Следете не

Забава

На денешен ден.. (21.04)

Avatar

Објавено пред

на

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим.

1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го прогласил за португалски имот.

1509.- Умрел англискиот крал Хенри Седми, основач на династијата Тјудор.

1699.- Умрел францускиот писател Жан Батист Расин, кој до совршенство ја довел француската трагедија и инсистирал на психолошка анализа на човечката, главно љубовната страст. Негови најпознати дела се трагедиите „Андромаха“, „Федра“, „Британикус“, „Берениса“, „Аталија“, комедијата „Парничари“ и други.

1816.- Родена е Шарлота Бронте, англиска писателка. Се прославила со романот „Џејн Ејр“. Други нејзини познати дела се: „Ема“, „Професор“ и „Вилета“. Умрела во 1855 година.

1856.- Австралија е првата земја во светот која вовела осумчасовно работно време.

1918.- Во воздушна борба загинал германскиот пилот Манфред фон Рихтхофен, наречен „Црвениот барон“, најславниот германски авијатичар во Првата светска војна. Тој во текот на војната соборил повеќе од 80 непријателски авиони.

1926.- Родена е британската принцеза Елизабета Александра Мери, од 1952 година Елизабета Втора, кралица на Велика Британија.

1946.- Во Скопје била изведена првата премиера на куклена претстава при Македонскиот народен театар. Станува збор претставата „Силјан Штркот“, работена според истоимената народна приказна.

1960.- Главниот град на Бразил бил преместен од Рио де Жанеиро во Бразилија.

1967.- Оружените сили на Кралството Грција под раководство на десничарски ориентираните полковници извршиле државен удар и ги укинале сите уставни институции во земјата. Обидот на кралот да изврши противнапад не успеал, па монархот морал да ја напушти земјата. Извесно време во Грција постоело регентство, а потоа била прогласена република.

1993.- Врховниот суд на Боливија на 30 години затвор го осудил поранешниот диктатор Луис Гарсија Меса, под обвинение за убиства, грабежи, измами и непочитување на Уставот.

1994.- Во населбата Драчево, кај Скопје, била предадена во употреба земската сателитска станица за директна телекомуникациска врска меѓу Република Македонија и САД.

1997.- Првите кинески војници навлегле во Хонгконг во рамките на подготовките за преминување на таа британска колонија на 1 јули 1997 година под суверенитет на Кина.

2010.- Умрел Хуан Антонио Самаран, долгогодишен претседател на Меѓународниот олимписки комитет (МОК). На чело на МОК бил од 1980 до 2001 година.

2014.- На Малта на 67-годишна возраст по кратко боледување починал Љупчо Самарџиски, еден од најзначајните мултимедијални уметници со меѓународно реноме, сликар, солист на контрабас и композитор. Од 1985 до 1993 година живеел во Париз, а од 1995 година на Малта. Како солист на контрабас настапувал скоро во сите земји во Европа, САД, Канада, Бразил, Мексико. Бил член на повеќе светски уметнички асоцијации вклучувајќи ги и УНЕСКО и Ф.И.А.М. Љупчо Самарџиски бил роден на 4 октомври 1947 година во Скопје.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Естрада

(ФОТО) Влатко Миладиноски деновите во карантин ги поминува со најблиските во село, во чиста природа со убава македонска песна

Avatar

Објавено пред

на

Поминувајќи го денот вчера контактиравме со нашиот кичевчанец, познатиот македонски фолк пејач Влатко Миладиноски кој за нашиот портал ни раскажа дека веќе 3 месеци карантинот го поминува со најмилите во својата викендица во село Јаорец оддалечено на 9 километри од Кичево. Недопрената природа и зеленило се непроценливо богатство во нашата етнографска област, позиционирана во централниот дел од Западна Македонија.

За себе вели дека ова е единственото место каде практично ги полни батериите, одминувајќи го времето во природа со песна и позитивна енергија.

Влатко посебно ќе го памети овој тежок период, бидејќи вонредната состојба со пандемијата ги одложи сите гостувања во Европа и големата турнеја за македонците во Америка и Канада, но сепак е ова доказ дека може и со ова темпо да се живее кога мора.

Да ги почитуваме до крај предвидените мерки за заштита од Ковид-19 вирусот и да ја негуваме нашата македонска музика – додаде Миладиноски

За убав ден, ви го препорачуваме „македонскиот сплет“ на песни снимен токму во с.Јаорец.

Останатата дискографија преслушајте ја на неговиот официјален YouTube канал ТУКА, уживајте..

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Естрада

(ВО ЖИВО 20:30ч) Концерт на атрактивната Стојне Николова во придружба со кичевчанецот Даниел Божиноски и Мојсо

Avatar

Објавено пред

на

Уште еден „livestream“ концерт на нашата атрактивна Стојне Николова и Бобан Мојсовски во придружба на познатиот саксафонист од Кичево – Даниел Божиноски, во соработка со „IN TV & Mojso Production

Вистински спој за ултра музичко уживање на македонска музика, да ги почитуваме мерките и да останеме дома во одлично расположение!

Бидете дел и вклучете се во живо на официјалната фејсбук фан страна ТУКА во 20:30 часот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Естрада

(ВИДЕО) Македонската поп-фолк кралица Стојне Николова со музички сет на „патриотски песни“

Avatar

Објавено пред

на

Нашата горда македонка, моментално би рекле и нашата поп-фолк кралица на сцената – Стојне Николова ќе ви го разубави денот со уште еден музички сет на безвременските „патриотски песни“

Уживајте и имајте прекрасен ден:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 3 часа

Од утре се отвораат угостителските објекти, ова се дел од протоколите за почитување во секторот

Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие же можат да примат гости на отворениот дел од нивниот објект и строго...

Временска прогнозаПред 10 часа

Облачно со локални врнежи од дожд и засилен ветер, продолжува период со облачно и нестабилно време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен, повремено засилен северен ветер. На...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (27.05) среда

ОВЕН Ги решавате проблемите кои настанале поради туѓа вина и не ви е драго поради тоа. Можеби имате додворувач кој...

МакедонијаПред 17 часа

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток со работа започнуваат угостителските објекти

Од утре и официјално ќе биде укинат полицискиот час, пред малку на прес конференција информираше пред малку премиерот Оливер Спасовски....

МакедонијаПред 22 часа

Вкупно 16 ново случаи на Коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката...

МакедонијаПред 23 часа

Дополнете резервоари, повторно зголемување на цените на нафтените деривати од ноќеска

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите максимални цени на горивата кои се зголемуваат за 2.50, односно 3.00 денари....

КичевоПред 1 ден

ЕВН Кичево: Денес времен прекин на електрична енергија дел од ул. „11-ти Септември“

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 26.05.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе...

МакедонијаПред 1 ден

Денес на пладне регулаторна ќе одлучува дали ке поскапуваат нафтените деривати

Регулаторна комисија денес на пладне треба да ги утврди новите цени на горивата во Македонија. Нафтата на светските берзи во...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (26.05) вторник

ОВЕН Денешната атмосфера во работното опкружување е прилично напната и вие сте понервозни од обично. Во вашиот љубовен живот постојат...

Здравје и убавинаПред 2 дена

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог...

НАЈЧИТАНИ