Следете не

Кичево

Најава за времен прекин на електрична енергија во следните кичевски населби и села

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 25.07 понеделник и задутре 26.07.2022 година – вторник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски улици и населби:

  • 25.07 – понеделник – (Од 09:00 до 15:00 часот) село Карбуница и репетиторите на Цоцан
  • 26.07 – вторник – (Од 09:00 до 12:30 часот) ул. Трајан Дејаноски, Копачка, корисниците од населба Коњски ливади
  • Времетраењето од-до може да зависи од ефикасноста на работата.

Извор: Струја

Кичево

ОВР Кичево: „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно!“ денес помеѓу граѓаните

Објавено пред

на

Превентивни активности на подрачјето на ОВР Кичево наменети за возачите на мотоцикли и електрични тротинети

Денеска (17.08.2022) во рамките на превентивниот проект „Безбедно лето 2022“, ОВР Кичево, во соработка со РСБСП на подрачјето на Кичево ја спроведоа превентивната кампања „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно!“, чија целна група беа возачите на мотоцикли и електрични тротинети, како ранлива категорија учесници во сообраќајот.

Целта на кампањата е актуелизирање на потребата од носење заштитна кацига и друга опрема заради зголемена безбедност во сообраќајот, подигање на нивото на сообраќајна култура на оваа категорија што треба да придонесе за намален број на сообраќајни незгоди и последици по мотоциклистите.

Во таа насока, полициските службеници од ОВР Кичево, на неколку сообраќајни пунктови низ градот и околината на мотоциклистите им делеа летоци со едукативни практични совети за правилно учество во сообраќајот и ги потсетија на строго придржување до сообраќајните правила и прописи.

Оваа превентивна кампања ќе се спроведува и на целото подрачје на СВР Охрид, за ПортаМК известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Кичево

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Објавено пред

на

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота – 21:00h само за вас во Република 96250.

Dj. Saso Spect, Second Floor – Петок 21:00h, Република 96250.

Резервации: 078 322 615

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Да му помогнеме на семејството Митески од Кичево да го возобнови домот кој изгоре до темел во страшен пожар, трагедија која го потресе градот

Објавено пред

на

Драги хумани луѓе, почитувани хумани срца од Кичево и ширум државата. Помина речиси една недела од кобниот понеделник за семејството Митески нивниот ден за одмор покрај најблиските прерасна во вистинска хорор слика откако стигна лош глас дека нивниот дом е во обрач од пламените јазици настанати од за сега непознати причини.

Мирни, чесни и вредни луѓе, секогаш спремни и солидарни према тие кои најмногу им треба, а за момент сега тие се во незамисливо најтешката ситуација во својот живот и им требаме ние.

За таа цел, апелираме до сите хумани граѓани, фирми, институции, oпштина Кичево, да застанеме рамо до рамо и заеднички да се сплотиме во рамките на можноста да помогнеме со финансиска поддршка за возобновување на нивниот единствен дом поради катастрофалната загуба, и со тоа да направиме ова семејство повторно непречено да живее во својата семејна куќа, надминувајќи ја трагедијата која го потресе градот и околината.

Во прилог ви ја доставуваме трансакциската сметка за граѓани од Македонија која е веќе активна за донации:

Број на сметка: 300007086114167
Партија: 86114141
Име Презиме: Вецко Митески
Банка: Комерцијална Банка АД Скопје

Од денес и официјално е отворена електронска сметка ТУКА каде можете исто така да придонесете со донирање.

– Доколку некој сака да помогне лично и да го контактира семејството, истото може да го направи преку тел бр. 072/314-838

– Споделете!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза6 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија9 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника10 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт10 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили12 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин13 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин13 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет13 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин13 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ