Следете не

Временска прогноза

Најавениот снег пристигна, на превој „Стража“ како и во делови од западна Македонија веќе интензивно вее снег

Објавено пред

на

Откако веќе целата оваа недела интензивно најавуваме, доаѓа првиот снежен бран во Македонија за оваа сезона, но оваа година порано за разлика од изминатите години. Во следните часови во Македонија веќе врнежите најпрвин од дожд, ќе дојде до формирање на секундарен силен зимски снежен циклон. Неговото формирање ќе биде условено поради продорот на поларен воздух кој ќе пристигне токму таму и ќе се судри со значително потоплата воздушна маса од југ.

Со големото заладување кое ќе биде проследено со засилен, повремено силен ветер од северен правец (повремено и локално со брзина од над 75 км/час), најпрвин на повисоките места и на планините врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег, а потоа насекаде низ Македонија врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег.

Во централните и во југоисточните предели ќе дојде до формирање на мала снежна покривка, и тоа од 1 до 5 сантиметри, додека во останатите предели од 5 до 10 сантиметри. Во западните предели очекуваме формирање на снежна покривка од 10 до 20 сантиметри, а на Скијачките центри и на планините таа ќе изнесува дури 30 сантиметри, понекаде и до околу 50 сантиметри и ќе биде идеално за скијање.

Во Скопје и околината исто така врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег за време на овој викенд, но во котлината снежната покривка ќе биде мала, додека поголема снежна покривка очекуваме на околните повисоки места и планините. И во Скопје со големото заладување ќе дува засилен, повремено силен ветер од северен  правец.

Потоа во недела локално ќе провејува слаб снег и ќе биде многу студено и ветровито, а температурите на повеќе места ќе се задржат околу или малку над нулата, додека понекаде тие ќе останат дури и под нулата. Особено студено утро ќе имаме во понеделник кога температурата понекаде ќе се спушти дури и под -10 степени.

И следната седмица ќе имаме студени рано –  зимски денови, а ќе има и честа појава на врнежи од дожд и снег, вели Славчо Попоски

Временска прогноза

Дожд, облачно и ветровито, на некои места ќе има појава на грмежи

Објавено пред

на

Денес времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и услови за појава на ретки грмежи. Врнежите наместа ќе бидат пообилни и поројни (над 20 л/м²), особено кон крајот на денот и во текот на ноќта.

Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец (над 60 км/час), кој истиот наместа ќе се засилува, истакна Управата за хидрометеоролошки работи.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Променливо облачно време, пладневните часови проследени со засилен ветер кој ќе создадат услови за краткотраен дожд во западните делови од Македонија

Објавено пред

на

Времето утре ќе биде променливо облачно и релативно топло со сончеви периоди преку денот. Ќе дува умерен, а од пладневните часови наместа засилен ветер од јужен правец (над 60 км/ч). Од вечерните часови во западните делови ќе има услови за краткотраен дожд.

Во главниот град ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Следните три дена, како што најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи ќе имаме врнежливо време, проследено со ветер над 60 км/ч. Врнежите од дожд некаде ќе бидат и по обилни.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Услови со утринска појава на магла по котлините, преку ден сончево и натпросечно топло за овој период од годината

Објавено пред

на

Времето утре ќе биде слично на денес, односно наутро ќе има услови за појава на мaгла некаде во котлините. Преку ден ќе биде сончево и натпросечно топло за овој период од годината, со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер претежно од југозападен правец.

Во Скопје претежно сончево со мала локална облачност и тивко.

Температурите во јужните краеви на Македонија некаде ќе достигнат и до рекордни 20 степени, додека утринската ќе се движи околу 0.

Според првичните информации и од она што го најавуваат метеоролозите, после 10-ти февруари ќе следи промена на временската состојба, односно со зимата и снегот се уште не сме завршиле, но за тоа ќе прецизираме во текот на оваа седмица.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт5 часа

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп10 часа

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

Спорт17 часа

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години на зимски камп во Кичево до 25 февруари

Младата репрезентација на Македонија до 16 години (фудбалери родени 2008 година), моментално се наоѓа во Кичево на зимски тренинг камп,...

Автомобили21 час

Што значат бројките и буквите на гумите?

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин. За...

Магазин21 час

Нов закон на ЕУ за батерии: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Од 18 февруари почна да се применува Регулативата на Европскиот парламент и Советот на ЕУ за батериите. Целиот животен циклус...

Магазин21 час

Можете ли да го исушите вашиот мобилен телефон во ориз? Еве што вели Apple

Сигурно сте слушнале дека ако ви се намокри мобилниот, треба да го ставите во ориз. Сепак, и покрај популарноста на...

Магазин21 час

ChatGPT добива „меморија“

Разговорот со чет-бот со вештачка интелигенција по некое време може да се чувствува како Ден на громот, бидејќи по којзнае...

Магазин21 час

iMessage добива шифрирање што дури ни квантните компјутери не можат да го пробијат

Apple успеа да создаде систем отпорен на квантни технологии Apple неодамна објави дека ќе воведе нов стандард за шифрирање, познат...

Магазин21 час

Излезе првата листа на уреди на Samsung кои добиваат Galaxy AI на крајот на март

Galaxy AI беше ексклузивен за новата серија на телефони Galaxy S24, но тоа ќе се промени бидејќи ќе излезе првата...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток (22 февруари)

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

НАЈЧИТАНИ