Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 3 мај

Avatar

Објавено пред

на

1469 година – Роден е италијанскиот државник и историчар Николо Макијавели, автор на „Владетелот“, во кој тој тврди дека владетелот не треба да избира средства за да постигне цел, од која подоцна бил изведен поимот „макијавелизам“.

1494 година – Шпанскиот навигатор Кристофоро Коломбо го откри островот, подоцна наречен Јамајка.

1500 – Патувајќи на запад, португалскиот навигатор Педро Алварес Кабрал го открил Бразил на пат кон Индија и го прогласил за португалски посед.

1748.- Роден е францускиот политичар Емануел Josephозеф Сијес, познат како Абе Кие, еден од водачите на Француската револуција. Во брошурата „Која е третата класа?“ тој ги разоткри политичките барања на буржоазијата.

1791 година – Полскиот крал Станислав Август Понијатовски потпиша либерален устав за воспоставување парламентарна монархија. Тоа беше втор пишан устав во светот, по американскиот.

1814 година – Францускиот крал Луј XVIII се врати во Париз под заштита на сојузниците по поразот на императорот Наполеон Први во битката кај Ватерло.

1841 година – Нов Зеланд е прогласен за британска колонија.

1895 година – Териториите во сопственост на британската јужноафриканска компанија, јужно од реката Замбези, се преименуваат во Родезија.

1898 година – Во Киев е родена израелската државничка Голда Мебович Мејрсон, првата жена што стана премиер на Израел од 1969 до 1974 година.

1898 година – почина литературниот и театарски критичар и историчар на книжевноста Светислав Вуловиќ, професор на Големата школа во Белград, член на Српската кралска академија, една од највлијателните домашни литературни критичари во 19 век.

1902 година – Роден е францускиот физичар Алфред Кастлер, член на Француската академија, добитник на Нобеловата награда за физика во 1966 година. Неговата научна работа придонесе за развој на ласери.

1922 година – Во Париз е основана Меѓународната железничка унија, со основачи на Југословенските железници.

1936 – Во Јагодина се одржаа најмасовните антифашистички демонстрации, организирани од Фронтот за народна слобода, во Поморавjeе меѓу двете светски војни.

1939 година – Советскиот министер за надворешни работи Максим Литвинов е заменет со Вјачеслав Молотов, кој кон крајот на август истата година потпиша пакт за неагресија со нацистичка Германија.

1945 година – Британците за време на Втората светска војна го окупираа Рангун, главниот град на тогашна Бурма (сега Мјанмар), ослободувајќи го од јапонската окупација.

1946 година – Во Токио започна седницата на Меѓународниот воен трибунал за Далечниот исток, на кој им судеа јапонски воени злосторници од Втората светска војна. На судењето, кое траеше до ноември 1948 година, од 28 обвинети, седум беа осудени на смрт, 16 на доживотен затвор, а останатите на пократки казни.

1968 година – Vioестоките судири со полицијата во Париз доведоа до студентски демонстрации и штрајкови поради неподготвеноста на владата да ги спроведе универзитетските реформи. Студентските протести наскоро се проширија и во другите европски земји, а протестот прерасна во бунт против граѓанското општество.

1971 година – Валтер Улбрихт поднесе оставка од функцијата генерален секретар на Источногерманската комунистичка партија. Него го замени Ерих Хонекер.

1991 година – Моштите на контроверзниот владика на Српската православна црква, Николај Велимировиќ, се пренесени од САД во неговото родно село Лелиќ во близина на Ваjeево.

1992 година – Муслиманските сили нападнаа конвој возила на ЈНА што се повлекуваа кон касарната Лукавица во Сараево. Неколку офицери, војници и цивили беа убиени и ранети.

1996 година – Делегатите од 55 земји се согласија на конференцијата на ООН во Geneенева за новите правила за употреба на нагазни мини, но не прифаќаат целосна забрана.

1999 година – Напад на НАТО врз СР Југославија удри во автобус во близина на градот Пеќ, Косово. Загинаа 20 лица, а 43 беа повредени. Зградата на телевизијата Нови Сад беше погодена во Нови Сад. Во седиштето на НАТО во Брисел беше објавено дека се извршени 14.000 летови за 42 дена од нападот на СРЈ.

2003 година – Конгресот на САД гласаше за буџет од скоро 80 ​​милијарди долари за војната во Ирак, вклучително и дел за сојузниците и борбата против тероризмот.

2006 година – Соучесник во нападот на Светскиот трговски центар во Newујорк на 11 септември 2001 година, Закаријас Мусауи е осуден на доживотен затвор. Тоа е прва и единствена пресуда донесена од американскиот суд за нападите врз Соединетите држави на 11 септември, во кои беа убиени скоро 3.000 луѓе.

2008 година – Умре поранешниот шпански премиер Леополдо Калво Сотело, вториот премиер по крајот на фашистичката диктатура на генералот Франциско Франко и воспоставувањето либерална демократија. Една од неговите најголеми одлуки е влегувањето на Шпанија во НАТО.

2008 година – Уништувачки циклон, Нагрис, го погоди Мјанмар, убивајќи 77.738 лица, а исчезнати 55.917.

2012 година – Сликата „Врисок“ на Едвард Мунк се продаде за 120 милиони долари во Сотби во Newујорк, со што стана најскапото уметничко дело досега продадено на аукција.

2014 година – почина американскиот нобеловец Гери Бекер, економист и социолог, еден од креаторите на теоријата за влијанието на економските закони врз човековото однесување и социјалните проблеми, кои претходно беа исклучиво теми во социологијата.

2016 година – Европската фудбалска унија (УЕФА) го прифати Косово како 55-та членка на таа организација.

На денешен ден

На денешен ден – 9 мај

Avatar

Објавено пред

на

1502 година – Шпанскиот навигатор Кристофоро Коломбо пловеше од шпанското пристаниште Кадиз на своето четврто и последно патување кон Новиот свет. Колумбо почина во 1506 година во Шпанија, убеден дека пристигнал во Азија на своите патувања.

1788 година – Британскиот парламент ја укина трговијата со робови.

1800 година – Роден е Џонсон Браун, борец за укинување на ропството во САД. Тој го изврши славниот напад на арсеналот на Фери Фери во 1859 година, за кој беше обвинет за предавство и бунт на робовите и осуден на смрт со бесење. Неговото погубување на 2 декември 1859 година ја засили борбата помеѓу аболицираните и робовладетелите.

1805 година – Умре еден од најголемите германски и светски поети, Фридрих Шилер. Голема слава стекна со драмите „Разбојници“, „Дон Карлос“ и „Вилхелм Тел“, кои сè уште се на репертоарите на светските театри.

1850 година – Умре францускиот хемичар Josephозеф Геј-Лусак, откривајќи дека притисокот на гасот се зголемува со температурата.

1860 година – Роден е шкотскиот писател Jamesејмс Метју Бари, автор на книга за Питер Пан.

1877 година – Романија прогласи независност, еден месец откако склучи сојуз со Русија против Отоманската империја.

1901 година – Во Мелбурн е отворен првиот парламент на Австралија.

1911 година – Група офицери, учесници во судскиот удар и убиството на кралот Александар Обреновиќ во 1903 година, ја основаа тајната организација „Обединување или смрт“ („Црна рака“) во Белград.

1926 година – Американците Ричард Бирд и Флојд Бенет први летаа над Северниот пол.

1927 година – Канбера стана главен град на Австралија наместо Мелбурн.

1931 година – Умре американскиот физичар Алберт Микелсон, користејќи ротирачко огледало за да ја одреди точната брзина на светлината. Доби Нобелова награда за физика во 1907 година.

1936 – Италија официјално ја окупираше Абисинија (Етиопија) и го прогласи италијанскиот крал Виторио Емануеле за цар на Абисинија.

1945 година – Германскиот фелдмаршал Вилхелм Кајтел го потпиша последниот документ за крајот на Втората светска војна во Берлин. Во име на сојузниците, документот го потпишаа советскиот маршал Георги Zhуков и британскиот генерал Артур Тедер. Документот за безусловно предавање на Германија е потпишан на 7 мај во Ремс.

1946 година – кралот Виторио Емануеле Трети абдицира, а Италија стана република.

1948 година – Комунистичката партија на Југославија ги отфрли обвинувањата на советските комунисти против политиката на југословенското раководство. Следуваше Резолуција на Информбирото и долгорочен политички и економски притисок на тогашниот советски блок врз Југославија.

1950 година – Францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман повика на помирување меѓу Франција и Германија и предложи создавање заедница за јаглен и челик, претходник на Европската унија. Планот на Шуман беше потпишан во 1951 година од шест земји. Овој датум е одбележан како Ден на европската интеграција.

1952 година – Се одржаа масовни протести низ цела Југославија во врска со Лондонскиот договор, со кој зоната „А“ на Слободната територија на Трст и се даде на Италија.

1960 година – Соединетите држави станаа првата земја што легализира апчиња за контрацепција.

1976 година – Улрике Мајнхоф, лидер на западногерманската терористичка група Бадер-Мајнхоф, се обеси во затворската ќелија.

1978 година – Телото на поранешниот италијански премиер Алдо Моро, киднапирано од терористите на Црвените бригади 54 дена порано, беше пронајдено во паркиран автомобил во центарот на Рим.

1986 година – Умре непалскиот алпинист Тензинг Норгај, кој прв го освои „покривот на светот“ Монт Еверест со новозеланѓанецот Едмунд Хилари во мај 1953 година.

1993 година – Во Мостар започнаа конфликтите меѓу Хрватите и муслиманите, што доведе до поделба на градот на муслимански и хрватски делови. Дотогаш, муслиманите и Хрватите беа сојузници во борбата против Србите во босанската војна (1992-95).

1995 година – На крајот на тридневната прослава на 50-годишнината од крајот на Втората светска војна во Европа и Денот на победата, светските лидери повикаа на глобално помирување. Централните прослави се одржаа во Париз и Москва.

1996 година – Јовери победи на првите претседателски избори во Уганда во последните 16 години.

2001 година – Претседателот на СР Југославија Воислав Коштуница во Newујорк беше награден со Институтот „Исток-Запад“ за светски државник на годината.

2001 година – 126 лица го загубија животот во хаос на стадион во Акра, Гана, кога полицијата фрли солзавец кон лутите навивачи.

2002 година – Експлозија на нагазна мина за време на прославите на Денот на победата во јужната руска република Дагестан во градот Каспијск, уби 42 и повреди 150.

2004 година – Чеченскиот претседател Ахмад Кадиров и уште 24 лица загинаа во експлозија на бомба на стадион во Грозни, главниот град на Чеченија, за време на прославата на Денот на победата.

2010 година – почина на 93-годишна возраст Лина Хорн (Лена), џез-пејачка која ги проби меѓурасните бариери и стана една од првите славни славни во Холивуд и на Бродвеј.

2012 година – Слика на американскиот експресионист Марк Ротко е продадена на аукцијата „Кристи“ во Newујорк за 86,9 милиони долари и станува најскапото дело на современата уметност продадено на аукции.

2015 година – Русија одржа огромна воена парада на Црвениот плоштад, како дел од прославата на 70-годишнината од победата над фашизмот. Прославата беше обележана со скоро целосно отсуство на европски лидери кои ја бојкотираа парадата во знак на протест против руските акции во Украина.

2015 година – Осум полицајци и 14 напаѓачи беа убиени во судир меѓу припадници на македонската полиција и вооружена терористичка група во Куманово.

2016 година – Поранешниот градоначалник на градот Давао, Родриго Дутерте, стана новиот претседател на Филипините.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 8 мај

Avatar

Објавено пред

на

1429 година – Француската победа над Англичаните ја прекина опсадата на Орлеанс во стогодишната војна.

1794 година – Француски хемичар, Антоан Лавоазие, основач на модерната хемија, е погубен од гилотина во Париз по наредба на Револуционерниот суд. Тој го формулираше законот за неуништливост на материјата и го откри процесот на оксидација.

1815 година – На ридот jубиќ, близу Чачак, Србите ја поразија тројно посилната османлиска војска во Второто српско востание.

1828 година – во Швајцарија е роден Хенри Данан, основач на Црвениот крст (1863) и добитник на првата Нобелова награда за мир во 1901 година.

1852 година – Во Лондон е потпишан протокол со кој се гарантира интегритетот на Данска.

1873 година – почина англискиот филозоф и економист Johnон Стјуарт Мил, еден од основачите на филозофијата на либерализмот, политичката економија, творец на теоријата на индукција во логиката и застапник на утилитаризмот во етиката („За слободата“, „Принципи на политичката економија“) , „Утилитаризам“, „Логички систем“).

1873 година – Захарие Стефановиќ Орфелин ја објави книгата „Искусен Селарман“ во Виена, прва книга за производство на вино на српски јазик.

1880 година – почина францускиот писател Густав Флобер, автор на романот „Мадам Бовари“, за кој беше обвинет за кршење на јавниот морал („Сентиментално образование“, „Саламба“, „Искушението на Свети Антониј“).

1884 година – Роден е американскиот државник Хари Труман (Хари), 33-ти претседател на САД (1945-53). Тој стана претседател по смртта на Френклин Рузвелт. Тој ја воведе доктрината (доктрината на Труман) за воена и економска помош на земјите загрозени од левичарските движења.

1900 година – Српскиот физичар Михајло Пупин патентира телефонски и телеграфски апарат за долги релации во Newујорк.

1902 година – Во Монт Карло, Мартиник, еруптира карневал, го уништува градот Сен Пјер и убива повеќе од 30.000 луѓе.

1903 година – Францускиот пост-импресионистички сликар Пол Гоген („Мајчинство“, „Белиот коњ“, „Благородна жена“) умре во Тахити.

1921 година – Во Шведска е укината смртната казна.

1949 година – Создадена Сојузна Република Германија, која ги вклучува поранешните зони под американска, британска и француска контрола, основани по Втората светска војна и поразот на нацистите. Беше формирана привремена влада, на чело со Конрад Аденауер.

1952.- Умре американскиот филмски продуцент Вилијам Фокс, основач на Филмската корпорација Фокс (1915), а подоцна и дваесет век Фокс

1973 година – Во Јужна Дакота, САД, заврши бунт на Индијанци, кои беа под опсада веќе 10 недели во мала населена прерија.

1980 година – Претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито е погребан во Белград. На погребот присуствуваа највисоките претставници на повеќе од 120 земји, како и 200 забави. Директниот пренос на погребот го презедоа телевизиските станици од повеќе од 40 земји.

1984 година – Советскиот олимписки комитет одлучи да ги бојкотира Олимписките игри во Лос Анџелес, обвинувајќи ја американската влада за кршење на Олимписката повелба.

1992 година – 38 генерали се пензионираат во СР Југославија, вклучувајќи го и началникот на ГШ Благоје Аџиќ. Новиот шеф на ГСС стана генерал полковник ivивота Паниќ.

1994 година – Социјалистите на ulaула победија на парламентарните избори во Унгарија.

1999 година – Амбасадата на НАТО во Белград беше погодена од бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија. Четворица кинески државјани беа убиени, а најмалку 10 беа повредени. Нападот ги разниша односите меѓу САД и Кина, каде следуваа масовни протести.

1999 година – Под неразјаснети околности, убиен е Фехми Агани, близок соработник на лидерот на Демократската лига на Косово, Ибрахим Ругова. Неговото тело беше пронајдено во близина на Липjanан на Косово.

1999.- Умре британскиот актер Дирк Богард (Богард), познат по улогите во филмовите „Смрт во Венеција“, „imртва“ и „Слуга“.

2001 година – Папата Јован Павле Втори ја заврши својата историска посета на Сирија, станувајќи првиот папа што влегол во џамија. Пред да замине, тој одржа молитва за мир меѓу Евреите и Арапите.

2003 година – Предлогот за членство во НАТО на седум источноевропски, поранешни комунистички земји (Латвија, Литванија, Естонија, Словенија, Словачка, Бугарија и Романија) е едногласно усвоен од Сенатот на САД.

2003 година – Кралот на Мохамед Мохамед ослободи повеќе од 9000 затвореници при раѓањето на неговиот син, наследникот, најголемата амнестија во историјата на земјата.

2008 година – Италијанскиот конзервативен лидер Силвио Берлускони ја формира 62-та повоена италијанска влада.

2009 година – Бранимир Главаш, првиот обвинет во судскиот процес за воени злосторства врз српски цивили во Осиек во 1991 година, беше осуден од 10 години затвор од Загребскиот окружен суд. Еден ден по изрекувањето на пресудата, Главаш избега од Хрватска во Босна и Херцеговина. Во јануари 2015 година, хрватскиот Уставен суд ја поништи пресудата и му нареди на Врховниот суд да ја започне постапката.

2012 година – Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев е избран за премиер во Долниот дом на рускиот парламент, на предлог на новоизбраниот претседател Владимир Путин.

2018 година – Никола Пашинијан е избран за премиер на Ерменија. Обраќајќи им се на пратениците, Пашинијан рече дека ќе се залага за признавање на суверенитетот на Нагорно-Карабах, област околу која Ерменија е во спор со Азербејџан.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 7 мај

Avatar

Објавено пред

на

1663 година – Во Лондон се отвори првиот театар под покровителство на кралот Чарлс Втори.

1682 година – Умре рускиот цар Фјодор III Алексеевич Романов, а на тронот дојде Петар I (Петар Велики).

1711 година – во Дубровник е роден Ружер Бошковиќ, математичар, астроном, физичар, филозоф и дипломат, основач и директор на Астрономската опсерваторија во Брера близу Милано и директор на Оптичкиот институт на француската морнарица. Livedивеел и работел во Рим, Милано, Париз и Лондон.

1727 година – Евреите се протерани од Украина со декрет на руската царица Катерина Прва.

1832 година – Баварскиот принц Ото фон Вителсбах е избран за крал на Грција, кој е прогласен за кралство со Договорот од Лондон.

1833 година – Роден е германскиот композитор и пијанист Јоханес Брамс. Неговите четири симфонии и два концерти на пијано станаа стандарди на класичниот репертоар.

1840 година – Роден е рускиот композитор Пјотр Илич Чајковски, чии дела се проткаени со руска народна музика и мотиви од бајките и руската историја. Неговите највредни дела се програмски замислени симфонии, концерт за пијано и оркестар, како и оперите „Дамата на лопати“ и „Евгениј Онегин“, базирани на истоимените дела на Пушкин.

1892 година – Роден е српскиот поет, писател и литературен критичар Милутин Бојиќ, автор на поемата „Сина гробница“, посветена на српските војници убиени во Првата светска војна по повлекувањето низ Албанија.

1893 година – По повод 400-годишнината од основањето на печатницата во Обод, Црна Гора, Книжевната и уметничка асоцијација ја организираше првата изложба на српски книги во Белград.

1901 година – Роден е американскиот филмски актер Гери Купер, добитник на Оскар за „наредникот Јорк“ и „Точно на пладне“.

1915 година – Германска подморница У-20 тоне торпеда над британскиот патнички брод Лузитанија, придонесувајќи за одлуката на САД да влезат во Првата светска војна. Загинаа 1.198 патници и членови на екипажот, вклучувајќи голем број Американци.

1928 година – Во Велика Британија, старосната граница за право на глас на жените е намалена од 30 на 21 година.

1939 година – Германија и Италија склучија политички и воен сојуз (оска Берлин-Рим). Подоцна, Јапонија се приклучи на алијансата.

1943 година – Сојузничките сили ги окупираа Тунис и Бизерте во Втората светска војна.

1945 година – Втората светска војна заврши со потпишување на документ за безусловна капитулација на Германија. Документот беше потпишан во Ремс од страна на фелдмаршалот odодл во име на Вермахт и генерал-полковник Бедел Смит во име на американските и британските сили. Француски и руски офицери беа сведоци. Документот за завршување на војната беше потпишан на 9 мај во Берлин.

1954 година – Виетнамските трупи ги поразија Французите кај Диен Биен Фу, со што заврши француската доминација на Индокина.

1960 година – Леонид Брежњев го заменува Маршалот Климент Ворошилов како претседател на Президиумот на Врховниот Совет на СССР.

1995 година – На претседателските избори во Франција, quesак Ширак го победи социјалистичкиот кандидат Лионел Јоспин.

1996 година – Пред Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија започна судењето на босанскиот Србин Душан Тадиќ, првото судење за воени злосторства по Нирнберг и Токио.

1997 година – Американската влада ја осуди Швајцарија за прифаќање злато и скапоцености од жртвите на холокаустот за време на Втората светска војна.

1999 година – Напад на НАТО врз СР Југославија го бомбардираше центарот на Ниш, убивајќи 16 и ранувајќи 70.

1999 година – Папата Јован Павле Втори ја посети Романија како прв поглавар на Римокатоличката црква што посети православна земја по илјадагодишен раскол.

2001 година – Роналд Бигс, учесник во „најголемиот грабеж на векот“ во Англија во 1963 година, доброволно им се предаде на британските власти откако поминаа 35 години во Бразил.

2002 година – Кинески авиопревозник Мекдонел-Даглас МД-82, се урна во морето во близина на градот Далиан, при што загинаа сите 112 патници и членови на екипажот.

2004 година – Рускиот претседател Владимир Путин положи заклетва во Кремlin, официјално започнувајќи го својот втор претседателски мандат.

2006 година – почина Лилијан, последната преживеана патничка на Титаник. Во несреќата загинаа нејзиниот татко и тројцата браќа од семејството, додека таа, нејзината мајка и брат го преживеаја бродоломот.

2012 година – Новоизбраниот претседател на Русија, Владимир Путин, по инаугурацијата во Кремlin и официјалната инаугурација, го предложи Дмитриј Медведев, тогашен претседател, за премиер на Русија.

2015 година – Конзервативната партија на британскиот премиер Дејвид Камерон освои мнозинство места во долниот дом на парламентот и на тој начин, по пет години, дојде на позиција за формирање конзервативна влада.

2017 година – Емануел Макрон, кандидатот на центарот, стана претседател на Франција. 40-годишниот Макрон е најмладиот претседател на Француската петта република и првиот претседател кој не припаѓа на ниту една традиционална партија во земјата, лева или десна.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Хороскоп за денес (10 мај) понеделник

ОВЕН Препреките кои денес ви се појавуваат можат да бидат прилично тешки за вас. Бидете внимателни и смирени. Вашата самодоверба...

LifestyleПред 5 часа

Неколку работи што не би требало да правите додека сте гладни

Чувството на глад може да влијае на вашето расположение на повеќе начини, но и на вашето здравје. Гладот ​​може да...

МакедонијаПред 9 часа

Денес 135 нови случаи, починале 14 лица како последица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

СветПред 13 часа

Нема простор за паника, деловите од ракетата се срушија во океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

На денешен денПред 23 часа

На денешен ден – 9 мај

1502 година – Шпанскиот навигатор Кристофоро Коломбо пловеше од шпанското пристаниште Кадиз на своето четврто и последно патување кон Новиот...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (9 мај) недела

Овен  Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРНО денес во етер е официјалниот видео запис за песната „Одиме на Европско“ посветен на македонската фудбалска репрезентација

Денес и премиерно е поставен официјалниот видео запис и навивачката химна за македонската фудбалска репрезентација – „Одиме на Европско“ на...

МакедонијаПред 1 ден

Добри вести, денес 198 нови случаи и 12 починати од Ковид-19, ситуацијата се стабилизира?

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 76...

КултураПред 2 дена

(ГАЛЕРИЈА) Успешно се одржа Струшката еордија под засилени мерки за заштита од Коронавирусот

И оваа година, иако под засилени мерки за заштита од коронавирусот, Струшката еордија ги восхити побожните Стружани, кои оддавајќи им...

МакедонијаПред 2 дена

Малолетник на велосипед настрадал при удар на автомобил во Прилеп, возачот на автомобилот го напуштил местото на сообраќајката

Вчера на 07.05.2021 во 18:45 часот било пријавено дека во Прилеп, на бул. „Гоце Делчев“, патничко возило удрило во велосипед...

НАЈЧИТАНИ