехот е на вашите прсти. Mostе бидете најзадоволни од финансиското подобрување и подобар материјален стандард. Не само што имате добар деловен рејтинг, туку добивате и нов број поддржувачи, така што во повеќето ситуации поминувате полесно или подобро од другите. Чувствувате дека сте во емотивна пресвртница и со задоволство прифаќате разни предизвици. Љубовните настани што ги очекувате имаат необичен шарм и ве исполнуваат со позитивно расположение.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН
Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен живот бидејќи луѓето блиски до вас би можеле да ве стават пред нов предизвик. Не секој ќе види вредност во она што го правите, но бидете храбри и следете го своето срце. Во приватниот живот, застанете малку поцврсто и застанете зад вашите зборови со вашите постапки.

БИК
Денес успешно ќе ги завршите сите оние ситници што ги оставивте нерешени од претходните неколку дена. Кога ќе го решите заостатокот, ќе можете да преземете нови обврски и да започнете нови предизвици. Прифатете ја секоја можност за нешто необично, покрај стекнувањето интересни искуства, ќе откриете и нешто сосема ново.

БЛИЗНАЦИ
Пред вас се безброј нови можности, но само ако сте подготвени да прифатите промени и да се прилагодите на барањата на околината. Ова не значи дека треба да престанете да размислувате критички, но значи дека треба внимателно да ги слушате соговорниците и барем да земете некои работи во предвид. Искористете ја секоја прилика за нови активности бидејќи ќе ги проширите хоризонтите.

РАК
Ќе направите најмногу ако останете дома денес. Обидете се да потрошите што е можно повеќе време за оние луѓе во чие друштво се чувствувате удобно и за обврски кои не се проблем за вас. Денот е идеален за реновирање и општо подобрување на просторот за живеење. Еден постар член на семејството ќе ви даде одлични совети за пари.

ЛАВ
Кога станува збор за меѓучовечки односи, тие би можеле да се соочат со посериозни недоразбирања. Внимавајте што зборувате и пред кого избегнувајте проблеми во иднина и гласини што не ви се потребни. Решете ги прашањата што е можно поскоро за да почувствувате олеснување на крајот од денот. Не чувајте ги работите во тајност, бидејќи тоа само ќе ви го комплицира животот.

ДЕВИЦА
Вложете време и напор во секојдневната средина и планирајте ги состаноците за следната недела. Среќата ќе ве придружува во сите работи со недвижен имот, но тоа не значи дека треба да ги искористите новите можности премногу лесно и да се потпрете на нешто што не е тестирано. Кога станува збор за инвестирање, бидете подготвени да повлечете дел од парите.

ВАГА
Денот е идеален за љубов и романтика. Лесно ќе остварите нови познанства и интуитивно ќе избирате друштво на луѓе кои се слични на вас. Слободно патувајте или посетувајте социјални настани бидејќи ќе го постигнете посакуваниот напредок што е можно поскоро. Е имате грст креативни идеи и можност да претставите нешто што е важно за вас. Опуштете се.

ШКОРПИЈА
Оние од вас кои планираат интервју за работа денес, може да очекуваат успех и радост. Денот е поволен за испраќање биографии, како и за започнување сопствен бизнис. Ќе имате добри идеи од кои некои би можеле да ги заработите лесно и брзо. Еден добар дел од вас ќе има можност да воспостави нова врска со некој од вашите колеги, бидете внимателни доколку станува збор за авантура.

СТРЕЛЕЦ
Ако работите на нешто долго време, застанете денес и мирно размислете за можните корекции и новини. Ќе бидете многу перцептивни и ментално многу силни, па за кратко време ќе дефинирате работи што не сте ги виделе досега. Не оставајте премногу простор за размислување на другите, особено ако нешто е важно за вас и се однесува на финансиите.

ЈАРЕЦ
Внимавајте како се справувате со проблемите на другите луѓе и како разговарате со луѓе кои се важни за вас бидејќи тие би можеле многу да навредат некого и на тој начин да ја уништат врската на долг рок. Не донесувајте ненадејни одлуки што можат да влијаат на другите бидејќи ќе бидете ставени во многу тешка ситуација. Патувањето денес нема да ви се исплати.

ВОДОЛИЈА
Денес ќе направите нешто неочекувано. Иако ова ќе збуни некои луѓе, други ќе останат импресионирани и сигурно ќе дадат многу интересни предлози. Бидете подготвени да соработувате во сите области на животот. Ако ја нагласите својата оригиналност и бидете спонтани, лесно би можеле да го решите еден од најголемите финансиски проблеми.

РИБИ
Многу ќе зависи од вашите одлуки денес и од изборот на компанија. Ако ви недостасува нешто или некој, не обидувајте се да најдете замена бидејќи може да бидете многу разочарани и на крајот да повредите некого. Држете се до она што го знаете и што е безбедно, не претерувајте. Многумина повторно ќе бидат разочарани од личност од љубовно минато.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за денес (26 септември) недела

Објавено пред

на

ОВЕН
Отворено соочување со луѓе над вашиот статус може дополнително да ги комплицира веќе затегнатите односи што не можете да ги решите. Не е важно дали сте во право, само држете се до својата работа и чувајте го вашето мислење за себе.

БИК
Ќе го започнете денот полн со енергија. Невообичаено сте креативни и самодовербата се заканува да прерасне во ароганција, предупредува дневниот хороскоп. Ограничете ја еуфоријата бидејќи кога ќе се одлучи за нешто важно, ќе ви треба мислење од луѓе што не ги почитувате сега.

БЛИЗНАЦИ
Време е да се вклучите во активностите на вашата социјална средина. Многу сте ценети, така што ќе добиете официјална пофалба за целата ваша работа. Во текот на вечерта, можете да очекувате добри вести кои значително ќе ви ја зголемат самодовербата.

РАК
Од почетокот на неделата ве очекува одлична деловна активност. Како сите денес да се сетија дека им треба нешто. Вашата трудољубивост и дисциплина мора да бидат на завидно ниво за да ги исполните очекувањата на вашите претпоставени.

ЛАВ
Добивате нови задачи. Со оглед дека ова е нова област во која не сте се обиделе досега, ќе бидете мотивирани од голема мотивација, според дневниот хороскоп. Сами си докажувате колку се големи вашите способности. Внимавајте, не сте безгрешни.

ДЕВИЦА
Имате голема шанса да ги остварите плановите од кои се откажавте. Добивките се сигурни и може да се вратат пари од кога веќе сте се откажале. Пред да ги инвестирате тие пари во нешто, направете добра пресметка.

ВАГА
Околностите ве наведуваат да донесете одлука што не е во согласност со вашата природа. Подготвени сте да жртвувате, но во длабочината на душата чувствувате дека сето тоа е понижувачки за вас. Не земајте се при срце, ако е заради поголем интерес, понекогаш не е страшно да се покорувате.

ШКОРПИЈА
Амбициозни сте, па го започнувате денот со грандиозни планови. Ја ловите секоја можност да се рестаблирате на пазарот на кој работите. Напорот ќе биде награден, но во исто време, забележува дневниот хороскоп, добивате нови непријатели на кои им стоите на патот.

СТРЕЛЕЦ
Прифатете ја поканата на пријател и излезете. Заборавете на работата и обврските, неколкучасовното дружење ќе предизвика повторно раѓање. Ако немате партнер, идеален момент е за ново познанство кое може да прерасне во интересна романса.

ЈАРЕЦ
Навидум тивок ден може да се претвори во фијаско, особено ако се обидете да импровизирате нешто што не треба да го правите. Моќта на справување во нови ситуации е одраз на паметни луѓе, но тоа не е крај на светот, дури и ако понекогаш се откажувате.

ВОДОЛИЈА
Вие сте изложени на ризик од повреда, вели дневниот хороскоп. Вистинската причина за ова е потиснат гнев што може да ве доведе во ситуација кога вашата негрижа може да ја превиди и да предизвика поголема штета. Покрај тоа, избегнувајте службеници, како и луѓе во униформа.

РИБИ
Не започнувајте нов бизнис. Поради недостаток на концентрација, би можеле да направите грешки што ќе ве натераат да го поправите она што сте го направиле во наредниот период. Искористете го денот за дружење со помалку запоставените пријатели и семејство.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 2 часа

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 3 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 3 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 4 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 4 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 4 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 4 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 4 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 5 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 10 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ